Main menu

День Соборності: згадуємо, як святкували в Бахмуті та як планують відзначати в Києві

Day of Unity of Ukraine 2019 1 9f081Щороку 22 січня вся Україна святкує День Соборності. 22 січня — ця дата особлива для нашої держави, саме тоді відбулося проголошення Акту Злуки Української Народної Республіки й Західноукраїнської Народної Республіки, що відбулося в 1919 році. Напередодні свята ми згадуємо, як вшановував День Соборності наш Бахмут, допоки не прийшли російські «визволителі», як це відбувається зараз та як долучитись до заходів, перебуваючи в Києві.

Проголошення Акту Злуки: як це було?

Signing of the Act Zluky on January 22 1919. Урочисте оголошення Акту Злуки 22 січня 1919 4120b

В день проголошення Акту Злуки. Київ. Фото: Вікіпедія

Вперше Україна вшанувала День Соборності о 12:00 годині 22 січня 1919 року, тоді в Києві була напрочуд гарна й сонячна погода, попри зиму. Вся столиця була прикрашений національними синьо-жовтими прапорами, а зранку в церквах йшло святкове богослужіння. 

Всі урочистості тоді проходили на Софіївській Площі о 12:00 годині. Член Директорії Федір Швець урочисто зачитав Універсал Директорії:

«…Віднині во єдино зливаються століттями відірвані одна від одної частини єдиної України — Галичина, Буковина, Закарпаття і Наддніпрянська Україна. Здійснилися віковічні мрії, для яких жили і за які вмирали найкращі сини України. Віднині є тільки одна незалежна Українська Народна республіка. Віднині український народ увільнений могутнім поривом своїх власних сил, має змогу об'єднати всі зусилля своїх синів для створення нероздільної, незалежної української держави, на добро і щастя українського народу».

Після промови на Площі відбулася молебень, а згодом військовий парад, українці по всій країні були в піднесеному настрої, роки невтомної праці активістів, громадських діячів та політиків — дали результат.

Читайте також: Любов переможе війну: історія одного кадру з Бахмута

Живі ланцюги в Бахмуті

Живі ланцюги — стали доброю традицією в День Соборності, люди збираються гуртом та утворюють собою ланцюг, таким чином об'єднуючи цілі регіони: від Львова до Києва, від Харкова до Донецьку. 

В Бахмуті тривалий час також була традиція живих ланцюгів, люди активно підтримували святкування, під час якого бахмутяни розгортали кількаметровий жовто-блакитний стяг. Завідувач відділу Бахмутського краєзнавчого Ігор Корнацький розповів нам, що День Соборності в Бахмуті почали святкувати вже за часів Незалежної України.

"У нашому  Бахмуті відбулися збори громадськості, заходи в бібліотеках, в музеях, в нашому Бахмутському музеї також проводилися виставки. Останніми роками після початку збройного конфлікту на Сході України, ця дата набула ще більшої актуальності. День Соборності відзначали масовими акціями, зокрема й живим ланцюгом", — розповідає пан Корнацький.

Історик зазначає, що після тимчасової окупації Бахмута російськими військами в 2014 році — бахмутяни ще більше шанували День Соборності. На жаль, цьому сприяв гіркий досвід російської окупації, пригадує пан Корнацький.

Як Бахмут вшановуватиме День Соборності?

325940258 6478828095479098 263517769811022678 n 2b68b

Маленькі бахмутяни в межах онлайн-акції "Велика злука - великі сподівання" демонструютть підтримку. Фото: Фейсбук

Ігор Корнацький зазначає, що в 2022 році музей влаштовував виставку, цього ж року обмежаться онлайн-публікаціями. Через бойові дії сьогодні в Бахмуті залишилося близько восьми тисяч людей, тож про роботу музею говорити недоречно.

Бахмутська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів 18 імені Дмитра Чернявського також влаштувала онлайн-акцію "Велика злука - великі сподівання", де маленькі бахмутяни діляться віршами та малюнками до Дня Соборності.

Заходи в Києві

Чимало бахмутської діаспори зараз живе в Києві, тут же працює і Центр підтримки бахмутян. Відтак, в столиці до Дня Соборності пройде ряд заходів:

22 січня о 16:00 у Національному музеї мистецтв імені Богдана та Варвари Ханенків розпочнеться концертна програма «Україна Соборна» Ансамблю солістів «Благовість» Українського академічного фольклорно-етнографічного ансамблю «Калина». 

У Музейно-виставковому центрі Музею історії міста Києва відбудеться концертний виступ Муніципальної академічної чоловічої хорової капели ім. Л. М. Ревуцького.  

У неділю о 15:00 також можна відвідати концерт «Музика написана серцем» Муніципального академічного камерного хору «Київ» у Національному заповіднику «Софія Київська». Композитор Вікторія Польова, «Псалми Давида».

Окрім цього, протягом 20-25 січня у столичних бібліотеках триватимуть виставки-пам’яті, години державності, творчий майстер-клас «Україна: соборна, вільна, сильна», флешмоб «Єднаймося, українці, – в єдності сила!» тощо

Сьогодні, де б не був кожен з нас, ми можемо вшанувати День Соборності в своєму серці. Підтримуємо один одного, адже Україна — Єдина, Соборна й Неподільна.

Фото: Вікіпедія

Читайте також: "Молитися потрібно завжди, особливо на війні" — історія імама Саіда Ісмагілова

Додавайтесь в наш Телеграм Бахмут живе тут, отримуйте інформацію про події в Бахмуті та бахмутян в евакуації.

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм - підписуйтесь!