Під час оформлення пільг та соціальних виплат часто потрібна в наданні довідки про склад сім’ї. Утім, виникає проблема — ще у 2019 році Мінсоцполітики своїм наказом скасував цей документ, замінивши його на інший схожий за наповненням.
Редакція Бахмут IN.UA розповідає, як саме виглядає зараз довідка про склад сім’ї та як її оформити.
Довідка про склад сім’ї
Довідка про склад сім’ї або зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб — це особливий документ, який може бути потрібен під час оформлення пільг, соціальних виплат тощо.
Утім, у 2019 році згідно з наказом Мінсоцполітики від 17 липня 2019 № 1106 ця довідка була скасована. Тоді її замінили на Довідку про склад зареєстрованих осіб у житловому приміщенні, у якому вказується вся наявна інформація про всіх зареєстрованих осіб у житлі, а у разі відсутності зареєстрованих осіб, дату їхнього зняття з реєстрації.
Як отримати довідку про склад зареєстрованих осіб у житловому приміщенні
Для того, щоб отримати довідку про склад зареєстрованих осіб у житловому приміщенні, який замінив класичну довідку про склад сім’ї, потрібно звернутися до будь-якого Центру надання адміністративних послуг (ЦНАП) та подати наступні документи:
паспорти усіх зареєстрованих у будинку осіб;
документ про присвоєння ідентифікаційного номера;
свідоцтво про народження, якщо є діти віком до 14 років;
документи на житло, за наявності;
будинкова книга.
Усі родинні стосунки між зареєстрованими особами повинні підтверджуватися свідоцтвом про народження або шлюб. Якщо документального підтвердження немає, то усі факти родинних відносин повинен підтвердити суд.
Серед внутрішньо переміщених осіб є хибне твердження, що наявність довідки ВПО — це гарантія отримання державних виплат на проживання. Утім, це далеко не так, адже для отримання коштів необхідно відповідати спеціальним критеріям вразливості.
Детальніше це питання дослідили експерти “Юридичний порадник для ВПО”.
Чому довідка ВПО не гарантує допомогу на проживання
Для того, щоб відповісти на питання, чому довідка ВПО не є гарантією отримання державної допомоги на проживання, потрібно дослідити самі терміни.
Довідка ВПО — це спеціальний документ, який підтверджує факт внутрішнього переміщення і взяття на облік внутрішньо переміщеної особи (ВПО). Отримання довідки, як і постановка на облік — це право переселенця, а не його обов’язок. Тобто, людина вправі сама визначати хоче вона ставати на облік як переміщена особа чи ні.
Допомога на проживання ВПО — це соціальна програма державної підтримки внутрішньо переміщених осіб з-поміж незахищених верств населення. Іншими словами, для отримання грошей потрібно переселенцям потрібно відповідати низці критеріїв, встановлених Порядком надання допомоги на проживання ВПО.
Навіщо ж отримувати довідку, якщо вона не гарантує допомогу
Довідка внутрішньо переміщеної особи в Україні є гарантією, яка надає переселенцям додаткові права та можливості. Наприклад, для дітей із сімей ВПО існують наступні гарантії:
право на першочергове зарахування до державних/комунальних садків;
право на безоплатне гаряче харчування у державних/комунальних садках і школах;
право на продовження здобуття освітнього рівня (дошкільної, шкільної, середньо-спеціальної, вищої освіти), а також отримання соціальної стипендії;
право на оздоровлення та відпочинок.
Вже дорослі можуть:
отримати допомогу з житлових питань, зокрема, спрощений порядок оформлення субсидії, доступ до програм пільгового кредитування чи право на становлення на квартирний облік для заселення у тимчасове житло;
зареєструватися за місцем проживання, як безробітний, у спрощеному порядку;
зареєструватися як ФОП за місцем тимчасового проживання;
мати доступ до гуманітарної та благодійної допомоги.
Як отримати довідку ВПО
Оформити довідку внутрішньо переміщеної особи можна двома способами:
онлайн — за допомогою мобільного застосунку “Дія”;
офлайн — за допомогою особистого звернення до представників Центру надання адміністративних послуг (ЦНАПу), виконавчого органу місцевої ради або департаменту соцзахисту населення місцевої держадміністрації.
Як отримати довідку у “Дії”
Для того, щоб подати заяву на отримання довідки ВПО через застосунок “Дія” потрібно:
зайти у застосунок та оновити його до останньої версії;
обрати “Сервіс”, “Отримати статус ВПО”;
вказати дані про своє фактичне місце проживання та підтвердити геолокацію;
внести відомості про членів сім’ї;
обрати картку єПідтримка, щоб отримувати фінансову допомогу;
вказати, яка допомога ще необхідна. Наприклад, чи є потреби в медичному обслуговуванні, освіті або ж гуманітарій допомозі.
Довідка внутрішньо переміщеної особи з’явиться в мобільному застосунку “Дія” одразу після обробки заявки.
Як отримати статус переселенця офлайн
Довідку внутрішньо переміщеної особи також можна оформити офлайн. Для цього потрібно звернутися до Центру надання адміністративних послуг (ЦНАПу), виконавчого органу місцевої ради або департаменту соціального захисту населення місцевої держадміністрації.
Вже на місці необхідно подати заявку про взяття на облік, до якої треба додати паспорт. Якщо прописка не вказана в паспорті, варто надати ще й підтверджувальний документ. Це може бути військовий квиток, трудова книжка та інші документи, які можуть підтвердити фактичне проживання громадянина на певній території.
Довідку переселенця з підписом і печаткою видають у день звернення.
Прийняття державного бюджету на 2025 рік означає, що Верховна Рада України остаточно визначила розмір те, якими будуть мінімальна зарплата та прожитковий мінімум для українців.
Редакція Бахмут IN.UA пояснює, якими будуть розмір мінімальної зарплати та прожиткового мінімуму у 2025 році.
Мінімальна зарплата та прожитковий мінімум 2025
Згідно з проєктом Державного бюджету на 2025 рік, розмір мінімальної заробітної плати та прожиткового мінімуму в наступному році залишиться на рівні 2024. Актуальними будуть показники, вказані нижче.
Мінімальна заробітна плата в Україні на 2025 рік:
Місячна ставка — 8 000 гривень;
Погодинна ставка — 48 гривень.
Прожитковий мінімум на 2025 рік дна одну особу:
для основних категорій населення — 2 920 гривень;
для дітей до 6 років — 2 563 гривень;
для дітей від 6 до 18 років — 3 196 гривень;
Для працездатних осіб (загальний показник) — 3 028 гривень;
для осіб, які втратили працездатність — 2 361 гривень;
для осіб, які втратили працездатність (для розрахунку доплат у зонах радіоактивного забруднення) — 1 600 гривень.
Чому не підвищили прожитковий мінімум та мінімальну зарплату у 2025
За словами народної депутатки Роксолани Підласи в інтерв’ю “Інтерфакс-Україна”, наразі процес доведення прожиткового мінімуму до реального рівня — дуже складна задача, адже цей показник тісно пов’язаний з іншими соціальними виплатами. Вносити корективи можна лише за умови стійкої економічної ситуації та зростання макроекономічних показників.
Трохи інша ситуація з мінімальною зарплатою. Як зауважує депутатка та голова комітету Верховної Ради України з питань бюджету, невелике підвищення мінімалки могло б створити дуже складну ситуацію з навантаженням на бюджет. Наприклад, підвищення мінімалки на 100 грн потребуватиме додаткових бюджетних витрат у розмірі 5,3 мільярда гривень, а на 1 000 гривень — понад 50 мільярдів. Вносити такі зміни наразі неможливо через війну, інфляцію та економічні виклики обмежують можливості державного бюджету.
WhatsApp, Telegram, Viber, Signal та інші, стали невіднятною частиною нашого спілкування. Це популярно, бо можна швидко поширити інформацію, переписки вважаються конфіденційними, а самі месенджери — […]
Протягом грудня 2024 року сім’ї з-поміж малозабезпечених і ВПО можуть отримати по 6 500 гривень на кожну дитину. Це державні кошти, направлені на купівлю дітям […]
Кожна жінка має право на декретні виплати державні виплати у зв’язку з вагітністю та пологами. Зазвичай, підставою для такого є листок непрацездатності, який можна отримати […]
Оформлення опікунства в Україні було складним процесом. Війна зробила це питання більш актуальним, адже багато людей втратили власних родичів. Через це українцям доводиться оформлювати документи […]
Кожен зареєстрований платник єдиного податку в державному реєстрі може надіслати запит на отримання спеціального витягу. Він дозволяє підтвердити факт того, що фізична особа-підприємець (ФОП) веде […]