Англійський переклад книжки про концтабір у “днр” номінований на престижну нагороду в США

Семаковська Тетяна 17:00, 10 Квітня 2024
Книга Станіслава Асєєва / фото Олена Зашко

У США оголосили список номінантів на престижну літературну премію PEN America Translation Prize, куди потрапили роботи донеччанина Станіслава Асєєва та Сергія Жадана. Мова йде про “Світлий шлях: історія одного концтабору” та “How Fire Descends”.

Про це повідомили на сайті PEN America.

Книги про Донбасс

Літературна робота журналіста Станіслава Асєєва, яка отримала назву “Світлий шлях: історія одного концтабору” розповідає про життя автора у пекельному концтаборі “Ізоляція” в окупованому Донецьку, де він провів довгих 28 місяців. Книга також дає змогу читачам дізнатися про те, як життя людей після полону розділилося на “до” та “після”, як змінюється їх погляд на життя. Окрім цього, “Світлий шлях” — це пряме документальне свідчення про воєнні злочини, які вчинила росія по відношенню до українців.

Цю роботу переклали Ніна Мюррей та Зеня Томпкінс, надавши їй назву The Torture Camp on Paradise Street (“Катівня на Райській вулиці”).

Інша номінована робота під назвою How Fire Descends (“Як сходить вогонь”) була створена відомим українським поетом Сергієм Жаданом. У книгу увійшли 40 віршів, головною темою яких стало тяжке становище жителів Донеччини та Луганщини під гнітом російського імперіалізму. Перекладом займалися Ванда Фіппс і Вірляна Ткач, а їх сумісна робота була номінована в категорії “Переклад поезії”.

Бахмут. Хроніки незламної фортеці

15 лютого 2024 року у Києві відбулася презентація книги “Бахмут. Хроніки незламної фортеці”. Вона представляє собою хронологічну розповідь про події з лютого 2022 року по січень 2023 року. Книга розповість читачеві й про гуманітарну катастрофу, з якою стикнулися бахмутяни.

Перший тираж хронікальної розповіді вже отримали школи та бібліотеки. Наразі ж автори домовляються про друк другого тиражу. Вартість примірника хроніки залежатиме безпосередньо від розміру тиражу, проте не більше ніж 400 гривень. Замовити книгу можна за посиланням.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Горлівка до війни: погляд зсередини на життя індустріального серця Донбасу

Валентина Славінська Славінська Валентина 14:00, 13 Травня 2024
Ілюстрація Бахмут IN.UA

Горлівка, колись жваве та культурне місто, що знаходиться під російською окупацією з весни 2014 року. Його жителі згадують минуле з ностальгією, розповідаючи про унікальність місцевого менталітету та культурного життя. В цьому матеріалі ми згадаємо про те, яким було місто до війни.

Аркадій Петросян, був мешканцем Горлівки до 2014 року, він ділиться спогадами про своє рідне місто.

Горлівка до 2014 року

“Донецький менталітет дуже цікавий, бо багато людей, різних епосів, різних національностей, шахтарський край, концерти, дні міста, масові заходи, на які приходять”, — каже Аркадій

Місто мало свої визначні місця та райони, кожен з яких вносив свою родзинку в загальну культурну мозаїку, зокрема, це Калинівка. Тут проводили будні та вихідні містяни, влаштовували свята та концерти.

“Калинівка, 88-й квартал, 5-та шахта, це різні світи, і вони всі об’єднувалися на якихось таких загальноміських святах, наприклад: День шахтаря, День міста, було дуже-дуже цікаво”, — згадує місцевий мешканець.

Дім Культури, Горлівка, 2013 рік / фото з відкритих джерел

Окрім культурних традицій, у Горлівці існували й легенди, пов’язані з містом. Одна з них розповідає про дівчину в білому платті, яка жила між п’ятою шахтою та шахтою Комсомолець, місцеві розповідали, що незнайомка нападала на людей. Це лише одна з численних оповідей про місто.

На жаль, під окупацією місто втратило багато з того, що робило його унікальним.

Монумент Тарасу Шевченку в Горлівці, осінь 2012 рік / фото з відкритих джерел

Аркадій зазначає, що найбільше не вистачає шахт, які були осердям економіки міста, а також зв’язку з іншими українськими містами:

В економічному плані не вистачає шахт. Бо навколо цього будувалося те, що було. Економіці міста не зазначає підприємств, і дійсно не вистачає України, зв’язку з нею, тому що ми все ж відчували себе в інфраструктурі. Це дійсно міф, що Донбас — це все окремо, Донецьк, це була частина української інфраструктури“, каже Аркадій Петросян.

Попри майже 10 річну окупацію, пам’ять про Горлівку, її культуру та традиції залишається живою в серцях її мешканців, сподіваючись на те, що місто возз’єднається з Україною.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Чи потрібно їхати перереєстровувати майно, якщо воно опинилося на ТОТ

Валентина Славінська Славінська Валентина 13:00, 13 Травня 2024
Бахмут
Знищені будинки в Бахмуті / скриншот

Окупаційна влада росії на тимчасово окупованих територіях України змушує українців реєструвати своє нерухоме майно на ТОТ у російських реєстрах. Правозахисники радять утриматися від поїздок на окуповані території, адже це загрожує життю та здоров’ю громадян.

Про це повідомляє Центр прав людини ZMINA.

Житло на ТОТ

Згідно з інформацією правозахисників, окупаційна влада росії на тимчасово окупованих територіях (ТОТ) Донецької, Запорізької, Луганської та Херсонської областей вимагає від власників нерухомості зареєструвати своє майно у так званому “Єдиному державному реєстрі нерухомості” російської федерації. У разі невиконання цієї вимоги або якщо житло вважатиметься “безхазяйним”, воно може бути вилучене окупантами.

Для внесення даних до російського реєстру власникам житла на ТОТ необхідно особисто приїхати туди через територію рф. Після цього, маючи російський паспорт, вони нібито зможуть провести реєстрацію. Таким чином росія примушує українців отримувати її громадянство.

Ризики для українців

Правозахисники застерігають, що повернення на окуповані території загрожує життю та здоров’ю громадян України. Вони можуть бути незаконно затримані, піддані катуванням, звинувачені у шпигунстві. Передбачити дії окупантів неможливо.

Рекомендації правозахисників:

  • утримуватися від поїздок на ТОТ та рф для “перереєстрації” майна;
  • відстежувати ситуацію з житлом і фіксувати факти вилучення;
  • звертатися до українських правоохоронців із заявами про злочини окупантів.

Правозахисники наголошують, що дії росії є порушенням міжнародного права і кваліфікуються як воєнний злочин. Україна не визнає вилучення нерухомості на окупованих територіях.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Горлівка до війни

Горлівка до війни: погляд зсередини на життя індустріального серця Донбасу

Горлівка, колись жваве та культурне місто, що знаходиться під російською окупацією з весни 2014 року. Його жителі згадують минуле з ностальгією, розповідаючи про унікальність місцевого […]

Чи потрібно їхати перереєстровувати майно, якщо воно опинилося на ТОТ

Окупаційна влада росії на тимчасово окупованих територіях України змушує українців реєструвати своє нерухоме майно на ТОТ у російських реєстрах. Правозахисники радять утриматися від поїздок на […]

лікар вимагає оплату

Вимагають гроші за ліки? У НСЗУ пояснили, як подати скаргу на медзаклад

Пацієнти медзакладів Донецької області найчастіше подають скарги на відмову у наданні послуг, які передбачені Програмою медичних гарантій, а також через вимагання коштів за послуги, витратні […]

Пошкоджені вікна чи двері: як мешканцям Донеччини отримати компенсацію

В Україні працює гуманітарний проєкт “WEYS”, яким передбачена фінансова допомога для українців з усієї країни, у тому числі Донеччини, чиє житло було пошкоджене внаслідок ворожої […]

11:30, 13.05.2024 Скопіч Дмитро

Евакуація з Торецької громади до Дніпра: як записатися

На території Торецької громади продовжується обов’язкова евакуація населення до більш безпечних регіонів України. Організацією займається місцева влада за підтримки благодійних організацій з Дніпра. Найближча дата […]

11:00, 13.05.2024 Скопіч Дмитро