Вареники, Колодій та поховання: як відзначають Масницю в Україні

Дмитро Скопіч Скопіч Дмитро 17:02, 14 Березня 2024
Українське свято Масниця / ілюстрація Маша Вишедська

Масниця — це традиційне українське свято, яке триває цілий тиждень з 11 березня по 17 березня. Воно має язичницьке коріння та дуже багато традицій, які знає кожен українець. В першу чергу, це приготування вареників.

Коли відзначають Масницю, а також що роблять у цей тиждень — читайте у матеріалі редакції Бахмут IN.UA.

Масниця-2024

Цей святковий тиждень, який у православних християн вважається підготовкою до Великого посту, немає фіксованої дати. Святкування починається за 56 днів до Великодня, який цього року буде 5 травня. Отже, Масниця у 2024 році розпочнеться 11 березня і триватиме до 17 березня.

Поштова марка до святкування Масниці / фото з відкритих джерел

Українська Масниця чи російська Масляна

В суспільстві активно використовується два слова для відображення одного й того ж свята — “Масниця” та “Масляна”. Перша — це традиційно українське свято, яке також відоме під іншими назвами, серед яких Колодій, Сиропуст, Сирний тиждень та інші.

Своєю чергою, слово “Масляна” відносно нове, адже з’явилося в 1960-х роках минулого століття, коли радянська влада вирішила відзначати свято, але намагалася зробити його “традиційно російським”.

Традиції святкування Масниці

Свято Масниці має давнє коріння, яке сягає ще часів язичництва на теренах Київської Русі. Воно має певні відмінності у традиціях святкування від Масляної. Наприклад, основною стравою свята в Україні є не млинці, а вареники сиром та іншими начинками, часто политі сметаною.

Серед інших традицій виділяють обряд Колодія, що символізує маленьке Сонце-Божич, яке збирає сили. Його суть полягає в тому, щоб прив’язати колодку до ноги неодруженого хлопця, таким чином караючи парубка за відсутність жінки.

Схожі традиції є у наших сусідів. Неодружені словацькі парубки “тягають колодку”. Фото до 1940-го року / фото з відкритих джерел

Свято закінчується досить ефектно — похованням Колодія. Цей обряд буквально символізує прощання з холодним сезоном зими та готовність зустріти весну. Загалом, українське свято також можна назвати закликом до загального примирення, злагоди та всепрощення, що проявляється в останній день святкового тижня, який називається Прощеною неділею. В цей день заведено просити вибачення та забувати всі образи.

Колодій / фото Етнохата

Як приготувати вареники із сиром до Масниці

Вареники — головна страва святкового тижня, який обов’язково повинні приготувати усі українці. Редакція Бахмут IN.UA ділиться найкращим рецептом класичних вареників, які можна зробити як солодкими, так і солоними. 

Вареники із сиром / фото ілюстративне

Інгредієнти на 50 вареників

Для приготування традиційних вареників потрібні:

Для начинки:

  • 500 грамів домашнього сиру;
  • 2 жовтки;
  • 50 грамів топленого вершкового масла;
  • щіпка солі;
  • 1 чайна ложка цукру, якщо ви будете робити вареники солодкими.

Для тіста:

  • 500 грамів пшеничного борошна;
  • 300 мілілітрів води;
  • 50 грамів вершкового масла;
  • 0,5 чайної ложки солі;
  • вершкове масло для змащування вареників;
  • сметана для подачі.

Як готувати вареники

Для приготування традиційних вареників спершу потрібно замісити тісто. Для цього борошно треба помістити у велику миску, додати сіль та перемішати. Далі, у невеликій каструльці слід довести до кипіння воду з маслом, щоб потім тонким струменем влити в тісто, при цьому постійно помішуючи. Якщо цей процес буде проходити вручну, тоді краще користуватися великою дерев’яною ложкою, а якщо в міксері, тоді за допомогою насадки “гак”. Всі інгрідієнти мають бути збиті до однорідності Якщо тісто прилипає до рук, тоді варто досипати ще трохи борошна. 

Сформуйте з тіста кулю і накрийте трохи вологим рушником. Залиште тісто відпочивати 30-60 хвилин.

Далі потрібно буде попрацювати із начинкою. Для цього треба перетерти сир через дрібне сито, а потім повторити процес ще раз, але з додаванням інгредієнтів згідно з рецептом. Як результат, у вас вийде начинка з кремовою консистенцією, яка ідеально підкреслить тісто.

Процес ліплення розпочинається з розкачки тіста та вирізання кола. Як тільки у вас буде готова основа, потрібно почати викладати 1 чайну ложку з верхом у центр кола, а потім ретельно заліпити краї.

Ліплення вареників / фото ілюстративне

Зліплені вареники треба викладати на тацю чи дошку, присипані борошном. Інколи їх можуть навіть накривати ледь вологим рушником, щоб вони не обсихали.

Доведіть до кипіння велику кількість води та опустіть вареники. Продовжуйте варити, часто помішуючи. Особливо важливо перемішати після опускання вареників у киплячу воду та повторного закипання води. Однієї хвилини після спливання цілком достатньо, а якщо варити довше, тісто може надто розм’якнути.

Вже готові вареники із сиром одразу заправляйте вершковим маслом та подавайте до столу зі сметаною.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Міськрада на зв’язку: бахмутяни можуть поспілкуватися з мерією

Семаковська Тетяна 13:35, 22 Січня 2025
У четвер, 23 січня, для бахмутян влаштують “Пряму лінію” / фото ілюстративне, Pexel

23 січня відбудеться “Пряма лінія” для мешканців Бахмутської міської територіальної громади. Бахмутяни зможуть отримати відповіді на питання, які їх турбують.

Про це повідомляє Бахмутська міська рада.

Міськрада Бахмута: коли буде “Пряма лінія”

Міськрада анонсувала, що в четвер, 23 січня, з 11:00 до 12:00 відбудеться “Пряма телефонна лінія” для жителів Бахмута і громади. На питання містян відповідатиме керуюча справами виконкому Бахмутської міської ради Марина Іванушкіна.

Аби отримати відповіді на свої нагальні питання, мешканцям Бахмутської громади необхідно зателефонувати за номером: +38 (095) 024 5075.

Нагадаємо, що для бахмутян організували центри та осередки для ВПО, де вони можуть отримати гумдопомогу та консультації від фахівців.

Бахмутський ЦНАП: послуги в Дніпрі

Крім того, для бахмутян в евакуації працює ЦНАП. Мешканці громади мають можливість отримати наступні послуги:

  • актуалізувати дані в реєстрі територіальної громади (РТГ);
  • внести зміни до інформації про особу, що міститься в РТГ;
  • зняти особу із задекларованого/зареєстрованого місця проживання;
  • отримати витяг із реєстру територіальної громади;
  • подати повідомлення про пошкоджене та знищене нерухоме майно внаслідок бойових дій.

Додатково фахівець ЦНАПу надаватиме допомогу щодо довідок про правову належність нерухомого майна, яка виникла до 1 січня 2013 року.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Як у Києві потрапити на прийом у Бахмутський ЦНАП

Семаковська Тетяна 16:45, 20 Січня 2025
Бахмутський ЦНАП
ЦНАП для бахмутян / фото Бахмутська міськрада

22 січня фахівці Центру надання адміністративних послуг та відділу реєстрації Бахмутської міської ради проведуть прийом бахмутян, які мешкають у Києві та Київській області. Записатись на консультацію можна за номером телефону.

Про це повідомляє Центр підтримки бахмутян у місті Київ.

Бахмутський ЦНАП в Києві

Прийом громадян запланований у середу, 22 січня, за адресою: місто Київ, провулок Машинобудівний, 28, кабінет 204 (Солом’янський район, станція метро “Шулявська”) з 10:00 до 14:00. Потрапити на прийом можна за попереднім записом за телефонами:

  • +380 (98) 850 0561;
  • +380 (99) 667 9206.

В установі мешканці Бахмутської громади можуть:

  • актуалізувати дані в реєстрі територіальної громади (РТГ);
  • внести зміни до інформації про особу, що міститься в РТГ;
  • зняти особу із задекларованого / зареєстрованого місця проживання;
  • отримати витяг із реєстру територіальної громади;
  • подати повідомлення про пошкоджене та знищене нерухоме майно внаслідок бойових дій.

Як отримати консультацію

Консультації за зазначеними послугами можна отримати й дистанційно з понеділка по п’ятницю, з 10:00 до 16:00, за номерами: +38 (098) 850 0561 або +38 (099) 667 9206.

Також можна звернутися на електронні скриньки: 

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Міськрада на зв’язку: бахмутяни можуть поспілкуватися з мерією

23 січня відбудеться “Пряма лінія” для мешканців Бахмутської міської територіальної громади. Бахмутяни зможуть отримати відповіді на питання, які їх турбують. Про це повідомляє Бахмутська міська […]

Бахмутський ЦНАП

Як у Києві потрапити на прийом у Бахмутський ЦНАП

22 січня фахівці Центру надання адміністративних послуг та відділу реєстрації Бахмутської міської ради проведуть прийом бахмутян, які мешкають у Києві та Київській області. Записатись на […]

Лікарняні виплати в Україні: як змінилася процедура у 2025 році

Робітники, які не можуть продовжувати роботу через стан здоров’я, можуть піти на лікарняний та розраховувати на спеціальні виплати. Цією можливістю можна скористатися й у 2025 […]

15:15, 20.01.2025 Скопіч Дмитро

Соціальна допомога: якого числа вона надходить на рахунки українців у 2025 році

Система соціальної допомоги в Україні — це важливий інструмент підтримки тих громадян, хто опинився у скрутному життєвому становищі. Вона вкрай актуальна й під час війни. […]

12:15, 20.01.2025 Скопіч Дмитро

Допомога по безробіттю: як її оформити у 2025 році

В Україні існує державна програма, яка надає можливість отримувати регулярні грошові виплати безробітним громадянам. Вона діє й під час воєнного стану. Редакція Бахмут IN.UA розповідає […]

12:00, 19.01.2025 Скопіч Дмитро