Як власникам житла отримати компенсацію за прихисток ВПО онлайн?

Семаковська Тетяна 12:30, 26 Липня 2023

Переселенці 595d9

У межах програми «Прихисток» власники нерухомості можуть надати тимчасове житло внутрішньо переміщеним особам (ВПО). Відтепер отримати компенсацію за безоплатне розміщення переселенців у своїх житлових приміщеннях можна буде дистанційно, навіть перебуваючи за кордоном.

Про це повідомляє Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України.

Як долучитися до програми?

Для цього необхідно зареєструватися на сайті «Прихисток» і розмістити оголошення про надання прихистку внутрішнім переселенцям. Крім власників житла, це можуть зробити їхні представники.

Для подачі заявки на отримання компенсації особиста присутність не є обов’язковою. 

Достатньо надіслати лист-повідомлення з копіями підтверджувальних документів на визначену відповідальним виконавчим органом місцевого самоврядування (ОМС) електронну адресу. Для коректного розрахунку компенсації це потрібно зробити не пізніше наступного робочого дня після надання житла ВПО. З формами таких повідомлень і заяв можна ознайомитися за цим посиланням.

Хто може отримати компенсацію?

Громадяни України віком від 18 років, які є власниками житлових приміщень і безоплатно розміщують в цих приміщеннях внутрішньо переміщених осіб.

Як це зробити?

Власник житла прихистив гостя-переселенця

  • Гість забов’язаний зареєструватись, як ВПО. Це обов’язкова вимога для отримання компенсації.
  • Нарахування компенсації можуть здійснюватися з 22 березня 2022 року — дня введення в дію постанови КМУ. Наприклад, якщо власники житла прихистили ВПО 15 березня, подали заяву про розміщення 25 березня, то отримати компенсацію у березні можна лише за період з 24 по 31 березня. Або, якщо переселенців розмітили 25 березня, а вони отримали довідку ВПО 28 березня, то компенсація буде здійснюватися з 28 березня.

Власник житла збирає такі документи, які надає органам місцевого самоврядування:

  • Копія документа, що посвідчує особу гостя-ВПО.
  • Документи про власності на житлове приміщення.
  • Документ, який посвідчує особу власника житла.
  • Реквізити банківського рахунку, на які буде перераховуватись компенсація.

Власник до 5-го числа місяця:

  • Реєструє особисто своє житло на «Прихистку» (для прискорення обробки інформації), або посадові особи ОМС зроблять це за них.
  • Подає заповнену заяву згідно Додатку 1 до ПКМУ № 333. В якій зазначає про дату поселення, дані людей та адресу жилого приміщення, до якої додаються копії документів, що посвідчують особу розміщених осіб, зазначає реквізити рахунку на які буде нараховуватись компенсація.

Власник житла отримує компенсацію на вказаний у заяві рахунок до 20-го числа місяця

  • Щомісяця до 5-го числа, власник обов’язково подає заяву згідно Додатку 1 до ПКМУ, якщо він продовжує надавати житло ВПО.

інстукція b6855Покрокова інструкція. Фото: скріншот

Відповіді на поширені запитання доступні на сайті програми «Прихисток».

Розмір компенсації

Зазначена компенсація виплачується у розмірі 450 гривень на місяць за розміщення одного внутрішнього переселенця у теплий період року та 900 гривень — під час опалювального сезону.

До слова, минулого тижня розпочалися виплати відповідної компенсації за березень. 

«Наразі вже спрямовано 75 мільйонів гривень на такі виплати для 29 тисяч власників житла у Донецькій, Закарпатській, Івано-Франківській, Вінницькій, Тернопільській, Хмельницькій, Херсонській, Чернівецькій, Чернігівській, Черкаській областях», — поінформували у Мінреінтеграції. 

Окрім того, цього тижня має розпочатися фінансування компенсацій за прихисток переселенців у квітні.

Вам буде корисно:

Читайте також: Спільне планування відбудови Бахмута: відбулась дискусія з міською радою, експертами та громадськістю 

Нагадаємо, Кабінет Міністрів України вніс зміни до програми «єВідновлення». Відтепер українці, які відремонтували пошкоджене житло внаслідок російської агресії самостійно, зможуть отримати компенсацію за витрати.

Фото: Мінреінтеграції

Бахмут живе тут! Підписуйтесь на наш телеграм, тут завжди оперативні новини про місто, найсвіжіші фото та відео

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

Чому не підписують законопроєкт №11161: Олена Шуляк озвучила головну причину

Валентина Твердохліб 11:30, 23 Травня 2025
законопроєкт №11161
Олена Шуляк на конференції “(Де) окуповані та прифронтові громади на шляху до відновлення: інституційні рішення” / фото Facebook-сторінка Олени Шуляк

У грудні 2024 року Верховна Рада ухвалила законопроєкт №11161. Цей закон передбачає право на компенсацію для переселенців і переселенок, які мають зруйноване житло на окупованих територіях. Однак до сьогодні закон так і не запрацював. Для набуття чинності необхідний підпис Президента України.

Про можливість ухвалення закону №11161 та виклики в реалізації механізму виплат за житло на ТОТ у коментарі редакції Бахмут IN.UA розповіла народна депутатка, очільниця партії “Слуга народу” Олена Шуляк.

Чому не працює закон №11161 про компенсацію за житло на ТОТ

19 грудня Верховна Рада ухвалила законопроєкт №11161. Наразі цей законопроєкт є єдиним механізмом компенсацій житла для людей, чиє майно залишилось в окупації. Однак він так і не запрацював. Після ухвалення Верховною Радою документ передали на підпис до Президента України, та очільник держави так його і не підписав.

Очільниця партії “Слуга народу” Олена Шуляк вважає, що головним викликом для реалізації закону є відсутність фінансування. Для його роботи потрібні трильйони гривень, яких у держави немає. Наразі коштів не вистачає навіть на ті заяви, які вже подані, не кажучи про можливі в майбутньому заяви за житло на ТОТ. Тому людям, чиє майно лишилось в окупації, не хочуть давати порожніх обіцянок.

“Є статистика: програма “єВідновлення” працює вже третій рік і за цей час ми витратили 25 мільярдів гривень. У нас зараз є допомога наших міжнародних партнерів: Світового банку, Банку розвитку Ради Європи. В цьому році Світовий банк підписав новий контракт з Урядом на 84 мільйони доларів і Банк розвитку Ради Європи — на 100 мільйонів євро. Але цих грошей все одно недостатньо для того, щоб вирішити навіть питання тих заяв, які сьогодні подані на компенсації. Якщо ми говоримо про 11161, а він стосується не тільки зруйнованого, а й пошкодженого житла і всього житла, яке знаходиться на тимчасово окупованих територіях, то в мене питання — чи знаємо ми, з яких джерел можна буде отримати трильйони гривень для таких компенсацій. Мені здається дуже страшно давати людям надію, а потім не виконувати взяті на себе зобов’язання”, — зауважила Олена Шуляк.

Олена Шуляк на конференції “(Де) окуповані та прифронтові громади на шляху до відновлення: інституційні рішення” / фото Facebook-сторінка Олени Шуляк

Вирішення цієї проблеми народна депутатка бачить у передачі Україні заморожених російських активів. Ці кошти можна було б направити на відшкодування за втрачене житло.

“Ми коли розпочинали “єВідновлення” перші гроші, які надходили в Фонд ліквідації наслідків збройної агресії, це були гроші російського “сбербанку”, який працював в Україні. Звідти ми забрали перші 17 мільярдів гривень і ці гроші пішли якраз на компенсації. Було би дуже справедливо, якби заморожені російські активи і доходи з цих активів були чітко перенаправлені на вирішення цього житлового питання. Якби ми чітко розуміли, що ми забезпечені грошима для того, щоб зробити такі компенсації, ми б з вами говорили в більш позитивному руслі. Загалом закон 11161 хороший, але він, на жаль, дуже популістський. Принаймні до того часу, поки не будуть знайдені кошти, щоб виплачувати такі компенсації”, — зазначила Олена Шуляк.

Нагадаємо, що у травні редакція Бахмут IN.UA проводила прямий ефір з ініціатором законопроєкту №11161 Аркадієм Петросяном. Щоб буде далі із законом і чи є важелі впливу для його підписання, читайте в нашому матеріалі.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Скільком бахмутянам призупинили розгляд заяви про компенсацію за зруйноване майно

Семаковська Тетяна 15:00, 22 Травня 2025
вокзалу
Будинки біля вокзалу, місто Бахмут / фото росджерела

16 травня відбулося дистанційне чотирнадцяте засідання Бахмутської комісії з розгляду питань щодо компенсації за знищені об’єкти нерухомого майна, зруйновані внаслідок вторгнення росії Засідання проходило дистанційно в режимі реального часу.

Про це йдеться на сайті Бахмутської міської ради.

Комісія взяла до розгляду три нові заяви на компенсацію. Йдеться про житло, зруйноване у селах Іванівське та Кліщіївка Бахмутського району. Обидва населені пункти офіційно віднесені до територій активних бойових дій.

Розгляд усіх трьох заяв було зупинено через неможливість безпечно провести обстеження майна на місці.

Станом на 16 травня 2025 року комісія опрацювала загалом 71 заяву:

  • 69 заяв – розгляд зупинено;
  • 1 заява – відмова у наданні компенсації;
  • 1 заява – перебуває в обробці.

Зазначимо, що бахмутяни не можуть отримати компенсацію за зруйноване майно на ТОТ, цього не передбачено в законодавстві.

Нагадаємо, що цю комісію створили у червні 2023 року за розпорядженням Олексія Реви.

Хто входить у склад комісії

Марченко Олександр Олександровичзаступник начальника Бахмутської міської військової адміністрації Бахмутського району Донецької області; голова комісії
Трофимова Надія Василівназаступник начальника Управління розвитку міського господарства та капітального будівництва Бахмутської міської ради; заступник голови комісії
Орел Наталя Іванівнаначальник відділу капітального будівництва Управління розвитку міського господарства та капітального будівництва Бахмутської міської ради (за узгодженням); секретар комісії
Члени Комісії:
Бокова Елеонора Михайлівнаголовний спеціаліст відділу житлового господарства Управління розвитку міського господарства та капітального будівництва Бахмутської міської ради (за узгодженням);
Бондарєв Олександр Володимировичдиректор комунального підприємства «Бахмутська житлова управляюча компанія» (за згодою);
Деменков Дмитро Вікторовиччлен громадської організації «ПРАВО ГРОМАДЯН ДОНБАСУ» (за узгодженням);
Костенко Олена Миколаївнаголова правління об’єднання співвласників багатоквартирного будинку «Леваневського, 162» (за згодою);
Кудлай Сергій Сергійовичголовний спеціаліст-юрисконсульт Управління розвитку міського господарства та капітального будівництва Бахмутської міської ради (за узгодженням);
Скоромець Вікторія Валеріївнаголова громадської організації «РАДА КЕРІВНИКІВ ОСББ», голова
правління об’єднання співвласників багатоквартирного будинку
«ЮВІЛЕЙНА, 53» (за згодою);
Сотников Роман Геннадійовиччлен громадської організації «Аваліст» (за узгодженням);
Татаринова Тетяна Євгенівнаначальник відділу енергоменеджменту та екології Управління економічного розвитку Бахмутської міської ради;

До теми:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

законопроєкт №11161

Чому не підписують законопроєкт №11161: Олена Шуляк озвучила головну причину

У грудні 2024 року Верховна Рада ухвалила законопроєкт №11161. Цей закон передбачає право на компенсацію для переселенців і переселенок, які мають зруйноване житло на окупованих […]

вокзалу

Скільком бахмутянам призупинили розгляд заяви про компенсацію за зруйноване майно

16 травня відбулося дистанційне чотирнадцяте засідання Бахмутської комісії з розгляду питань щодо компенсації за знищені об’єкти нерухомого майна, зруйновані внаслідок вторгнення росії Засідання проходило дистанційно […]

Прямий ефір

Прямий ефір про компенсації ВПО: ініціатор закону 11161 пояснив, що далі

Законопроєкт №11161 був ухвалений Верховною Радою 19 грудня 2024 року, однак для його набуття чинності необхідний підпис Президента України. На момент ефіру, 8 травня, підпис […]

Закон №11161: чи ухвалив Президент ініціативу щодо компенсацій для ВПО

Закон №11161 — це спеціальна ініціатива, яка передбачає компенсацію за зруйноване внаслідок війни житло для внутрішньо переміщених осіб (ВПО). Його вже підтримали народні депутати та […]

17:00, 28.04.2025 Скопіч Дмитро

Гроші на новий дім: держава компенсує зруйноване житло через єВідновлення

Відтепер власники приватного житла, яке зруйнували росіяни, зможуть подати заявку в Дії на компенсації. Держава виділить гроші на відбудову оселі. Про це анонсували в Мінцифри. […]