22 січня особлива для України дати, адже саме тоді в 1919 році відбулося проголошення Акту злуки Української Народної Республіки й Західноукраїнської Народної Республіки. Напередодні свята ми згадуємо, як вшановував цей урочистий день наш Бахмут, допоки не прийшли російські “визволителі”.
Про це розповідаємо в матеріалі Бахмут IN.UA.
Як святкували перший День Соборності України?
В день проголошення Акту Злуки. Київ. Фото: Вікіпедія
Вперше Україна відзначила День Соборності о 12:00 годині 22 січня 1919 року. Тоді в Києві була напрочуд гарна й сонячна погода, попри зиму. Вся столиця була прикрашений національними синьо-жовтими прапорами, а зранку в церквах йшло святкове богослужіння.
Всі урочистості події тоді відбувалися на Софіївській Площі о 12:00 годині, кульмінацією яких став виступ Федіра Швеця, під час якого він урочисто зачитав прийнятий Акт Злуки:
Після промови на Площі відбулася молебень, а згодом військовий парад. Українці по всій країні були в піднесеному настрої, роки невтомної праці активістів, громадських діячів та політиків дали результат.
Живі ланцюги в Бахмуті до Дня Соборності України
Живі ланцюги стали доброю традицією у День Соборності, під час якої люди збираються гуртом та беруться за руки, таким чином об’єднуючи цілі регіони: від Львова до Києва, від Харкова до Донецька.
В Бахмуті тривалий час також була традиція живих ланцюгів. Люди активно підтримували святкування, під час якого бахмутяни розгортали кількаметровий синьо-жовтий стяг. Завідувач відділу Бахмутського краєзнавчого музею Ігор Корнацький розповів нам, що День Соборності в Бахмуті почали святкувати вже за часів Незалежної України.
Історик зазначає, що після тимчасової окупації Бахмута російськими військами у 2014 році — бахмутяни ще більше шанували День Соборності. На жаль, цьому сприяв гіркий досвід російської окупації, пригадує пан Корнацький.
Як Бахмут вшановуватиме День Соборності у 2024?
Маленькі бахмутяни в межах онлайн-акції “Велика злука – великі сподівання” демонструють підтримку. Фото: Фейсбук
Ще у 2022 році в Бахмуті проводили урочисті заходи до Дня Соборності. Зараз місто зруйноване, а його мешканці розпорошені по всій території України, тож вшановувати пам’ятну дату бахмутяни будуть у різних містах.
Читайте також:
- Спогади бахмутян напередодні 24 лютого. Історія від Микити Безмена
- Як виглядав Бахмут до війни?
- Яким був Бахмут 10 років тому?
Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!