Зустріч Володимира Зеленського з Дональдом Трампом / фото Офіс Президента
Сьогодні, 23 квітня, в Лондоні має відбутись зустріч щодо мирного врегулювання війни в Україні. На ній будуть присутні українська та американська делегації, а також європейські союзники України. Втім, як повідомляють іноземні ЗМІ, США їде на зустріч не для переговорів, а з ультиматумом для України. Американські чиновники вже створили документ, який передбачає чіткі умови для України і росії.
Про це повідомляє американське видання Axios з посиланням на власні джерела.
Пропозиції США щодо миру: що пропонують для України
Пропозиція Трампа вимагатиме значних поступок від України. Мирна угода включає територіальні поступки, але разом з цим і нечіткі безпекові гарантії для України.
Зокрема, мирна угода Трампа передбачає для України:
гарантії безпеки за участі спеціальної групи європейських країн та потенційних однодумців неєвропейських країн. Документ розпливчастий щодо того, як функціонуватиме ця миротворча місія і не згадує жодної участі США;
повернення Україні невеликої частини Харківської області, що була окупована росією;
безперешкодний прохід річкою Дніпро, яка протікає вздовж лінії фронту в деяких частинах півдня України;
компенсація та допомога у відбудові, але в документі не зазначено звідки надходитиме фінансування;
Запорізька атомна електростанція вважатиметься українською територією, але по факту її використовуватиме США, а електроенергія постачатиметься Україні і росії.
Також у документі згадується угода між США та Україною щодо мінеральних ресурсів. Її, нібито, мають підписати завтра, 24 квітня.
Мирний план Трампа: що пропонують росії
Згідно з пропозицією Трампа, росія отримає:
визнання від США російського контролю Криму;
визнання російського контролю окупованих частин Донецької, Луганської, Херсонської та Запорізької областей;
обіцянку, що Україна не стане членом НАТО, але в тексті зазначається, що Україна може стати членом Європейського Союзу;
зняття санкцій, запроваджених з 2014 року;
посилення економічної співпраці зі США, зокрема в енергетичному та промисловому секторах.
Реакція на мирний план Трампа
США наполягає, що ці пропозиції є остаточними. Якщо Україна і росія відмовляться від угоди, США більше не буде посередником для врегулювання війни.
Близьке до українського уряду джерело заявило Axios, що Київ вважає пропозицію дуже упередженою щодо росії.
“У пропозиції дуже чітко зазначено, які відчутні вигоди отримує росія, але лише розпливчасто та загалом сказано, що отримає Україна”, — відреагували українські чиновники.
Також один з американських чиновників заявив виданню, що під час зустрічі в Лондоні українська делегація налаштована на обговорення 30-денного припинення вогню, а не мирного плану Трампа.
Отримати продуктовий набір від благодійного фонду Global Empowerment Mission Ukraine (GEM), можуть краматорці, які відповідають наступним категоріям вразливості:
людина віком 70+;
людина з інвалідністю;
багатодітна родина;
діти з інвалідністю;
одинокі батьки;
учасники чи учасниці бойових дій.
Важлива умова, що отримати набір можна за умови, якщо останній раз ви отримували допомогу два місяці тому. Приходити за адресою Завальна, 1, попередньо подзвонивши за телефоном +38 (50) 055 5096.
Колись — повноцінна річка Бахмутка, сьогодні ризикує перетворитися на ставок. На Донеччині вода — вже не просто ресурс, а питання виживання. Посуха, знищена інфраструктура та бойові дії роками погіршують ситуацію з водопостачанням. Тепер під загрозою — річка Бахмутка. Попри її невелику протяжність, вона відігравала важливу роль у забезпеченні регіону водою для зрошення, рибництва та технічних потреб. Через дії окупантів Бахмутка стрімко міліє та ризикує перетворитися на стоячу водойму. І це — не лише екологічна, а стратегічна загроза для всієї Донеччини.
Що саме загрожує Бахмутці та чому це має значення для регіону — ми поговорили з екологинею Галиною Олійник, екологом Максимом Сорокою та Сіверсько-Донецьким басейновим управлінням. Про все читайте в матеріалі.
Бахмутка до війни: як місто відновлювало річку
Бахмутка — невелика річка на Донеччині протяжністю 88 кілометрів. Вона протікає через два міста: окупований сьогодні Бахмут та Сіверськ. Площа її басейну — 1 680 км², і хоч вона не така потужна, як Сіверський Донець, проте мала стратегічне значення для регіону.
До 2000-х Бахмутка виглядала малопривабливо, та у 2013 році почалися масштабні роботи з облаштування — розчищення русла, покращення стоку води, озеленення.берегів і створення зони відпочинку. На ці зміни було виділено понад 22 мільйона гривень з бюджету. До 2027 року планувалося завершити повну реконструкцію прибережної зони. Для міста це була не лише естетична зміна, а й турбота про водний баланс в умовах дефіциту ресурсів.
Початок розчищення Бахмутки / фото з відкритих джерел
Що сталося після 2022-го: моніторингу немає, вода під загрозою
З початком повномасштабного вторгнення моніторинг річки зупинили. Сергій Трофимчук, директор Сіверсько-Донецького басейнового управління, пояснює, що останній аналіз води проводили у 2021 році в трьох пунктах уздовж Бахмутки — вище та нижче Бахмута, а також у селі Дронівка. Тоді зафіксували незначне перевищення норм по свинцю нижче Бахмута — у 1,1 раза. Але екологічна загроза не зникає.
Розриви снарядів, затоплена техніка, розливи пального — усе це може мати пролонгований вплив на якість води не лише в Бахмутці, а й у Сіверському Дінці, куди вона впадає,
Сергій Трофимчук // директор Сіверсько-Донецького басейнового управління
Хоча варто зауважити, що місця забору води для пиття розташовані вище за течією. Сама ж Бахмутка впадає в Сіверський Донець нижче розташування поверхневих питних водозаборів, тож не має впливу на їх якісний стан саме в цих місцях.
Еколог Максим Сорока зазначає, що через війну немає навіть дистанційного доступу до моніторингу стану води:
Щоб дізнатись реальний стан річки, потрібно взяти пробу води. А це зараз неможливо через безпекові умови. Немає ані доступу, ані супутникових знімків,
Максим Сорока // еколог
Обміління Бахмутки: що кажуть екологи
Знімок з супутника, датований 2020 роком — тут можна побачити, що річка, як й зазначає екологиня, з більш широкої перетворюється у тонший струмок
Вперше про критичні зміни в Бахмутці заговорили у 2023 році, коли російські військові засипали русло річки ґрунтом, створюючи переправи для техніки. Це суттєво змінило природний ландшафт та порушило баланс річкового потоку.
Такі насипи фактично перетворюють Бахмутку на мінігреблю. Вода застоюється, течія сповільнюється, річка втрачає здатність до самоочищення. Це означає втрату біорізноманіття, порушення природного руху води та ризики для навколишніх громад. Максим Сорока пояснює:
“З екологічного погляду це погано. Збільшується підпір води, річка зменшується, швидкість течії падає, вона поступово переходить у стан озера. Це — заболочування.”
“У місті річку фактично зібрали в одне штучне русло, і це порушило її природний хід”, — пояснює екологиня Галина Олійникова.
“Свого часу було ухвалено дуже непросте рішення щодо Бахмутки — це робити днопоглиблення цієї річки, розчищати її, щоб забезпечити масу води і нормальний стік. Це було зроблено для того, щоб поступово річка відновлювалася”, — додає Максим Сорока, еколог, знавець з екологічної безпеки, Ph.D, координатор мережі “Довкола”.
Бахмутка, весна 2025 / фото з росджерел
Весною 2025 року стає дедалі помітніше — Бахмутка змінюється. На кадрах з окупованої території, оприлюднених російськими джерелами, видно — вода у річці майже не рухається, вона застоюється. Раніше це була жива водна артерія, тепер ж майже ставок.
“Потрібно розуміти, що насипи у Бахмутці робили й раніше, коли розчищали річку. Але тоді прокладали трубу паралельно й воду спрямували туди. Вже під час бойових дій ніхто цього не робив. І фактично зараз ми бачимо закриту водойму, ставок”, — пояснює екологиня Галина Олійникова.
За її словами, якщо літо буде посушливим — річка пересохне зовсім. Наслідки очевидні: застійна вода почне цвісти, з’явиться сильний сморід, а замість річкового потоку залишиться лише тоненька цівка. Донеччина вже кілька років потерпає від посухи. Війна лише поглиблює ці процеси.
“Обміління йде, зменшення озер і опущення рівня води. А з такими бойовими діями, звісно, ще більше будуть проблеми з водою в регіоні”, — каже Олійникова.
Чому Бахмутка може зникнути
Бахмутка, осінь 2023 рік, вигляд зверху / фото з росджерел
Сьогодні головна загроза для Бахмутки — це втрата води як такої. Через військові дії, вибухи та насипи, які створюють росіяни, річка може просто зникнути з поверхні.
“Влітку води там може не бути. Йдеться про ті ділянки, де ми вже бачимо обміління — вона буде пересихати”, — пояснює екологиня Галина Олійникова.
Один із прикладів вигляду карстових пустот / фото Вікіпедія
Це не перебільшення. У регіоні поширені карстові пустоти — природні порожнини у землі, через які вода може швидко й непомітно зникати. В умовах, коли річка вже обміліла, кожна нова переправа чи вибух — це ризик остаточного зникнення водного потоку.
Еколог Максим Сорока звертає увагу на ще одну проблему — використання тимчасових насипів та переправ. За його словами, російські війська створюють:
Штучні дамби з незрозумілими водопропускними трубами. Це призводить до вторинного забруднення самої води, в першу чергу — важкими речовинами,
Максим Сорока // еколог
Однак наразі доказів токсичного забруднення немає — радше йдеться про довгострокові зміни.
Розмінування “для картинки”: як окупанти знищують все живе
Момент “розмінування” у Бахмуті / фото з росджерел
Ще одна загроза — так зване “розмінування”, яке регулярно демонструють російські пропагандистські канали. Але насправді це хаотичне підривання вибухівки просто на місці.
Без вивезення небезпечних предметів, без фахових команд і техніки — це не розмінування, а продовження руйнування. Такі вибухи можуть пошкоджувати ґрунт, берегову лінію й навіть русло річки. Процес такого розмінування показували нещодавно у російському пропагандистському сюжеті.
На вулицях Бахмута розвішують пропагандистські плакати / фото з росджерел
Окупанти не проводять жодної підготовки перед розмінуванням територій — вибухівку підривають просто посеред житлових дворів, без жодного дотримання безпекових чи екологічних норм. Зараз в Бахмуті росіяни готуються до 9 травня, по місту розвішують агітаційні плакати, й хоча наразі інформації про “парад 9 травня” в окупованому Бахмуті немає, присутність військових на вулицях зростає, і разом з нею — кількість таких підривів.
Територія поблизу річки Бахмутка — не виняток. За словами екологині Галини Олійникової, ці вибухи мають два ключових наслідки: перший — це зсуви ґрунтів, які вже фіксують на фото. Береги помітно осіли й продовжують сповзати донизу.
Еколог Максим Сорока називає це “розмінуванням методом вибуху”. І пояснює: наслідки значно глибші, ніж здається.
“Воно приводить не просто до зсуву, а до повної руйнації стабільного шару, насиченого водою у береговій лінії. По факту, вони зменшують берегову зону, велика маса ґрунту і піску потрапляє в русло. Це запускає ланцюгову реакцію, яка змінює всі гідрогеологічні умови,” — каже еколог.
Весняний період для річок — час нересту, коли риба відкладає ікру, і водойма буквально оновлюється. Але вибухи — зокрема ті, що відбуваються в руслі річки або поруч із ним — фактично стерилізують воду.
“Вибухи вбивають живність всередині водойми. Це, по суті, знищення всього, що мало з’явитися нове,” — додає Сорока.
У короткостроковій перспективі, за умови, що бойові дії припиняться, річка здатна відновити частину природного балансу. Але в довгостроковій — біорізноманіття зменшиться. Облаштування берегів Бахмутки, на які Україна витратила роки, росіяни змогли зруйнувати за лічені місяці, і продовжують це робити.
Що можна зробити для порятунку Бахмутки?
Рішення для річки Бахмутки можуть бути лише довгостроковими і застосовуваними після деокупації міста. Сьогодні фахівці наголошують: доступу до річки немає, аналізи води не проводяться, а вибухи, які спричиняють зсуви берегів, залишають незворотні зміни. Якщо живність ще може частково відновитися — то береги самі себе не “піднімуть”.
Водночас світ має успішні приклади, як річки відновлюють. Один із них — висадка дерев уздовж берегів, які кореневою системою стабілізують берегову лінію.
Бахмутка, сучасний стан / фото з росджерел
Сам мул, якщо він відповідає агротехнічним нормам, можна вивозити на поля. В Україні після 2022 року такого ще не робили,
Максим Сорока // у коментарі
У Великій Британії, наприклад, діє програма “Ліси для води”, яка заохочує фермерів висаджувати дерева вздовж річок. Це не лише допомагає берегам, а й зменшує шкідливий стік, зберігає вологу та підтримує біорізноманіття. Схожа ініціатива могла б працювати і в Бахмуті, де річка звужується і пересихає.
Новацією цього проєкту є те, що висаджувати дерева вздовж річки можуть навіть місцеві фермери — для цього вони отримують фінансування через гранти England Woodland Creation Offer. Наприклад, у місцях там, де річка перетворюється у тонкий струмок й куди місцева влада не може дотягнутись, це може зробити фермер. Бахмутка так само протікає, утворюючи широке русло та перетворюючись у вузьке.
Йдеться не лише про дерева. Проблема набагато глибша — вода може просто зникнути. В умовах, коли люди змушені качати воду з колодязів і свердловин, ризик пересихання Бахмутки означає лише одне — нічого буде качати.
Вихід — подвійна система водопостачання
Для таких регіонів, як Донеччина, один із можливих виходів — використання мобільних опріснювальних установок, які вже показали результат у Херсонській області. Їх отримали у межах програми допомоги від ООН. Чому опріснювальні установки, тому що вода через певні речовини може мати солонуватий присмак, вона може використовуватися для споживання, але після фільтрації.
Але це — лише половина рішення. Потрібна двосистемна модель водопостачання: одна — для пиття і приготування їжі, інша — для гігієни та технічних потреб.
Ви не можете митися водою питної якості. Це — нонсенс. Має бути розділення джерел, інакше ми повторимо помилки Радянського Союзу,
Максим Сорока // про важливість розділення ресурсів
У світі вже працюють над подібними системами. Наприклад, німецькі вчені, які спеціалізуються на критичних екосистемах, пропонують подвійне водозабезпечення навіть для найвіддаленіших громад.
Чому Бахмутка важлива?
Річка Бахмутка — невелика, але її значення для регіону, в умовах й так браку води позначиться на регіоні. Вода — це не лише ресурс. Це — життя, основа екологічного біорізноманіття. Саме тому відновлення річок після війни — це важлива складова зеленого відновлення.
До повномасштабного вторгнення для Бахмутки вже були заплановані кроки: реконструкція очисних споруд у містах регіону, очищення від промислових скидів, повернення вільної течії річок. Сьогодні ці плани поставлено на паузу. Якщо врахувати екологічні наслідки вже зараз і закласти відновлення водойм у плани розвитку громад, Бахмутка може відновитися.
“Матеріал створено за підтримки Міжнародної програми розвитку комунікації ЮНЕСКО. Використані позначення та матеріали, викладені в цій публікації, не є вираженням позиції ЮНЕСКО щодо правового статусу будь-якої країни, території, міста чи району або діяльності їх відповідних органів управління, а також щодо їх ліній розмежування або кордонів. Відповідальність за погляди та думки, висловлені в цій публікації, несуть автори. Їхня точка зору може не співпадати з офіційною позицією ЮНЕСКО і не накладає на Організацію жодних зобов’язань.”
У столиці мешканці Краматорська можуть отримати гуманітарну допомогу. На видачу запрошують 6 категорій. Про це повідомляє хаб “Наш Краматорськ”. Отримати продуктовий набір від благодійного фонду […]
Колись — повноцінна річка Бахмутка, сьогодні ризикує перетворитися на ставок. На Донеччині вода — вже не просто ресурс, а питання виживання. Посуха, знищена інфраструктура та […]
За весь опалювальний сезон 2024/2025 років 447 бахмутян отримали понад 819 тисяч гривень компенсації за самостійно придбані електронні обігрівачі. Про це повідомила Бахмутська міська рада. […]
В Україні затверджено порядок грошової компенсації за оренду житла для військових, який дозволяє суттєво спростити процедуру найму. Проте для її отримання необхідно виконати чітку послідовність […]
Допомога для ВПО — це спеціалізована державна програма, на яку можуть розраховувати переселенці при виїзді у безпечні регіони України. Утім, нерідко вони ставлять питанням: “А […]