5 книжок про український Схід, які варто прочитати

Семаковська Тетяна 17:07, 19 Липня 2023

Донеччина та Луганщина – для багатьох стереотипні регіони, але попри це є натхненням для письменників, які розкривають історії людей та руйнують усталені стереотипи про зросійщеність Сходу.

Ми підібрали 5 книжок різного жанру аби краще зрозуміти Донеччину і Луганщину, а також відчути ностальгію за рідними містами.

Перший у списку, звичайно ж Сергій Жадан – відомий український письменник, поет, музикант. Родом із Луганщини Жадан пише про Схід точно з розумінням контексту. Автор часто проводив у містах Донеччини та Луганщини творчі заходи, презентації, зустрічі з читачами та концерти. Зараз Сергій Жадан ще й волонтер, який активно допомагає українській армії. У списку два його романи про Схід:

«Інтернат»

photo 2023 07 14 16 09 46 036f5

Книга Сергія Жадана. Фото: з відкритих джерел

Роман про початок АТО. Вчитель української мови та літератури Паша, який намагається ігнорувати події навколо. Він воліє не обирати сторону у цій війні, аби лише це не стосувалося його особисто: «Малий усе допитувався в Паші, за кого він, що робитиме, у кого стрілятиме. Паша, як завжди, неохоче відповідав, що його це не стосується, що його ніхто не влаштовує, що він ні за кого». Проте війна не питаючи дістається і до нього. Блокпости, обстріли, конфлікти – такою була реальність Донбасу задовго до повномасштабної війни – в таких умовах і вимушені жити герої «Інтернату».

Паша повинен залишити контрольовану Україною територію та вирушити до окупованої, де має забрати племінника з інтернату. Він єдиний, хто може це зробити.
Через діалоги Паші та його племінника-підлітка спостерігаємо конфлікт поколінь та ставлення їх до подій в країні. Паші ж доводиться на власному досвіді побачити війну та зрештою обрати сторону. Або ні.

Книжка сьогодні має попит в Україні, адже завдяки їй можна простежити початок російсько-української війни та без пафосу почути місцевих жителів – як таких, які з самого початку мали чітку проукраїнську позицію, так і тих, хто вважав, що різниці немає. Придбати її можна майже в усіх книгарнях у паперовому вигляді, онлайн, а також послухати в аудіододатку Абук.

Читайте також: 

«Ворошиловград»

photo 2023 07 14 16 09 58 6a591

Книга Сергія Жадана. Фото: з відкритих джерел

Також роман авторства Сергія Жадана. Події охоплюють початок нульових. Головний герой Герман мешкає у Харкові та має власний давно збудований комфортний для нього побут. Одного ранку після несподіваного телефонного дзвінка від старого знайомого він вимушений поїхати на Донбас, звідки родом, аби вирішити проблеми, пов’язані із бізнесом зниклого брата. Їде додому Герман всього на день. Принаймні він в цьому впевнений.

Через історію Германа можна побачити пострадянський устрій Донбасу. Реалістична, філософська дещо жорстока історія про боротьбу за те, що тобі належить. Рейдерство, конфлікти, роздуми – те, чим наповнений «Ворошиловград». Головному герою все одно, він всього лише має вирішити залишені братом проблеми й поїхати. Та чи відпустить його минуле?

Колоритні персонажі, в яких можна впізнати знайомих людей, а ще, неймовірний опис місцевості, який міг відтворити лише той, хто бачив степи Донбасу власними очима. Роман екранізовано у 2018 році під назвою «Дике поле». Книжку ж можна придбати онлайн, офлайн чи в аудіоформаті.

«Дивні люди» Артем Чапай

photo 2023 07 14 16 10 10 4331c

Книга Артема Чапая. Фото: з відкритих соцмереж

Автор родом з Івано-Франківської області, попри це влучно пише про Донеччину. У своїй книзі The Ukraine письменник вже згадував наш регіон. Проте в «Дивних людях» степова частина України дещо переосмислена автором.

«Дивні люди» – незвичайний роман про незвичайного хлопця. Стьопа Вовк – вирощений у секретному інституті, замаскованому під гаражний кооператив неандерталець, ДНК якого відтворили українські вчені.

Досягши повноліття Стьопі доводиться вчитися жити у світі, повному сапієнсів та намагатися зрозуміти як вони діють та чому. До чого тут Схід?
У книзі фігурують вигадані назви міст та сіл, написано й про початок антитерористичної операції. Проте в одному з інтерв’ю сам автор зізнався, що книжковий Білий Сад – це Слов’янськ, а Степанівка, де і знаходиться секретний інститут – це околиця міста – селище Семенівка, яке значно постраждало від обстрілів під час АТО у 2014 році.

Головний герой став свідком подій початку війни бувши дитиною. Сам же Артем Чапай у 2014 працював репортером, писав про події на Сході. З початку повномасштабної війни автор служить у лавах української армії, куди пішов добровольцем.

Регіону загалом присвячена левова частина книжки та ще й написана таким близьким нам суржиком, що робить історію ще й ностальгійною.
Стьопа зростає, стикається із цинічним світом, повним проблем та несправедливості, але завдяки своїй наївності й неандертальській простоті долає все.

Світла, комічна, та водночас дещо трагічна історія, добре прописані «справжні» персонажі та атмосфера не залишає байдужими навіть найбільш цинічних сапієнсів-читачів. Вона змусить вас порадіти, посумувати, подумати та переосмислити, а також відчути ностальгію за рідним степовим регіоном – Донеччиною.
Книга доступна для прочитання наразі лише в онлайн форматі у додатках АБУК, Лібраріус або на сайтах видавництв.

«Доця»Тамара Горіха-Зерня

photo 2023 07 14 16 09 34 20ba7

Книга письменниці з Києва. Фото: з відкритих джерел

Письменниця родом з Києва, проте, її цікавить погляд людей, які живуть у Донецьку, тому що саме на їх очах розгорталися драматичні події. Сама ж Тамара Дуда (справжнє прізвище письменниці) – з 2014 року волонтерка. 

Головна героїня роману проживала довгий час у Донецьку, «Доця» – позивний, саме від її імені й написано книжку.
Загалом йдеться про Донецьк у перші пів року російсько-української війни 2014 року. У колись мирне місто приходить війна та змінює устрій людей, які в ньому живуть. Хтось обирає спротив, хтось підкорюється.

Книга художня, але прототипи героїв та подій – реальні:

«Будь-який опис, діалог, ситуація, вид за вікном, розмова, згадані у книзі, відбулися насправді» – говорить сама авторка в одному з інтерв’ю.

Згадується в ній і Дмитро Чернявський – бахмутянин, якого вбили у Донецьку проросійські бойовики під час маршу за єдність, коли тисячі людей виходили з українськими прапорами аби заявити, що Донецьк – це Україна! Також авторка описує мітинги, протести, волонтерів, збиття боїнга MH17, долі різних людей, яких зачепила війна.

Книгу планують екранізувати. Доступна як у паперовому вигляді, так і в онлайн форматі.

«Бомжі Донбасу. Homo Profugos» Олексій Чупа

photo 2023 07 14 16 10 31 27103

Книга Бомжі Донбасу. Фото: з відкритих джерел

Гучна назва притягує увагу недарма. У центрі сюжету – безхатьки Макіївки, до речі, малої батьківщини та самого письменника. Вони тиняються вулицями міста у пошуках їжі й тимчасового притулку Основна частина книги зосереджена на побуті персонажів, їх розкритті та передісторії, викликаючи у читача емпатію до тих, хто втратив усе.
Головні герої не мають імен, лише прізвиська. Вони українськомовні у абсолютно російськомовному місті – така їхня принципова позиція. Це частково і робить їх ще більшими «бомжами», чужими серед своїх, як і ті, хто проживаючи на Сході відстоює свою проукраїнську позицію. Проте ця історія не однозначно сумна чи трагічна. Вона філософська, а в один момент взагалі робить різкий сюжетний поворот та стає історично-фантастично-антиутопічною. Книга однозначно варта прочитання.

Вона зробить те, для чого написана – викличе емоції, змусить задуматися. Написані у 2012 «Бомжі Донбасу» іронічно торкаються і конфлікту Схід-Захід та стають дещо пророчими щодо подальших подій.

Книжку було видано у 2014, зараз її можна прочитати онлайн чи прослухати в аудіо форматі додатка Абук. Проте вже наприкінці серпня її можна буде придбати й у паперовому вигляді, адже видання Discursus днями анонсувало перевидання книжки.

Фото: з відкритих мереж

Бахмут живе тут! Підписуйтесь на наш телеграм, тут завжди оперативні новини про місто, найсвіжіші фото та відео

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

Як отримати виплати ВПО від держави: роз’яснення для нових переселенців

Дмитро Скопіч Скопіч Дмитро 17:40, 31 Жовтня 2024
Грошова виплата для ВПО / фото ілюстративне, Depositphotos

Переселенці, які були змушені переїхати у більш безпечні регіони країни, можуть отримувати регулярні виплати від держави. Утім, для цього потрібно оформити спеціальну довідку.

Редакція Бахмут IN.UA розповідає, як отримати довідку ВПО та почати отримувати регулярні виплати від держави.

Як оформити статус ВПО

Внутрішньо переміщена особа — це спеціальний статус громадянина України, іноземців або людей без громадянства, які законно перебувають на території країни та мають право на постійне проживання, але змушена були покинути домівку через тимчасову окупацію території або ведення там активних бойових дій.

Отримати довідку внутрішньо переміщеної особи та розраховувати на регулярні виплати від держави можуть громадяни, які проживали в областях, які внесені до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих. Цей список постійно оновлюється.

Як оформити довідку ВПО

Оформити довідку внутрішньо переміщеної особи можна двома способами:

  • онлайн — за допомогою мобільного застосунку “Дія”;
  • офлайн — за допомогою особистого звернення до представників Центру надання адміністративних послуг (ЦНАПу), виконавчого органу місцевої ради або департаменту соцзахисту населення місцевої держадміністрації.

Як отримати довідку ВПО у “Дії”

Для того, щоб подати заяву на отримання довідки ВПО через застосунок “Дія” потрібно:

  • зайти у застосунок та оновити його до останньої версії;
  • обрати “Сервіс”, “Отримати статус ВПО”;
  • вказати дані про своє фактичне місце проживання та підтвердити геолокацію;
  • внести відомості про членів сім’ї;
  • обрати картку єПідтримка, щоб отримувати фінансову допомогу;
  • вказати, яка допомога ще необхідна. Наприклад, чи є потреби в медичному обслуговуванні, освіті або ж гуманітарій допомозі.

Довідка ВПО з’явиться в мобільному застосунку “Дія” одразу після обробки заявки.

Як отримати статус переселенця офлайн

Оформлення довідки ВПО / фото ілюстративне, Unsplash

Довідку внутрішньо переміщених осіб також можна оформити офлайн. Для цього потрібно звернутися до Центру надання адміністративних послуг (ЦНАПу), виконавчого органу місцевої ради або департаменту соціального захисту населення місцевої держадміністрації.

Вже на місці необхідно подати заявку про взяття на облік ВПО, до якої треба додати паспорт. Якщо прописка не вказана в паспорті, варто ще й підтверджувальний документ. Це може бути військовий квиток, трудова книжка та інші документи, які можуть підтвердити фактичне проживання громадянина на певній території.

Довідку переселенця з підписом і печаткою видають у день звернення.

Виплати ВПО: розмір

Для внутрішньо переміщених осіб в Україні діє програма регулярної грошової допомоги від держави. Розмір виплати наразі становить 2 000 гривень на одну особу та 3 000 гривень для осіб з інвалідністю та дітей.

Виплати допомоги переселенцям здійснюються 15 та 28 числа кожного місяця.

Умови отримання виплат

Головна умова для отримання виплат — це матеріальна спроможність домогосподарств на життя. ля нарахування допомоги береться до уваги сукупний дохід родини, який у розрахунку на одного члена сім’ї має становити не більше 9 444 гривень.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Страшно захопливі: сім фільмів та мультфільмів для сімейного перегляду на Хелловін

Дмитро Скопіч Скопіч Дмитро 16:00, 31 Жовтня 2024
Віктор у світі мертвих в мульфільмі “Труп нареченої” / фото з відкритих джерел

Хелловін — це не тільки свято жахів, але й гарна можливість провести час із власною сім’єю. А що може бути краще за сімейний перегляд фільмів та мультфільмів? Лише перегляд найкращих фільмів на Хелловін, які можна подивитися в родинному колі.

Редакція Бахмут IN.UA ділиться власною добіркою із семи фільмів та мультфільмів на Хелловін.

Що подивитися з дітьми на Хелловін

У ніч з 31 жовтня на 1 листопада у  багатьох країнах відзначають Хелловін — початок Дня усіх святих. Цей день традиційно відзначають у різноманітних костюмах монстрів та персонажів із фільмів жахів, в яких обходять родичів і знайомих, збираючи з них умовну данину — солодощі.

Цей день також часто супроводжується переглядом фільмів жахів та відпочинком у колі сім’ї. Редакція Бахмут IN.UA ділиться власною добіркою фільмів, які можна подивитися з дітьми на Хелловін.

Страшилки, 2015

Зак, Ханна та її батько / скриншот

Страшилки — це один з найкращих тематичних фільмів для дітей до 12 років на тему традиційних для Хелловіну жахів.

Кінокартина розповідатиме історію хлопця на ім’я Зак, який оселився із власною сім’єю в Медісон, маленьке та спокійне місто. Вже на місці він знайомиться з Ханною — сусідкою та донькою відомого автора величезної кількості книг для підлітків, серед яких славнозвісна серія “Жахіття”. У хлопчика швидко з’являється почуття закоханості до сусідки, тому хоче проводити з нею якомога більше часу, але її батько не дозволяє.

Трохи згодом із домівки Ханни лунають жахливі крики, через які Зак, заручившись підтримкою друга, пробираються туди, щоб дізнатися більше про те, що сталося. Вже на місці вони знаходять зачинені книги. Цікавість бере гору, і хлопці відкривають одну з них, що спричинило незворотні наслідки — появу монстрів з книжок у реальному світі, які не хочуть повертатися назад. І лише їх творець — батько Ханни — знає, як впоратися з жахливими потворами із книжкових світів.

Бітлджуз, 1988

Бітлджус / фото Планета кіно

Фільм Бітлджюс Бітлджюс дивитися українською онлайн можна на платформі Sweet.TV. Цей фільм чудово підходить для дітей від 16 років, він розповідає історію пари, яка багато років тому переїхали до Вінтер-Рівер. Тоді зчинилося багато галасу через привидів та Бітлджюса, якого вони викликали з того світу. Трагедія знову зібрала родину разом.

Донька-підлітка Лідії Астрід є бунтаркою, випадково вона знайомиться з хлопцем, який мав б стати першим коханням, однак насправді, це знайомство обертається проблемами для всього міста.

Відьми, 2020

Афіша фільму “Відьми” / фото з відкритих джерел

Відьми — це сімейний фільм, який підходить для перегляду навіть малюкам.

Він розповідає історію восьмирічного хлопчика афроамериканського походження, який в одну мить залишився без батьків через автокатастрофу. Його взяла до себе бабуся, котра проживає у місті Демополісі. Жінка дуже сильно любить свого онука та піклується про нього. Вона часто йому розповідає різноманітні історії, серед яких були коротенькі легенди про злих чаклунок.

Одного разу в продуктовому магазині стався інцидент: хлопчика намагалася почастувати цукерками незнайома жінка, в якій він одразу побачив відьму. Про цю подію хлопчик одразу розповів бабусі, які вирішує відвезти його якомога далі від неприємностей в курортне містечко. Проте, тут починається захоплива історія, адже саме тут, в цьому місті, в їх готелі має відбутися справжній шабаш.

Труп нареченої, 2005

Кадр з мульфільму / скриншот

Містичний мультиплікаційний фільм від режисера Тіма Бертона розповідає історію Віктор і Вікторії, яких сім’ї змусили одружитися одне на одному. Вони не були знайомі до репетиції весілля, утім дуже швидко перейнялися почуттями. Але Віктор ніяк не може вивчити весільні обітниці та здійснює помилку, яка зриває репетицію. Зганьблений, він тікає в ліс, де посилено повторюючи слова клятви. У пориві натхнення він одягає вінчальний перстень на скарлючену гілку, яка виявилася рукою похованого тут тіла. 

Тепер Віктор повінчаний з трупом Емілі, яка затягує хлопця загробний світ. Саме там Віктору доведеться знайти спосіб, як вирватися з рук мертвої нареченої та повернутися у реальний світ.

Маленька крамничка жахів, 1986

Рослина, яка харчується людьми / скриншот

Класичний сімейний фільм жахів, який можна подивитися на Хелловін навіть малечі, розповідає історію про дивну квітку, виставлену одного разу у звичайному квітковому магазині. Вона не потребувала догляду і поливу. Втім, є певна особливість — вона харчується людьми.

Зазначимо, що цей фільм він має високий рейтинг серед телеглядачів і входить в число 500 картин, які критики вважають обов’язковими до перегляду.

Маєток з привидами, 2023

Герої фільму “Маєток з привидами” / фото з відкритих джерел

Сімейна комедія для перегляду на Хелловін, яку можна подивитися українською, розповідає історію мати-одиночки, яка купила величезний особняк. Проте, вона досить швидко дізналася, що у будинку живе нечиста сила. Жінка вирішує найняти команду експертів, щоб ті допомогли їй вигнати зло та повернути спокій родині.

На виклик жінки відгукується дивна компанія з екстрасенса, священника та історика, яким потрібно об’єднатися, щоб розкрити минуле будівлі й повернути сім’ї мир та безпеку.

Круелла, 2021

Молода Круела / скришот

Готична історія фільму розповість історію становлення Круелли Де Віль — відомої злочинниці з пристрастю до одягу з собачих шкур, яка була відома як Естелла. На початку власного шляху в 1970-х роках, дівчина була звичайною сиротою на вулицях Лондон, яка жила дрібними крадіжками. 

Увесь цей час у неї була мрія створювати незвичайний одяг. І одного разу бажання стає реальністю, адже майбутня Круелла Де Віль стає ученицею лондонського модельєра баронеси фон Геллман. Утім, минуле не відпускає дівчину в нове майбутнє.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Як отримати виплати ВПО від держави: роз’яснення для нових переселенців

Переселенці, які були змушені переїхати у більш безпечні регіони країни, можуть отримувати регулярні виплати від держави. Утім, для цього потрібно оформити спеціальну довідку. Редакція Бахмут […]

17:40, 31.10.2024 Скопіч Дмитро

Страшно захопливі: сім фільмів та мультфільмів для сімейного перегляду на Хелловін

Хелловін — це не тільки свято жахів, але й гарна можливість провести час із власною сім’єю. А що може бути краще за сімейний перегляд фільмів […]

16:00, 31.10.2024 Скопіч Дмитро

Підвищена стипендія 2024: що це та як отримати

Деякі категорії студентів, які навчаються коштом державного бюджету, мають право на отримання підвищених стипендій. Це стосується і майбутніх  бакалаврів, і майбутніх магістрів, і навіть тих, […]

15:00, 31.10.2024 Скопіч Дмитро

1 000 гривень кожному: як українцям отримати нову грошову допомогу від держави

У п’ятницю, 25 жовтня, президент Володимир Зеленський анонсував нову частину державної програми єПідтримка. Вона дозволить кожному громадянину, який проживає на території України, отримати 1 000 […]

11:25, 29.10.2024 Скопіч Дмитро

Ізюм і Бахмут у нових анімаційних фільмах проєкту “Книга-мандрівка”: міста-символи української незламності

Проєкт “Книга-мандрівка. Україна” презентує два нові анімаційні епізоди, які розповідають про нескорені українські міста – Ізюм та Бахмут. Ці фільми продовжують місію проєкту з висвітлення […]