Бахмутянки-науковиці: чи важко жінці будувати кар’єру в Україні та як до освіти ставляться в Німеччині?

Семаковська Тетяна 16:13, 10 Лютого 2023

зображення viber 2023 02 09 17 55 37 944 ce99c11 лютого відзначають Міжнародний день жінок і дівчат у науці. Українки попри війну здобувають наукові ступені та будують кар’єру, щоб представляти країну на міжнародному рівні. Редакція поговорила з бахмутянкою Софією Бамбулею. Розповідаємо що думає Софія про гендерні стереотипи та яку закономірність дівчина побачила у німецької молоді.

Бахмутянка Софія Бамбуля навчається на вчителя іноземних мов та зарубіжної літератури в Горлівському інституті. Українка є головою студентського наукового товариства в Інституті. Простими словами, Софія є своєрідним ментором для юних умів, вона допомагає студентам писати наукові роботи та підтримує їх. 

Зараз дівчина живе в Німеччині, але хоче повернутися до України, щоб будувати тут свою кар’єру правозахисниці. Софія хоче здобути й третю освіту, замислюється над вступом в закордонний ВНЗ, щоб отримати досвід, який допоможе їй працювати в Україні в міжнародних інституціях.

Кар’єрний шлях молоді

На думку Софії, в українському просторі не відчувається гендерна нерівність у сфері гуманітарних наук. Якщо говорити за наукові роботи, часто ними займаються саме дівчата та жінки, наголошує Софія.

1 f0581

В майбутньому дівчина мріє про магістратуру та аспірантуру, а потім на меті й докторантура. Зараз дівчина окрім освіти вчителя іноземних мов, паралельно здобуває фах юриста й свій майбутній шлях хоче пов’язати з цією сферою. Порівнюючи освіту в Україні та Німеччині — Софія, каже, що викладачі в Україні є сильнішими, вони більше часу приділяють для саморозвитку студентів. Натомість в Німеччині, навіть підручники складені таким чином, що студенту буде важко навчатися самостійно.

Німецький менталітет та українська освіта

Софія вже декілька місяців живе в Німеччині, за цей час дівчина помітила чимало цікавих рис, які притаманні німецькому суспільству. Зокрема, мова йде й про більш пізнє навчання. Відтак, німці в 30 років можуть піти вчитися, а от в Україні таке ще в новинку.

“Німці набагато легше до всього відносяться. Для німців притаманне довге навчання, для них нормально вступати тільки в 30 років в Інститути, натомість у нас в 30 має бути вже аспірантура. Крім того, освіта в Німеччині — це привілей, у них мало людей із вищою освітою. Тут наука — це престижно, у нас її знецінюють, особливо молодь. У нас така доволі радянська історія, коли науковці виглядають, як старенькі дідусі із сивиною, які сидять в кабінетах”, — розповідає студентка.

Наукові роботи

зображення viber 2023 02 09 17 56 21 228 16191

Софія Бамбуля. Фото: особистий архів героїні

Серед підопічних Софії зараз більше дівчат, адже її спрямування це гуманітарні науки. Попри те, каже Софія зачасту масштабні дослідження роблять саме чоловіки, а жінки своєю чергою намагаються структурувати те, що є. 

“Не можна сказати позитивно чи негативно це впливає, просто це різні підходи та наукове підґрунтя”, — розмірковує бахмутянка.

Вона додає, що займатися наукою можуть всі незалежно від віку чи гендеру. Софія пригадує, що чимало молоді зараз змінили спрямування й теми своїх наукових робіт, роблячи їх актуальними зараз, зокрема й про війну. 

Сама Софія теж пішла цим шляхом, до повномасштабної війни дівчина почала писати наукову роботу на тему “Смерть та сприйняття смерті в сучасній літературі”, але переключилась на інші теми.

Досвід Німеччини

Для багатьох німців абсолютно нормальним явищем є пізній вступ до університетів. На думку Софії в такому підході до життя є й свої переваги:

“Наші студенти дуже серйозно ставляться до вищої освіти. Втім, в Україні не заборонено змінювати спеціальність під час навчання, не обмежує саморозвитку. Нам ніхто не забороняє взяти академвідпустку та змінити фах.  Вступ в університет в ранньому віці, як в Україні дозволяє легше розв’язують складні питання, це життєвий досвід. Нам не потрібно сприймати все дуже серйозно, безумовно наука — це важливо, але ми вкладаємо в освіту страхи, не склавши ЗНО діти вважають це трагедією”, — ділиться міркуваннями Софія.

В Німеччині молодь більш спокійна у цьому плані, переконана героїня. За її словами, німці не надають негативного підтексту, у випадку, якщо їхня дитина не вступила в університет, адже вона може зробити це наступного року, а у вільний час від навчання спробувати працювати у цікавій для себе сфері, вважає Софія.

“Мені подобається цей підхід, бо ти розумієш чого ти хочеш. Якщо ти хочеш заробляти тут й зараз — йдеш працювати, якщо хочеш заробляти більше, йдеш навчатися. Вища освіта, як і наукова діяльність — це вклад в себе в першу чергу. Навіщо науковці займаються науковою роботою? Насамперед це задоволення власних потреб, мова йде про здоровий егоїзм, коли ти вивчаєш й досліджуєш цікаву для себе тему, а разом з тим робиш й вклад в науку”, — каже Софія.

Водночас дівчині до душі українській підхід до навчання, адже до 30 років жінки в України вже можуть отримати декілька вищих освіт чи закінчити аспірантуру. 

Фото: особистий архів героїні

Читайте також: Хліб від інклюзивної пекарні Києва: як столичні волонтери допомагають бахмутянам?

Додавайтесь в наш Телеграм Бахмут живе тут, отримуйте інформацію про події в Бахмуті та бахмутян в евакуації.

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

Без походів до сервісних центрів: як замінити водійське посвідчення у “Дії”

Дмитро Скопіч Скопіч Дмитро 13:00, 12 Вересня 2024
Електроне посвідення водія / фото “Дія”

Українці, які мають посвідчення водія, можуть отримати як фізичний пластиковий документ у сервісних центрах МВС України, так і оформити електронний варіант у застосунку “Дія”.

Редакція Бахмут IN.UA розповідає про те, як обміняти або відновити посвідчення водія у застосунку “Дія”.

Як замінити водійське посвідчення через “Дію”

Оновлення чи обмін водійського посвідчення — це процедура, яка інколи може знадобитися громадянину. Особливо, якщо:

  • закінчився термін дії наявного документа;
  • водій втратив втрачено посвідчення;
  • написи на бланку затерлись і не більше не читаються;
  • водій змінив особисті дані (прізвище, ім’я, по-батькові);
  • власник водійського посвідчення хоче замінити документ старого формату на новий.

Як подати заяву

Для того, щоб подати заяву на обмін або відновлення посвідчення водія за допомогою застосунку “Дія, потрібно перейти до меню та обрати пункт “Послуги”. Далі треба знайти натиснути пункт “Заміна посвідчення водія” або натиснути на значок контекстного меню на цифровому водійському та обрати пункт “Замінити посвідчення”. В кінці треба вказати причину заміни водійського посвідчення.

Особа також повинна зробити наступні кроки:

  • підтвердити або вказати місце реєстрації проживання; 
  • обрати тип посвідчення (тільки цифрове або пластик+цифрове); 
  • обрати сервісний центр МВС, де громадянину буде зручно забрати пластиковий документ; підтвердити або вказати контактні дані; 
  • підписати заяву; 
  • оплатити за послугу протягом наступних 10 хвилин.

Далі водієві треба чекати на запрошення до сервісного центру МВС або на push-сповіщення від “Дії” про готовність цифрового документа. 

Варто зазначити, що водієві не потрібно додавати медичну довідку про придатність до керування транспортними засобами для обміну та відновлення посвідчення. Така норма діє під час  воєнного стану в Україні.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Пенсії військовим у 2024 році: які документи потрібні для оформлення виплат та до кого звертатися

Дмитро Скопіч Скопіч Дмитро 11:35, 12 Вересня 2024
Пенсія військовим / фото Поради юриста

Військовослужбовці в Україні мають право на призначення пенсії. Для цього їм потрібно написати заяву та подати усі необхідні документи за місцем реєстрації заявника до районного ТЦК та СП.

Редакція Бахмут IN.UA розповідає про цю процедуру та документи, які необхідно надати до ТЦК та СП.

Пенсія для військових у 2024 році

Умови, розміри та порядок пенсійного забезпечення військовослужбовців визначаються спеціальним Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”.

Згідно з цим документом, в Україні діє три види пенсії для військовослужбовців:

  • за вислугу років;
  • за інвалідністю;
  • в разі втрати годувальника.

Які документи потрібні для оформлення пенсій військовим

Для оформлення пенсій потрібно написати заявку та подати спеціальний перелік документів до ТЦК та СП. Мова йде про:

  • паспорт;
  • податковий номер;
  • витяг про реєстрацію місця проживання особи;
  • довідку ОК-5 з Пенсійного фонду України;
  • довідку за реквізитами банківського рахунку;
  • витяги з наказів про зарахування та виключення зі списків особового складу військової частини;
  • грошовий атестат (з останнього місця служби);
  • довідку про розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (доплати, надбавки, підвищень) та премії для обчислення пенсії.

Якщо людина подаватиме заявку на отримання пенсії по інвалідності, то додатково потрібно буде надати довідку медико-соціальної експертної комісії (МСЕК) та свідоцтво, яке підтверджує наявність хвороби.

Якщо військовий подаватиме заявку на отримання пенсії в разі втрати годувальника, то до основного переліку потрібно додати наступні документи:

  • витяг ЦВЛК;
  • свідоцтва, що підтверджують родинний звʼязок (свідоцтва про народження, про шлюб тощо);
  • довідки про навчання дітей.

ЦК та СП приймає заяву та необхідні документи, після чого робить запити до військових частин на отримання додаткових документів, зокрема, фінансових. Вони необхідні для призначення пенсії. Далі вже повністю сформована документація направляється до обласного ТЦК та СП, а вже звідти — до Пенсійного фонду України.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Без походів до сервісних центрів: як замінити водійське посвідчення у “Дії”

Українці, які мають посвідчення водія, можуть отримати як фізичний пластиковий документ у сервісних центрах МВС України, так і оформити електронний варіант у застосунку “Дія”. Редакція […]

13:00, 12.09.2024 Скопіч Дмитро

Пенсії військовим у 2024 році: які документи потрібні для оформлення виплат та до кого звертатися

Військовослужбовці в Україні мають право на призначення пенсії. Для цього їм потрібно написати заяву та подати усі необхідні документи за місцем реєстрації заявника до районного […]

11:35, 12.09.2024 Скопіч Дмитро
Послуги в ЦНАП

Бахмутський ЦНАП у Дніпрі: як записатися

18 вересня представник Центру надання адміністративних послуг (ЦНАП) Бахмутської міської ради прийматиме жителів громади у Дніпрі, які тимчасово проживають у місті та області. Усі охочі […]

UAnimals i BlaBlaCar рятуватимуть тварин із зони бойових дій: деталі нової ініціативи

Зоозахисна організація UAnimals і карпулінговий сервіс BlaBlaCar запустили віртуальні евакуаційні квитки, які дозволять рятувати тварин із зони бойових дій.  Про це повідомили представники зоозахисної організації […]

15:30, 11.09.2024 Скопіч Дмитро
Евакуація мешканців Донеччини

Евакуація з Соледарської громади: як записатися

На території Соледарської громади триває евакуація населення з прифронтових районів до більш безпечних регіонів України. Місцева військова адміністрація організовує для жителів громади безоплатний евакуаційний автобус. […]