Main menu

Україна готується до зими: як зігрітися без опалення

сток головна опалення 5e932Уся країна готується до найскладнішого опалювального сезону, українцям рекомендують різні способи обігріву та виробництва електроенергії. Чи справді ця зима буде настільки холодною, чого очікувати в Бахмуті і як зігрітися без опалення - розбиралися журналісти «Бахмут.IN.UA».

Окупанти 11 вересня обстріляли Харківську теплоелектростанцію, внаслідок чого було знеструмлено все місто, кілька районів в області та частково сусідні регіони. Деякі політики припустили, що такий хід може бути помстою за активні бойові дії ЗСУ, і що обстріл критичної інфраструктури України триватиме й надалі.

У зв'язку з цим українців закликають готуватися до складної зими, під час якої не виключають перебоїв з електрикою, подачею газу, води та інших комунікацій. Колишній міністр інфраструктури України Володимир Омелян заявив, що для нього можливий black-out в Україні був очікуваним. За його словами, цей підхід не слід недооцінювати, оскільки він впливає як на ведення війни, так і на економіку нашої країни.

«Але Кремль це не врятує, ми знайдемо щурів і вдень і вночі. А ракет у них не вистачить навіть врятувати своє військо. Намагайтеся максимально перейти на автономні джерела живлення як вдома, так і на роботі. Мобільний краще тримати постійно зарядженим мінімум на 2/3, але пам'ятати, що станції мобільних операторів також електричні», - написав Омелян.

обр 748e9

Що стосується Донецької області, про те, що як мінімум газу у всьому регіоні цієї зими не буде, стало відомо ще влітку. Також у попередньому матеріалі ми писали, чим зараз займаються комунальні служби міста, та в чому полягає підготовка бахмутян до зими.

Сергій Логвінов - заступник директора у комунальному підприємстві «Бахмут-Енергія», що забезпечує місто теплом. Він розповів журналістам «Бахмут.IN.UA», що технічно поновлення роботи частини котелень можливе за умови подачі газу.

«Але є ще два ресурси, які також необхідні для роботи котельні. Це електропостачання та водопостачання. І якщо водопостачання може бути з перебоями, то електропостачання має бути більш менш стабільним. Деякі котельні у місті мають руйнування та потребують відновлювальних робіт. Дві котельні мають серйозні руйнування, потребують значних фінансових вкладень та часу для відновлення», - сказав Логвінов.

дтек 2f1ab

Фото: ДТЕК Донецької області

Крім того, значна частина повітряних теплових мереж та частина підземних також потребують ремонтних робіт. Таким чином, за наявності трьох ресурсів та забезпечення в місті режиму, що дозволяє проводити весь комплекс відновлювально-ремонтних робіт, тимчасово часткова і надалі повна робота котелень буде можлива.

Водночас міський голова Краматорська Олександр Гончаренко у відповідь на коментар до свого допису зробив неочікувану заяву, пов’язану зі звільненням Ізюма. За його словами, газу в області все ж таки бути. Точні терміни відновлення газопостачання стануть відомі, коли відповідна служба розмінує всі території, де необхідно провести ремонтні роботи. Лише тоді можна буде зробити висновки про те, наскільки газогін постраждав внаслідок воєнних дій та робити прогнози по відновленню системи. 

«Ізюм звільнено. Газопровід уздовж проходить. Чекаємо на розмінування, ремонти й подачу газу до області. Коли отримаємо газ у місті - питання можна буде мені ставити. Ніхто на сьогодні не можете оцінити тривалість ремонтних робіт, які має виконати УМГ (ред. - Управління магістральних газопроводів). Я на зв’язку і з очільником області та з УМГ», - розповів Гончаренко.

сток опалення d8ee4

Фото: Getty Images

Своєю чергою голова військової адміністрації Донецької області Павло Кириленко поділився планами на майбутній опалювальний сезон за умови, що цієї зими газ в область все ж не дадуть.

«Під загрозою інфраструктура у всій країні. Росіяни вже показали, що готові знищувати наші електростанції. Це додатковий виклик, до якого ми маємо бути готові. Працюємо над накопиченням альтернативного пального та над тим, щоб підприємства водопостачання та водовідведення працювали безперебійно», - стверджує Кириленко.

Крім того, в інтерв'ю YouTube-каналу Freedom Кириленко розповів, що деякі територіальні громади матимуть змогу опалювати будинки за допомогою вугілля, оскільки вже були для цього обладнані на момент вторгнення росії. Він спростував заяви деяких місцевих мешканців про те, що адміністрації закликають співгромадян евакуюватися, лише тому, що не можуть задовольнити їхні потреби в опаленні та газопостачанні.

кириленко 1 81bdc

Наразі, за словами Кириленка, над відновленням комунікацій у деяких районах області вже працюють. При цьому всі лікарні регіону обов'язково забезпечать опаленням, електрогенераторами та допоможуть обладнати укриття.

«Електроприлади, металеві печі, буржуйки, встановлення їх у приватному секторі для обігріву. Там, де не пристосовані способи обігріву, - альтернативні види палива. Електроприлади у багатоквартирних будинках, у кожній квартирі потрібно закрити усі непотрібні кімнати. Модульні котельні призначені лише для об'єктів критичної інфраструктури», - заявив він.

Тим часом громадська організація «Янголи спасіння», про діяльність якої ми писали в попередніх матеріалах, вже почала проводити «опалювальне» опитування. У місцевих чатах Бахмута та околиць вони розповсюджують анкету, за допомогою якої збирають заявки на безкоштовне постачання опалювальних пристроїв та енергоносіїв. Тип обладнання залежить від того, якого типу житло і з чого зроблені стіни. Українцям пропонують вибрати буржуйку, газову установку чи електричний обігрівач. Крім того, волонтери готові привезти обумовлену кількість паливних брикетів, щепок, дров та газових балонів. Також «Янголи» готові допомогти в утепленні приміщення.

янголи 6c2b4

Фото: Янголи спасіння у Facebook

Проблем з комунікаціями побоюються навіть у столиці. Так, депутат Київської міської ради Юрій Тихонович стверджує, що противник не збирається нехтувати всіма можливими варіантами й надалі завдаватиме ударів по критичній інфраструктурі України. Найважчий опалювальний сезон за всю історію країни наближається надшвидкими темпами, тому потрібно ґрунтовно підготуватися.

тихонович 7c7bc

Фото: Юрій Тихонович

«Київ, як і вся країна, мають бути готові до будь-яких провокацій та варіантів розвитку подій. А ми продовжуємо працювати, у тому числі над питаннями критичної інфраструктури, розглянуто презентацію схеми оптимізації систем водопостачання та водовідведення міста», - зазначив Тихонович.

Про те, як підготуватись до зими, написали також журналісти «Бабеля». Автори Юліана Скибицька та Катерина Коберник розглянули різні способи опалення та отримання електрики, навівши плюси та мінуси кожного. Ознайомитись з матеріалом можна за посиланням. За підсумками статті журналісти зробили висновок, що найпростіший, найдешевший і найбільш надійний спосіб зігрітися цієї зими - переїзд до приватного будинку за умови, що там є піч, а також є дрова, паливо та вода.

Головне фото: Getty Images