Харків: наступ ворожих сил, фейки, ІПСО та маніпуляції навколо влади

Бахмут Брехомір Данило Вінниченко 18:01, 27 Травня 2024
Колаж Бахмут IN.UA / Автор Данило Вінниченко

Російська армія пішла у наступ на північних кордонах України, а саме — на Харківщині. Ситуація на полі бою для українського війська залишається складною, але контрольованою, на цьому наголошує Олександр Сирський, головнокомандувач ЗСУ. На деяких ділянках ворог мав успіх. ІПСО щодо наступу на Харків російські пропагандисти почали поширювати ще торік, коли вороже військо знищувало критичну інфраструктуру області та бомбило мирне населення. 

Детально про дезінформаційну кампанію та з якою метою росіяни активізували ІПСО навколо Харківщини розповідає журналіст видання Данило Вінниченко. 

Росіяни поширюють пропаганду страху серед українців

Одна з пріоритетних задач, яку ставлять росіяни у війні проти України — посіяти страх, паніку та розбрат серед населення. Водночас це суперечить їх наративу про “визволення” від нацистів, тобто від української влади, а з іншого боку, вони виправдовують свої удари по містах  України, де гинуть мирні люди. 

Тему Харківщини не оминув диктатор рф владімір путін, який у березні 2024 року заявив про начебто необхідність створити на території України “санітарну зону” вздовж кордону з рф, щоб захистити прикордонні області від обстрілів. Це також дало підстави вважати, що росіяни готують великий наступ на Харківщину, а для пропагандистів це стало можливістю запустити нову дезінформаційну кампанію. 

На початку квітня 2024 року проросійські Telegram-канали почали публікувати відео, що нібито утворились великі автомобільні пробки на виїзді з Харкова. Пропагандисти аргументували це тим, що начебто харків’яни все зрозуміли та не хочуть стати “живим щитом” через позицію української влади, зокрема Ігоря Терехова, міського голови Харкова. Українській владі, на думку росЗМІ, потрібні люди в місті, щоб складніше російська армія могла його захопити. 

Росіяни поширюють старе відео / скриншот

На відео видно колони машин з написами “Діти” та “Люди”, а навколо дороги лежить сніг. Дізнатись, коли саме було відзнято відео не вдалось, однак фахівці з VoxCheck зазначають, що воно було відзняте на початку повномасштабного вторгнення. Наприкінці березня та напочатку квітня в області було тепло: вдень середня температура досягала 18-20℃ градусів та здебільшого було сонячно, тому сніг навряд чи міг лежати при такій погоді. 

В деяких дописах росіяни порівнюють Харків з Маріуполем та вказують, що зс рф готує взяти місто у кільце. А харків’яни начебто розуміють, що місто перейде під контроль рф. Тому почали евакуюватись, продавати нерухомість, і що майже півторамільйонне населення міста зменшилось до 500-600 тисяч мешканців. Росіяни не приховують своїх намірів: їм потрібно безлюдне місто, щоб було простіше бомбардувати.

В Державній службі з надзвичайних ситуацій (ДСНС) мусили реагувати, коли в особисті повідомлення українцям та по ворожих Telegram-каналах поширювали нібито від імені установи пам’ятку, як слід евакуюватись з міста, якщо воно буде під загрозою оточення росіянами. Окрім самого фотофейку, у повідомленні наголошувалось, що це потрібно зробити до 22 квітня. Це також елемент ІПСО від окупантів — нагнітання ситуації, де вони використовують імена чиновників та назви державних структур задля переконання суспільства. 

ДСНС спростували інформацію про евакуацію / скриншот

Ще одним фактором для поширення пропаганди страху серед харків’ян стало створення угрупування військ “сєвєр” зс рф, яке нібито готується до наступальних дій у регіоні. Більш детально про роль цього угрупування роз’яснив Андрій Коваленко, керівник Центру протидії дезінформації. 

“Удар по телевежі в Харкові – це також про паніку, про сигнал цифри, який спробують забити своїм ефіром. Так само і повідомлення про наступ – це залякування. Угруповання військ “сєвєр” планується довести до 46 тисяч. Техніки – до 1000 одиниць. Цього недостатньо для наступу. Це угруповання наразі існуватиме для сковування частини наших військ”, — Коваленко про потенціал угруповання військ “сєвєр” зс рф. 

Нагадаємо, що коли ЗСУ вийшли з Авдіївки Донецької області, Олександр Тарнавський, бригадний генерал та командувач оперативно-стратегічного угрупування військ “Таврія” повідомив про втрати зс рф: 47 тисяч особового складу та понад 1400 одиниць бойової техніки. Стільки росіянам знадобилось, що захопити територію 29 км², натомість площа Харкова — 350 км². Росіяни активно штурмували місто на Донеччині 5 місяців: з 10 жовтня 2023 року, а 16 лютого 2024 року Сили оборони України вийшли з напівоточеного міста.

Навіть попри це росіяни штурмують північ Харківщини та намагаються просунутись вперед до обласного центру. Менше з тим, ці та подібні меседжі про “неминуче визволення” міста від ЗСУ є пропагандою страху, яку поширюють роспропагандисти. Мета — дестабілізувати суспільство, посіяти паніку серед місцевих, що росіяни будуть здатні легко захопити друге місто України. Якщо подивитись карту аналітичного центру DeepState, а конкретніше — ситуацію навколо Харкова, то можемо побачити, що місто не перебуває не в напівоточенні, тим паче наразі немає умов, щоб взяти Харків у кільце. Від обласного центру до ділянки, де наступають наразі росіяни — понад 35 кілометрів.

Фейк: з Харківської області втекло керівництво

На тлі нового наступу росіян на північних кордонах України, зокрема в “сірій зоні” на Харківщині посилилась інформаційна атака. Ворожа пропаганда заявила про втечу керівництва області, зокрема начальник ОВА. Наочної  інформації, яка б могла це підтвердити, немає. Натомість зрозуміти, що Олег Синєгубов, очільник Харківської ОВА перебуває у Харкові, можна через його включення в етері телемарафону. 13 травня 2024 року о 13:05 чиновник дав коментар щодо поточної ситуації в місті на тлі Будинку Державної промисловості (Держпром), яка розташована у центрі міста.

Раніше про те, що керівництво області, влада Вовчанської громади та громад Харківського району працює на місцях, заявив Роман Семенуха, заступник начальника ОВА. Ввечері 13 травня очільник ОВА опублікував відео з Вовчанська, неподалік якого ведуться бойові дії.

Олег Синєгубов випустив відео з Вовчанська / скриншот

13 травня 2024 року Харківська ОВА провела робочу зустріч з керівниками військових підрозділів, силових структур, начальниками місцевих адміністрацій та структурних підрозділів області. Зустріч проходила у Харкові, у нинішній будівлі ОВА, в якій напочатку квітня 2024 року проводив робочу нараду Володимир Зеленський. Що свідчить про те, що адміністрація не втекла з регіону та продовжує працювати.

Фейк: Ігор Терехов та втеча

Окремої уваги заслуговує те, як роспропагандисти намагаються дискредитувати владу Харківщини. Згідно з російським наративом про “нацистів”, від яких треба начебто звільняти Україну, влада у Харкові буцімто бажає створити з громадян “живий щит”. Зокрема росЗМІ активно поширюють дезінформацію, що Ігор Терехов не планує залишати регіон лише за вказівкою з Києва. А його інтерв’ю та заяви, що паніки немає — це начебто ІПСО, щоб залишилось якомога більше людей, або ті, хто евакуювався, почали взагалі повертатись попри критичну ситуацію. 

Як аргументи, росЗМІ розповідали, що Харків майже перестав фінансуватись з Києва, місцева влада екстрено ремонтує ділянки доріг, щоб тікати, в області будуються підземні бази НАТО під виглядом шкіл, вивозяться підприємства в інші області України, місцеві незадоволенні міським головою, бізнес виїжджає. Росіяни приписують будь-яким подіям в місті, особливо, безпековим, майбутній відхід з міста української армії. Або навпаки, що місцеві чекають на росіян та не бояться ракетних ударів зс рф, тому що вони б’ють начебто по військових об’єктах. Однак, ці висновки побудовані на фейках, маніпуляціях та ІПСО. Росіяни поширюють дезінформацію, щоб спровокувати масовий відтік з міста.

Пропагандисти дискредитують міського голову / скриншот

Фейк: ветеранська спільнота Харкова незадоволена місцевою владою

На пропагандистському Telegram-каналі був  опублікований допис, що начебто ветеранська спільнота Харкова виступила проти місцевої влади через її неспроможність налагодити ситуацію з енергопостачанням після обстрілів. І також у повідомленні росЗМІ наводять заздалегідь підготовлені “аргументи”, чому загадкове співтовариство незадоволене владою.

Щоб привернути увагу читача, пропагандисти використали обкладинку з відео YouTube-каналу “Харків Новини” (колишній “Харьковские известия”). Журналісти з видання Ґвара медіа виявили, що і сам зміст інформації є фейковим: так званого “ветеранського співтовариства Харкова” не існує, а відео, звідки взяли обкладинку — репортаж зі святкового концерту з нагоди Міжнародного дня людей похилого віку та Дня  ветерана України. Те, що організації не існує, фахівці змогли виявити у реєстрі, де так зване співтовариство ніде не згадується. 

Фактчекери також зауважили, що відео було опубліковане 5 жовтня 2021 року, на той час Ігор Терехов був секретарем Харківської міської ради, а посаду міського голови обійняв після позачергових виборів 31 жовтня 2021 року. Тобто ветерани на той час не могли просити його усунення. У самому відео також немає приводів, або тез, що начебто Терехова хочуть зняти.

Неправда: бізнес та підприємства переїжджають в західні області України

Пропагандисти поширили неправду про акціонерне товариство (АТ) “Українські енергетичні машини” (колишні “Турбоатом” та “Електроважмаш”, які об’єднали наприкінці 2021 року). Автори пропагандистського Telegram-каналу поширили скриншот з матеріалом медіа LIGA.net про те, що АТ начебто переноситься у західні області України. Окрім заголовка , у скриншоті є лід, в якому йдеться про відкриття філій. Як аргумент, роспропагандисти ширять цитату блогера Антона Гури.

“Скільки їжджу харківською трасою, бачу нескінченний потік вантажних автомобілів із Харкова в бік Заходу. Бізнес їде. І це всупереч заяві Терехова, що все добре. Залишаться школи в підвалі й все!”, — заявив Гура у своєму Telegram-каналі.

Цю цитату підхопили й автори проросійського ресурсу. У оригінальному матеріалі LIGA.net не йдеться взагалі про евакуацію та перевезення потужностей АТ, а йдеться виключно про відкриття філій в інших областях України. Пропагандисти акцентують на заголовку та безпідставній тезі Гури, який своїми заявами лише підіграє російській пропаганді та просуває фейки. Сам блогер не продемонстрував фото чи відео, які б підтверджували правдивість тези евакуації підприємства. Про евакуацію немає інформації і на офіційному сайті АТ.

Маніпуляція: Терехов заборонив виїжджати з Харкова

Пропагандисти постійно наголошують на тому, що місто начебто буде звільнено від української армії, а місцева влада готує місто до оборони. Як ми вже зазначили — це поширюється з метою пропаганди посіяти паніку серед українців. Однак варто зазначити, як в цьому контексті намагаються дискредитувати міського голову. РосЗМІ запевняють, що населення в місці потрібно владі для того, щоб його було складніше брати росіянам, а риторика Терехова — наче методичка з Києва.

Пріоритетна задача Кремля — легітимізувати терор мирного населення / скриншот

Насправді позиція Терехова геть інша. Він вважає, що евакуація — це справа виключно місцевих мешканців та немає ніяких заборон на виїзд з міста. Росіяни намагаються донести українцям: влада винна у всіх проблемах, і що саме ЗСУ знищують місто, а зс рф — тільки так звані військові об’єкти, хоча насправді відбувається навпаки. Через обстріли енергетичних об’єктів, деякі місцеві самостійно приймають рішення тимчасово евакуюватись з міста, однак загальна евакуація у всіх громадах області наразі не проводиться. 

“Кожен для себе приймає таке рішення. Буде він залишатися у Харкові чи буде виїжджати… Люди дуже люблять місто і всі практично хочуть в ньому залишатися. Будемо відстоювати своє місто. Будемо працювати для того, щоб якнайшвидше відновити електропостачання… Погодні умови, на щастя, дозволяють, щоб у людей був більш-менш гарний настрій”, — наголосив Ігор Терехов після обстрілу міста 22 березня 2024 року. 

Неправда: Терехов дозволив збудувати бази для контингенту НАТО під виглядом підземних шкіл

Навчальний рік у 2023 році для багатьох школярів у Харкові почався у метрополітені. Це було зумовлено тим, що місто постійно перебуває під ракетними обстрілами, а проводити заняття в укриттях шкіл теж не можна було — ракета С-300, за оцінками експертів, може пробити найпростіші укриття. 

На початку квітня 2024 року на Харківщині відкрилась повноцінна підземна школа. РосЗМІ почали публікувати дописи, що це нові приміщення, щоб розміщувати контингент НАТО. Як аргумент: підземні приміщення схожі з начебто бункером НАТО. Пропагандисти навіть прикріпили “план”, який підписаний як план бункера інженерного корпусу армії США хаствільскої дивізії. Окрім цього пропагандисти акцентують, що система рекуперації повітря, розмітка та навіть те, що підземна школа побудована у декілька поверхів, робить з цього начебто об’єкт подвійного призначення, тобто військовим.

За допомогою зворотнього пошуку ми знайшли це зображення на різних російських ресурсах. На сайтах розташовані приклади різних бункерів, у тому числі того, який демонструють пропагандисти. Знайти позитивних результатів, що згідно з кресленням будували підземні школи на Харківщині, нам не вдалось. 

Бази НАТО на території України — один з ходових наративів росіян, яким вони виправдовують вторгнення на територію нашої держави. Згідно з Конституцією України, на території держави заборонено розміщувати іноземні війська. Зокрема про це йдеться у положенні частини 7 статті 17 Конституції. Співпраця Північноатлантичного альянсу з Україною обмежується проведенням реформ, консультацій, участю Збройних сил України в навчаннях НАТО. Це передбачено у програмі співробітництва Україна-НАТО у військовій сфері.

Що зараз відбувається на Харківщині: евакуація та бойові дії

Наразі в деяких прикордонних регіонах оголошена обов’язкова евакуація. На початку квітня 2024 року Олег Синєгубов, очільник Харківської ОВА оголосив про евакуацію населення з 47 прифронтових населених пунктів, які близькі до кордонів  з росією. Зокрема це населені пункти Харківського, Ізюмського та Богодухівського району. Пізніше була оголошена евакуація з Чугуївського та Вовчанського району. В першу чергу, це родини з дітьми. У Харкові евакуація не проводиться. 24 травня 2024 року Синєгубов на своєму Telegram-каналі повідомив, що з небезпечних районів вдалось евакуювати 11 018 осіб з населених пунктів із Чугуївського, Харківського, Богодухівського районів.

Наразі триває евакуація у багатьох громадах області / фото Telegram Олег Синєгубов

Декілька місяців тривають запеклі бої на Куп’янському напрямку. Окупанти намагаються виявити слабкі місця в обороні ЗСУ та прорватись до міста. 10 травня Володимир Зеленський оголосив про наступ ворога на Харківщині. Олег Синєгубов, очільник Харківської ОВА зазначив, що ситуація контрольована, а важкі бої тривають в “сірій зоні”. Наразі окупанти обстрілюють Харків та область: внаслідок ударів, які завдали росіяни за 23 травня, очільник ОВА повідомив про 9 загиблих, 45 поранених та руйнування цивільної інфраструктури: двох підприємств та будинків. 

Ситуація на Харківщині надзвичайно складна і українська влада це не приховує. Сили оборони України намагаються втримати рубежі біля північного кордону з рф та не дати просунутись далі у бік обласного центру. Ворожі війська цілодобово обстрілюють Харків та область, гинуть мирні люди, знищується критична інфраструктура, місцеві намагаються евакуюватись у безпечні регіони. 

Попри заяви про погану владу у Харкові та проросійське населення, харків’яни залишаються вірними Україні та не вірять “обіцянкам” з кремля, бо два роки тому на окупованих територіях росіяни продемонстрували, що таке “руській мір”: терор, катівні, переслідування та знищення всього українського. Тому зараз росіяни знов пішли в атаку, але маємо нагадати, що Харківщина — це Україна!

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

БЕЗПІДСТАВНО: Україна планує обстріляти школи та мирне населення росії, якщо програватиме війну

Лідія Гук Гук Лідія 12:00, 18 Червня 2024
Ілюстрація Бахмут.IN.UA

Російські пропагандистські Telegram-канали поширюють інформацію: мовляв, у випадку програшу на фронті, Україна може розпочати кампанію терору з бомбардуванням російських шкіл та цивільних.

Утім, — такі звинувачення є безпідставними, адже не містять жодної підтвердженої інформації чи факту.

Обстріл російської інфраструктури та населення: початок неправди

8 червня британський щоденний таблоїд Daily Express, посилаючись на коментар британського аналітика Ніколаса Драммонда, на своєму сайті опублікував новину начебто про плани України вести терористичну діяльність у рф, якщо остання буде перемагати на фронті. 

Далі він заявив: Терористична діяльність включатиме бомбардування шкіл, бомбардування інфраструктури… що почнеться серйозно, якщо Зеленському буде нав’язано будь-яку мирну угоду.

У своєму твердженні аналітик Ніколас Драммонд не посилався на жодне джерело та не надав переконливих фактів.

Безпідставна новина про плани України щодо терору шкіл / скриншот

Через кілька днів після публікації, російські медіаресурси стали масово поширювати новину від Daily Express. Як Daily Express, рф не навела жодного аргументу, що свідчив би в правдивості заявленої інформації.

Риторика Ніколаса Драммонда співзвучна із наративами кремлівських дезінформаційних матеріалів. Адже Україна, на відміну від рф, не обстрілює цивільну інфраструктуру та не вбиває населення країни-ворога. Саме росія перша розпочала війну проти України, знищила не один садок та навчальні заклади, вбила сотні дітей та мирне населення, створили руїни з не одного міста, порушила міжнародні угоди, вбивши військовополонених, а зараз намагається створити для України образ “порушниці”.

Британський аналітик Ніколас Драммонд та цитування у ЗМІ

Варто зазначити, що Ніколас Драммонд — аналітик і консультант оборонної промисловості, що спеціалізується на наземних війнах, а також колишній піхотний офіцер британської армії. Так він називає себе у соціальних мережах.
Також його зрідка цитували й українські медіа, як от Суспільне у новині про виробництво Німеччиною САУ для України, портал Мілітарний про бронетранспортери, які отримала Британія тощо. Всі ці інформаційні приводи українські ЗМІ брали зі сторінки у соцмережі X (ред. — колиш. Twitter) Драммонда. Втім, в описі акаунту зазначено, що всі погляди, висловлені автором, є його власними, відтак не відображають думки певної установи тощо.

Таблоїд Daily Express

Російські новинні ресурси звернули увагу на Драммонда саме після виходу цієї новини, що показово грає на руку кремля. Підтверджують “експертність” та нібито правдивість його слів тим, що Драммонд це сказав у своєму коментарі британському таблоїду Daily Express

Хоча насправді експертність “Дейлі Експресс” доволі сумнівна, як і будь-якого таблоїда. Адже це формат щоденної газети, що містить у собі невеликі статті для швидкого читання. Якщо порівнювати таблоїди зі статтями в Інтернеті, то інформацію у виданнях можна назвати “клікбейтною”: привертають увагу яскравими заголовками без глибокого та експертного аналізу.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Фейк: російські пропагандисти поширюють брехню про дітей-вбивць у Маріуполі (Оновлено)

Валентина Славінська Славінська Валентина 13:00, 16 Червня 2024

На російському телебаченні озвучили абсурдну брехню про 10-річних дітей у Маріуполі, які нібито вбивали російських окупантів. Ця вигадка є черговою спробою виправдати злочини росіян проти мирного населення, зокрема й дітей. 

Редакція Бахмут.IN.UA спростувала фейк.

Примітка. Матеріал було оновлено 16 червня 2024 року, редакція актуалізувала інформацію та додала аргументовані обґрунтування фейку. Редакція оновлює матеріал та додає примітку “Оновлено” згідно з Редакційною Політикою.

Спростування фейку

Твердження про 10-річних дітей у Маріуполі, які нібито вбивали російських окупантів, є абсолютно безпідставним і не відповідає дійсності. Про це не повідомляли жодні авторитетні джерела чи офіційні органи, окрім російських пропагандистських ЗМІ. Якби такі випадки мали місце, на них би звернули увагу українські та міжнародні правозахисні організації, дитячі омбудсмени тощо.

Ця вигадка є черговою брехнею кремлівської дезінформаційної машини з метою:

  • виправдати численні воєнні злочини російської армії проти цивільних, зокрема дітей;
  • знецінити гуманітарну трагедію в Маріуполі;
  • сформувати викривлений образ українців як “звірів”.

Насправді як повідомляють правдиві джерела та численні свідчення, саме російські окупанти розстрілювали та катували мирних жителів Маріуполя, включно з дітьми. Путінський режим веде відверту дезінформаційну кампанію проти України.

Діти, які “різали” російських військових

Російська пропаганда не припиняє поширювати фейки про Україну та українців. Цього разу російські ЗМІ вигадали історію про маріупольських дітей віком 10 років, які нібито “ходили окупованим містом і вбивали російських військових, встромляючи ножі їм під бронежилети”. Новину опублікував Денис Казанський, український блогер та журналіст

Катерина шугаєва: що відомо

В росзмі було поширене відео з катериною шугаєвою, телеведучою, блогером, ведучою стрима “Общероссийского народного фронта” на першому телеканалі.

Небезпечна риторика

Окремо варто наголосити на вкрай небезпечному та цинічному характері такої пропаганди. Російські ЗМІ відверто заявляють, що “на війні як на війні” і дітей “шкодувати не треба”. Це риторика, яка виправдовує вбивства дітей і повністю суперечить нормам міжнародного права та елементарної людяності.

Такі фейки від російських каналів лише посилюють образ держави-терориста, який веде відкриту інформаційну війну проти інших країн. 

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

БЕЗПІДСТАВНО: Україна планує обстріляти школи та мирне населення росії, якщо програватиме війну

Російські пропагандистські Telegram-канали поширюють інформацію: мовляв, у випадку програшу на фронті, Україна може розпочати кампанію терору з бомбардуванням російських шкіл та цивільних. Утім, — такі […]

12:00, 18.06.2024 Гук Лідія

Фейк: російські пропагандисти поширюють брехню про дітей-вбивць у Маріуполі (Оновлено)

На російському телебаченні озвучили абсурдну брехню про 10-річних дітей у Маріуполі, які нібито вбивали російських окупантів. Ця вигадка є черговою спробою виправдати злочини росіян проти […]

Фотофейк: в Авдіївці біля пам’ятника воїнам-землякам встановили знак “До росії — 0 км”

Мережею поширюється інформація, що в окупованій Авдіївці навпроти пам’ятника воїнам-землякам у вигляді воєнного вертольота, нібито встановили дорожній знак “До росії —  0 км”. Утім, — […]

11:30, 16.06.2024 Гук Лідія

ФЕЙК: вживання м’яса призводить до раку на рівні з цигарками

В Instagram шириться таргетована реклама сторінки під назвою edynaplaneta. Автори стверджують, що нібито за результатами досліджень виявлено високий рівень канцерогенів у м’ясі, що призводить до […]

Мамо, тато, ну це ж “Труха!”: як спілкуватися із людьми, які вірять у фейки та маніпуляції у мережі

Щоденно в мережі шириться неймовірна кількість різноманітної інформації. Українці особливо чутливі до неї через повномасштабне вторгнення. Бо кожного дня, прочитавши ту чи іншу новину або […]