29 жовтня 2023 року в дагестанському місті Махачкала на півдні росії місцеві мешканці влаштували штурм аеропорту, куди нібито мали прилетіти євреї-біженці. Характер події має неоднозначний характер: силові структури не чинили опір, так звані протестувальники прорвались до злітної смуги та мали можливість “перевіряти документи” тих, хто прибув, ненависть однієї нації до іншої, антисемітизм та “неоднозначність” офіційної влади.
Сам інцидент шокував майже увесь світ, тому вже зранку глава Республіки Дагестан сергій меліков роздавав коментарі російським пропагандистам, звинувачуючи Україну.
В цьому матеріалі журналіст редакції Данило Вінниченко розглянув основні тези та “звинувачення” пропагандистів щодо останніх подій в Дагестані.
Що сталося?
З самого початку бойових дій між Ізраїлем (ЦАХАЛ) та Сектором Гази (ХАМАС), більшість росіян підтримали другий бік конфлікту. В Дагестані напередодні сутички в аеропорту проходили мітинги у підтримку Палестини, а 28 жовтня біля готелю Фламінго місцеві влаштували акцію протесту з проханням виселити євреїв, які там заселились.
29 жовтня мав прилетіти літак з Тель-Авіву, тому “активісти”, дізнавшись про це, почали штурм аеропорту. За даними мвс росії, близько 20 осіб отримали поранення і ще 60 були заарештовані. Слідчий комітет рф порушено кримінальну справу за статтею про масові заворушення.
Версія подій очима глави регіону
Коли на ранок ситуація почала заспокоюватись, офіційні представники влади почали давати коментарі. Сергій меліков, глава республіки Дагестан, дав декілька коментарів, однак головний посил, на якому акцентували пропагандистські медіа – це все дії ворога, тобто, України. Подібні висловлювання озвучили речник мзс рф марія захарова та прес-секретар президента рф дмитро пєсков.
Він також наголосив, що народ Дагестану підтримує Палестину, всіх мусульман та переймається й молиться за усіх, хто знаходиться та переживає війну на Близькому Сході.
І що організація протестного руху – провокація українців. Однак, самі дагестанці в медіа активно просували фашистські наративи та підтримували антисемітські настрої в регіоні напередодні інциденту в аеропорту.
Телеграм-канал “Утро Дагестан”
Підкріплюючи тезу про “ворогів з України”, меліков згадав про телеграм-канал “Утро Дагестан”, засновником якого, як наголошують пропагандисти, був російський опозиціонер ілля пономарьов.
На цьому телеграм-каналі якраз і відбувалися заклики до протестів та “теплої зустрічі” біженців з Тель-Авіву. Пізніше цей канал видалив засновник месенджера Павло Дуров “за порушення правил Telegram, Google та Apple”, зазначив бізнесмен.
Ілля пономарьов – опозиційний політик, колишній депутат держдуми рф, спростував інформацію щодо своєї причетності до діяльності телеграм-каналу і запевнив, що ніякої координації подій в регіоні не надавав.
Також політик наголосив, що восени 2022 року канал пішов у “вільне плавання”, попри це, він також не приховує, що ресурс був з ним пов’язаний. Однак про зв’язок між “незалежними ЗМІ Дагестану” та кремлем можна поки припускати.
Пономарьов, за його словами, з самого початку війни на Близькому Сході підтримує Ізраїль і засуджує дії Палестини.
Ставлення України до протестів
На події відреагував президент України Володимир Зеленський. У своєму пості у соцмережі “X” (у минулому – “Twitter”) від 29 жовтня зокрема він зауважив, що події в Махачкалі – частина масово поширеної в росії культури ненависті до інших народів, яку пропагують державне телебачення, експерти та влада.
Він також додав, що за останній рік міністр закордонних справ лавров та президент рф дозволяли низку антисемітських висловлювань.
На сьогодні в росії 21 республіка та понад 100 корінних народів. Російська пропаганда постійно звертає увагу на потребу “єдності” народів по всьому світу, при тому незручних або вбивати, або зневажати.
Сильні та багаточисельні нападають на слабких та вразливих. Конфлікт, який виникає через національне коріння – нормальне явище в росії: мешканці москви, або петербургу завжди будуть зневажати кавказців, бурятів, тувинців та інші малочисельні народи. Як підкреслює багато російських “експертів”, в росії при владі багато євреїв та українців, однак навіть походження не заважає вести імперську політику.
БАХМУТ НІ АРТЕМІВСЬК
— Бахмут IN.UA (@Bakhmut_inua) October 30, 2023
Швидкий тест на вплив російської пропаганди, в залежності де ви вирішите поставити кому.
Один з головних російських наративів, який окупанти активно просувають з часів боїв за місто – ніякої назви Бахмут немає, натомість є Артемівськ.
1/4 pic.twitter.com/C9L055GAEc
Ще нещодавно жінки Дагестану виходили на протести проти мобілізації та чинили опір силовикам, у той час, як чоловіки “ховались та боялись”, а варто було приїхати людям “ворожої нації”, так повиходили усі та продемонстрували свій “героїзм та сміливість”.
Читайте також:
- Російська “суперзброя” знищила всю українську авіацію
- Ілон Маск опублікував маніпулятивний пост із Зеленським
- Росіяни стверджують, що в Греції ненавидять нацистів з «Азова»
Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!