Жителі тимчасово окупованого Маріуполя, які проживають в будинку на проспекті Перемоги, 110, проживають у багатоповерхівці без даху. Квартири постійно заливає, а люди замерзають. При цьому окупаційна влада не звертає на них жодної уваги.
За даними чиновників Маріупольської міської ради, жителі тимчасово окупованого Маріуполя, які проживають в будинку на проспекті Перемоги, 110, змушені виживати в холодну зимову пору.
Така ситуація виникла тому, що у липні 2024 року робітники окупаційних комунальних служб розібрали ліфтову даху та частково демонтували звичайний дах. У результаті, вони порушили зливову систему, через що під час дощів квартири заливало водою.
Жителі неоднократно скаржилися та потребували завершення робіт, але “влада” окупованого міста закрила власні очі та ігнорує потреби мешканців аварійного будинку.
“Тепер з’явилася пліснява, шпалери відпадають, меблі псуються. Походи до адміністрації та до підрядника результату не дають. Обіцяли зробити тимчасовий дах — мовчання. Похід до підрядника не дав нічого, сказали грошей немає і даху не буде“, — пишуть маріупольці.
Як зазначають у Маріупольській міській раді, окупанти перестали виділяти кошти на місто, через що робітники не отримують заробітної плати. Як результат — ремонтні роботи “заморожені”, а жителі аварійних будинків змушені замерзати у власних квартирах.
Окупаційна влада “днр” заявила про плани “рекультивувати” терикони на окупованій частині Донеччини. У планах, нібито, провести рекультивацію — штучне відновлення родючості ґрунтів і рослинного покриву. На місці колишніх териконів хочуть побудувати заправки та торгові центри, повідомляють активісти руху “Жовта стрічка”. Своєю чергою, на росджрелах також публікували заяви про нібито плани звести цілі житлові квартали на місці териконів.
Чи можуть ці дії окупантів бути небезпечними для людей, редакція розпитала в екологині з Бахмута Галини Олійникової.
Знищення донецьких териконів, чим це небезпечно
На пропагандистських ресурсах заявили про “рекультивацію териконів”. На думку окупаційної влади, терикони займають дуже багато території Донеччини.
Екологиня Галина Олійникова пояснює, що терикони самі по собі є небезпечними. У них відбуваються хімічні реакції. Крім того, може початися процес горіння. Просто розрити і прибрати терикон — не вдасться. Адже хімічні речовини накопичуються у ґрунті під териконами, і прибравши відходи не можна одразу ліквідувати забруднення.
Екологиня вважає, що будувати на місці териконів житло невдала ідея.
“Терикони — це шламонакопичувачі. Там відбуваються хімічні реакції і тепло, через що терикони можуть горіти. Також там є й виділення сірки та купа інших речовин. На деактивацію земель, які були під териконами, потрібні роки. Адже ґрунти там забруднені і це все не так легко ліквідувати”, — розповідає екологиня.
Вона додає, що насамперед шкода буде для людей, які житимуть на цих територіях, адже це небезпечно для їх здоров’я. Фахівчиня відзначила, що на окупованій території Донеччини є вдосталь землі під будівництво, тож рішення про знищення териконів має політичний характер. Таким чином росія хоче заселити ці території людьми, щоб Україні було важче повернути свої території.
Ліквідація териконів: як це впроваджують в інших країнах
Фахівчиня каже, що плани на ліквідацію териконів в Україні були ще до війни. До цього процесу хотіли залучити спеціалістів із Японії, але ідею не втілили в реальність.
“Терикони самі по собі шкідливі. Вони займають землі, а в Донецьку ще й часто горіли. Тому їх засаджували рослинами, щоб більш-менш знизити шкідливі викиди і зменшити горіння. По Донецьку були наміри ще до війни, розроблялися плани щодо знешкодження териконів, їх знесення. Але це було дороговартісно. Наскільки я пам’ятаю, японці були зацікавлені забрати наші терикони для переробки. Цим треба займатися, але навряд чи в росії є такі технології і вона реально буде вкладати в це гроші”, — каже Галина Олійникова.
За словами екологині, у світі вже є приклади ліквідації териконів. Площі, на яких були відходи, засаджують рослинами.
“Як це робиться в Німеччині, Англії — там роблять зелені зони. Землю на місці териконів засаджують рослинами, щоб вони витягували важкі метали, а потім там роблять зони відпочинку. Але щоб на їхньому місці одразу будувати житлові приміщення. Це просто не можна робити”, — запевняє екологиня з Бахмута.
Знесення териконів у Донецьку, що відомо
Плани щодо знесення териконів озвучив ватажок “днр” денис пушилін на “інвестиційному комітеті днр”. Тут він представив проєкти для “відновлення і розвитку”.
За словами пушиліна, терикони хочуть переробити, а землі використати для будівництва.
Ватажок “днр” денис пушилін звинуватив ЗСУ в тому, що окупаційна влада не може відбудувати Бахмут, Соледар і Мар’їнку. За його словами, саме українська армія “робить все, щоб не допустити відновлювані роботи”.
Про це пушилін заявив у телеефірі одного з російських каналів.
Пушилін про відбудову Бахмута
Очільник “днр” денис пушилін висловився про наміри відбудувати Бахмут, Соледар і Мар’їнку. Однак, за його словами, відновити міста нібито не дозволяють бійці ЗСУ. Ватажок псевдореспубліки обурився, що українські військові тримають позиції. Бо окупанти не можуть розмінувати захоплені міста, не кажучи вже про їхню “відбудову”.
Саме в розмінуванні міст, за словами пушиліна, найбільша проблема. Ватажок “днр” каже, що після розмінуванні в Бахмуті, Соледарі і Мар’їнці почнуть “зводити будинки і запускати підприємства”.
Про те, що ці міста вщент зруйнували росіяни, пушилін нічого не сказав. Як і про те, яким чином окупанти планують “відбудову” і роботу яких знищених підприємств хочуть відновити.
Загалом в окупантів немає чіткої думки про відбудову Бахмута. Деякі російські “посадовці” кажуть про те, що місто будуть відновлювати, а інші заявляють про те, що його знесуть і побудують новий населений пункт.
Реакція на заяву пушиліна
Водночас на такі заяви окупаційної влади місцеві жителі окупованих територій реагують з обуренням. Люди зазначають, що їм потрібне “реальне вирішення” проблем. Вони вимагають або відбудувати їхнє житло або виплатити компенсацію за зруйновані оселі.
Також помітно, що заяви окупаційної влади почали повторюватися. Вже не вперше пушилін скаржиться на те, що українські військові заважають “відбудові”.
Вперше заява про те, що саме українські військові заважають обіцяній відбудові Бахмута пролунала у вересні 2023 року. Тоді пушилін анонсував, що про “відбудову” будуть говорити наступного року. Водночас, минув вже понад рік, але процес “відбудови” все ще не розпочався.
Прийняття державного бюджету на 2025 рік означає, що Верховна Рада України остаточно визначила розмір те, якими будуть мінімальна зарплата та прожитковий мінімум для українців. Редакція […]
“Укрзалізниця” запускає новий потяг №9/10, який курсуватиме щодня з Києва до Будапешта. Він стане 20 міжнародним потягом “Укрзалізниця”. Про це повідомили представники компанії “Укрзалізниця” в […]
У школах та дитячих садках, які знаходяться на тимчасово окупованих територіях (ТОТ), заборонили згадувати на новорічних заходах про Святого Миколая й Санта Клауса. Про це […]
Благодійна організація “Марш жінок” організовує безплатний відпочинок у горах для військовослужбовиць та жінок, звільнених з полону. Про це повідомили представники організації “Марш жінок” в Telegram. […]
На в’їзді до Донецької області, біля відомої стели, волонтери прикрасили різдвяну ялинку. Її встановили за ініціативи волонтера з Павлограда Анатолія Тарана. Це різдвяне дерево є […]