
Андрій Тимчак — відомий на Донеччині громадський діяч, який зараз служить в ЗСУ. Чоловік тривалий час популяризував вертепи на Донеччині, які мають для українців особливе значення. Саме мешканці Званівки, Верхньокам’янки та Роздолівки, колись переселенці із Заходу, в 1951 році привезли культуру святкування Різдва на Донеччину.
Більше про евакуацію, життя у новому місті та предків-лемків сім’я Тимчаків розповіла у репортажі Романа Потапенка для Бахмут IN.UA.
Лемки на Донеччині
Примітка. Лемки — це етнографічна група українців що мешкає або походить із Лемківщини (Лемковини), розташованої в карпатських Бескидах на території сучасних України, Польщі та Словаччини. Назву “лемки” виводять від часто використовуваного ними в розмові слова “лем”, що означає “тільки” (лише). Внаслідок обміну населенням між комуністичною Польщею та УРСР у 1944-1946 роках близько 95 тисяч лемків переселили на територію України.
Самі ж лемки історично називали себе русинами або руснаками. Культурна особливість лемків проявляється передусім у мовленні, архітектурі, одязі та фольклорі. Більшість лемків були греко-католиками, частина з них перейшла в православ’я. Лемки ідентифікують себе як українці, частина з них відстоює ідею русинів (нащадків українців-русинів Австро-Угорської імперії).
Родина Тимчаків мешкала в селі Званівка Бахмутського району. Після початку війни рф проти України сім’я покинула все та евакуювалася в Івано-Франківськ. Чоловік служить в ЗСУ та у відпустці приїжджає сюди до родини.
“У Франківську ми з лютого-березня минулого року. Переїхали в шелтер. Спочатку намагалися просто адаптуватися якось. Хочеться повернутися додому, відбудуватися, порядки навести. Оце хочеться, звик жити там… дітям вже простіше. Людям у віці вже нічого не замінить свій будинок. Збираюся повернутися додому, якщо буде можливість”, — розповідає Андрій Тимчак.
Більше цікавинок про життя родини Тимчаків, дізнавайтесь у нашому новому репортажі.
Раніше ми розповідали, як склалась доля історика-переселенця з Бахмута Микити Безмена. Сьогодні закоханий в історію чоловік живе у Києві, волонтерить та продовжує досліджувати історію України й рідної Донеччини.
Читайте також:
- Без жорстокості, але з перчинкою: як написати сценарій різдвяного вертепу
- “Хотіла нагадати бахмутянам, які вони чудові”: Марина Жукова про втрату дому, “Ялинки Бахмута” і арттерапію
- Що знають українці про Бахмут: опитування жителів Києва
Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!