В Україні реформують старшу школу: що зміниться для дітей

Валентина Твердохліб 16:35, 24 Вересня 2024
реформа
Навчання у школі / фото Pexels

В Україні готують до впровадження реформу старшої школи. Згідно з нововведеннями, учні та учениці після 9 класу самі обиратимуть напрямок навчання і предмети. На повну силу реформа запрацює з 2027 року.

Про це повідомляє Міністерство освіти і науки України.

Реформа старшої школи: що передбачається

Реформа старшої школи змінить підходи до навчання у старших класах. Вона полягатиме в нових можливостях у виборі профілю навчання, всебічному розвитку та індивідуальному підходу до кожного учня.

2025 року стартує пілотування реформи по всій Україні. На 2024/2025 навчальний рік вже відібрано 30 ліцеїв-амбасадорів, які допомагають готуватися до пілотування. Педагоги цих ліцеїв стануть менторами для пілотних закладів освіти.

Повноцінно реформа запрацює з 2027 року. Відтоді учні, які завершили навчання в 9 класі, зможуть обирати між двома напрямами навчання — академічним і професійним.

Обираючи академічний напрям, учні навчатимуться в ліцеї і готуватимуться до вступу в заклади вищої освіти. Тут для школярів буде великий вибір профілів навчання, які базуються на кластерах: STEM, мовно-літературний та суспільно-гуманітарний. Також в учнів буде можливість обирати додаткові предмети, які їх цікавлять найбільше. Але окрім вибіркових, будуть і обовʼязкові предмети. Це фундаментальні компетентності з української мови, математики, англійської, історії.

Обираючи професійний напрям, учні навчатимуться в закладах професійно-технічної освіти. Тут підлітки швидше опановуватимуть професію та виходитимуть на ринок праці. У профтесі або закладі фахової передвищої освіти також можна буде обирати предмети, повʼязані з майбутньою кар’єрою.

Різниця між напрямами навчання / скриншот із сайту МОН

Навчання до 12 класу

Для якісного опанування шкільної програми навчання триватиме до 12 класу. Це міжнародна практика.

10 клас буде адаптаційним. Учні завершуватимуть загальну підготовку та остаточно визначатимуться з профілем навчання.

11-12 класи будуть присвячені поглибленому вивченню профільних предметів, інтегрованих курсів та дисциплін за вибором.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

День матері в Україні: коли святкуватимуть у 2025 році

Дмитро Скопіч Скопіч Дмитро 12:00, 5 Квітня 2025
День матері / фото ілюстративне, istock

Вже в травні в Україні святкуватимуть одне з найзворушливіших сімейних свят — День матері. У цей день заведено вшановувати жінок, які дарують життя, підтримують у найважчі моменти та є справжньою опорою для своїх дітей. Це не лише можливість подякувати матерям за їхню безмежну відданість, а й нагадування про важливість сімейних цінностей.

Редакція Бахмут IN.UA розповідає, коли святкують День матері у 2025 році та як взагалі з’явилося це свято.

Коли святкуватимуть День матері у 2025 році

В Україні, як і в багатьох інших країнах світу, День матері відзначають у другу неділю травня. Цьогоріч воно припадає на 11 травня.

Цей день відзначається головним чином широкими вітаннями матерів. Люди масово виражають свою повагу і любов, дарують квіти чи подарунки, відправляють листівки та складають вірші.

Історія свята

Історія цього свята розпочалася 1908 року, коли молода американка Анна Джервіс із Філадельфії запропонувала відзначати день на згадку про свою матір, яка передчасно пішла з життя. Досягти такої амбітної цілі вона намагалася за допомогою листів до органів влади, а також до видатних особистостей. Завдяки її зусиллям 1910 року штат Вірджинія першим визнав День Матері офіційним святом, а згодом до ініціативи долучилися й інші штати та цілі країни.

В Україні День матері вперше відзначили 1929 року у Львові та Тернополі. Утім, в 1939 році радянська влада заборонила це свято.

Офіційно його повернули вже за часів незалежної України. Він святкується у другу неділю травня. Регламентує його спеціальний указ Президента України, виданий 10 травня 1999 року.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Як отримати довідку про склад зареєстрованих громадян на момент відчуження нерухомого майна

Дмитро Скопіч Скопіч Дмитро 11:00, 5 Квітня 2025
Довідка про склад сім’ї / фото ілюстративне, iStock

Перед продажем чи даруванням нерухомості може знадобитися оформлення спеціального документа про склад зареєстрованих громадян. Довідка підтверджує, хто офіційно прописаний у житлі на момент відчуження та допомагає уникнути юридичних ризиків.

Детальніше про довідку, а також про метод її отримання — читайте в матеріалі Бахмут IN.UA.

Довідка про зареєстрованих осіб у квартирі

Перед продажем або даруванням нерухомості може знадобитися довідка про зареєстрованих мешканців. Вона надає потенційним новим власникам житла інформацію про, хто прописаний у квартирі чи будинку на момент угоди. Цей документ допомагає уникнути можливих юридичних проблем.

Оформити його можна за допомогою особистого звернення заявника чи законного представника до виконавчих органів сільських, селищних, міських рад.

Видача довідок здійснюється як правило в день звернення. Проте у випадках, коли є потреба у встановленні певних фактів, отримати документ можна протягом 15 календарних днів з дня звернення.

Які документи потрібні

Для того, щоб отримати довідку про склад зареєстрованих громадян за даною адресою на момент відчуження нерухомого майна, потрібно надати наступні документи:

  • документ, що посвідчує особу;
  • будинкову книгу;
  • документи, що підтверджують право власності на об’єкт нерухомості;
  • документ, що посвідчує особу законного представника.

Видача довідок здійснюється на безоплатній основі.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

День матері в Україні: коли святкуватимуть у 2025 році

Вже в травні в Україні святкуватимуть одне з найзворушливіших сімейних свят — День матері. У цей день заведено вшановувати жінок, які дарують життя, підтримують у […]

12:00, 05.04.2025 Скопіч Дмитро

Як отримати довідку про склад зареєстрованих громадян на момент відчуження нерухомого майна

Перед продажем чи даруванням нерухомості може знадобитися оформлення спеціального документа про склад зареєстрованих громадян. Довідка підтверджує, хто офіційно прописаний у житлі на момент відчуження та […]

11:00, 05.04.2025 Скопіч Дмитро
6042a289a49a2 Київ a0de4

10 закладів Києва, де смачно та недорого поїсти: найкращі місця

Якщо ви плануєте провести вихідні в Києві, чудовою ідеєю буде влаштувати гастротур містом. Це не тільки можливість відчути ритм столиці, а й шанс провести час […]

Bakhmut in russian propaganda: occupiers cover the city with posters ahead of May 9

On the streets of temporarily occupied Bakhmut, the Russian army has begun displaying propaganda posters on billboards. Several large posters are noticeable throughout the city […]

У деокупованих громадах Донеччини проведуть виїзні прийоми від ПФУ

Спеціалісти з Головного управління Пенсійного фонду України (ПФУ) в Донецькій області будуть приймати громадян та громадянок на деокупованих територіях Донецької області. Так, наприклад, 9 та […]

16:00, 04.04.2025 Скопіч Дмитро