Main menu

Де у Бахмуті знайти гуманітарну допомогу, коли більшість благодійників вже евакуювались? 

дснсс be3abДе в Бахмуті знайти гуманітарну допомогу для тих, хто не входить до найуразливіших категорій населення? Скільки державних та приватних організацій готові ризикувати заради допомоги проживаючим на прифронтовій території? Які продукти можна отримати і як часто? Про це та багато іншого - далі в матеріалі.

Війна в Україні триває вже 162 дні. Спочатку безліч організацій, як приватних, так і державних, допомагали українцям усім: від безкоштовного житла на необмежений термін до постачання літаків. Однак з кожним місяцем можливості фінансування зменшувалися, і зараз отримати допомогу можна або від великих компаній або через налагоджені канали поставок за умови, що знову і знову вдається знаходити інвесторів у таку благодійність.

Подібна ситуація і з гуманітарною допомогою: UNICEF, Естонська рада у справах біженців, Управління верховного комісара ООН у справах біженців, Червоний хрест, Норвезька рада у справах біженців (NRC), щомісячні державні постачання гуманітарних вантажів, «Співдія» та приватні волонтери. Це перелік усіх постачальників гуманітарної допомоги, які на цей час позначені як активні на державних порталах.

Проте здебільшого вони допомагають маломобільним, пенсіонерам, багатодітним сім'ям і постраждалим від війни - таким людям отримати продуктовий набір набагато простіше. Ще складніша ситуація з регіонами, де тривають активні бойові дії, оскільки багато організацій просто не можуть ризикувати життям та здоров'ям своїх волонтерів. Редакція «Бахмут.IN.UA» дослідила, які компанії продовжують надавати гуманітарну допомогу мешканцям донецької області та нашого міста станом на 4 серпня.

янг 6fd6b

янголи 31022

янги 2038e

Фото: Янголи спасіння

З державних органів зараз працює Центр культури та дозвілля, у якому облаштували гуманітарний штаб. Раніше там роздавали хліб усім охочим за попереднім записом. Про це ми писали у минулому матеріалі. Крім того, ми вже давали перелік контактів, за якими можна отримати гуманітарну допомогу, але на цей час деякі з цих пунктів припинили роботу, передислокувалися чи поповнилися новими «колегами». Нині ж з держорганів продуктові набори забезпечують керівники ОСББ, про що ми писали раніше, Міська рада та, власне, Управління культури.

Журналісти поспілкувалися з його начальницею Іриною Булгаковою та дізналися, як можна записатися для отримання допомоги, наскільки ефективними є ці поставки та хто фінансує забезпечення Бахмута їжею.

«Все ще займаємось гуманітарною допомогою. Ми працюємо з гарячою лінією «Співдія». Тобто, ті, хто потребує, дзвонять на гарячу лінію 15-45, замовляють гуманітарну допомогу. Через деякий час вантаж приїжджає до нашого міста, і ми видаємо продукти за відомостями, які нам надсилають електронною поштою. Тобто це конкретно на людину приходить, яка замовила. Минулого місяця ми таким чином видали близько 500 пакетів», - розповіла вона.

булгакова новости донбасса 16b36

Ірина Булгакова. Фото: Новини Донбасу

На сайті порталу зазначено, що фінансування «Співдії» відбувається за принципами краудфандингу: перерахувати гроші може будь-яка фізична та юридична особа в Україні та закордоном. Допомогти можна і предметно, обмежень немає. Своєю чергою, отримані кошти та продукти передають переселенцям, жителям районів, де йдуть активні бойові дії, і навіть бізнесменам-початківцям. За словами Булгакової, крім «Співдії», управління співпрацює також і з «Червоним хрестом». За його допомогою протягом останнього місяця вдалось забезпечити продуктами близько 700 осіб. Здебільшого це люди з категорії 80+ та громадяни з інвалідністю першої групи.

«Часто це продуктові набори із набором базових продуктів тривалого зберігання. Не можу сказати, що там ми сильно розглядаємо. Тільки одного разу довелося залізти до цих пакетів: нам зателефонували з Дніпра і сказали, що у пакетах лежать сосиски. А їхали вони на той момент уже три дні. Звичайно, ці упаковки з сосисками надулися, довелося витягувати, бо вони могли луснути й засмердіти інші продукти», - додала Булгакова.

Голова Управління культури поділилася, що, крім продуктових наборів, бахмутянам постачають памперси для дорослих та гігієнічні набори. Однак спочатку цей гуманітарний штаб був створений для постачання продуктів та предметів першої необхідності місцевій територіальній обороні, а потім уже ця ініціатива переросла у допомогу населенню.

новости донбасса кк 23dfb

Фото: Новини Донбасу

«Здебільшого намагаємося допомагати маломобільним та самотнім пенсіонерам, бо розуміємо, що цим людям потрібна допомога. Іноді буває таке, що людина приходить без попереднього запису. У нас база напрацьована з лютого: хто що отримував, якого місяця. Дивимося, якщо людина ніде не отримувала допомогу, то намагаємось дати продуктові набори чи готові обіди. Це бувають і багатодітні сім'ї та ВПО, які тільки-но приїхали з окупованих територій і ще не встигли оформитися, або звичайні місцеві жителі», - резюмувала Булгакова.

З приватними волонтерськими організаціями та численними самотніми активістами Управління культури Бахмутської міської ради не співпрацює, на відміну від колишнього міського голови. Очільник бахмутської військової адміністрації Олександр Рева опублікував декілька свіжих фотографій, на яких працівники міськради роздають місцевому населенню хліб. При цьому за допомогу він дякує саме приватним організаціям та благодійним фондам. 

рева 3eda9

Фото: Олексій Рева

Одна з таких активісток, що працюють усамітнено, - Олександра Кліцова. Кліцова роздає продуктові набори, одяг та побутову техніку. Потребуючі можуть слідкувати за анонсами на Facebook-сторінці та звертатись за допомогою. 

янгол b9b22

Про церковну організацію «Янголи спасіння», а також їхню активність у Бахмуті та по всій Донецькій області ми також уже писали. Наразі волонтери продовжують евакуювати місцеве населення до більш безпечних регіонів та постачати гуманітарну допомогу, проте територію, де йдуть активні бойові дії, уникають. Тому й постачання продуктових наборів від них у Бахмуті відбувається зараз не регулярно.

Громадська організація «Бахмут Український» під керівництвом Віктора Зіпіра допомагає переважно військовим та працівникам госпіталів, постачаючи продукти, дрібну техніку та спорядження колосальними обсягами. Проте їхній штаб відкритий для всіх охочих.

photo 5429622966578167067 y 54e38

Фото: Бахмут Український

Однак найбільші поставки продуктових наборів здійснює ДСНС: лише за останні три дні рятувальники роздали у Бахмуті та прилеглих селах понад 50 тонн гуманітарної допомоги. Фінансує це Всесвітня продовольча програма ООН (World Food Programme, WFP), у деяких населених пунктах - World Central Kitchen.

деесенес cb2e3

дснс cb3e1

дснснс eb565

Однак співробітники ДСНС постійно беруть участь у розвантаженні фур та безпосередній роздачі продуктів на місцях. В окремих випадках продуктові набори підвозять за адресою проживання. Записатися на отримання такої допомоги можна через представників міської чи сільської ради свого населеного пункту.

деска 7e4b8

дснссс 62c87

дснсссссс 5cf4a

Фото: ДСНС України та ДСНС у Донецькій області