Внутрішньо переміщені особи зможуть отримати субсидію на оренду житла. Для кожного регіону сума субсидії буде розраховуватися окремо, адже корелюватиметься залежно від цін на оренду. Хто зможе отримати субсидію у 2024 році та як реалізовуватимуть проєкт?
Житло для ВПО: пільги
Міністерство соціальної політики розробляє субсидію на оренду житла для ВПО. Його планують реалізувати протягом 2 років. Розмір субсидії для ВПО враховуватиме вартість оренди у певному регіоні або населеному місті країни. Наприклад, у Києві вона буде вищою, ніж у малому місті, де ціни на оренду нижчі.
Субсидія для ВПО залежатиме від кількості осіб у складі домогосподарства, яке орендує житло, а також доходи домогосподарства і їх спроможність оплачувати рахунки за оренду самостійно. Чим нижчими є доходи родини переселенців, тим вищий відсоток вартості оренди буде покривати субсидія.
Насамперед ця послуга буде запроваджена для ВПО, а вже потім за потреби її зможуть отримати малозабезпечені родини. Мінсоцполітики анонсувало, що скористатися такою послугою ВПО зможуть з червня, однак станом на липень 2024 року, вона ще не функціонує.
Субсидія для ВПО: як працюватиме?
Оксана Жолнович, міністерка Мінсоцполітики каже, що субсидія для ВПО призначатиметься лише у випадку, якщо витрати сім’ї на оренду перевищують 30% їхніх доходів.
Крім того, уряд хоче встановити соціальний стандарт площі орендованого житла на кожну особу і на сім’ю, а також встановити ціну за оренду 1 квадратного метра житлової площі. За допомогою цього й будуть вираховувати субсидію.
Кабінет Міністрів України вніс зміни до Постанови КМУ від 27 травня 2022 року № 634 “Про особливості оренди державного та комунального майна у період воєнного стану”. Ці зміни мають допомогти, зокрема учасникам бойових дій.
Про це повідомляє Міністерство з питань реінтеграції в телеграм каналі
Пільга на оренду
Постановою передбачено звільнення від сплати оренди фізичних осіб та фізичних осіб-підприємців, які були призвані на військову службу під час дії воєнного стану. Це рішення має допомогти учасникам бойових дій та їх родинам.
Для орендарів державного та комунального майна, розташованого на територіях активних бойових дій, тимчасово окупованих територіях або територіях, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси також передбачено призупинення нарахування орендної плати.
Крім того, комунальним підприємствам, які фінансуються з місцевих бюджетів, дозволено орендувати державне майно для облаштування гуртожитків для внутрішньо переміщених осіб за символічною ціною — 1 гривня за квадратний метр.
Зміни були розроблені Фондом державного майна України у співпраці з Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України та іншими відомствами.
Український маркетплейс Dim Ria разом із Robota.ua провів дослідження, яке показало скільки часу потрібно працювати, щоб купити житло у різних містах України. Зокрема, воно виявило, де за 6 років можна купити нову квартиру, а де доведеться працювати майже 13 років для цього.
У 2024 році середня зарплата по Україні продовжує рости, навіть попри війну. Це дозволяє українцям накопичувати кошти для купівлі рухомого та нерухомого майна, включно з житлом. Спеціалісти двух українських платформ проаналізували цю інформацію та виявили, скільки та ким варто працювати в Україні, аби швидко придбати власне житло.
Житло та зарплата в Києві
Станом на 2024 рік, найбільша середня зарплата була зафіксована в Києві, яка складає 23 600 гривень. Своєю чергою, середня вартість однокімнатної квартири на первинному ринку становить понад 3 мільйони гривень. Тобто, вартість житла складає 140 повних зарплат, або ж 12 років.
Житло та зарплата в Дніпрі та Львові
У Львові середня зарплата становить 20 300 гривень, а у Дніпрі 19 200 гривень. Середньостатистична однокімнатна квартира в цих містах на первинному ринку коштуватиме понад 2 мільйони гривень. Купити квартиру в Львові можна за 11 років без додаткових витрат, а у Дніпрі — 10 років.
В якому місті найдешевші новобудови
Найменше співвідношення зафіксоване в Запоріжжі. Середня зарплата в обласному центрі становить 16 700 гривень, а нова однокімнатна квартира коштує 1 мільйон гривень. Для її купівлі треба працювати 6 років.
Нові квартири в областях України
Дослідження співвідношення середніх доходів та вартості житла також взяло до уваги показники в областях без врахування обласних центрів. У лідерах серед цін на нерухомість є Івано-Франківська, Закарпатська та Черкаська області.
Середня ціна однокімнатної квартири в Івано-Франківській області складає майже 2 мільйони гривень, а заробітна плата — 17 848 гривень. Відповідно для купівлі квартири потрібно 103 повних заробітні плати, що складає 9 років. У Закарпатській та Черкаській областях потрібно 8 років для купівлі житла у новобудові.
Де найдешевші квартири в Україні
Найкоротший період для купівлі зафіксовано у Чернігівській області — 5 років. Квартири в цій області коштують 790 тисяч гривень при середній зарплаті в 14 976 гривень квартири.
Яка ситуація на вторинному ринку нерухомості
Згідно з даними DIM.RIA та robota.ua, містами з найдорожчою нерухомістю на вторинному ринку є Київ, Львів та Ужгород. У столиці необхідно 11 років накопичення середньої місячної заробітної плати для купівлі квартири вартістю понад 3 мільйони гривень. У Львові для цього необхідно 10 років, а в Ужгороді майже 9 років.
Лідерами за тривалістю накопичення коштів на купівлю однокімнатної квартири на вторинному ринку без обласних центрів є Івано-Франківська, Закарпатська та Черкаська області. В Івано-Франківській області ціна вживаного житла складає понад 2 мільйони гривень. Це означає, що купити житло можна за 11 років. У Кіровоградській області у найкоротші терміни можна придбати квартиру на вторинному ринку за 2 роки.
Ким варто працювати, щоб швидко купити квартиру
Аналітики двох українських компаній також створили базу, на основі якої зібрали інформацію про вакансії із найбільшими заробітними платами у трьох найбільших містах України, а саме у Києві, Львові та Дніпрі. Так, продавець-консультант у столичному супермаркеті зможе накопичити на квартиру на вторинному ринку за 16 років, а на первинному за 18 років. У Львові такому фахівцю необхідно 15 років для купівлі житла, а у Дніпрі — 8 років для житла на вторинному та 11 на первинному.
Найкращою роботою для швидкої купівлі квартири у найбільших містах країни вважається Java-developer (ред. розробник програм за допомогою Java). Середній дохід такого спеціаліста в столиці досягає 100 000 гривень, що дозволяє йому купити житло за 3 роки. У Львові тому ж спеціалісту потрібні будуть ті ж 3 роки, а у Дніпрі — лише 2 роки.
Державна програма єОселя
За ініціативи президента України Володимира Зеленського, в Україні запрацювала державна программа “єОселя”. Вона представляє собою доступний кредит на власне житло під 3%, отримати який зможуть тільки декілька категорій українців. В пріоритеті — військовослужбовці, медичні працівники, освітяни та науковці. Детальніше про те, які квартири можна купити за цією программою, дізнавайтеся в матеріалі.
Дитячі будинки сімейного типу з Донецької області отримають житло в безоплатне користування. Їм нададуть будинки в більш безпечних регіонах України. Про це повідомив голова Донецької […]
Інклюзивно-ресурсний центр міста Бахмут продовжує роботу в евакуації. Фахівці центру продовжують супровід і навчання дітей з особливими освітніми потребами. Заняття проходять у дистанційному і очному […]
ЮНІСЕФ видаватиме грошову допомогу на Харківщині. Її можуть отримати жителі Новгород-Сіверської громади та переселенці, які туди переїхали. Про це повідомляє Новгород-Сіверська міська громада. Допомога від […]
8 листопада, у четвер, для бахмутян, які проживають у місті Жовті Води на Дніпропетровщині працюватиме фахівець ЦНАПу Бахмутської міськради. Про це повідомляє Центр підтримки бахмутян […]
Росіяни займаються так званою “евакуацією” населення з тимчасово окупованих територій. Наразі російські військові активно вивозять людей з нещодавно захопленого Селидового. Лише за минулу добу з […]