Як правильно доглядати за зубами та яснами

Семаковська Тетяна 14:42, 11 Серпня 2023

Правильний догляд за зубами та яснами є важливою складовою загального здоров’я. Недбалість до гігієни ротової порожнини може сприяти розвитку хвороб зубів та навіть до їх втрати. До того ж існує зв’язок між захворюваннями ротової порожнини та загальним здоров’ям організму. Деякі захворювання ясен та ротової порожнини можуть погіршувати перебіг захворювань, таких як діабет, серцево-судинні захворювання та навіть деякі респіраторні захворювання.

Наша редакція поспілкувалась з кваліфікованим стоматологом, щоб зрозуміти, як правильно доглядати за зубами та яснами, та як уникнути негативних наслідків для здоров’я. 

Регулярний догляд за зубами та відвідування стоматолога допоможуть виявляти проблеми зі зубами на ранніх стадіях і запобігати їх погіршенню. Правильна гігієна ротової порожнини, включаючи чищення зубів, використання зубної нитки та відвідування стоматолога для профілактичних оглядів, допомагає підтримувати здоров’я ротової порожнини та загальний стан організму. У цій статті ми зібрали основні правила догляду за порожниною рота, які потрібно дотримуватися кожному. 

Правильний догляд за зубами та яснами допоможуть уникнути багатьох захворювань. Джерело: відкриті джерела

Основні правила догляду за зубами та яснами

Правила догляду за ротовою порожниною є легкими, вони не потребують використання багатьох зусиль. Більшість з них ми знаємо з дитинства, але стоматологія розвивається та вигадує нові інструменти для догляду за зубами та яснами, які допоможуть уникнути захворювань та сприятимуть профілактиці карієсу та інших проблем із зубами. 

Стоматологиня з Бахмута пояснила нам, з чого складаються основні правила догляду за зубами й ротовою порожниною:

  • Важливо чистити зуби двічі на день, як мінімум по три хвилини.
  • Не потрібно змивати зубну пасту. Треба її спльовувати максимально і все, але не полоскати після неї рот.
  • Лікарка радить після чищення зубів ввечері не їсти більше нічого та, за можливості, не пити або пити мінімально. 
  • Догляд за ротовою порожниною вдома має містити в собі постійне використання зубної нитки. Лікарка каже, що не можна взагалі користуватися зубочистками. 
  • Якщо у вас стоять брекети, то обов’язково постійно використовувати йоржики для зубів. 
  • Полоскання спеціальними засобами можна робити за бажанням, але це не обов’язково. 

Також, лікарка каже, що використання іригатора є гарним способом проводити гігієнічний догляд за ротовою порожниною. Це такий прилад, який під тиском подає воду і гарно чистить ясна та простір між зубами. В такому випадку іригатор може замінити зубну нитку. 

Іригатор допомагає вивести догляд за ротовою порожниною на дуже якісний рівень. Джерело: відкриті джерела

Догляд за ротовою порожниною у дітей

В цілому правила чищення зубів для дітей є такими ж самими, як і для дорослих. Проте, існує кілька важливих відмінностей. Дітям потрібно обирати смачну зубну пасту, інакше вони будуть уникати її використання. Крім того, їм потрібна саме м’яка зубна щітка. Адже, жорсткі щітки травмують молочні зуби та стирають емаль. Це може призвести до болів та неприємних відчуттів на зубах. 

Стоматологиня зауважила, що навіть дорослим треба уважно ставитися до вибору жорсткості щіток. Адже взагалі нікому не можна обирати жорстку зубну щітку. Стандартна рекомендація це середня жорсткість, а якщо є проблеми із зубами, то м’яка. 

Лікарка рекомендує обмежити споживання солодкого для дітей. Вони не вичищають свої зуби достатньо якісно. Залишки солодкої їжі застрягають в зубах, починають розкладатися та сприяють виникненню різних захворювань. 

Дітям варто обирати смачну зубну пасту, інакше вони можуть уникати чищення зубів. Джерело: відкриті джерела

Відвідування стоматологічних клінік

Як і багато інших лікарів, відвідувати стоматологів потрібно систематично, навіть якщо на перших погляд вас нічого не турбує. Крім того, що особистий огляд допоможе вам отримати персоналізовану інформацію про догляд саме за вашими зубами, це також допоможе вам заздалегідь виявити потенційні проблеми та швидко їх виправити. 

Лікарка радить приходити до стоматолога раз на пів року або раз на рік. Під час цих візитів лікар може вам надати рекомендації або направлення на подальше лікування:

  • Лікар може направити на рентгенівський знімок, щоб можна було помітити навіть маленькі цяточки чи проблеми із зубами, які візуально не прослідковуються.
  • Обов’язково раз на рік робити чистку зубів у стоматолога, адже людина фізично не може вичистити зуби так, як лікар це робить спеціальними приладами. 
  • Через стан ротової порожнини можна виявити підозри на захворювання шлунково-кишкового тракту людини або захворювання, які вимагають лікування в отоларинголога. 

Лікарка рекомендує не відкладати візити до стоматолога. Чим раніше буде виявлена проблема, тим легше та дешевше її виправити. 

Вам буде цікаво:

Фото: «Бахмут. IN.UA».

Бахмут живе тут! Підписуйтесь на наш телеграм, тут завжди оперативні новини про місто, найсвіжіші фото та відео

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

Коли нараховують “дитячі” гроші в Україні: що варто знати батькам у 2025 році

Дмитро Скопіч Скопіч Дмитро 17:00, 10 Липня 2025
“Дитячі” виплати / фото НБУ

Щомісячна виплата допомоги на дитину — важлива фінансова підтримка для багатьох українських родин. Проте часто батьки не знають, коли саме вона надходить.

Детальніше про те, коли у 2025 році приходять дитячі гроші — в матеріалі Бахмут IN.UA.

Коли нараховують “дитячі” гроші в Україні у 2025

Державна допомога при народженні дитини залишається фіксованою і становить 41 280 гривень для дітей, які з’явилися на світ після 30 квітня 2014 року. Виплата здійснюється частинами: спочатку родина отримує одноразову суму 10 320 грн, а решта — по 860 грн щомісяця протягом трьох років.

Багатьох батьків цікавить, коли саме ці кошти надходять на банківську картку у 2025 році. Відповідно до чинного порядку, чіткої дати виплати не існує, оскільки вона залежить від перерахування коштів Державною казначейською службою. Цей процес відбувається на початку кожного місяця.

Після надходження грошей до банківської установи їх зарахування на картки отримувачів може тривати до трьох днів. У середньому родини отримують допомогу з 5 до 15 числа кожного місяця, хоча фактичне зарахування може розпочатися вже з 4 числа. Таким чином, затримки на кілька днів — не виняток, а звична практика.

Ця щомісячна допомога є гарантованою державою, однак її надходження залежить від графіка роботи казначейства та обраного банку.

Куди звертатися, якщо дитячі гроші не надійшли

Інколи трапляється, що батьки отримують виплати із запізненням. Це пов’язано з тим, що органи Державної казначейської служби здійснюють платежі з урахуванням ресурсного забезпечення єдиного казначейського рахунку та пріоритетності видатків.

Під час повномасштабної війни кошти насамперед спрямовуються на національну безпеку та оборону, тож можливі затримки з соціальними виплатами.

Якщо допомога не надходить упродовж звичного періоду, слід звернутися до спеціалістів органів соціального захисту населення за місцем фактичного або тимчасового перебування, або зателефонувати на урядову гарячу лінію за номером 15-45.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Як у Києві потрапити на прийом у Бахмутський ЦНАП

Семаковська Тетяна 14:20, 8 Липня 2025
Бахмутський ЦНАП
ЦНАП для бахмутян / фото Бахмутська міськрада

9 липня 2025 року фахівці Центру надання адміністративних послуг та відділу реєстрації Бахмутської міської ради проведуть прийом бахмутян, які мешкають у Києві та Київській області. Записатись на консультацію можна за номером телефону.

Про це повідомляє Центр підтримки бахмутян у місті Київ.

Бахмутський ЦНАП в Києві

Прийом громадян запланований у середу, 9 липня 2025 року, за адресою: місто Київ, провулок Машинобудівний, 28, кабінет 204 (Солом’янський район, станція метро “Шулявська”) з 10:00 до 14:00. Потрапити на прийом можна за попереднім записом за телефонами:

  • +380 (98) 850 0561;
  • +380 (99) 667 9206;
  • +380 (68) 851 5089 (представник відділу реєстрації).

В установі мешканці Бахмутської громади можуть:

  • актуалізувати дані в реєстрі територіальної громади (РТГ);
  • внести зміни до інформації про особу, що міститься в РТГ;
  • зняти особу із задекларованого / зареєстрованого місця проживання;
  • отримати витяг із реєстру територіальної громади;
  • подати повідомлення про пошкоджене та знищене нерухоме майно внаслідок бойових дій.

Додатково фахівець ЦНАП здійснюватиме допомогу у заповненні та поданні заяв до Міжнародного реєстру збитків тим бахмутянам, які не мають можливості зробити це самостійно через портал “Дію” або потребують допомоги.

Зазначається, що для подання такої заяви необхідно мати електронний цифровий підпис або Дія. Підпис.

Як отримати консультацію

Консультації за зазначеними послугами можна отримати й дистанційно з понеділка по п’ятницю, з 10:00 до 16:00, за номерами: +38 (098) 850 0561, +38 (099) 667 9206 або +380 (68) 851 5089.

Також можна звернутися на електронні скриньки: 

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Коли нараховують “дитячі” гроші в Україні: що варто знати батькам у 2025 році

Щомісячна виплата допомоги на дитину — важлива фінансова підтримка для багатьох українських родин. Проте часто батьки не знають, коли саме вона надходить. Детальніше про те, […]

17:00, 10.07.2025 Скопіч Дмитро
Бахмутський ЦНАП

Як у Києві потрапити на прийом у Бахмутський ЦНАП

9 липня 2025 року фахівці Центру надання адміністративних послуг та відділу реєстрації Бахмутської міської ради проведуть прийом бахмутян, які мешкають у Києві та Київській області. […]

“Пакунок школяра”: уряд ініціював грошову допомогу в 5 тисяч гривень для першокласників

В Україні запроваджують нову ініціативу соціальної підтримки родин — “Пакунок школяра”. Це одноразова виплата у розмірі 5 000 гривень, яку надаватимуть батькам першокласників для підготовки […]

14:45, 07.07.2025 Скопіч Дмитро
Кафе в Дніпрі

Круасани та піца: де смачно й дешево поїсти у Дніпрі

У Дніпрі проживає чимало переселенців з різних областей України. Люди знайшли тут тимчасовий дім та роботу. Немало у Дніпрі й бахмутян, які вже адаптувалися до […]

Послуги в ЦНАП

Бахмутський ЦНАП у Дніпрі: як записатися

2 липня представник Центру надання адміністративних послуг (ЦНАП) Бахмутської міської ради прийматиме жителів громади у Дніпрі, які тимчасово проживають у місті та області. Усі охочі […]