Main menu

Розпуск Центральної виборчої комісії, візит Президента у Давос, підсумки роботи ProZorro за 2017 рік. Читайте аналіз стану українських реформ у ключових галузях підготовала Українська англомовна газета Kyiv Post. Цей текст - переклад такого аналізу за тиждень з 19 по 26 січня.

Український парламент 19 січня пішов на канікули, закривши сьому сесію восьмого скликання. Восьма сесія цього ж скликання розпочнеться 6 лютого.

Тим часом президент України Петро Порошенко взяв участь у Всесвітньому економічному форумі у швейцарському Давосі. У рамках форуму 25 січня Порошенко відвідав Український дім у Давосі. Разом з президентом Європейського банку реконструкції та розвитку Сумою Чакрабарті Порошенко промотував інвестиційну привабливість України.

Під час іншої події в рамках форуму 25 січня, Українського Сніданку, Порошенко заявив, що остання осінь принесла Україні найбільші реформи за історію країни. Він також зазначив, що прийдешні вибори не зіб’ють Україну з цього реформістського курсу. За словами президента, Україна планує впровадити податкову реформу та створити Національне бюро фінансових розслідувань.

“Ми плануємо запустити ефективну систему, яка захищатиме інвесторів”, - сказав Порошенко.

Прем’єр-Міністр України Володимир Гройсман, відповідаючи на питання журналістів 21 січня, спробував заспокоїти побоювання щодо подальшого здешевлення гривні, яка сильно послабшала за новорічні свята. За його словами, вартість національної валюти, яка знижувалась з серпня, а останнім часом опустилась до позначки 29 грн за долар, відповідає прогнозам.

Заступник голови Національного Банку України Олег Чурій пояснив падіння гривні сезонними факторами: експорт знизився через “мертвий сезон” для фермерів, заявив він 22 січня, тобто менше іноземної валюти заходило до країни. Відповідно, при сталому попиті на іноземну валюту, курс зріс, наголосив Чурій. За його прогнозами, ситуація має змінитись навесні, коли фермери почнуть продавати валюту, щоб придбати добрива та інші матеріали для нового посадкового та посівного сезону.

Згідно з “індексом Біг Мака”, який публікує журнал The Economist, українська гривня є недооціненою до долара на 69%. Оскільки у січні Біг Мак в Україні коштував 1,64$ (порівняно з ціною у 5,28$ у США), гривня мала б оцінюватись за курсом 8,9 грн за долар.

Виборча реформа

Підписавши відповідний документ 23 січня, Порошенко нарешті розпустив Центральну виборчу комісію та запустив процес призначення нових членів. Через тривалі дискусії та суперечки між представниками різних політичних сил, термін повноважень 13 з 15 членів ЦВК сплив.

“Сьогодні ми запускаємо перестановку у ЦВК”, - заявив Порошенко. “Я радий, що всі фракції (парламенту) нарешті номінували кандидатів, які відповідають усім критеріям. Я включив їх до наказу. Я сподіваюсь, що після необхідних процедур… парламент зможе проголосувати це питання якомога скоріше”.

Наступні вибори президента заплановані на 31 березня 2019 року, тоді як наступні парламентські вибори мають відбутись не пізніше 17 листопада 2019.

Закупівлі

У пості на сторінці Facebook 22 січня система публічних електронних закупівель ProZorro підбила підсумки 2017 року. За данними організації, найбільшим переможцем стало ТОВ "БАДМ-Б", яке перемогло майже в 3000 тендерах та заробило 533 млн грн.

Друге та третє місце посіли, відповідно, ТОВ "Український папір" (перемогло в 2753 тендерах та заробило 296 млн грн.) та ТОВ "Альянс Еволюшн" (перемогло в 2139 тендерах та заробило 623 млн грн.)

Велику кількість тендерів виграли також  компанія "Епіцентр К" (1600 тендерів, 144 млн. грн), та ТОВ Медичний Центр "М.Т.К." (1400 тендерів, 269 млн. грн.)

Якщо зважати на вартість виграних тендерів, то лідером стала державна компанія “Навтогаз”, яка виграла 19 тендерів на суму 25,3 млрд. грн.

Система ProZorro почала працювати у тестовому режимі у лютому 2015, а повноцінно запрацювала у квітні 2016. Цю систему вважають чи не найуспішнішою реформою України, яка запобігає корупції у державних закупівлях - щороку вона вберігає близько 60 млрд. грн, які раніше відмивались через корупційні схеми.

Оборона

За інформацією прес-служби президента, Порошенко 23 січня поговорив телефоном з Генеральним секретарем НАТО Єнсом Столтенбергом та поінформував його щодо прогресу України у реформуванні оборонного сектору. Порошенко повідомив Столтенберга, що Рада національної безпеки і оборони України нещодавно схвалила новий законопроект щодо національної безпеки, який має привести структуру командування українських збройних сил до відповідності зі стандартами НАТО. Законопроект також передбачає, що міністр оборони має бути цивільним.

Цей матеріал підготовлено за проектом Reform Watch, що впроваджується Media Development Foundation (MDF) у співпраці з Kyiv Post та фінансується Національним фондом на підтримку демократії (NED)