До третьої річниці повномасштабної війни Svidok.org запускає збір свідчень

Семаковська Тетяна 13:15, 23 Лютого 2025

Минуло три роки, як Росія повномаштабно напала на Україну. До цієї дати онлайн-платформа Svidok.org оголосила про запуск флешмобу зі збору свідчень українців про війну.

Поділитись своїм воєнним спогадом може кожен. На платформі Svidok.org всі свідчення є анонімними, а після публікації з персональних даних відображається лише населений пункт, де відбувались події, описані в нотатці.

“Ми чули звуки вибухів, відправляли близьких людей на фронт, волонтерили та рятували тварин, виховували дітей та навчались в умовах постійних викликів, допомагали тим, хто змушений був покинути все і почати життя в інших містах. Нам є чим поділитись! Цей пережитий досвід має почути світ, щоб побачити очима очевидців те, що відбувається в Україні”, – закликає Юлія Михайлова, комунікаційниця Svidok.org.

Аби зберегти свій спогад, потрібно зареєструватись на svidok.org або ж скористатись телеграм-ботом – @SvidokNoteBot чи безплатною телефонною лінією за номером 0 800 507 480.

До свідчень можна додавати фото та відео.

Про що українці вже поділились на Svidok.org

На платформі Svidok.org вже зареєстровані понад 4000 українців, які щодня діляться своїми історіями.

Ось кілька з них (імена змінені з міркувань безпеки).

Ця ніч мені запам’ятається назавжди… Ніч на 30 січня 2025 року, близько 0:18, стався вибух у багатоповерхівці в одному зі спальних районів міста. Я чула, як “Шахед” летить через мій будинок. У такі моменти дуже страшно, адже ти ніколи не знаєш, куди він прямує. За правилом двох стін я оперативно покликала всю родину, щоб сховатися, адже біля нас, у цьому ж районі, 17.11.2024 Росія вдарила балістичною ракетою в сусідній двір. 15 секунд — і ми чуємо вибух. Ці емоції не передати словами. Спочатку ти відчуваєш страх, біль, розгубленість, тіло не контрольоване, все тремтить від жаху. А потім – ненависть до Росії. В голові завжди одне й те саме питання: “За що? Чому?” – пише Людмила про атаку на Суми.

“Ось так виглядає дитячий садочок на Північній Салтівці. Деякі іграшки виглядають зовсім новими – моторошне відчуття, коли бачиш їх на тлі залізобетонних штирів”, – розповіла Ольга.

“1000 днів як мій брат не виходить на зв’язок з полону, куди потрапив, захищаючи Україну в місті Маріуполь…. Там він із побратимами тримали оборону Азовсталі, і показали всьому світу свою силу і незламність! Мій брат не просто військовослужбовець, він воїн!.. Я б хотіла, щоб про мого сильного та хороброго брата знало як можна більше людей!” – поділилась Ольга.

Чому варто залишати свої свідчення

Анонімні свідчення про воєнні та екологічні злочини команда онлайн-платформи передає Офісу генпрокурора та Міжнародному кримінальному суду. Понад 250 історій, залишених на Svidok.org, долучили до досудових розслідувань.

Аби зберегти спогад, потрібно зареєструватись на svidok.org або ж скористатись тг-ботом – @SvidokNoteBot чи безплатною телефонною лінією за номером 0 800 507 480.

Кожна людина може розповісти на платформі про те, як переживає щоденні обстріли росії, стала свідком руйнування, отримала поранення, пережила окупацію, про вимушену евакуацію, волонтерство, адаптацію до життя в умовах війни, і навіть роздуми чи творчість.

Також до тексту можна додавати фото та відео. Свідчення про воєнні злочини росіян вже передані до Міжнародного кримінального суду та Офісу Генпрокурора, розповіла директорка з комунікацій Svidok.org Олена Кук.

“Ми напряму контактуємо з представниками МКС щодо передачі свідчень українців про злочини РФ під час війни. Деталі передачі свідчень – конфіденційні з міркувань безпеки. Але варто сказати, що трибунал виявляє великий інтерес до таких персональних історій”, — зауважила вона.

Олена Кук наголошує: платформа має кілька рівнів захисту, що дозволяє зберігати анонімність дописувачам. Розробники закрили особисті дані користувачів з міркувань безпеки. Лише розслідувачі можуть з ними сконтактувати через спеціальний аккаунт і лише з дозволу людини.

Додатково також створили механізм фіксації спогадів для українців, які перебувають на тимчасово окупованій території.

“Якщо людина перебуває на окупованій території, може поставити спеціальну помітку. Тоді її допис опублікують тільки тоді, коли їй вже нічого не загрожуватиме” , – пояснила Олена Кук.

Також платформа надійно захищена від кібератак. А сервери, які зберігають спогади, фізично розташовані у Німеччині та США, тож росіяни не можуть нанести пряму атаку на них і стерти дописи.

Часто дописи українців у соцмережах блокують. Або вони губляться у потоці інформації. До прикладу, зараз складно знайти деякі знамениті фото і відео 24 лютого, не кажучи вже про 2014 рік. А все це дуже важливо зберегти, аби росія не змогла маніпулювати фактами. Аби все, що ми пережили, не було марним. Саме ми хочемо зберегти історію кожного українця на надійному порталі – на Svidok.org”, – пояснює Олена Кук.

Який вигляд має окупований Бахмут 9 травня: квіти біля танка і пропагандистські банери

Валентина Твердохліб 11:21, 9 Травня 2025
Російська пропаганда в центрі Бахмута / фото росджерела

На російських пропагандистських каналах публікують нові кадри з Бахмута. Окупанти показали який вигляд має місто 9 травня. Центр Бахмута стоїть у руїнах, але масово завішаний пропагандистськими банерами.

Редакція публікує вибрані фото.

Бахмут, 9 травня, фото з окупації

Російські окупанти показали кадри з Бахмута, зняті 9 травня — в російський день перемоги. Військові ворожої армії проїхались центром міста. На кадрах видно, що центральна вулиця зруйнована, всі будівлі пошкоджені і спалені. При цьому всі стійки для банерів завішані пропагандистськими плакатами.

Район Палацу культури імені Мартинова / фото росджерела
Вулиця масово завішана банерами / фото росджерела
Зруйновані будинки в центрі Бахмута / фото росджерела
Руйнування в центрі Бахмута / фото росджерела

Кількість банерів у центрі Бахмута велика, інколи на одному місці висять 5 і більше плакатів. Подекуди їх почепили і на стовбури дерев.

Засилля пропагандистських банерів / фото росджерела
Банери до дня перемоги вивішують і на деревах / фото росджерела

Також окупанти показали фото пам’ятника воїнам-танкістам, який раніше, нібито, відновили. На танку висить прапор рф, а біля постамента — вінки в російській символіці.

Окупанти поклали квіти біля пам’ятника воїнам-танкістам / фото росджерела

Зазначимо, що окупанти завішали зруйнований Бахмут символами “великої перемоги” не для мешканців, яких насправді в місті немає, а для картинки, яка має приховати провали та втрати. Чому 9 травня є настільки важливим для рф, редакція розповідає в матеріалі з істориком Романом Кабачієм.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

“Нова пошта” закрила останнє відділення в Костянтинівці — подробиці

Валентина Твердохліб 10:41, 9 Травня 2025
нова пошта
Закрито останнє відділення “Нової пошти” в Костянтинівці / фото “Нова пошта”

Сьогодні, 9 травня, в місті Костянтинівка закрили останнє відділення “Нової пошти”. Воно працювало і як відділення поштового зв’язку, і як пункт незламності. Через безпекову ситуацію відділення вирішили закрити.

Про це повідомляє “Нова пошта”.

Костянтинівка, “Нова пошта”

Сьогодні, 9 травня, в місті Костянтинівка Донецької області закрили останнє відділення “Нової пошти”. Тут люди не лише отримували і відправляли посилки, а й заряджали телефони, готували їжу та підключалися до інтернету. Відділення було пунктом незламності для місцевих жителів.

Рішення про закриття відділення ухвалили через погіршення безпекової ситуації.

“Наші колеги — Ігор, Лариса, Денис і Валерія із відділення №7 — лишалися у райцентрі та були готові повернутися до роботи будь-якої миті, але, на жаль, безпекова ситуація в місті цього не дозволила”, — пояснюють у компанії.

нова пошта
Відділення закрили для безпеки працівників і відвідувачів / фото “Нова пошта”

Нагадаємо, що до лютого 2025 року в Костянтинівці працювали чотири відділення “Нової пошти”. Після запровадження спеціального пропускного режиму два з них евакуювали в інші населені пункти Донеччини.

29 квітня в Костянтинівці зупинили роботу й кілька відділень Укрпошти. Закрили поштові локації в районах, що постраждали або зараз потерпають від обстрілів. Інші відділення продовжують працювати у штатному режимі.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

бахмут

Який вигляд має окупований Бахмут 9 травня: квіти біля танка і пропагандистські банери

На російських пропагандистських каналах публікують нові кадри з Бахмута. Окупанти показали який вигляд має місто 9 травня. Центр Бахмута стоїть у руїнах, але масово завішаний пропагандистськими банерами. […]

нова пошта

“Нова пошта” закрила останнє відділення в Костянтинівці — подробиці

Сьогодні, 9 травня, в місті Костянтинівка закрили останнє відділення “Нової пошти”. Воно працювало і як відділення поштового зв’язку, і як пункт незламності. Через безпекову ситуацію […]

торецький

Замість перемир’я — штурми: рф не зупиняє наступ на Торецькому напрямку

Російська армія продовжує штурми на фронті, попри заяви про перемир’я. Ворожі атаки фіксують і на Торецькому напрямку. Ворожа піхота штурмує українські позиції, прикриваючись весняним листям. […]

окупації

Донецька прокуратура просить свідчення незаконного привласнення майна окупантами

Прокуратура просить громадян надавати свідчення захоплення росіянами житла на тимчасово окупованій території Донеччини. Про це йдеться у повідомленні Донецької обласної прокуратури. Незаконне захоплення житла на […]

Обміни полоненими: повна інструкція для родичів, списки звільнених і корисні контакти

Від початку повномасштабного вторгнення в Україні відбулися 64 обміни військовополоненими. Останній обмін був 6 травня 2025 року. Загалом за всі обміни до України змогли повернути […]