На Донеччині протерміновані понад 1000 заяв на компенсацію зруйнованого житла: що це означає

Валентина Твердохліб 16:34, 26 Вересня 2024
Знищений будинок, компенсацію
Зруйнована багатоповерхівка / фото AFP

У Донецькій області працють комісії, які обстежують пошкоджене і зруйноване житло. Та іноді вчасно відреагувати на заяви людей не виходить, і ці заяви протерміновуються. На сьогодні в області вже понад тисячу протермінованих заяв на отримання компенсації за зруйноване житло.

Про це під час брифінгу повідомила заступниця директора департаменту ЖКГ Донецької ОВА Лариса Гусева.

Компенсація за житло в Донецькій області

З 24 лютого 2022 року в населених пунктах Донецької області зруйновано або пошкоджено 40 976 житлових будинків. З них 4 184 багатоквартирних будинків та 36 792 приватних.

Щоб отримати копенсацію від держави за зруйноване житло, люди подають заяви. На сьогодні мешканці Донеччини подали 4 874 заяв про надання компенсації за знищене майно. Комісією з розгляду питань щодо надання компенсації вже ухвалено 955 позитивних рішень на загальну суму 1,5 мільярдів гривень. З них сформовані сертифікати на суму 1 486 200 000 гривень та грошова компенсація на суму 20,4 мільйонів гривень по 12 заявах.

Однак є й протерміновані заяви, коли терміни обстеження житла затримуються.

“По зруйнованому житлу в нас вже протермінований розгляд 1 125 заяв. За останній місяць дуже багато протермінованих заяв. Це стається, бо люди подають заяви, а комісія не встигає обстежити житло. В деяких громадах і взагалі неможливо його обстежити через безпекову ситуацію”, — каже Лариса Гусева.

При цьому комісії з обстеження продовжують свою роботу.

“Згідно чинного законодавства, розгляд заяв може бути призупинений, але це не означає, що люди нічого не отримають. Він може бути призупинений до того періоду, коли комісія зможе обстежити це житло. І тоді вже ця інформація вноситься в реєстр. Комісії працюють на місцях, тому з цього приводу ми не бачимо проблем. Думаємо, що всі, хто потребує допомоги за зруйноване чи пошкоджене житло, її отримають від держави”, — зазначила Лариса Гусева.

Стосовно заяв про пошкоджене житло, то на сьогодні в Донецькій області їх подано 10 157. Вже ухвалено 6 586 позитивних рішень про надання компенсації на відновлення пошкодженого житла на загальну суму 532,8 мільйонів гривень. Людям вже нараховано 454 мільйонів гривень за 6 196 заявами.

239 заяв на компенсацію за покшоджене житло протерміновані.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Президента України просять підписати закон про компенсацію за житло на ТОТ: створено петицію

Валентина Твердохліб 10:41, 24 Грудня 2024
бахмуті
Зруйноване житло в тимчасово окупованому Бахмуті / фото росджерела

19 грудня Верховна Рада ухвалила проєкт закону №11161, який передбачає компенсацію за пошкоджене і зруйноване житло на ТОТ. Щоб закон запрацював і люди могли подати заяву на компенсацію, його має підписати Президент України.

Бахмутський активіст, ініціатору закону №11161 Аркадій Петросян створив на сайті Президента України петицію з вимогою підписати закон.

Закон про компенсацію за житло на ТОТ, петиція до президента

Петиція містить прохання до президента підтримати і підписати проєкт закону №11161. Це необхідно для того, щоб в Україні запрацював механізм отримання компенсації за знищене і пошкоджене майно на тимчасово окупованих територіях.

Підписання цього закону — наразі єдина можливість отримати компенсацію за житло людям з окупованих територій. Адже на сьогодні відсутній механізм компенсації за житло на ТОТ. Це призводить до того, що люди не можуть придбати власне житло для подальшої інтеграції в нових громадах. І в підсумку це змушує людей виїжджати за кордон або повертатися на окуповані території.

Командою громадської спілки “Асоціація молодих ВПО” раніше зібрала 25 тисяч паперових підписів на підтримку законопроєкту №11161. Тепер треба зібрати електронні підписи на сайті Президента України. Для того, щоб очільник держави розглянув петицію, вона має зібрати 25 тисяч підписів. Станом на момент публікації зібрано 425 підписів.

Петиція з проханням підтримати проєкт закону №11161 / скриншот

Підтримати петицію можна за посиланням. Збір підписів триватиме ще 90 днів.

Нагадаємо, що раніше редакція “Бахмут IN.UA” зібрала в бахмутян запитання щодо закону №11161. Серед питань, які турбують найбільше — подання заяви, отримання компенсації за квартиру на кілька власників, коефіцієнт вартості житла для Донецької області тощо. Відповіді на найактульніші питання шукайте в нашому матеріалі.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

8 питань від бахмутян про закон №11161: відповідь експерта

Валентина Твердохліб 16:54, 23 Грудня 2024
район
Зруйновані будинки по вулиці Ювілейна в Бахмуті / фото росджерела

19 грудня Верховна Рада ухвалила закон №11161, який передбачає компенсацію за пошкоджене і зруйноване житло на ТОТ. Редакція “Бахмут IN.UA” запитала в бахмутян, які питання щодо цього закону їх турбують найбільше. Серед них — подання заяви, отримання компенсації за квартиру на кілька власників, коефіцієнт вартості житла для Донецької області тощо.

Питання бахмутян редакція поставила бахмутському активісту, ініціатору закону №11161 Аркадію Петросяну. Відповіді на них наводимо нижче.

Примітка. Звертаємо увагу, що на деякі питання редакція потребує часу для опрацювання та надання коректних відповідей. Нижче наводимо перелік питань, на які ми отримали відповідь

Якщо президент підпише закон, то можна вже буде подавати заяву? Чи треба чекати поки закон набере чинності?

Закон набере чинності після того, як його підпише президент. Він буде опублікований на порталі “Урядовий кур’єр”. Після цього закон буде працювати й можна буде подати заяву на компенсацію.

“Та весь цей час ми не будемо сидіти дарма. Ми проводитимемо адвокацію, щоб Уряд все підготував для цього питання. В тому числі й почав комунікації з міжнародними партнерами, щоб почала працювати міжпарламентська допомога з приводу подання кредитів”, — зазначив Аркадій Петросян.

Заяву можна подати через “Дію” чи треба йти до ЦНАПу?

“Процедура буде та сама, як і зараз по програмі “єВідновлення” — і через “Дію”, і через ЦНАП. Все те ж саме, ми не робили новий механізм, ми лише впровадили механізм компенсації житла для тимчасово окупованих територій. Ми зробили зміни в “єВідновлення”, але вони не досконалі, особливо тому, що вони 2014 року ніяк не стосуються. І далі ми будемо 2014 рік теж просувати”, — каже Аркадій Петросян.

Для подачі заяви необхідно:

  • звернутися в ЦНАП або до нотаріуса;
  • у разі наявності пільгової категорії надати документ, що її підтверджує;
  • якщо заяву подає уповноважена особа, має бути довіреність на виконання правочину.

Прийняти заяву може будь-який ЦНАП на підконтрольній Україні території.

Про коефіцієнт вартості житла для Донецької області — 0,5

“Коефіцієнт регіону 0,5 — дуже низький для Донецької й Луганської областей. Його обирали по вартості житла в регіоні, по ситуації в регіоні, по ринку нерухомості. Але це несправедливо. Тому що спиралися ще на ситуацію в Донецькій і Луганській області станом на початок повномасштабного вторгнення, як я розумію. І це неправильно. Тому будемо адвокатувати, щоб коефіцієнт регіону був більший. Наскільки це реально зробити зараз сказати важко, потрібно консультуватися з Урядом”, — зазначає Аркадій Петросян.

Чи потрібно прожити два роки в Україні, щоб подати заяву на компенсацію за житло?

Не обов’язково. Якщо ви через повномасштабне вторгнення були змушені евакуюватися за кордон, ви маєте право на компенсацію за умови, що після 24 лютого 2022 року оформили правовий статус:

  • біженця;
  • особи, яка потребує додаткового захисту;
  • особи, яка потребує тимчасового захисту;
  • іншого подібного статусу, наданого у зв’язку зі збройною агресією рф проти України.

Зверніть увагу, що ви не можете подати заяву на компенсацію, якщо проживали у росії чи білорусі.

Житло має декількох власників, як подавати заяву?

Компенсацію зможуть отримати й співвласники знищених домівок. Для цього необхідно подати в “Дії” одну спільну заяву або декілька окремих. Після цього комісія органу місцевого самоврядування опрацює заяву та визначить суму компенсації.

Кожен співвласник отримає виплату відповідно до його частки. Сума компенсації буде зазначена в житловому сертифікаті в Дії. Пізніше співвласники зможуть використати кошти окремо або обʼєднати їх та придбати спільну будівлю.

Щоб скористатися сертифікатом, потрібно припинити право власності на знищений об’єкт нерухомості за згодою всіх співвласників.

Чи можна отримати компенсацію за державну квартиру?

“Має бути право власності на таку квартиру. Якщо його немає, це значить, що росія знищила не квартиру людей, а квартиру держави. У такому разі компенсацію отримуватиме держава”, — зазначив Аркадій Петросян.

Якщо нерухомість є у двох окупованих містах, можна подавати на обидві?

Так, ви можете подавати заяву на компенсацію за обидві нерухомості. В Україні є випадки, коли людям виплачували кошти й за чотири об’єкти“.

Скільки виплачують за зруйноване житло?

В Україні працює спеціальний компенсаційний онлайн-калькулятор для власників знищеного внаслідок війни житла. Він доступний в онлайн-форматі за посиланням.

Для проведення онлайн-розрахунку потрібно обрати тип зруйнованої нерухомості — квартира або приватний будинок — та вказати основні параметри нерухомості.

Для квартири:

  • регіон розташування;
  • конкретний район/місто/район у місті;
  • площа;
  • період будівництва;
  • кількість кімнат.

Для будинку:

  • область або місто розташування;
  • площа.

Після цього ознайомтесь з розрахунком суми компенсації.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

бахмуті

Президента України просять підписати закон про компенсацію за житло на ТОТ: створено петицію

19 грудня Верховна Рада ухвалила проєкт закону №11161, який передбачає компенсацію за пошкоджене і зруйноване житло на ТОТ. Щоб закон запрацював і люди могли подати заяву […]

район

8 питань від бахмутян про закон №11161: відповідь експерта

19 грудня Верховна Рада ухвалила закон №11161, який передбачає компенсацію за пошкоджене і зруйноване житло на ТОТ. Редакція “Бахмут IN.UA” запитала в бахмутян, які питання […]

Верховна Рада ухвалила законопроєкт №11161: що зміниться для мешканців, чиє майно на ТОТ (Оновлено)

19 грудня Верховна Рада ухвалила законопроєкт №11161. “За” проголосували 277 народних депутатів. Відтак, переселенці та переселенки, які мають житло на окупованих територіях отримали право на […]

Верховна Рада розгляне законопроєкт №11161 у другому читанні

Сьогодні, 19 грудня, Верховна Рада розгляне у другому читанні законопроєкт №11161, який передбачає компенсацію за житло на окупованих територіях. Законопроєкт внесли до порядку денного. Про […]

500 гривень на столі

Уряд виділив 15 мільярдів гривень на житло для ВПО: кому підуть гроші

Уряд схвалив постанову, за якою 15 мільярдів гривень бюджетних залишків 2024 року спрямують на фінансування житлових сертифікатів за програмою єВідновлення. Це в 3 рази більше […]