Бахмутяни в евакуації: чи дійсно Польща стала другою Україною?

Семаковська Тетяна 13:55, 1 Лютого 2023

Screenshot 409 da9c0Марія Лященко — бахмутянка, яка вже пів року живе та працює в Польщі. Ми поспілкувались з дівчиною, щоб дізнатись, як до українців ставляться в сусідній країні зараз.

Евакуація в Польщу

До 24 лютого Марія Лященко працювала в школі вчителем англійської мови. Оскільки, за декілька днів до вторгнення всі вже розуміли, що щось розпочинається, Марія в школі розповідала дітям правила поведінки та необхідні дії у разі обстрілу:

«‎В середу ми з дітьми спустились в бомбосховище, щоб подивитись й навчитись евакуюватись, а вже в четвер ми не вийшли на роботу через напад».

До квітня Марія ще знаходилась вдома, продовжувала навчати дітей дистанційно, але коли голова Донецької ОВА Павло Кириленко розпочав активно закликати евакуюватись, бахмутянка виїхала в Полтавську область.

«Пізніше сестра запропонувала мені приїхати працювати в Польщу, бо я знаю англійську й можу допомагати людям і благодійним організаціям орієнтуватись. Коли я приїхала виявилось багато важкостей з документальними оформленнями на цю роботу, але я вже вирішила залишитися і вже пів року працюю на заводі», – ділиться Марія Лященко.

Ставлення до українців

328749222 5609045622540718 9151486428808765977 n 5cf7f

Марія Лященко. Фото: особистий архів героїні

Марія розповіла, що люди в Польщі різні й кожен по різному реагує на українців. Хтось байдужий, хтось щиро переживає, а є й такі, хто недолюблює:

«Є люди, яким не байдуже. Один поляк підходив до мене коли бачив, що звільнили наш Ізюм і так щиро радів зі мною, я ледь не розплакалась. Деякі просто не звертають уваги, їм байдуже, є ви тут, й були й будете потім. Та є люди які відверто показують, що ми тут зайві й живемо на їх податках. Хоча ми, українці які тут працюємо, платимо такі ж податки як і поляки».

Допомога в Польщі 

328446793 1549226772226636 9195033722333745983 n 5893e

Марія Лященко. Фото: особистий архів героїні

Останній часом повідомляють, що в Польщі стає менше допомоги для біженців. Марія зазначає, що дійсно, з травня її стало на багато менше, але зовсім її не припиняти видавати: 

«Гуманітарна допомога досі є в Польщі, десь з травня її стало менше, але вона є, особливо для людей з дітьми. Окрім грошових виплат є гуманітарна допомога та лікувальна, від аптек та лікарень».

Чи залишатись в Польщі?

Зараз українців в Польщі стає менше, ділиться бахмутянка, видно що того напливу, який був раніше немає. Багато повертаються назад додому.

«Я обов’язково буду повертатись в Україну, кращої країни, ніж наша для мене немає в світі. Але якщо хто хоче залишатись, це його вибір і думаю, якихось великих труднощів не буде. Польща не набагато розвиненіша ніж Україна, це дві гарні країни з гарним рівнем життя. Звісно, в Україні зараз гірше життя, але ми розуміємо чому й сподіваємось, що скоро це закінчиться».

Фото: особистий архів героїні

Читайте також: Бахмутяни в евакуації: чи варто українцям їхати в Ірландію?

Додавайтесь в наш Телеграм Бахмут живе тут, отримуйте інформацію про події в Бахмуті та бахмутян в евакуації.

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

“З цієї сукні все почалося знову”: як бахмутянка повернула справу життя

Дмитро Скопіч Скопіч Дмитро 18:20, 22 Листопада 2024

Софія Голець — культурологиня, модель та власниця вінтажної костюмерної, яка спеціалізується на сукнях. Бахмутянка була змушена евакуюватися в Житомир, де зараз продовжує збирати колекцію. А ще дає можливість людям зробити фотосесію в унікальних образах минулого століття.

Про те, як склалося життя евакуйованої  власниці вінтажної костюмерної, та як розвивається її хобі під час війни, дізнавайтесь на нашому каналі “Донеччина в евакуації”.

Бахмут-Житомир

Софія Голець – власниця вінтажної костюмерної. Раніше вона працювала у бахмутському міському центрі дітей та юнацтва з 2015 по 2020 роки, де регулярно допомагала підліткам у саморозвитку та самопізнанні.

Паралельно з роботою, вона займалася збором колекції з незвичайних речей — вінтажних суконь з усього світу. Втім, війна змінила все і бахмутянка евакуювалась в безпечніші регіони країни.

За словами Софії Голець, робота колекціонера суконь та вінтажної моделі розпочалася ще десять років тому, але війна змусила залишити усі дорогі речі в рідному місті.

Найцінніше, що зараз є в колекції — це сукня з Бахмута, яка опинилася у жінки вже після початку повномасштабного вторгнення та штурмів міста. Це стало справжнім дивом:

Я віддавала людині, а вона змогла її передати мені сюди. Саме з цієї сукні все почалося знову. Коли я її побачила, коли я її потримала в руках, то мені захотілося все відновити“, — каже Софія Голець.

Наразі бахмутянка робить усе, щоб її колекція поповнювалася. Деякі сукні надсилають їй друзі та колеги з усього світу, а інші вона отримує напряму від виробників унікального вінтажного одягу.

Більше про життя власниці вінтажної колекції суконь, її діяльність та плани, дивіться у нашому репортажі за посиланням на каналі “Донеччина в евакуації”.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

“Тут дуже сумно”: фотограф зі Швеції про війну, місто Лиман та Україну

Дмитро Скопіч Скопіч Дмитро 18:15, 15 Листопада 2024

Йєнс Олоф Лестеін — фотограф зі Швеції, який приїхав до України для роботи над новим проєктом, що присвячений війні та життю в прифронтових містах.

Детальніше про те, як сприймає війну громадянин Швеції, які враження у нього склалися під час роботи в прифронтових зонах та про перспективи України на міжнародній арені, дивіться у відеорепортажі Бахмут IN.UA.

Громадянин Швеції про війну в Україні

Йєнс Олоф Лестеін Він в Україну приїжджає не вперше, однак вперше працює в прифронтовому місті. Це дозволило йому зіставити нинішню ситуацію в Україні та те, що він бачив раніше — війну на території Югославії.

За словами чоловіка, йому досить складно порівнювати ці війни.

Вони мають схожі характеристики. Це війни сусідніх народів. У одних більше зброї, ніж у інших. Утім, ця війна набагато масштабніша. росія — це ядерна держава. Сербія була сильною, але не мала ядерної зброї“, — каже фотограф.

Він також додав, що в Югославії працював протягом 5-6 років, а в Україні в умовах війни — лише декілька десятків днів.

Фотограф також розповів про власний проєкт. За його словами, це буде розповідь про життя в умовах конфлікту на крайньому сході Європи (в Україні) та на крайньому заході (у Північній Ірналдії).

Між цими конфліктами є певна схожість. Як приклад, в обох них беруть участь великі імперські держави: росія тут та Англія на заході. Вони пригнічують сусідні народи: українців тут й ірландців або ірландців-католиків там. Тут у вас гаряча війна, а там все поступово налагоджується“, — каже Йєнс Олоф Лестеін 

Більше про життя фотографа зі Швеції, його думки про війну й Україну гостей, дивіться у нашому репортажі за посиланням на платформі YouTube.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

“З цієї сукні все почалося знову”: як бахмутянка повернула справу життя

Софія Голець — культурологиня, модель та власниця вінтажної костюмерної, яка спеціалізується на сукнях. Бахмутянка була змушена евакуюватися в Житомир, де зараз продовжує збирати колекцію. А […]

18:20, 22.11.2024 Скопіч Дмитро

“Тут дуже сумно”: фотограф зі Швеції про війну, місто Лиман та Україну

Йєнс Олоф Лестеін — фотограф зі Швеції, який приїхав до України для роботи над новим проєктом, що присвячений війні та життю в прифронтових містах. Детальніше […]

18:15, 15.11.2024 Скопіч Дмитро

Місто “Щедрика”: як живе прифронтовий історичний музей в Покровську

Покровськ — місто на Донеччині, де композитор Микола Леонтович провів 4 роки та де написав українську колядку “Щедрик” (адаптована англійською як Carol of the Bells), […]

“Так воскресне і Бахмут”: відеорепортаж з виставки бахмутського майстра з писанкарства Дмитра Денисенка

Дмитро Денисенко — відомий бахмутянин та майстер народної творчості з писанкарства. Він започаткував Музей писанкарства та розвитку народних ремесел, експонати з якого нещодавно представили у […]

18:20, 25.10.2024 Скопіч Дмитро

“Все, що відбувається — це нормальна реакція на ненормальну війну”: психолог з Костянтинівки про життя та власну діяльність

Андрій Кузнєцов — спеціалізований психолог з Костянтинівки, який наразі проживає у Львові. Чоловік є частиною спільноти місцевого театру імпровізації, де люди можуть передавати власні емоції […]

18:15, 18.10.2024 Скопіч Дмитро