Бахмутяни в евакуації: яке воно життя в райській Греції з європейськими цінами?

Семаковська Тетяна 16:50, 1 Лютого 2023

Screenshot 414 3b375Фотографиня Людмила Лой жила в Торецьку до повномасштабного вторгнення, зараз жінка мешкає в Греції. Якийсь час Людмила жила і працювала в Бахмуті, потім приїжджала на окремі фотосесії. Жінка поділилась як пройшла для неї евакуація та яке життя у Греції в українців.

Останні фотороботи вдома 

До 24-го лютого Людмила професійно займалася фотографією, мала свою невеличку фотостудію в Торецьку, яку відкрили з чоловіком завдяки гранту, який виграли. 

«‎22-го лютого відбулась моя остання зйомка весілля у Лимані. Вже тоді щось недобре відчувалося у повітрі: автобус з Краматорська на Лиман йшов майже порожній. Мене тоді більше здивувало, ніж злякало. Ввечері після роботи я зайшла в кав’ярню і зловила дивне почуття, ніби вся ця мирна атмосфера кав’ярні ось-ось розсипається. 23-го я повернулась в Торецьк, а вже на ранок ми прокинулися від вибухів», – згадує Людмила.

Screenshot 410 892ab

Передостання робота фотографині перед війною. Фото: Фейсбук

Родина жінки жила не в самому місті, а у селищі, за яким останній блокпост нашої армії, а далі “сіра зона” і так назване “ДНР”:

«Вже за 10 днів до війни в нас не було світла й посилились обстріли, через що я відправила сина відвідати бабусю у Харкові. Я була впевнена, що Харків — велике місто, яке у безпеці».

Евакуація з Торецька

325561981 879730943367989 5081562238796690171 n af947

Людмила Лой. Фото: особистий архів героїні

Перший тиждень після початку війни Людмила намагалась знайти варіант, як виїхати сину з бабусею та собакою із Харкова та куди. Потяги йшли переповнені, а на вокзалі було пекло:

«На початку березня син з бабусею виїхав машиною зі знайомими до Львову, а я в той же день відправилась у Краматорськ на евакуаційний потяг. Там було дуже холодно й багато людей. Після важкої ночі на вокзалі зранку нас посадили на інший потяг. У купе було 9 людей та кіт. У тамбурі також були люди. У Львові ми з сином зустрілися і на півтора місяця залишилися у наших друзів, які у всю свою нерухомість прийняли таких як ми. Через деякий час моя мама погодилась виїхати, бо обстріли ставали нестерпні. Спочатку ми розглядали Іспанію, куди поїхала харківська бабуся».

У підсумку Людмила поїхала до Греції, бо якраз починався туристичний сезон. Готелям були потрібні фотографи. Родина зібралася за один день. Їхали автобусом, а далі вирушили паромом на острів.

Життя в Греції

324886861 1931996007140314 6145871183670672439 n c98d3

Людмила Лой. Фото: особистий архів героїні

Людмила Лой наголошує, що якщо переводити ціни у євро в гривні – то жити дорого, хоча є виключення:

«Приведу трохи цін: оренда двокімнатних апартаментів приблизно 300-350 євро + світло та вода. Хліб – 1,20 євро. Зарплата – 900-1200 євро. По рівню життя я не бачу великої різниці з Україною. Криза та локдаун вдарили по багатьох, тож зараз не найкращі часи».

Фотографиня розказала, що звикати до Греції не важко, бо є щось спільне з Україною. З мінусів – важко відкрити рахунок у банку, а щоб потрапити до профільного лікаря, треба чекати місяць або більше.

Ставлення до українців

Screenshot 411 ec8b3

Греція. Фото: особистий архів героїні

«До українців відносяться добре і співчувають. Коли ми приїхали, то відразу отримали дозвіл на роботу та страховку. В головному місті острова — Іракліоні налагоджені обіди для біженців. Єдиний гуманітарний штаб на острові створили самі українці, що давно вже тут живуть. Дуже активна українська спілка збирає ліки для військових, робить свічки, допомагає біженцям з юридичними, мовними питаннями. В штабі можна знайти одяг, посуд, іноді продукти».

Ще один вид допомоги безкоштовні мовні курси. Людмила з листопаду займається онлайн грецькою. 

Повернення в Україну

327936258 1374374879979421 4634592721920264231 n 0a674

Людмила Лой. Фото: особистий архів героїні

Людмила запевнила, що вони не планували їхати на довго, але зараз планувати щось вже не можливо. Жінка додає, що син мріє жити тільки в Україні і каже, що, мабуть, це буде його остання подорож за кордон:

«Важко, бо як може бути інакше, коли твоє місто: його вулиці, рідну школу перетворюють на руїни».

Фото: особистий архів героїні

Читайте також: Бахмутяни в евакуації: чи дійсно Польща стала другою Україною?

Додавайтесь в наш Телеграм Бахмут живе тут, отримуйте інформацію про події в Бахмуті та бахмутян в евакуації.

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

“З цієї сукні все почалося знову”: як бахмутянка повернула справу життя

Дмитро Скопіч Скопіч Дмитро 18:20, 22 Листопада 2024

Софія Голець — культурологиня, модель та власниця вінтажної костюмерної, яка спеціалізується на сукнях. Бахмутянка була змушена евакуюватися в Житомир, де зараз продовжує збирати колекцію. А ще дає можливість людям зробити фотосесію в унікальних образах минулого століття.

Про те, як склалося життя евакуйованої  власниці вінтажної костюмерної, та як розвивається її хобі під час війни, дізнавайтесь на нашому каналі “Донеччина в евакуації”.

Бахмут-Житомир

Софія Голець – власниця вінтажної костюмерної. Раніше вона працювала у бахмутському міському центрі дітей та юнацтва з 2015 по 2020 роки, де регулярно допомагала підліткам у саморозвитку та самопізнанні.

Паралельно з роботою, вона займалася збором колекції з незвичайних речей — вінтажних суконь з усього світу. Втім, війна змінила все і бахмутянка евакуювалась в безпечніші регіони країни.

За словами Софії Голець, робота колекціонера суконь та вінтажної моделі розпочалася ще десять років тому, але війна змусила залишити усі дорогі речі в рідному місті.

Найцінніше, що зараз є в колекції — це сукня з Бахмута, яка опинилася у жінки вже після початку повномасштабного вторгнення та штурмів міста. Це стало справжнім дивом:

Я віддавала людині, а вона змогла її передати мені сюди. Саме з цієї сукні все почалося знову. Коли я її побачила, коли я її потримала в руках, то мені захотілося все відновити“, — каже Софія Голець.

Наразі бахмутянка робить усе, щоб її колекція поповнювалася. Деякі сукні надсилають їй друзі та колеги з усього світу, а інші вона отримує напряму від виробників унікального вінтажного одягу.

Більше про життя власниці вінтажної колекції суконь, її діяльність та плани, дивіться у нашому репортажі за посиланням на каналі “Донеччина в евакуації”.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

“Тут дуже сумно”: фотограф зі Швеції про війну, місто Лиман та Україну

Дмитро Скопіч Скопіч Дмитро 18:15, 15 Листопада 2024

Йєнс Олоф Лестеін — фотограф зі Швеції, який приїхав до України для роботи над новим проєктом, що присвячений війні та життю в прифронтових містах.

Детальніше про те, як сприймає війну громадянин Швеції, які враження у нього склалися під час роботи в прифронтових зонах та про перспективи України на міжнародній арені, дивіться у відеорепортажі Бахмут IN.UA.

Громадянин Швеції про війну в Україні

Йєнс Олоф Лестеін Він в Україну приїжджає не вперше, однак вперше працює в прифронтовому місті. Це дозволило йому зіставити нинішню ситуацію в Україні та те, що він бачив раніше — війну на території Югославії.

За словами чоловіка, йому досить складно порівнювати ці війни.

Вони мають схожі характеристики. Це війни сусідніх народів. У одних більше зброї, ніж у інших. Утім, ця війна набагато масштабніша. росія — це ядерна держава. Сербія була сильною, але не мала ядерної зброї“, — каже фотограф.

Він також додав, що в Югославії працював протягом 5-6 років, а в Україні в умовах війни — лише декілька десятків днів.

Фотограф також розповів про власний проєкт. За його словами, це буде розповідь про життя в умовах конфлікту на крайньому сході Європи (в Україні) та на крайньому заході (у Північній Ірналдії).

Між цими конфліктами є певна схожість. Як приклад, в обох них беруть участь великі імперські держави: росія тут та Англія на заході. Вони пригнічують сусідні народи: українців тут й ірландців або ірландців-католиків там. Тут у вас гаряча війна, а там все поступово налагоджується“, — каже Йєнс Олоф Лестеін 

Більше про життя фотографа зі Швеції, його думки про війну й Україну гостей, дивіться у нашому репортажі за посиланням на платформі YouTube.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

“З цієї сукні все почалося знову”: як бахмутянка повернула справу життя

Софія Голець — культурологиня, модель та власниця вінтажної костюмерної, яка спеціалізується на сукнях. Бахмутянка була змушена евакуюватися в Житомир, де зараз продовжує збирати колекцію. А […]

18:20, 22.11.2024 Скопіч Дмитро

“Тут дуже сумно”: фотограф зі Швеції про війну, місто Лиман та Україну

Йєнс Олоф Лестеін — фотограф зі Швеції, який приїхав до України для роботи над новим проєктом, що присвячений війні та життю в прифронтових містах. Детальніше […]

18:15, 15.11.2024 Скопіч Дмитро

Місто “Щедрика”: як живе прифронтовий історичний музей в Покровську

Покровськ — місто на Донеччині, де композитор Микола Леонтович провів 4 роки та де написав українську колядку “Щедрик” (адаптована англійською як Carol of the Bells), […]

“Так воскресне і Бахмут”: відеорепортаж з виставки бахмутського майстра з писанкарства Дмитра Денисенка

Дмитро Денисенко — відомий бахмутянин та майстер народної творчості з писанкарства. Він започаткував Музей писанкарства та розвитку народних ремесел, експонати з якого нещодавно представили у […]

18:20, 25.10.2024 Скопіч Дмитро

“Все, що відбувається — це нормальна реакція на ненормальну війну”: психолог з Костянтинівки про життя та власну діяльність

Андрій Кузнєцов — спеціалізований психолог з Костянтинівки, який наразі проживає у Львові. Чоловік є частиною спільноти місцевого театру імпровізації, де люди можуть передавати власні емоції […]

18:15, 18.10.2024 Скопіч Дмитро