Що таке медичний канабіс та навіщо його потрібно легалізувати

Семаковська Тетяна 11:29, 7 Липня 2023

коноплі 80c1aЗа інформацією з Telegram каналу депутата ВРУ Ярослава Железняка, на найближчому пленарному засіданні буде розглядатися Проєкт закону про легалізацію медичного канабісу №7457. Згідно з результатами опитування компанії Active Group, 67,7% українців більшою чи меншою мірою схиляються до ідеї легалізувати медичний канабіс станом на початок липня 2023 року. Ще кілька років тому таку думку мали 39% українців. Протягом років українські активісти та лідери думок адвокатували ідею легалізації задля лікування людей із важкими захворюваннями. Проте, повномасштабна війна значно збільшила кількість людей, які потребують подібних засобів.

Редакція «Бахмут.IN.UA» пояснює навіщо Україні потрібен медичний канабіс, та чому він покращить життя військових

Президент Володимир Зеленський під час свого виступу у Верховній раді України 28 червня заявив:

«Всі кращі світові практики, рішення, якими б складними або незвичними вони не були, повинні бути застосовані в Україні, щоб всім українським громадянам не довелося терпіти біль, стрес і травми війни».

Цими словами він попросив депутатів прийняти закон про легалізацію медичного канабісу в Україні. 

Володимир Зеленський, фото ілюстративне. Джерело: ОП

Розмови про легалізацію тривають вже протягом років. Така ініціатива завжди мала супротивників, зазвичай серед тих, хто називав себе поборником «традиційних цінностей». Втім, медичний канабіс використовують десятки країн по всьому світу, зокрема США, Канада, Німеччина, Чехія та інші. Багато країн, в яких канабіс легалізований принаймні для медичного використання, мають високий рівень життя, а сам факт легалізації не спричинив катастрофи та поширення наркоманії, про що завзято говорять опоненти легалізації. 

Сама рослина конопель містить багато психотропних речовин – канабіноїдів. В медичних цілях використовуються лише два типи – канабідіол і тетрагідроканабінолом (ТГК), які не є психотропними речовинами. Втім, ці сполуки можуть значно полегшити життя людям із ПТСР, важкими формами епілепсії, онкологічними захворюваннями тощо. 

Медичний канабіс під час війни

Повномасштабна війна здійснює щоденний негативний вплив на здоров’я українців, як фізичне, так і психологічне. Хімічні препарати та сильні знеболювальні викликають низку побічних реакцій та, крім самої травми, здійснюють додатковий негативний вплив на життєдіяльність людини. 

Наприкінці червня військовослужбовець Михайло Бакалюк, який втратив ногу від підриву на міні, звернувся до керівництва країни із закликами легалізувати медичний канабіс з метою його використання у якості знеболювального засобу при серйозних пораненнях.  

«Я відчуваю страшенні фізичні та фантомні болі в області поранення. Застосування таких знеболювальних не позбавляє, а лише приглушує біль на деякий час. Витримати подібні болі дуже важко, що негативно впливає на мій психоемоційний стан», – написав Михайло на своїй сторінці Facebook.

Читайте також: Як військовим безкоштовно полікувати зуби в Києві?

Поранений військовий закликає легалізувати медичний канабіс. Джерело: Facebook сторінка військовослужбовця Михайла Бакалюка

Генеральний директор Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю Віталій Музиченко в інтерв’ю Суспільному повідомив про те, що в Україні є більше десятка тисяч людей, яким провели певні ампутації. Реальні цифри можуть бути суттєво більшими, адже кожного дня військові та цивільні отримують серйозні поранення в ході бойових дій та терористичних актів по всій країні. Вони потребують реабілітації, лікування та, не в останню чергу, знеболення. 

«Під час лікування потребую цілодобового введення знеболювальних препаратів у венозну й м’язову системи та введення епідуральної анестезії. Це суттєво впливає на роботу серцево-судинної системи, центральної нервової системи та внутрішніх органів, функціональність яких може бути порушена і, як наслідок, може спричинити нові хвороби», – написав Михайло на своїй сторінці Facebook

Крім того, ще більшу кількість людей спіткали психологічні наслідки війни. Ще рік тому МОЗ України прогнозувало, що у майбутньому психологічної підтримки потребуватиме близько 15 млн українців, з них близько 3-4 млн потрібно буде призначати медикаментозне лікування. 

Читайте також: Як військовим безкоштовно полікувати зуби в Києві?

Поширеним наслідком травмуючих подій є посттравматичний стресовий розлад (ПТСР). Це порушення психічного стану. Близько 8% чоловіків та 20% жінок, які пережили травматичні події, мають ПТСР. Цей розлад негативно впливає на всі сфери життя: соціальну, професійну, особисту. Він може з’явитися не тільки у ветеранів війни, але й у цивільних. Адже його викликають моменти,  коли людина переживає загрозливу для життя ситуацію. Жертви насильства будь-якого типу, цивільні, що пережили активні бойові дії або окупацію, полонені та заручники теж можуть відчути на собі це порушення. 

В багатьох країнах симптоми ПТСР лікують медичним канабісом. Люди з цим синдромом відчувають постійну напругу та небезпеку. Лікування канабісом допомагає знизити рівень таких симптомів. 

Читайте також: Як військовим з інвалідністю отримати одноразову грошову допомогу?

Медичний канабіс може полегшити симптоми людей, які страждають на ПТСР. Джерело: відкриті джерела

До повномасштабного наступу найбільшим аргументом прихильників легалізації канабісу була допомога важко хворим людям. Мабуть, найбільш медійними адвокатами легалізації були Яніна Соколова, українська журналістка, яка поборола рак та Ульяна Супрун, українська громадська та державна діячка. Вони неодноразово наголошували на важливості цієї теми. На жаль, раніше до їх слів не дослухалися. Важкохворі люди весь цей час мали вибір: або терпіти жахливі болі, або ризикувати опинитися під слідством за купівлю канабісу. 

«Медичний канабіс допомагає полегшити страждання пацієнтів та нормалізувати самопочуття при низці тяжких захворювань і станів. Тому використовувати його у медицині, звісно з певними застереженнями, нормальна світова практика» – розповідала Ульяна Супрун.

Легалізація медичного канабісу не означає, що його вільно можна буде купити на вулицях людям будь-якого віку. Навпаки, це регуляція з боку держави цього бізнесу. У світовій практиці препарати такого типу можна придбати тільки за умови наявності рецепта від лікаря та тільки у ліцензованих продавців. Крім того, людям не будуть давати канабіс примусово. Пацієнт з різних причин може відмовитися від подібної схеми лікування. Важкохворим та людям з серйозними пораненнями потрібен вибір, а зараз вони його не мають. Тож, задача держави виправити це питання. 

Легалізація медичного канабісу передбачає регулювання ринку та видачу таких ліків виключно за рецептом. Джерело: відкриті джерела

Фото: фотосток

Бахмут живе тут! Підписуйтесь на наш телеграм, тут завжди оперативні новини про місто, найсвіжіші фото та відео

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

Бахмутський ЦНАП у Дніпрі: як записатися

Семаковська Тетяна 10:55, 13 Травня 2025
Послуги в ЦНАП
Адміністративні послуги для населення / фото ombudsman.gov.ua

14 травня представник Центру надання адміністративних послуг (ЦНАП) Бахмутської міської ради прийматиме жителів громади у Дніпрі, які тимчасово проживають у місті та області. Усі охочі можуть записатись на консультацію.

Про це повідомляє осередок підтримки “З Бахмутом у серці. Дніпро”.

Бахмутський ЦНАП: послуги в Дніпрі

Мешканці громади мають можливість отримати наступні послуги:

  • актуалізувати дані в реєстрі територіальної громади (РТГ);
  • внести зміни до інформації про особу, що міститься в РТГ;
  • зняти особу із задекларованого/зареєстрованого місця проживання;
  • отримати витяг із реєстру територіальної громади;
  • подати повідомлення про пошкоджене та знищене нерухоме майно внаслідок бойових дій.

Додатково фахівець ЦНАПу надаватиме допомогу щодо довідок про правову належність нерухомого майна, яка виникла до 1 січня 2013 року.

Як потрапити на прийом

Прийом громадян відбудеться 15 травня в Центрі підтримки бахмутян “З Бахмутом у серці. Дніпро”. Осередок розташований за адресою: вулиця Макарова, 1-Б. Бахмутян чекатимуть з 09:00 до 15:00.

Консультації за зазначеними послугами можливо отримати дистанційно з понеділка по п’ятницю з 10:00 до 16:00 за номерами:

  • +38 (099) 667 9206;
  • +38 (098) 850 0561;
  • +38 (068) 851 5089 (представник відділу реєстрації місця проживання).

Запис на отримання адміністративних послуг та довідок БТІ єдиний. Також можна звернутися на електронні скриньки:

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Квартирне питання: скільки коштує купівля та оренда житла в Києві у 2025 році

Дмитро Скопіч Скопіч Дмитро 15:50, 8 Травня 2025
ЖК Світлопарк на Видубичах / фото ЛУН

Через постійні загрози та евакуації з прифронтових регіонів дедалі більше українців обирають Київ як відносно безпечне місце для тимчасового або постійного проживання. На цьому тлі попит на житло в столиці зростає, що впливає як на вартість оренди, так і на ціни купівлі квартир. Для багатьох переселенців знайти доступне житло в Києві стає справжнім викликом, особливо в центральних районах і поблизу станцій метро.

Редакція Бахмут IN.UA дослідила це питання й розповідає про актуальні ціни на житло в різних районах Києва.

Житло в Києві у 2025 році: скільки коштує купівля та оренда

У зв’язку з частішими евакуаціями з прифронтових областей дедалі більше українців змушені шукати нове житло, і Київ часто стає першим вибором. Столиця приваблює відносною безпекою, розвиненою інфраструктурою та можливістю знайти роботу, але ціни на оренду й купівлю нерухомості тут стрімко зростають. Попит перевищує пропозицію, особливо на недороге житло, що створює додатковий тиск на ринок.

Що таке “первинне” та “вторинне” житло

Одна з квартир у Києві, яку здають на платформі ЛУН у ЖК Володимирський / фото Перченко Тетяна

У сфері нерухомості терміни “первинка” та “вторинка” позначають тип житла залежно від його стану та історії власності.

“Первинка” (первинний ринок) — це новозбудоване житло, яке ще не було у приватній власності. Його продає забудовник або держава безпосередньо першому покупцю. Часто квартири на первинному ринку ще будуються або нещодавно здані в експлуатацію.

“Вторинка” (вторинний ринок) — це житло, яке вже має одного або кількох попередніх власників. Його продають фізичні особи через агентства або напряму, і такі квартири зазвичай уже придатні для проживання.

Скільки коштує “первинне” житло в Києві у 2025 році

Середня вартість житла залежить від його класифікації / скриншот

У 2025 році вартість первинного житла в Києві продовжує зростати через підвищений попит, особливо з боку внутрішньо переміщених осіб. За даними платформи ЛУН, середня ціна квадратного метра в новобудовах становить близько 53 500 гривень. Цей показник залежить від типу житла:

  • преміум — 132 900 гривні/м²;
  • бізнес — 72 600 гривні/м²;
  • комфорт — 45 000 гривні/м;
  • економ — 40 000 грн/м².

Ціни також залежать від району:

  • Печерський — 101 700 гривні/м²;
  • Шевченківський — 72 200 гривні/м²;
  • Подільський — 62 400 гривні/м²;
  • Голосіївський — 55 300 гривні/м²;
  • Оболонський — 51 900 гривні/м²;
  • Солом’янський — 51 900 гривні/м²;
  • Святошинський — 48 100 гривні/м²;
  • Дніпровський — 45 600 гривні/м²;
  • Дарницький — 45 000 гривні/м²;
  • Деснянський — 39 600 гривні/м².

Варто зазначити, що близькість до метро або основних транспортних вузлів також суттєво впливає на ціну.

Скільки коштує “вторинне” житло в Києві у 2025 році: однокімнатні квартири

Вторинне житло в Києві має більший попит через більшу пропозицію та нижчі ціни. На формування вартості впливають район, стан будинку, поверховість, наявність ремонту, технічний стан комунікацій і близькість до інфраструктури.

Вартість однокімнатної квартири на вторинному ринку / скриншот

Середня ціна однокімнатної квартири — 64 000 доларів або 2 656 700 гривні Розподілення по районах наразі наступне:

  • Печерський — 124 000 доларів США (5 138 000 гривні);
  • Шевченківський — 79 900 доларів США (3 310 800 гривні);
  • Голосіївський — 67 500 доларів США (2 797 000 гривні);
  • Подільський — 62 000 доларів США (2 569 100 гривні);
  • Дарницький — 61 500 доларів США (2 548 300 гривні);
  • Дніпровський — 59 000 доларів США (2 444 000 гривні);
  • Солом’янський — 55 500 доларів США (2 299 700 гривні);
  • Оболонський — 54 500 доларів США (2 258 000 гривні);
  • Петропавлівська Борщагівка — 52 500 доларів США (2 175 400 гривні);
  • Святошинський — 50 000 доларів США (2 071 000 гривні);
  • Софіївська Борщагівка — 48 000 доларів США (1 988 900 гривні);
  • Вишгород — 44 800 доларів США (1 856 000 гривні);
  • Деснянський — 41 800 доларів США (1 732 000 гривні);
  • Вишневе — 41 500 доларів США (1 719 000 гривні);
  • Ірпінь — 36 000 доларів США (1 491 000 гривні);
  • Буча — 34 000 доларів США (1 408 800 гривні);
  • Гостомель — 26 000 доларів США (1 077 366 гривні).

Скільки коштує “вторинне” житло в Києві у 2025 році: двокімнатні квартири

Вартість двокімнатної квартири на вторинному ринку / скриншот

Середня ціна двокімнатної квартири — 100 000 доларів. Розподілення по районах наразі наступне:

  • Печерський — 190 000 доларів США (7 873 000 гривні);
  • Шевченківський — 125 000 доларів США (5 179 600 гривні);
  • Голосіївський — 112 000 доларів США (4 640 900 гривні);
  • Подільський — 90 000 доларів США (3 729 347 гривні);
  • Дарницький — 90 000 доларів США (3 729 347 гривні);
  • Солом’янський — 89 500 доларів США (3 708 000 гривні);
  • Оболонський — 78 900 доларів США (3 269 300 гривні);
  • Дніпровський — 75 000 доларів США (3 107 700 гривні);
  • Петропавлівська Борщагівка — 71 600 доларів США (2 966 900 гривні);
  • Софіївська Борщагівка — 70 000 доларів США (2 900 600 гривні);
  • Святошинський — 66 000 доларів США (2 734 800 гривні);
  • Вишгород — 60 800 доларів США (2 519 300 гривні);
  • Вишневе — 59 500 доларів США (2 465 500 гривні);
  • Деснянський — 55 100 доларів США (2 283 100 гривні);
  • Ірпінь — 55 000 доларів США (2 279 000 гривні);
  • Буча — 50 500 доларів США (2 092 500 гривні);
  • Гостомель — 45 000 доларів США (1 864 600 гривні);

Скільки коштує оренда житла в Києві у 2025 році

Оренда житла у Києві залишається популярною з кількох ключових причин. По-перше, багато людей переїжджають до столиці тимчасово — на навчання, роботу або через вимушену евакуацію, і купівля житла для них є недосяжною або недоцільною. По-друге, оренда дає гнучкість — можна швидко змінити район або житлові умови без довготривалих зобов’язань. Крім того, високі ціни на первинне та вторинне житло змушують багатьох обирати саме оренду як фінансово доступніший варіант. Для переселенців та молоді оренда часто — єдиний реальний спосіб жити в Києві.

Розподілення цін по районах на оренду однокімнатної квартири у Києві / скриншот

Середня ціна оренди однокімнатної квартири — 17 500 грн. Розподілення по районах наразі наступне:

  • Печерський — 33 500 гривні;
  • Шевченківський — 24 000 гривні;
  • Голосіївський — 20 000 гривні;
  • Подільський — 18 000 гривні;
  • Солом’янський — 16 000 гривні;
  • Дарницький — 15 000 гривні;
  • Оболонський — 15 000 гривні;
  • Святошинський — 15 000 гривні;
  • Дніпровський — 14 000 гривні;
  • Петропавлівська Борщагівка — 14 000 гривні;
  • Софіївська Борщагівка — 14 000 гривні;
  • Вишневе — 12 000 гривні;
  • Ірпінь — 12 000 гривні;
  • Буча — 11 000 гривні;
  • Гостомель — 11 000 гривні;
  • Деснянський — 9 000 гривні.
Житло в різних районах Києва / скриншот

Середня ціна оренди двокімнатної квартири — 27 700 гривні. Розподілення по районах наразі наступне:

  • Печерський — 46 000 гривні;
  • Шевченківський — 31 000 гривні;
  • Голосіївський — 30 000 гривні;
  • Подільський — 22 000 гривні;
  • Солом’янський — 22 000 гривні;
  • Петропавлівська Борщагівка — 21 000 гривні;
  • Софіївська Борщагівка — 21 000 гривні;
  • Вишневе — 21 000 гривні;
  • Оболонський — 20 000 гривні;
  • Дарницький — 19 000 гривні;
  • Ірпінь — 17 000 гривні;
  • Буча — 17 000 гривні;
  • Гостомель — 17 000 гривні;
  • Святошинський — 16 000 гривні;
  • Дніпровський — 16 000 гривні;
  • Деснянський — 11 000 гривні.

У 2025 році купівля та оренда житла в Києві залишаються актуальними, але фінансово непростими рішеннями для багатьох українців. Тому варто орієнтуватися на пропозиції в різних районах міста, у тому числі й у передмісті.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Послуги в ЦНАП

Бахмутський ЦНАП у Дніпрі: як записатися

14 травня представник Центру надання адміністративних послуг (ЦНАП) Бахмутської міської ради прийматиме жителів громади у Дніпрі, які тимчасово проживають у місті та області. Усі охочі […]

Квартирне питання: скільки коштує купівля та оренда житла в Києві у 2025 році

Через постійні загрози та евакуації з прифронтових регіонів дедалі більше українців обирають Київ як відносно безпечне місце для тимчасового або постійного проживання. На цьому тлі […]

15:50, 08.05.2025 Скопіч Дмитро

Одноразова грошова допомога у Львові: як ВПО можуть отримати підтримку від міста

Громадяни та громадянки, які проживають на території Львівської міської територіальної громади, можуть отримати одноразову грошову допомогу від міста. Ця норма стосується не лише місцевих мешканців, […]

14:25, 06.05.2025 Скопіч Дмитро

Базова соціальна допомога в Україні у 2025: хто і скільки отримуватиме від держави

Соціальна допомога — це форма державної підтримки, яка надається вразливим верствам населення для забезпечення базових життєвих потреб. Вона включає грошові виплати, субсидії, пільги та інші […]

12:33, 04.05.2025 Скопіч Дмитро

Міядзакі, та не “дякуйте”: як користуватися чатом GPT в 2025 році

Усе частіше користувачі, замість традиційних пошукових систем, вводять запити безпосередньо в ChatGPT. Ви можете просто ввести в гугл “чат гпт” або “чат gpt україна” та […]

11:01, 03.05.2025 Скопіч Дмитро