Як легко перейти на українську: топ-5 порад

Семаковська Тетяна 13:00, 19 Жовтня 2024
Українська мова / картинка ілюстративна

Наслідком повномасштабного вторгнення росії в Україну стали не лише руйнування і людські втрати, але й розвиток української мови, адже з кожним днем все більше громадян України починають вивчати її та розмовляти тільки солов’їною. 

Редакція Бахмут IN.UA підготувала декілька порад для російськомовних українців, які допоможуть почати говорити українською.

Як з російської перейти на українську

Вивчення української та перехід на неї в повсякденному житті може допомогти розвинути самоідентичність та закріпити факт належності до української нації. Однак, цей процес не моментальний. Він може зайняти кілька місяців

Порада 1. Обов’язково говоріть

Як і при вивчені іноземних мов велику роль грає регулярна практика. Поки ви не почнете говорити — не отримаєте “правильної” вимови або не позбавитесь русизмів. Почніть тренувати українську самостійно в сімейному колі з близькими, де будете відчувати себе комфортно й не боятися осуду. Згодом вже можна перейти до спілкування усюди, де є можливість так робити.

Порада 2. Знайдіть особисту причину переходу

Сядьте й просто подумайте: навіщо ви реально хочете розмовляти українською? Це може здатися безглуздим, але це пошук особистої мотивації, яка надалі буде штовхати вас вперед.

Прапор України / фото ілюстративне

Порада 3. Поповнюйте свій лексичний запас

Самостійне вивчення мови можна почати з оточення себе україномовним простором за допомогою пісень, фільмів, блогерів на YouTube тощо. Таким чином ви зможете свідомо вивчати нові слова, а також долучатися до розвитку україномовного продукту.

Порада 4. Читайте українською

Це не обов’язково повинні бути книжки або твори невмирущої класичної літератури. Почніть з чогось легкого: медіа, статтей чи гумористичних розповідей. Вже згодом появиться звичка шукати українську версію літератури.

Порада 5. Підтримуйте тих, хто починає розмовляти українською

Наразі багато людей змінює свою повсякденну мову спілкування й майже кожна людина має особисті страхи, упередження на цей рахунок. Подумайте про те що б вам хотілось почути від оточуючих, коли ви починаєте щось нове. Й просто протягніть руку допомоги, якщо маєте на це сили.

Україномовні клуби

З українською у серці / фото ілюстративне

Україномовні клуби — це спеціальні об’єднання, які допомагають зробити перехід на українську або її вивчення з нуля стали більш комфортними. Клуб “Будьмо” — одне з таких. Щонеділі, о 19:00, вони організовують годинку спілкування між українцями, які теж намагаються перейти на державну мову. На таких заходах можна поспілкуватись на будь-яку тему й гарно провести час.

Засновницею проєкту стала активістка й тренерка з міста Запоріжжя, Інна Бойко. Зрозумівши, що її спеціальність вчителя української мови може стати в пригоді у такий нелегкий час, Інна створила простір для небайдужих до української. Долучитися до нього можна за посиланням.

Як встановити українську мову на телефон

Для того, щоб вивчення або перехід на українську був ще більш ефективним, варто подбати про мову власних електроних пристроїв. Для зміни мови на телефоні Android потрібно:

  • відкрити “Налаштування”;
  • обрати “Система”. Якщо розділ “Система” відсутній, то варто знайти розділ “Особисте”
  • виберіть “Мова” та “Введення мови”;
  • натисніть значок і виберіть потрібну мову;
  • перетягніть потрібну мову вгору списку.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Бахмутський ЦНАП у Дніпрі: як записатися

Семаковська Тетяна 15:02, 30 Червня 2025
Послуги в ЦНАП
Адміністративні послуги для населення / фото ombudsman.gov.ua

2 липня представник Центру надання адміністративних послуг (ЦНАП) Бахмутської міської ради прийматиме жителів громади у Дніпрі, які тимчасово проживають у місті та області. Усі охочі можуть записатись на консультацію.

Про це повідомляє осередок підтримки “З Бахмутом у серці. Дніпро”.

Бахмутський ЦНАП: послуги в Дніпрі

Мешканці громади мають можливість отримати наступні послуги:

  • актуалізувати дані в реєстрі територіальної громади (РТГ);
  • внести зміни до інформації про особу, що міститься в РТГ;
  • зняти особу із задекларованого/зареєстрованого місця проживання;
  • отримати витяг із реєстру територіальної громади;
  • подати повідомлення про пошкоджене та знищене нерухоме майно внаслідок бойових дій.

Додатково фахівець ЦНАПу надаватиме допомогу щодо довідок про правову належність нерухомого майна, яка виникла до 1 січня 2013 року.

Як потрапити на прийом

Прийом громадян відбудеться 2 липня в Центрі підтримки бахмутян “З Бахмутом у серці. Дніпро”. Осередок розташований за адресою: вулиця Макарова, 1-Б. Бахмутян чекатимуть з 09:00 до 15:00.

Консультації за зазначеними послугами можливо отримати дистанційно з понеділка по п’ятницю з 10:00 до 16:00 за номерами:

  • +38 (099) 667 9206;
  • +38 (098) 850 0561;
  • +38 (068) 851 5089 (представник відділу реєстрації місця проживання).

Запис на отримання адміністративних послуг та довідок БТІ єдиний. Також можна звернутися на електронні скриньки:

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

“Укрзалізниця” запускає регіональний експрес Київ-Житомир: що відомо

Дмитро Скопіч Скопіч Дмитро 10:00, 22 Червня 2025
Житомир / фото з Вікіпедії

Вже 27 червня 2025 року “Укрзалізниця” запустить регіональний експрес №856/855, який курсуватиме за маршрутом Житомир-Київ-Житомир.

Про це повідомляє пресслужба перевізника.

Регіональний експрес Київ-Житомир: деталі та розклад від “Укрзалізниця”

З 27 червня до Житомира з Києва можна буде доїхати за 2 години. Це стане можливим завдяки запуску нового регіонального експреса.

Електропоїзд курсуватиме щодня у будні. З 27 червня відправлення з Києва відбуватиметься о 17:48. Далі поїзд вирушить до Фастова, а з нього — о 18:30 — до Житомира. Прибуття на кінцеву станцію — о 19:58.

З 30 червня розпочнеться відправлення з Житомира до Києва. Відправлення з початкової станції заплановано на 06:18. Далі потяг вирушить до Фастова, а з нього — о 07:49 — до Києва. Прибуття на кінцеву станцію — о 08:44.

Зазначається, що квиток на залізничний експрес коштуватиме майже у 2,5 раза дешевше, ніж проїзд у маршрутці між містами.

На маршруті курсуватиме сучасний електропоїзд, у якому передбачені:

  • інклюзивний салон із місцями для людей з інвалідністю;
  • місця для велосипедів;
  • сповивальні столики;
  • таблички шрифтом Брайля;
  • можливість заряджати гаджети.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Послуги в ЦНАП

Бахмутський ЦНАП у Дніпрі: як записатися

2 липня представник Центру надання адміністративних послуг (ЦНАП) Бахмутської міської ради прийматиме жителів громади у Дніпрі, які тимчасово проживають у місті та області. Усі охочі […]

“Укрзалізниця” запускає регіональний експрес Київ-Житомир: що відомо

Вже 27 червня 2025 року “Укрзалізниця” запустить регіональний експрес №856/855, який курсуватиме за маршрутом Житомир-Київ-Житомир. Про це повідомляє пресслужба перевізника. Регіональний експрес Київ-Житомир: деталі та […]

10:00, 22.06.2025 Скопіч Дмитро

Чи припинять виплати ВПО після продажу житла або авто: роз’яснення для переселенців

У медіапросторі часто з’являються твердження, що продаж нерухомості чи автомобіля автоматично позбавляє ВПО державної допомоги. Насправді українське законодавство передбачає низку винятків, коли такі доходи не […]

13:00, 21.06.2025 Скопіч Дмитро

Як перевірити готовність закордонного паспорта: гід по процедурі

В Україні є можливість перевірити готовність закордонного паспорта — документа, який дає право перетинати державний кордон, а також який слугує підтвердженням громадянства України в будь-якій […]

18:00, 17.06.2025 Скопіч Дмитро

“Укрзалізниця” призначила додатковий поїзд із Києва до Ужгорода

“Укрзалізниця” повідомила про запуск додаткового поїзда №284/283 за маршрутом “Ужгород — Київ — Ужгород”. Його призначили спеціально на пікові дати червня, щоб забезпечити зручне пересування […]

13:00, 07.06.2025 Скопіч Дмитро