Дівоча цнота в історичному контексті: ставлення в українській та європейській культурах

Дмитро Скопіч Скопіч Дмитро 14:00, 28 Червня 2024
“Дівоча цнота” та українська культура / ілюстрація Бахмут IN.UA

“До шлюбу ні-ні” — заборона для дівчини вступати у сексуальний зв’язок до одруження, бо інакше буде важко вийти заміж, існувала (і подекуди досі є) в українській культурі.  Наприклад, жінку, яка втратила цноту до шлюбу, могли побити, вигнати з дому, продати в рабство чи навіть убити. Загалом, вона вважалася справжнім “активом”, яким підтверджувалася честь як самої дівчини, так і усієї родини.

Чому поняття “дівочої цноти” псувало життя жінкам — редакція Бахмут IN.UA розглядає це питання на прикладі української та європейських культурах.

Що таке “дівоча цнота”

Кембридзький словник каже, що “цнота” (на англ. “virginity”) — це стан, коли людина не мала сексу у своєму житті. Втрата цноти — результат вагінального сексу, тобто того, який передбачає проникнення члена у вагіну. Відповідно до цього уявлення, дівчина цнотлива доти, доки цього не сталося вперше. Цноту пов’язують із так званою “дівочою плівою” та її розривом при першому проникненні, однак сьогодні уже відомо, що це може і не трапитися, адже все залежить від її форми й еластичності тканин.

Питання життя та смерті

У різні часи ідея про цноту виконувала різні ролі в суспільстві: від способу визначення батьківства новонародженої дитини та надійного засобу контрацепції до шляху святості. Проте найчастіше головна функція концепції цноти полягала в контролі над поведінкою жінок, який міг призвести до катастрофічних наслідків. 

Історикиня Ханне Бланк у власній книжці “Virgin: The Untouched History” стверджує, що з античних часів цнота була показником цінності дівчини, “товаром” її сім’ї. Якщо дівчина втрачала цноту до шлюбу, то виникала ціла низка проблем: у давній Греції закон вимагав продавати таких жінок в рабство, а у Римі взагалі надавали право батькові вбити свою дочку та чоловіка, який її спокусив.

Цнота була питанням життя та смерті для багатьох жінок в Европі минулого / фото ілюстративне

В різних культурах та різних релігіях жінка, яка втратила цноту до шлюбу, зневажалась у суспільстві та “порочила” свою родину. При цьому взагалі не важливо, як це трапилося — добровільно чи в результаті зґвалтування, адже багатьом важливий сам факт фізичного проникнення.

Як ставилися до цноти в українській культурі

Міфи про дівочу цноту існували та існують й в Україні. Зокрема, це стосувалося так званого обряду “комора”, який неабияк псував життя українкам в ХІХ та на початку XX століття.

За словами етнологині Ірини Ігнатенко в епізоді подкасту The Ukrainians “Як ми кохалися”, дівоча цнота цікавила не лише нареченого, а й родину чи навіть ціле село. Аби переконатися в тому, що наречена “чиста”, тобто цнотлива, молодих просто з весілля відправляли на “першу шлюбну ніч” до невеликої комори. Звідси й назва. Щоправда, цілої ночі в пари не було. Сім’я давала максимум пів години або годину, адже вважалось, що цього часу достатньо, аби хлопець міг здійснити дефлорацію (розрив дівочої пліви, або гімену) та перевірити факт цнотливості нареченої.

Величезний стрес для дівчини спричиняло й те, що результатів цієї “процедури” чекали усі гості прямо під дверима, часто підганяючи фразами на кшталт “Ну, що?” чи “Як там?”.

Якщо перевірка на цноту проходила успішно, то гуляння продовжувалося.Часто бувало й таке, що під час святкування могли почати з гордістю показувати усім гостям сорочку або простирадло з кров’ю дівчини. По іншому ситуація складалася, якщо крові не було. В такому випадку, родину дівчини могли почати принижувати, а саму її навіть жорстоко побити.

“Катерина” Т.Г.Шевченка — це приклад долі “покритки” / фото ілюстративне

Жінка мала ще гірші перспективи, якщо вона вагітніла поза шлюбом. Її назавжди ізолювали в суспільстві, постійно засуджували та принижували. Її також починали називати образливим словом “покритка”, а її дитину — “байстрюком”.

Як зазначає Ірина Ігнатенко, у такому випадку хлопця також засуджували, або навіть змушували одружитися чи виплатити компенсацію. Подекуди могло доходити навіть до привселюдного покарання. Однак після цього він усе одно мав право жити нормальним життям та знов одружитися, чого не можна сказати про жінок.

“Жіноче тіло не належало самій жінці, не належало воно навіть її чоловіку, воно належало роду чоловіка”, — каже етнологиня Ірина Ігнатенко.

Вечорниці в Україні

Вечорниці / фото ілюстративне

Цнота також нерозривно пов’язана з іншою українською традицією, а саме “вечорницями” — публічними гуляннями, які часто завершувалися спільним перебуванням парубка та дівчини. Воно повинно було обмежуватися поцілунками й пестощами, які мали визначити психологічну й сексуальну сумісність пар. 

За словами етнографа Валеріана Боржковського, люди розуміли, що вечорниці необхідні молодим. Саме тому вони не тільки не перешкоджали дітям відвідувати їх, але й інколи давали парубкам гроші чи алкогольні напої, а дівчатам — смачну їжу, зокрема, сири або яйця.

Варто зазначити, що дівчатам часто не давали права уникати молодіжних збіговиськ, адже таких швидко “карали”. Наприклад, молодь могла намазати ворота дьогтем або намалювати великий фалос. Таке ж робили, якщо дівчина перебирала хлопцями або славилася норовистим характером.

Цнота в сучасному світі

Тема “дівочої цноти” — це лише невеликий прояв того, яким було та є ставлення до жінок протягом багатьох століть та навіть тисячоліть. Зараз в Україні не перевіряють факт наявності цноти. Втім набуває популярності хірургічна операція під назвою гіменопластика, за допомогою якою жінки відновлюють цноту. У суспільстві тема сексу досі залишається табуйованою для жінок. Так, зараз ми можемо побачити певні зрушення, втім стереотипи про жіночу незайманість досі залишаються, нерідко навіть з погляду медицини. Деякі “медики” вважають, що саме відсутність сексу стає причиною хвороб у жінки, цей міф вже давно спростували. Ось що про це каже гінекологиня Наталія Лелюх:

“Насправді хвороб, пов’язаних із відсутністю сексу, немає. Але є хвороби та стани, які дійсно поліпшуються, коли жінка живе регулярним статевим життям. Це синдром хронічного тазового болю при варикозі, коли є застій крові у малому тазу, проблеми з судинами”, пояснює лікарка.

Існує міф, що гімен — тонка еластична мембрана, що оточує отвір піхви — це своєрідний бар’єр, що раз і назавжди зникає під час першого статевого акту. Це не так. Насправді він досить неоднорідний і має отвір чи отвори, через які виходить менструальна кров та інші виділення, тобто він не повністю закриває вхід до вагіни. 

Кров під час першого сексу може виникати через пошкодження стінок вагіни / фото ілюстративне

Гімен під час входження члена у вагіну розтягується, а не розривається. Саме тому відсутність крові ще не говорить про те, що дівчина вже мала секс раніше. А от справжньою причиною її появи може бути просте механічне пошкодження стінок вагіни через недостатнє зволоження чи занадто різку пенетрацію.

Водночас для чоловіків незайманість стає не привілеєм, а недоліком. Нерідко через це вони можуть потрапити під булінг від оточення. Тобто, й чоловіки потерпають від засудження, але значно менше, ніж жінки.

Сталі стереотипи про те, як жінки повинні поводитися, з ким вступати в інтимні стосунки й коли,  мають відійти в минуле, бо кожна людина, зокрема — жінка, має право сама вирішувати, як їй жити.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Маніпуляція: Дмитро Кулеба заявив про можливість перемовин з росією через посередників

Лідія Гук Гук Лідія 15:00, 27 Червня 2024
Ілюстрація Бахмут.IN.UA

Російський Telegram-канал «Украина.ру» поширює інформацію, що нібито міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба заявив про ймовірність проведення перемовин з рф через посередників. Відтак, мовляв, Україна готова обговорити питання завершення війни.

Однак, це — маніпуляція. Дмитро Кулеба сказав це в зовсім іншому контексті. Мова велась про контакт з рф через посередників, якщо та братиме участь у другому саміті миру.

Питання миру: російська маніпуляція

15-16 червня у швейцарському Бюргенштоці відбувся перший Глобальний саміт миру. У ньому взяли участь понад 100 країн світу. Рф на саміт не було запрошено, через що Китай відмовився від участі, а Бразилія, Саудівської Аравії, ПАР, ОАЕ та Вірменія серед країн, які утримались від підтримки фінальне комюніке саміту.

Україна не виключає участі рф на другому саміті миру. В ефірі телемарафону міністр закордонних справ Дмитро Кулеба заявив, що Україна не хоче прямих контактів з росією на другому саміті миру, проте допускається формат участі, як під час Чорноморської зернової ініціативи.

“У нас є дуже успішний досвід переговорів щодо Чорноморської зернової ініціативи. Тоді Україна вела перемовини з Туреччиною і з ООН, потім Туреччина й ООН вели перемовини з росією. Угода виглядала як документ, підписаний між Туреччиною, ООН і Україною, а також Туреччиною, ООН і росією”, — прокоментував Кулеба.

Як пояснив міністр, Україна розглядає можливість застосування досвіду Чорноморської зернової ініціативи під час саміту миру. У цьому випадку Україна не мала прямих контактів з росією, а взаємодія відбувалася через посередників. 

Позаяк, рф поширюють слова Кулеби в зовсім іншому контексті. Нібито Україна відмовляється від попередніх заяв щодо перемовин і через тиск країн Заходу готова вступити в діалог з окупантами, втім, лише через посередників.

Маніпуляційна новина про перемовини з росією / скриншот

Поширюючи фальшиві новини про готовність України до перемовин щодо війни, росія створює вигідний для себе наратив, що нібито тиск Заходу привів до послаблення української позиції. Це може бути використано для посилення власних вимог на переговорах і демонстрації своїм громадянам “успішності” російської зовнішньої політики.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Фотофейк: міністр енергетики Галущенко заявив про важливість зменшення енергостанцій

Бахмут Брехомір Данило Вінниченко 10:40, 27 Червня 2024
Колаж Бахмут IN.UA

В мережі поширюється цитата Германа Галущенка, міністра енергетики України, який начебто заявив, що меншу кількість енергостанцій простіше захистити. Цитату поширили нібито журналісти видання “Букви”.

Однак, це – фотофейк. Видання “Букви” не публікували подібної цитати, а Герман Галущенко ніколи не коментував потрібність зменшити кількість енергостанцій, щоб було простіше їх захищати. 

Фейкова цитата Галущенка / скриншот

Галущенко, електростанції: чи була цитата

Ми проаналізували видання “Букви”, а саме їх сайт, соціальні мережі Facebook, Twitter (X), Telegram та Instagram. Також ми проаналізували сторінку міністра у Facebook. Подібних слів начебто Галущенка знайти ми не змогли. Також цитату не поширювали українські та міжнародні ЗМІ. Вона з’являлась тільки у проросійських медіа та маловідомих англомовних акаунтах у Twitter (X), це виявили через зворотній пошук у Google Images. 

Те, що зображення створили пропагандисти, вказує оформлення та шрифт, адже видання “Букви” має фірмовий стиль, якого дотримується у соцмережах. Ми порівняли деякі символи з оригінальних зображень та з фейкового. Наприклад, літери “С”, “О” та “М” та кома на пропагандистському зображенні відрізняються від оригінального шрифту, яке використовує видання. Також змінене оформлення портрета: на всіх оригінальних світлинах градієнт накладений трохи знизу та рівною лінією, натомість пропагандисти градієнт домалювали вручну у фотошопі. 

Фейкова світлина / аналіз Бахмут IN.UA
Оригінальна світлина видання / аналіз Бахмут IN.UA

Останній раз видання “Букви” цитувало Германа Галущенка 5 травня 2024 року.

Децентралізація енергосистеми України

Щоб покращити енергетичну безпеку країни, одним з основних завдань на сьогодні є децентралізація енергосистеми — велика кількість розподіленої малої генерації. На цьому наголосив Галущенко під час прес-конференції про підсумки опалювального сезону 2022/2023 року. 

Наша мета – побудувати розосереджену маневрову генерацію для аварійного живлення власних потреб великих станцій, об’єктів критичної інфраструктури у разі відключень та збільшення генерації у період дефіциту,

Герман Галущенко // міністр енергетики України

Подібні тези також озвучив в інтерв’ю “Українському радіо” Андрій Герус, голова Комітету Верховної Ради України з питань енергетики та житлово-комунальних послуг. Він зазначив, що коли в Україні, на приклад, є 5-10 великих енергостанцій, то вони є цілями і їх можна вражати. Водночас голова Комітету додає, що коли в Україні будуть сотні дрібних електростанцій, то дрібні обʼєкти обстрілювати ракетами буде практично нереально або дуже дорого. 

Енергостанція / фото ілюстративне

Створити блекаут в Україні є однією з популярних тем для обговорення в проросійських пабліках. Окрім ракетного терору, росЗМІ намагаються всіляко дискредитувати українську владу та посіяти розбрат серед населення нашої країни. Радимо не вестись на ворожу пропаганду та перевіряти інформацію в першоджерелах. 

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

“Чорні дошки” та золото в обмін на хліб: як Донеччина переживала Голодомор

Голодомор забрав життя багатьох невинних людей в різні часи існування СРСР. Щороку в четверту суботу листопада Україна вшановує пам’ять жертв Голодомору 1932–1933 років і масових […]

13:15, 15.11.2024 Безмен Микита

Ностальгічний Покровськ: добірка місць, які полюбляли покровчани

Наразі місто Покровськ знаходиться майже на лінії фронту, що дозволяє ворогу вести майже постійні обстріли інфраструктурних об’єктів. Проте, до війни Покровськ був популярною туристичною локацією, […]

16:00, 01.11.2024 Скопіч Дмитро
Хеловін історія святкування

Жертвоприношення й голова Джека: історія свята Гелловін

У четвер, 31 жовтня, у світі відзначатимуть Гелловін. Традиція святкувати цю подію з кожним роком набирає обертів, зокрема в Україні. Бахмутський історик Микита Безмен розповів, […]

Людина, яку боявся Ленін: яким був Симон Петлюра

Симон Петлюра — видатний український державний діяч, який беззаперечно очолює топ борців за незалежність України. Більшовики настільки боялися прізвища Петлюри, що називали абсолютно всіх свідомих […]

Як рф намагається виправдати себе у очах іноземців на прикладі фільму “росіяни на війні”

Нещодавно на Венеційському кінофестивалі показали документальний фільм “росіяни на війні” режисерки анастасії трофімової. Фільм одразу викликав широкий резонанс у суспільстві. Розберімось, що не так з […]

14:45, 27.09.2024 Безмен Микита