Обмін сертифікатів на житло: які нові послуги запрацювали в Дії

Микола Ситник 16:23, 19 Грудня 2023
Участь президента Володимира Зеленського у Diia Summit 2023
Володимир Зеленський на Diia Summit 2023 / фото ОП

У застосунку Дія з’явиться сервіс, що дозволить в межах програми єВідновлення обміняти житлові сертифікати на житло. Окрім того, для українців стануть доступні й інші послуги в оновленій Дії.

Про це повідомив Президент Володимир Зеленський під час виступу на Diia Summit у Києві.

Diia Summit — щорічний український захід у сфері інформаційних технологій, що проводиться у Києві з 2020 року за участю президента України. Організатором саміту виступає Міністерство цифрової трансформації України. Захід відбувся вперше з початку повномасштабної війни.

Обмін сертифіката на житло

Під час виступу на саміті президент Володимир Зеленський зазначив, що наразі Дія — це 14 цифрових документів у смартфоні та понад 130 онлайн-сервісів. За його словами, вже цього тижня запрацюють послуги з обміну сертифіката в Дії на житло та купівлі-продажу авто.

Послуга, яку ми нині запускаємо, — обмін сертифіката в Дії на житло. Тепер це працюватиме онлайн. Цей тиждень — стартовий. І далі послуга масштабуватиметься,

наголосив // Володимир Зеленський

Також сьогодні опівночі запрацює онлайн-послуга купівлі-продажу машин у Дії. Всього лише за 15 хвилин українці зможуть купити чи продати авто через смартфон та отримати новий техпаспорт і номери поштою.

Нові сервіси в Дії

Сервіси з новим підходом до державних послуг у застосунку:

  • Автоматизована послуга внесення змін про ФОП. За кілька хвилин без участі реєстратора.
  • Перереєстрація авто. Купівля-продаж автомобіля в Дії. Швидко, без зайвих папірців та посередників 
  • е-Підприємець — бета-тест. Декілька послуг для бізнесу в одній заяві.
  • Послуги для моряків без паперів і хабарів. Документи без даремних поїздок та годин витраченого часу. 

Також розробники представили новий дизайн застосунку: інклюзивний, зрозумілий та сучасний.

Міністр цифрової трансформації України Михайло Федоров додав, що з початком повномасштабного вторгнення цифровізація не зупинилася. Дія стала частиною життя українців та ефективним способом доставки послуг до людини — і в евакуації, і в окупації.

“Запустили понад 70 сервісів у застосунку та на порталі Дія, переосмислили платформу Дія.Освіта, створили основу для електронних реєстрів Дія.Engine. І це лише частина екосистеми (ред. застосунку). Дія стала попкультурою та створила новий досвід взаємодії з державою. Продовжуємо запускати онлайн-сервіси, щоб замінити бюрократію на кілька кліків у смартфоні чи комп’ютері, а корупцію — витіснити технологіями”, — підсумував Михайло Федоров.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Як ради ВПО можуть допомагати: розпитали членкиню Ольгу Алтуніну

Семаковська Тетяна 17:45, 29 Серпня 2024

Зараз майже у кожному великому місті сформувалися Ради ВПО, до яких входять самі переселенці та переселенки. Чи можуть такі ради ВПО повпливати на видачу компенсацію чи допомогти знайти житло?

Редакція поговорила з Ольгою Алтуніною, представницею Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини в Офісі Омбудсмана України та головою Ради ВПО в КМДА.

Ради ВПО та компенсація за зруйноване житло

Ольга Алтуніна пояснює, що Ради з питань ВПО є консультативно-дорадчими органами при місцевих органах влади, тобто вони не можуть пришвидшити видачу компенсації. Водночас можуть подавати пропозиції для прийняття нових та внесення змін до діючих нормативно-правових актів у сфері захисту прав та інтересів внутрішньо переміщених осіб.

“Однією з головних проблем є великі обсяги відшкодування завданої населенню шкоди. На сьогодні виплати за завдану шкоду покриваються за рахунок коштів міжнародних організацій, які не можуть покрити всіх збитків, що завдала РФ”, — пояснює Ольга Алтуніна.

Вона додає, що Тимчасова спеціальна комісія ВРУ напрацьовала проєкт Закону України №11028 від 20.02.2024. Згідно з ним пріоритетне право на отримання компенсації пропонують людям, які:

  • досягли пенсійного віку;
  • мають на утриманні дитину віком до шести років;
  • мають на утриманні двох неповнолітніх дітей;
  • мають на утриманні дитину з інвалідністю;
  • виховують без одного з подружжя дитину віком до 14 років;
  • є особами з інвалідністю ІІІ групи.
Знищений коледж у Бахмуті
Зруйнована будівля Бахмутського мистецького коледжу / скриншот

Також, пояснює спікерка, у вересні 2023 року створили робочу групу з підготовки пропозицій щодо відшкодування шкоди людям, які постраждали від збройної агресії проти України. Підготували й Концепцію вдосконалення національної системи засобів правового захисту та підтримки відповідних осіб, у тому числі ВПО, яку направили на розгляд до Кабміну. Її хотіли взяти за основу під час підготовки Урядової Стратегії підтримки осіб, постраждалих внаслідок збройної агресії проти України та плану заходів з її реалізації.

Однак, Мінреінтеграції не вбачає за необхідне затвердження відповідної Стратегії.

Ради ВПО можуть допомогти отримати соціальне житло

За словами спікерки, забезпечення житлом ВПО є одним із ключових завдань Рад ВПО. Вони можуть готувати та надавати пропозиції відповідним органам щодо створення або облаштування житла для ВПО.

“Тобто Ради ВПО мають прямий мандат на місцях щодо впливу на питання забезпечення ВПО.
Нещодавно Офісом Омбудсмана було запущено опитування стосовно діяльності Рад ВПО, результати якого показали, що саме питання забезпечення житлом ВПО є одним із найбільш проблемних у діяльності Рад, а його вирішення потребує уваги на державному рівні.
Водночас аналіз розгляду наданих Радами ВПО пропозицій та рекомендацій свідчить, що 62,5 % серед опитаних повідомили про виконання пропозицій в повному обсязі, 16 % – не виконані, решта виконані частково”,
— коментує посадовиця.

Один з таких успішних прикладів був у Вінниці, де ВПО об’єдналися, щоби розвʼязати житлову проблему: вони створили житлово-будівельний кооператив “Спільна справа” та за власні кошти звели будинок на 105 квартир.

Як депутати місцевого рівня з Донеччини можуть допомагати людям?

На думку героїні, депутати місцевих рад обрані зобов’язані брати активну участь у здійсненні місцевого самоврядування, з урахуванням того, що на території цієї громади державні органи здійснюють свої повноваження.

Вона пояснює, що депутати можуть підтримувати звʼязок з місцевими жителями, наприклад організовувати та проводити особисті прийоми, виїзні зустрічі. А також сприяти залученню міжнародної допомоги на потреби місцевих громад.

Наказ 850 від МОН: думка членкині ради ВПО

Ольга Алтуніна наголошує, що дистанційна освіта як одна з форм навчання дітей є важливою в умовах воєнного стану. Крім того, зважаючи на безпекову ситуацію на певних територіях, а також поширення української освіти на ТОТ, дистанційна освіта має залишитися однією з форм навчання.

За її словами, до Уповноваженого надійшло вже близько 50 звернень щодо наказу № 850, де люди просять вжити заходів. Відтак направили запит до МОН з проханням переглянути зміст наказу . Спікерка наголошує, що наразі наказ № 850 чинності не набрав.

Своєю чергою, МОН створило робочу групу, до складу якої включили представників Секретаріату Уповноваженого аби забезпечити доступу до здобуття якісної освіти кожною дитиною. Ольга Алтуніна додає, що за практичною імплементацією цього наказу, будуть стежити.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Скільки українців отримали компенсацію за зруйноване житло: деталі

Валентина Славінська Славінська Валентина 16:50, 19 Серпня 2024
Очільниця партії "Слуга народу"
Олена Шуляк / фото Telegram-канал

Програма єВідновлення продовжує розвиватися, надаючи компенсації за зруйноване та знищене житло. Уже понад 65 тисяч українських сімей отримали допомогу. Олена Шуляк під час ефіру на каналі “Рада” розповіла про нововведення, що спрощують отримання компенсації та розширюють коло тих, хто може на неї претендувати.

Програма єВідновлення

Програма єВідновлення постійно вдосконалюється, особливо в технічному плані. Як зазначила Олена Шуляк, одне з найважливіших нововведень — можливість отримувати довідку про несудимість через цифрові засоби, що значно скорочує час на оформлення компенсації. Раніше цей процес міг займати місяць або навіть більше, тепер же це можна зробити значно швидше.

Нещодавно уряд ухвалив зміни, які дозволяють отримати компенсацію за зруйноване житло навіть тим людям, чиї будинки знаходяться в зоні активних бойових дій. Раніше такі заяви не приймалися, але тепер, якщо безпекова ситуація дозволяє, відповідні комісії можуть фіксувати руйнування та пошкодження, що відкриває шлях до нарахування компенсацій.

Відповідно до нового алгоритму, постраждалі можуть отримати цільові кошти на будівництво нового житла або житловий сертифікат. Придбати чи побудувати новий будинок можна лише на підконтрольній території України, що гарантує безпеку та стабільність для сімей.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Як ради ВПО можуть допомагати: розпитали членкиню Ольгу Алтуніну

Зараз майже у кожному великому місті сформувалися Ради ВПО, до яких входять самі переселенці та переселенки. Чи можуть такі ради ВПО повпливати на видачу компенсацію […]

Очільниця партії "Слуга народу"

Скільки українців отримали компенсацію за зруйноване житло: деталі

Програма єВідновлення продовжує розвиватися, надаючи компенсації за зруйноване та знищене житло. Уже понад 65 тисяч українських сімей отримали допомогу. Олена Шуляк під час ефіру на […]

Знищений коледж у Бахмуті

Коефіцієнт 0,5 при компенсації: чи справедливо встановлений для Донеччини

Коефіцієнт 0,5% для Донеччини один з найнижчих в Україні. Водночас компенсація за знищене житло розраховується, зокрема й за регіональним коефіцієнтом. У Департаменті ціноутворення, економіки та […]

пенсіонери Карітас Донецьк

Пенсіонери будуть в пріоритеті на компенсацію: ВР прийняла законопроєкт

Верховна Рада України прийняла у першому читанні два законопроєкти, спрямовані на покращення житлових умов внутрішньо переміщених осіб (ВПО): щодо пріоритетного права на компенсацію за зруйноване […]

Бахмут

У Мінреінтеграції повідомили, що буде з тими, хто заселяється у майно на ТОТ

На тимчасово-окупованих територіях відомі випадки, коли у будинки українців заселяють інших людей. Зокрема так відбувалося у Маріуполі. Однак влада попереджає, що так звані “нові власники” […]