Закордонний паспорт України / фото Херсонської ОДА
У зв’язку з початком оздоровчої кампанії 2024 року та співпрацею з благодійними фондами та міжнародними організаціями, Сіверська міська територіальна громада Бахмутського району Донецької області закликає батьків своєчасно оформити паспорти громадянина України для виїзду за кордон своїм дітям.
Про це повідомляє Сіверська Військова Адміністрація
Оздоровча кампанія для дітей-переселенців
Сіверська міська територіальна громада повідомляє батьків про необхідність оформлення паспортів громадянина України для виїзду за кордон своїм дітям. Це пов’язано з початком оздоровчої кампанії 2024 року.
Згідно із Законом України № 3857-XII від 21.01.1994 року “Про порядок виїзду з України і в’їзду в Україну громадян України” та затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 27 січня 1995 року № 57 (зі змінами), єдиним документом, що дає право на виїзд з України та в’їзд в Україну, є паспорт громадянина України для виїзду за кордон.
Батькам необхідно завчасно організувати подачу документів у відповідні служби за місцем проживання чи перебування для оформлення паспортів своїм дітям. Це дозволить своєчасно забезпечити можливість дітям скористатися програмами оздоровлення за кордоном.
Читайте також:
Бахмутяни у Дніпрі можуть отримати допомогу від МОМ: деталі
Васюківка — затишне й мальовниче село Бахмутського району, яке до війни було справжнім куточком спокою та гармонії. Воно розташоване поблизу ботанічного заказника Палімбія, що створювало атмосферу єднання з природою.
Редакція Бахмут IN.UA згадує, як виглядало селище у серпні 2019 року. Публікуємо фото бахмутянина Олександра Сотнікова.
Васюківка у серпні 2019: фоторепортаж
Васюківка — звичайне село Бахмутського району, яке жило спокійним життям біля заказника Палімбія. У серпні 2019 року тут панували мир і буденне сільське життя.
Пропонована добірка складається з десяти фотографій, які бахмутянин Олександр Сотніков опублікував на своїй сторінці у Facebook. Усі світлини датовані серпнем 2019 року.
Центр селища та пам’ятник ветеранам Другої світової війни / фото Олександр Сотников
Один з будинків у селищі / фото Олександр Сотников
Вулиці та житлові будинки / фото Олександр Сотников
Магазин, де місцеві купували різні речі / фото Олександр Сотников
Селище розташоване поблизу ботанічного заказника Палімбія, а тому мало мальовничу природу / фото Олександр Сотников
Адміністративна будівля у селі / фото Олександр Сотников
Бахмутянка Олена Голубцова — носійка рідкісного ремесла, яке сьогодні майже забуте. Алебастрову ліпнину, декоративний елемент інтер’єрів, її родина почала виготовляти ще в 1930-х роках. Тоді її предки приїхали з Полтавщини на Донеччину й опановували нову для себе сировину, алебастр. Спершу ним закладали тріщини в хатах, робили побутові речі, а з часом навчилися робити й витончену ліпнину, якою прикрашали оселі.
Сьогодні пані Олена прагне відродити це ремесло, як частину культурної ідентичності Бахмута. Ми поспілкувалися з майстринею та розповідаємо вам найцікавіше.
Алебастр на Донеччині: як його почали використовувати
Бахмутянка Олена Голубцова — одна з небагатьох, хто зберіг і пам’ятає традицію виготовлення виробів з алебастру. Це ремесло передавалося в її родині з покоління в покоління. Пані Олена ділиться спогадами про те, як цей матеріал, доступний і пластичний, став основою домашнього декору та навіть заробітку в тяжкі 90-ті. Предки бахмутянки опинилися на Донеччині в 1932 році —після чорноземів Полтавщини вони мусили вчитися жити у інших умовах.
“Мої предки використовували алебастр, коли будували хати, бо треба було ж замазувати ті тріщини. Вони звернули увагу на те, що він пластичний, та те, що він застигає гарно і зберігає форму”, — ділиться з нами у розмові бахмутянка.
Втім, алебастр використовували не лише для будівельних потреб. Поступово він став засобом самовираження.
Декор з алебастру на бахмутському краєзнавчому музеї / фото Бахмутське управління культури
“Хотілося якось відзначитися, щоб було красиво, не так, як у всіх. Бо приїжджі були, чужі люди були тут, на Донбасі. І тому гробки так прикрашали, з невеличкими детальками: квіточку, листочок клали. З одного боку це якось тріщини прикривало, з іншого це було красиво”, — каже пані Олена.
Особливий сплеск інтересу до алебастру в родині Олени відбувся наприкінці 1980-х. Тоді, в умовах кризи, ліплення з гіпсу стало можливістю підзаробити й прогодувати родину.
“Мій вітчим та моя мама вирішили, що треба заробляти гроші, бо на той момент була важка ситуація в країні. І вони придумали такий спосіб. Гіпс купляли на алебастрових комбінатах. У нас, до речі, їх два було —Артемівський і Деконський. На Деконському гіпс був трошки рудуватий, а на Артемівському біліший, але за якістю вони однакові були”, — каже співрозмовниця.
Для роботи використовували спеціальні гумові форми, а ще гіпс та воду. Все відливалося вручну, сушилося, фарбувалося, а потім вироби продавали. Популярними були дзеркала з ліпниною, а щоб зробити один такий виріб, в середньому родина витрачала два дні.
Для родини Голубцових алебастр був не просто матеріалом —це була частина ідентичності й зв’язку з новим для них краєм. Донеччину вони щиро полюбили:
“За словами бабусі, коли тільки вони переїхали сюди з Полтавщини, для них дивно було, що це степ, але вони настільки були захоплені, казали, що ми живемо на золоті. Мали на увазі якраз алебастр, з яким вони так натхненно працювали, їм це щиро подобалося”.
У сільській школі, згадує пані Олена, також діяли гуртки, де малеча працювала з гіпсом. Це були 1985-1986 роки, дітей вчили працювати з різними формами. Останній раз пані Олена практикувала саме лиття з гіпсу, коли працювала вихователем у садочку — разом з вихованцями вона зробила гіпсовий дзвінок, де діти залишали свої відбитки. Цей дзвінок став візитівкою освітнього закладу.
Пані Олена переконана, що пам’ять про таке ремесло треба зберігати, особливо вчити цього молодше покоління.
“Наш Бахмут за що пам’ятають? Шампанське, троянди, сіль. Але ж які копалини у нас були! Яка історія! Треба, щоб люди це знали”, — каже жінка.
У планах бахмутянки — проведення майстер-класів для земляків, де кожен охочий зможе спробувати себе в алебастровій справі. Люди зможуть навчитися своїми руками працювати з гіпсом, розмалювати виріб та забрати додому частинку Донеччини й рідного дому.
Васюківка — затишне й мальовниче село Бахмутського району, яке до війни було справжнім куточком спокою та гармонії. Воно розташоване поблизу ботанічного заказника Палімбія, що створювало […]
Бахмутянка Олена Голубцова — носійка рідкісного ремесла, яке сьогодні майже забуте. Алебастрову ліпнину, декоративний елемент інтер’єрів, її родина почала виготовляти ще в 1930-х роках. Тоді […]
4 липня 2025 року відбувся черговий обмін, у результаті якого до України повернулися військовослужбовці ЗСУ, зокрема представники Військово-Морських Сил, Сухопутних військ, ТрО, ДШВ, ССО, Прикордонної […]
4 липня 2025 року відбувся черговий обмін полоненими. До України повернулися військові з категорій “поранені і важкохворі”, а також “молодші за 25 років”. Серед них […]
Під прикриттям “народного контролю” окупаційна адміністрація влаштовує політично та фінансово мотивовані рейди по магазинах в Донецьку, які не платять відкати. Про це повідомили активісти “Жовтої […]