Main menu

Відключення комунікацій та примус? Як в Бахмуті планують загальну евакуацію

photo 5411136057241616595 y 36679Влада України у співпраці з місцевим керівництвом Донеччини вирішили провести загальну евакуацію тих, хто досі з якихось причин не виїхав. Про те, наскільки це буде примусово, поки що невідомо. Обидві сторони наполягають на тому, що цей процес відбуватиметься у рамках закону. Водночас у Бахмуті вкотре зникло водопостачання, що деякі місцеві жителі пов’язують між собою. 

Редакція «Бахмут.IN.UA» дізналася, як до такої ініціативи ставляться городяни, чому повертаються ті бахмутяни, які вже евакуювалися, і наскільки відповідає правді ствердження, що відмова від евакуації = очікування «руського міру». Так, 27 липня у комунальному підприємстві «Бахмут-Вода» заявили, що у всьому місті та районі найближчим часом не працюватиме централізоване водопостачання. Терміни ремонтних робіт невідомі.

«Шановні споживачі КП «БАХМУТ-ВОДА»! Повідомляємо Вам, що зупинено централізоване водопостачання через відсутність живлення електропостачання на помпове обладнання. Відсутність води стосується Бахмута та Бахмутського району. Проводяться аварійно-ремонтні роботи на мережах електропостачання та відновлення буде у невизначений час», - зазначено у повідомленні.

photo 5411136057241616550 y bc89f

Фото: Бахмут-Вода

Ми вже писали про роботу комунального підприємства «Бахмут-Вода». Тоді представники компанії запевнили, що роблять усе можливе, щоб відновити подачу води, попри постійні обстріли, а аварійні ситуації відбуваються щотижня. Деякі жителі міста, які евакуювалися і продовжують стежити за ситуацією у Бахмуті, вважають, що цього разу роботу комунікацій відновлять нескоро.

На тлі цих подій місцева влада в особі голови обласної військової адміністрації Донецької області Павла Кириленка та віце-прем'єр-міністра - міністра з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Ірини Верещук вкотре закликала мешканців регіону евакуюватися. Цього разу Верещук анонсувала, що евакуація буде загальною, натякаючи на примусове вивезення громадян. Однак вона зазначила, що все відбуватиметься у рамках закону.

photo 5411136057241616322 w 31759

Фото: Ірина Верещук

«На Донеччині тривають бої. Ворог продовжує цілеспрямовано руйнувати цивільну інфраструктуру: немає газопостачання, можливі проблеми з електро- та водопостачанням. Попереду осінньо-зимовий період. Тому людей потрібно перевозити до безпечніших регіонів. Особливо жінок, дітей, людей похилого віку, а також хворих і маломобільних. Отже, готуємо мешканців Донецької області до евакуації! Створено штаб, розгортаємо сили та засоби. Області у центрі та на заході країни готуються приймати наших людей зі сходу», - заявила вона.

Крім того, Верещук звернулася до мешканців Донецької області, попередивши їх про небезпеку. За її словами, люди можуть залишитися без електрики, води, тепла, зв'язку, ліків, їжі та під обстрілами. Тому евакуюватися слід абсолютно кожному, поки не стало запізно.

Своїми планами щодо цього поділився і Павло Кириленко. Він зазначив, що зараз переселенців з Донбасу готові прийняти у всіх регіонах, найбільш пристосовані для цього Кіровоградська, Житомирська, Рівненська, Волинська та Тернопільська області.

photo 5411136057241616324 w 7fb2d

Фото: Павло Кириленко

«Евакуація триває з першого дня повномасштабного російського вторгнення, і станом на сьогодні абсолютна більшість людей вже покинула Донеччину. Проте на нас чекає опалювальний сезон без газу, а це означає нові виклики - в області має залишитися якомога менше людей. На наступному етапі евакуації з області мають виїхати насамперед діти з їхніми батьками чи опікунами», - сказав Кириленко.

Він пообіцяв, що кожен переселенець отримає від держави від 2200 до 2500 гривень на місяць. При цьому відповідні служби супроводжуватимуть евакуйованих від посадки до автобуса до поселення на новому місці. Примітно, що Кириленко, як і Верещук, наголосили на тому, що цей процес відбуватиметься в рамках законодавства.

photo 5411136057241616323 w 31794

«Розуміємо, що евакуація - це стрес і вихід із зони комфорту, а отже, неодмінно зростатиме невдоволення. Припускаємо, що ці настрої може використати ворог, проте готові до непопулярних дій, аби врятувати життя та здоров'я наших співгромадян. Треба діяти жорстко, щоб досягти результату», - додав голова військової адміністрації.

Редакція «Бахмут.IN.UA» дізналася у голови Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку (ОСББ) «Ювілейна 81» Олени Костенко, яким чином місцеві жителі планують виживати без комунікацій взимку, як бахмутяни, що відмовилися евакуюватися, ставляться до такої ініціативи, а також, про сприяння влади міста відновленню пошкоджених, але все ще заселених багатоповерхівок. Зараз під її керівництвом перебуває 57 будинків.

«У нас немає фінансування. Ми існуємо на гроші мешканців, які виїхали. Наші платежі знизилися до 6-7% від будинку, а на деяких будинках і нуль. Коли йдуть обстріли, єдине, що ми отримуємо - це тарпаулін, яким ми закриваємо дахи та вікна. Гуманітарку дають, ми її роздаємо, розвозимо за власний кошт. Коли не вистачає рук, викликаємо працівників - люди працюють безкоштовно. У нас два голови ОСББ, мій чоловік, зять, бухгалтери. Щодня викликаємо електрика: десь щось згоріло, десь забилася каналізація», - розповіла вона.

photo 5411136057241616555 y 8ad90

Фото: ДСНС Донецької області

Деякі роблять печі, туалетів та душових у підвалах немає. Кожен набирає собі воду для миття, туалети замінила вулиця. За словами Костенко, є будинки, які кооперуються, але не всі. Найчастіші пошкодження - покрівля та вибиті вікна. Однак у таких будинках продовжують жити люди. Олена розповіла, що востаннє гуманітарну допомогу видавали у червні. Це була друга видача з повномасштабного вторгнення.

«Щоб отримати трохи їжі, ми співпрацювали з італійськими спонсорами. Вони нам двічі давали допомогу, ми її теж самостійно доставляли та видавали. Як узимку виживати без комунікацій не, можу сказати, ще не знаємо. Організувати щось для дому (ред. - систему опалення) ми не можемо, тому що немає коштів. Можливо, хтось поставить буржуйки. Розуміємо, що не буде газу, але людей вигнати не можемо. У нас працездатних лишилося близько 20%. Решта - пенсіонери», - поділилася Костенко.

photo 5411136057241616556 y 442b6

За її словами, багато бахмутян повертаються до рідного міста, оскільки не мають коштів надалі оплачувати орендоване житло, а ситуація з роботою в Україні критична. Діти голови ОСББ також винаймають квартиру в західних регіонах. За невелике житло вони віддають 12 тисяч гривень, і незабаром кошти закінчаться.

«Хтось розповідає, що там так добре: евакуювалися, живуть безкоштовно. Так не буває. Тому повертаються мешканці навіть із маленькими дітьми. Кажуть: «Краще ми будемо тут, у холоді, але у своїй квартирі та на своєму ліжку», - додала бахмутянка.

Щодо співпраці з місцевою владою визнає: загальні збори представників ОСББ не проходили «дуже давно». Тому про ситуацію у місті вони знають не більше, ніж місцеві мешканці. Влада допомагає відремонтувати критичні ушкодження, але часто людям доводиться усувати аварії самостійно.

photo 5411136057241616553 y c11c3

Фото: Євген Ткачов

Коментуючи слова Кириленка про те, що окупанти можуть використовувати цивільних у своїх цілях та заручитися підтримкою, а також його попередню заяву про потенційних зрадників, Олена Костенко припустила, що той, можливо, не любить наш народ.

«Ми не чекаємо «руський мір». Ми віримо в нашу армію, це вам скажуть ті, хто тут лишився. Просто у тих, хто виїхав, скінчилися гроші. А тих двох тисяч, які сплачує держава, не вистачить ні на квартиру, ні навіть на їжу. Наша влада має думати про те, щоб у нас був газ, світло та вода. Не ми маємо про це думати. Найлегше все вимкнути, обрізати й сказати, що ми тут чекаємо «руський мір». Я не можу виїхати, бо маю тут 57 будинків. Я може й виїхала б, але не можу покинути своїх людей. У мене щоранку питають, виїхала я чи ще тут. Вони заспокоюються, їм є, до кого звернутися у цій ситуації»