Пропагандисти поширюють допис, що Міхай Попшой, очільник Міністерства зовнішніх справ (МЗС) Республіки Молдова, нібито заявив, що його держава буде повертати Україні ухилянтів, які незаконно потрапили до країни. При цьому він начебто наголосив, що були проведені всі етапи переговорів з українською стороною та вже з серпня 2024 року МВС Молдови в співпраці з Україною почнуть видавати тих, кого оголосили у розшук.
Утім, це фейк. Подібних заяв очільник МЗС Молдови не робив.
Молдова повертатиме ухилянтів: фейк
У МЗС відповіли на фейк та зауважили, що подібних заяв Міхай Попшой не робив. На офіційних ресурсах МЗС, тобто на сайті, Instagram, Telegram, Facebook, X (Twitter), YouTube немає жодної згадки про фактичне повернення українських чоловіків. Аналогічно з українського боку: на ресурсах Міністерства внутрішніх справ (МВС) немає інформації про співпрацю з МВС Молдови щодо повернення ухилянтів.
Україна прагне повернути військовозобов’язаних громадян
22 липня 2024 року Марко Шевченко, Надзвичайний і Повноважний Посол України в Республіці Молдова, в етері програми “Новий тиждень з Анатолієм Голя” на молдовському телеканалі TV8 заявив, що наразі ведеться діалог з владою Молдови щодо тих чоловіків, які не отримали прихисток на території Республіки та водночас не хочуть повертатись в Україну.
“Є також пара запитань, на які я теж не можу отримати відповідь. Наприклад, є умовно 100 осіб (їх може бути 300, або 10), які, за даними молдовської Прикордонної поліції, незаконно перейшли державний кордон. Ці 100 осіб подали заяву про отримання притулку, завдяки якому вони потрапляють під захист міжнародної конвенції про притулок. Але уряд Молдови надає прихисток лише 90 людям із цих 100. У зв’язку з цим у мене запитання — а де решта 10, яким Молдова не вважала за можливе надати прихисток? Їх затримали? Ні. Вони повернулися додому? Ні. Вони або просто залишаються на території Молдови, або їдуть далі.
Ця ситуація говорить про те, що є проблеми, які потрібно вирішувати. Вони не заслуговують на захист, але при цьому не хочуть повертатися в Україну, і ніхто їх не змушує повернутися. І ось такі нюанси досить часто трапляються. І коли я спілкуюся зі своїми колегами, я кажу, що, якщо ми не можемо розв’язати велику проблему, давайте розв’язувати дрібніші проблеми окремо — що робити з тими людьми, яким уряд Молдови відмовив в отриманні прихистку”, — Марко Шевченко, Посол України у Молдові.
Про розшук з боку української влади ухилянтів Посол ніяк не згадав. Натомість він підкреслив, що наразі немає чітких статистичних даних, скільки саме чоловіків призовного віку перебувають у Молдові.
Повернення чоловіків з-за кордону: чи можливо це
Наразі екстрадиція чоловіків з-за кордону не проводиться лише через факт виїзду за межі країни. Андрій Новак, юрист, в інтерв’ю Радіо Свобода зауважив, що єдина підстава примусового повернення чоловіків з-за кордону — має вестися слідство, оголошена підозра обвинуваченому, або вирок українського суду.
“Має бути певний процесуальний документ – ухвала суду про розшук або екстрадицію такого чоловіка, або вирок суду, яким визнано людину винною у даному випадку у незаконному перетині кордону й ухилянстві. І тільки у такому випадку це рішення суду направляється до країни перебування такої особи й вже місцевий суд буде розглядати питання екстрадувати громадянина України назад до України чи відмовляти у такому клопотанні”, — Андрій Новак, юрист, про екстрадицію українців за кордоном.
Тема повернення українських чоловіків з-за кордону стала дійсно популярною за останній час, зокрема на тлі збільшення обсягів мобілізації. Росіяни це розуміють, тому намагаються дискредитувати не тільки українську владу, а її партнерів. Радимо не вестись на російську дезінформацію та перевіряти інформацію в першоджерелах!
Читати також:
- Маніпуляція: Джо Байден передав всі свої повноваження по допомозі Україні
- Фейк: лікаря з “Охматдиту” облили кров’ю, щоб створити постановку
- Відеофейк: “ЗСУ використовують Starlink для ігор в онлайн-казино” — Wired
Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!