Чи існує “Східна Україна” та українці “різних сортів”?

Семаковська Тетяна 18:53, 8 Вересня 2023

З початку повномасштабного вторгнення Україна на всіх рівнях стала звертати більше уваги на боротьбу із російською пропагандою. Своєю чергою росія з більшими зусиллями продовжує її розповсюджувати. Для цього вона використовує, як нові повідомлення та маніпулює сучасними подіями, так і розвиває вже старі та перевірені наративи, зокрема про поділ на “Східну та Західну Україну”. Втім насправді не існує Східної України.

Редакція «Бахмут. IN. UA» пояснює, чому використовувати словосполучення “Східна Україна” не доречне?

Ворожа пропаганда розділяла українців зі східної та західної частини країни

Одним зі шкідливих та старих наративів росії в українському просторі є умовне поділення українців на сорти або саму країну на схід та захід. На жаль, він продемонстрував неабияку ефективність за роки існування та дійсно вплинув на уявлення громадян про різні частини країни. 

Частина агітаційної компанії Януковича 2004 року із чорним піаром проти Ющенка

Джерело: Чесно

Найбільш активно його почав використовувати експрезидент втікач та зрадник України Віктор Янукович під час передвиборчої агітації у 2004 році. Саме тоді у новітній історії країни такий умовний розподіл почав активно розповсюджуватися. Дію такої інформаційної компанії можна прослідкувати не тільки у сприйнятті, але й в письмі та мовленні. 

Читайте також: Пісні на руїнах та штучна велич: як росія використовує культуру проти України?

Наприклад, і досі можна зустріти такі формулювання, як «Західна Україна» або «Східна Україна». Опис частини однієї країни подібним чином та ще й написанням розташування з великої літери, вкорінює думку про те, що в межах однієї України існують дві окремі незалежні території. Насправді не існує жодної «Східної України», а є схід України. 

Стаття від аналітиків Кальміуської групи на Українській правді від 2018 року

Джерело: Українська правда

Навіть у 2018 році подібні формулювання можна було зустріти на українських національних медіа. Слова та словоформи мають велике значення, адже вони впливають на сприйняття світу та інформації. Тому, важливо перевчати себе, якщо ви вже потрапили під дію подібної пропаганди, адже російські наративи в України покликані завдати максимальної шкоди у будь-яких сферах. 

Це питання лежить в ідеологічній та юридичній площинах. Ідеологічна – не розділяти країну за культурними відмінностями, адже саме московські наративи акцентують на тому, що “Східна”, “Західна” тощо – геть різні “України”, що обґрунтовує бажання Кремля розкраяти Україну на скибки і позбавити суверенітету.

Коментар для OBOZREVATEL

Ольга Васильєва // Літературна редакторка у коментарі для OBOZREVATEL

З початку повномасштабної війни до цього наративу додали новітні реалії України. На російських «новинних» ресурсах не важко знайти статті з описами того, як начебто командування ЗСУ відправляє на штурми переважно російськомовних військових, як у Львові злі бандерівці ненавидять переселенців, наживаються на них тощо. 

Стаття з пропагандистських ресурсів рф, в якій в черговий раз розділяють українців

Подібні наративи та їх вплив на українців є дуже шкідливими. Вони покликані на розділення суспільства, на створення додаткових конфліктів серед людей. Рівень об’єднання людей на початку повномасштабного вторгнення задля боротьби з російськими окупантами був вражаючим. Це було однією з причин стійкості українців перед обличчям великої війни. Тому, не дивно, що росіяни з новими силами намагаються просувати пропаганду, яка може нас розділити, адже це послаблюючий фактор для воюючої нації. 

Читайте також: Найбільші «жертви» путінської війни: які наративи поширюють російські ліберали

«Западеньці наживаються на переселенцях»

Масове вимушене переселення людей зі сходу та півдня країни на захід спричинило дуже велике зростання цін на оренду житла. У березні 2022 року збільшення починалося від 10% і досягало подекуди 80%. З часом ситуація з цим трохи стабілізувалася. Хоча на західній частині країни досі оренда залишається дорожчою, ніж була до 24 лютого 2022 року, шалені стрибки цін припинилися. До того ж ціни залежать від попиту та платоспроможності великої частини мешканців громади. Оскільки західні області вважаються відносним тилом, там суттєво збільшилася кількість населення та переїхало багато бізнесів. Втім, це стало черговим приводом для розпалювання росіянами ворожнечі серед українців. Навіть у 2023 році можна знайти статті, які описують, яз зли «западеньці» наживаються на своїх же співгромадянах. 

Черговий приклад наративу, спрямованого на розкол в українському суспільстві на пропагандистських ресурсах рф

Це є відверте узагальнювання та маніпуляція інформацією. Першочергово, люди, які підтримують поширення такого наративу, не згадують про мобілізацію людей по всій країні, зокрема на заході, задля допомоги та підтримки переселенців. 

На початку березня 2022 року я приїхала у Тернопіль. Я там зовсім нікого не знала до приїзду, завдяки кільком повідомленням та дзвінків, я знайшла допомогу у поселенні, у пошуку квартирі і навіть в отриманні базових речей для життя на новому місці. Потім я намагалася допомагати переселенцям,  які їхали зі сходу саме туди, шукала житло, речі, іншу допомогу. Я стала свідком того, як величезна кількість людей після, до, замість основної своєї роботи намагалися допомогти всім, хто тікав від війни. Волонтери останні ковдри виносили зі своїх хат та віддавали переселенцям. Я зустрічала людей, які перероблювали власні заміські будинки на безплатні шелтери та додатково закуповували для людей там їжу, гігієнічні засоби, дитяче харчування та корм для тварин.

Марія Макарович // журналістка

Але про допомогу переселенцям на заході пропагандистам не вигідно згадувати. Адже це не співвідноситься із загальним наративом про другого чи третьосортність мешканців сходу в очах інших частин України та із намаганням знелюдити мешканців заходу. 

Мене дратували мої сусіди по місту (я тоді читав групи Слов’янська), які з піною у рота заливалися, що на бідному “народі Донбасу” наживаються прокляті “западенці”. І мовляв так було завжди. Мовляв “ті люди” не знають проблем простого люду, а просто гребуть бабло. Я ще тоді розумів суть цього пролетарського гніву. Частину людей дратували не завищені ціни на житло, а те що ця частина не може сама нажитися. Але ось уже тривалий час частина власників житла в Донецькій області вдало наживається на військових, волонтерах та інших гостях нашого регіону. Здають будинки або квартири в Костянтинівці по 15 тисяч. А в Слов’янську й по 20 тисяч грн. І я навіть кілька разів бачив цю аргументацію, що мовляв “тоді вони наживалися на нас, а тепер дайте і нам заробити”.

Допис на сторінці у Facebook автора

Дмитро Браславський // журналіст зі Слов’янська

Дійсно, деякі люди намагаються нажитися на війни та на трагедії інших. Втім, не варто узагальнювати такі випадки на всіх, тим паче на мешканців конкретного регіону. Нечесні люди існують у біль якій частині не тільки України, але й світу. На противагу таким людям ми маємо безліч позитивних історій допомоги.

Громади та їх мешканці часто намагаються допомагати переселенцям, своєю чергою, самі переселенці та бізнес, який переїхав, допомагають громадам відкривати нові робочі місця, збільшувати доходи до бюджету шляхом сплати податків тощо. Згідно з дослідженнями від лютого 2023 року, на питання “як вплинули ВПО на життя вашого населеного пункту, де ви перебуваєте” відповідь “негативно” надали сумарно лише 12,8 % опитуваних. 

Не існує Східної чи Західної України, є єдина незалежна Україна

Тож, російська пропаганда висмикує окремі випадки та робить з них цілі інфоприводи задля створення додаткових конфліктів серед українців. Боротьба та наближення перемоги це спільна справа. Тому варто виваженіше сприймати ту інформацію, яка є в Інтернеті та навчатися фільтрувати ворожу пропаганду. 

Читайте також: Жінка в кокошнику та брудний сарай: як росіяни представляють культуру Донеччини?

Фото: «Бахмут IN.UA»

Бахмут живе тут! Підписуйтесь на наш телеграм, тут завжди оперативні новини про місто, найсвіжіші фото та відео

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

100 000 гривень на власний бізнес: Мінцифра запускає грантову програму для військових

Дмитро Скопіч Скопіч Дмитро 18:00, 23 Травня 2024
Анонс проєкту / фото Мінцифри

Міністерство цифрової політики України запускає нову програму “Траєкторія” для військових та ветеранів, яка спрямована на допомогу в розвитку власного бізнесу.

Про це повідомили в Мінцифрі.

Державна програма для військових та ветеранів

Мережа центрів підтримки підприємців Дія.Бізнес та мережа мультимаркетів “Аврора” ініціювали освітньо-грантову програму для українських військових та ветеранів, яка допоможе їм у розвитку власного бізнесу. На учасників протягом 6 місяців навчання чекатимуть:

  • освітній вебінар зі створення бізнес-плану;
  • групові заняття з психологом;
  • онлайн-лекції від ветеранів-підприємців;
  • індивідуальні консультації.

Наприкінці навчання учасники матимуть змогу презентувати свої бізнес-проєкти. 50 підприємцям-початківцям із найкращими результатами виділять гранти на 100 000 гривень кожному, які можна буде використати для створення або розвитку власної справи.

Хто може взяти участь

Взяти участь в новій державній програмі можуть:

  • чинні військові;
  • ветерани, які мають статус УБД;
  • чоловік захисниці або дружина захисника України.

Для того, щоб подати заявку, потрібно до 16 червня заповнити спеціальну форму за посиланням.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Як бахмутянам оформити допомогу, якщо в їх місцях проживання немає центру підтримки

Валентина Славінська Славінська Валентина 17:00, 23 Травня 2024
Допомога
Допомога постраждалим / фото Мінсоцполітики

Багато бахмутян-переселенців скаржаться на брак гуманітарної допомоги у своїх містах. Процедура отримання допомоги залишається незрозумілою для багатьох. Детальна інструкція про те, як жителям Бахмута отримати гуманітарну допомогу, якщо в їхньому місті немає центру підтримки. 

Редакція Бахмут IN.UA дізналась деталі в Ганни Петрієнко-Полухіної, секретарки Бахмутської міської ради.

Процедура отримання допомоги 

За словами секретарки Бахмутської міської ради, люди можуть звертатися за допомогою, і їм будуть надсилати посилки. 

“По-перше, у нас є адресна допомога, і ми завжди Новою Поштою безкоштовно відсилаємо цю допомогу пільговим категоріям. Друге, це те, що зараз ми підписуємо ряд меморандумів в тих містах, де ми не маємо змоги відкрити Центр підтримки. Через те, що там немає наших колег і фахівців” , – зауважила Ганна Петрієнко-Полухіна.

Для термінових запитів жителі можуть звертатися на гарячі лінії центрів допомоги або надсилати запити електронною поштою. Щотижня проводяться прямі лінії для надання підтримки.

“Якщо потрібна термінова допомога, то в нас є гарячі лінії та пошта.Кожного тижня проводяться прямі лінії і ми завжди допомагаємо”,- розповіла секретарка Бахмутської міської ради.

Співпраця з іншими містами 

Центри допомоги підписують меморандуми про співпрацю з іншими містами та областями, де вони не можуть відкрити свої відділення. Наприклад, нещодавно було підписано угоду з Сєвєродонецьком.

“Зараз підписуємо ряд меморандумів з іншими містами та областями.Наприклад на цьому тижні підписали з Сєвєродонецьком. І будемо працювати над цим, бо розуміємо важливість цього для наших людей. Але якщо потрібна термінова допомога, то в нас є гарячі лінії та пошта.Кожного тижня проводяться прямі лінії і ми завжди допомагаємо”,- зауважила секретарка міської ради.

Згідно з наданою інформацією, наразі центр допомоги має 10 власних центрів та співпрацює з 7 містами, покриваючи їх потреби завдяки підписаним меморандумам. Зараз вони працюють над налагодженням співпраці з Хмельницькою, Івано-Франківською та Тернопільською областями, а також з містом Ужгород.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

100 000 гривень на власний бізнес: Мінцифра запускає грантову програму для військових

Міністерство цифрової політики України запускає нову програму “Траєкторія” для військових та ветеранів, яка спрямована на допомогу в розвитку власного бізнесу. Про це повідомили в Мінцифрі. […]

18:00, 23.05.2024 Скопіч Дмитро
Допомога

Як бахмутянам оформити допомогу, якщо в їх місцях проживання немає центру підтримки

Багато бахмутян-переселенців скаржаться на брак гуманітарної допомоги у своїх містах. Процедура отримання допомоги залишається незрозумілою для багатьох. Детальна інструкція про те, як жителям Бахмута отримати […]

субсидія нарахування

Хто повинен звернутися за субсидією на наступний період: пояснення

Уряд нагадує, що в травні відбувається автоматичне перепризначення субсидій для більшості отримувачів цієї допомоги. Проте є категорії громадян, які мають звернутися до органів Пенсійного фонду […]

Чи можуть роботодавці вимагати довідку ВПО при працевлаштуванні: пояснення експертів

Попри те, що за працевлаштування внутрішньо переміщених осіб під час війни роботодавці можуть розраховувати на компенсацію витрат, відмова у наданні довідки про взяття на облік […]

Послуги в ЦНАП

Бахмутський ЦНАП у Дніпрі: як записатися

У середу, 29 травня, представник Центру надання адміністративних послуг (ЦНАП) Бахмутської міської ради прийматиме жителів громади у Дніпрі, які тимчасово проживають у місті та області. […]