Феміністичне кіно — це важлива частина культури сучасного світу, у центрі яких стоїть постать сильної жінки та її історії. Вони часто розповідають історії, максимально наближені до реальності за допомогою образів самодостатніх жінок-героїв, які не обертаються навколо героя-чоловіка.
Редакція Бахмут IN.UA ділиться підбіркою з семи цікавих феміністичних картин, які здатні вразити.
Фільми з сильними героїнями
Феміністичний рух сколихнув світ ще у 19 столітті, коли жінки боролися за фундаментальні права для себе, як, наприклад, право голосу чи право на вільний вибір. Він не слабшає й сьогодні, адже соціальна нерівність чоловіків та жінок все ще існує в суспільстві та потребує рішучих кроків. Кіно — місце, де часто можна зустріти результати такого, а саме стереотипи у відношенні до жінок. Тут їх часто показують, як другорядних персон, які просто доповнюють образ головного героя чоловічої статі.
Фільми про жінок — один зі способів боротьби. Воно показує не тільки жінок, як головних героїв, а ще й намагається популяризувати фемінізм.
Суфражистка (Suffragette)
Суфражизм — громадський рух, що виступав за надання жінкам виборчих прав у Великобританії в кінці ХІХ та на початку XX століть. Спочатку він виражався у мирній формі, але згодом, коли учасниці руху зрозуміли, що суспільству стає байдуже на проблему, почали діяти більш радикальними методами.
В центрі історії Моуд Воттс — дівчина, яка вступила в “Суспільно-політичний союз жінок”, під керівництвом Еммелін Панкгерст. Активісти та героїня з перших днів участі в об’єднанні почали організовувати громадські заворушення, зривали публічні виступи політичних діячів та навіть відмовлялися від їжі для боротьби за свої права.
Глядач, обравши цей фільм на перегляд, зможе побачити, на які жертви йшли жінки в Великобританії, щоб їх права були визнані.
За статевою ознакою (On the Basis of Sex)
Драматична історія фільму розповідає про молоду адвокатку Рут Бадер Гінзбург і її непохитну боротьбу за рівні права чоловіків і жінок. Рут зіштовхується зі систематично обмеженими можливостями жінок у суспільстві, через що змушена діяти, щоб змінити цей неприйнятний стан речей.
Сюжет фільму передає ідеї фемінізму та може показати те, чому цей рух необхідний для розвитку світу.
Відважна (Brave)
Використання моделі сильної жінки можна знайти й в мультиплікаційних фільмах. “Відважна” — це один із найяскравіших прикладів.
Історія розповість про юну Мериду — незвичайну принцесу з сім’ї шотландських монархів. Вона відрізняється некерованістю і більше схожа на хлопчиків, ніж на вихованих принцес. Це викликало велике незадоволення королеви.
Одного разу троє лордів, які очолюють могутні клани королівства, вирішили просити руки принцеси для своїх синів. Цей факт неабияк налякав головну героїню, через що вона втікає з дому та починає шукати можливість вплинути на погляди матері.
Посмішка Мони Лізи (Mona Lisa Smile)
Кінокартина Майка Ньюелла знята на основі роману “Найкращі роки міс Джін Броуді” авторства Мюріел Спарк — маніфест фемінізму.
Стрічка розповідає про викладачку історії мистецтва Кетрін Вотсон у престижній жіночій школі, яка вчить своїх студенток йти проти системи та виховувати в собі жагу до боротьби за власні права. Такий підхід досить швидко набирає популярності серед студентів, що викликає занепокоєння у консервативного керівництва. Історія боротьби та натхнення — основа сюжету.
Ґлорії (The Glorias)
Друга хвиля феміністичного руху припала на кінець 60-х та початок 70-х років, де однією з найвидатніших феміністок була Глорія Стайнем. Саме її автобіографічна книга “Моє життя в дорозі” стала основою для фільму “Ґлорії”.
Кінокартина розповідає історію життя громадської діячки, яка представлена у чотирьох образах: допитливої дівчинки, яка подорожує з батьком-комівояжером; підлітка, яка доглядає хвору матір; молодої журналістки й, нарешті, феміністка, яка надихнула мільйони американок на боротьбу. У фільмі простежується, як формувалися погляди Глорії Стайнем, чого вона прагнула і що спонукало її до боротьби.
Енола Голмс (Enola Holmes)
Пригодницький детектив, який вийшов у 2020 році, розповідає історію дівчини на ім’я Енола Голмс (роль виконала Міллі Боббі Браун, зірка серіалу “Дивні Дива”). Вона живе з матір’ю в великому заміському особняку, в той час, як її старші брати Майкрофт і Шерлок давно перебралися до Лондона. Ідилія життя в батьківському домі швидко закінчується, коли матір зникає при таємничих обставинах. Дівчина одразу ж виходить на контакт з братами, але ті не особливо турбуються щодо зникнення матері.
Так і починається небезпечний шлях дівчини до істини, в якому допоможуть логіка та спостережливість.
Тельма і Луїза (Thelma & Louise)
Дивовижна драма з елементами комедії від майстра кіно Рідлі Скотта розповідає про жінок на ім’я Тельма і Луїза. Обом не подобається рутинна залежність від власних чоловіків. Як результат, дві жінки вирішують виїхати якомога далі від остогидлого містечка у пошуках нового життя. Однак, по дорозі до кращого майбутнього їм доводиться скоїти ряд злочинів, зокрема й вбивство.
Тепер їх головна ціль — це втеча від правоохоронних органів США у Мексику. Чи вдасться їм це — дізнавайтесь у фільмі.
Читайте також:
- Всі жінки некрасиві та ненавидять чоловіків: розбираємо найпоширеніші міфи про фемінізм
- Рожеве то для дівчинки, а голубий – для хлопця: як гендерні стереотипи можуть заважати нам бути щасливими
- Бахмутянки-науковиці: чи важко жінці будувати кар’єру в Україні та як до освіти ставляться в Німеччині
Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!