У соціальних мережах поширюють листи-звернення від мешканців Бахмута, які вперше з’явились в Телеграм-каналі Бахмут Chat. Описана в них ситуація перебільшена і не відповідає дійсності. Ініціатори створення таких листів пропонують розсилати їх в різні організації, щоб отримати будь-яку допомогу. Ми проаналізували ці звернення і хочемо пояснити, чому не треба розповсюджувати такі панічні пости з інформацією, яка не відповідає дійсності.
«В городе не осталось ни одного целого здания. Нет газа, света, воды, тепла. Нет врачей, нет лекарств, нет еды. Люди умирают от голода и холода, от болезней и ранений. Животные едят друг друга и трупы людей, которые невозможно вывезти из-за обрывов мостов», – йдеться у листі.
Описана ситуація не відповідає дійсності, бо в Бахмуті продовжує працювати Центр первинної допомоги, сімейні лікарі надають допомогу мешканцям. Ми дізнались, що люди можуть отримати гуманітарну допомогу у вигляді ліків, виписати на декілька місяців інсулін. Лікарі постійно працюють над тим, щоб забезпечити місто безкоштовними медпрепаратами. Наразі гуманітарні організації не привозять допомогу в місто, оскільки посилились обстріли окупантів, але допомога не припиняється. Днями лікарка Олена Молчанова, яка не евакуювалася і на місці керує Центром первинної допомоги, їде забирати допомогу в Покровськ. Лікарня другого рівня не працює декілька місяців. Першим у квітні призупинив роботу пологовий будинок. За вторинною допомогою люди звертаються в Костянтинівку.
У пресслужбі Бахмутської поліції повідомляють, що в місті працюють магазини, але ситуація дуже напружена і пересуватися містом небезпечно. Потрапити в магазин важко, оскільки цьому можуть заважати постійні обстріли російської артилерії, яка руйнує місто. В інтерв’ю Свої.Сіті від 26 вересня інспектор з комунікації Бахмутського районного відділу поліції Павло Дяченко навів приклад, що днями загинув чоловік, коли проходив вдень через центральну частину міста.
У поліції також спростовують інформацію, що по місту лежать трупи людей, яких їдять тварини.
«Такого не бачив. І інформації такої не надходило», – відповів інспектор з комунікації Бахмутського районного відділу поліціїПавло Дяченко.
В місті працює міська рада, військова адміністрація, комунальні служби. Місто не кинуте, організована видача гуманітарної допомоги, волонтери привозять їжу для тварин і передають всім охочим. Міська рада організувала безкоштовну роздачу хліба.
От, що з приводу трупів на вулиці і загалом цього звернення, каже директор Бахмутського комбінату комунальних підприємств Іван Войтенко. Це єдина організація в місті, яка займається похованням людей на замовлення близьких та людей, які загинули від обстрілів і не були ідентифіковані.
«Цей лист провокація, птахів з’їли …. Я щодня перебуваю в місті. Так, не легко, постійні прильоти, руйнування. Але люди, які тут залишилися, самі зробили свій вибір. У мене питання, навіщо ви тут залишилися? Що ви, або кого ви чекаєте, виїжджайте, рятуйте свої життя та ваших близьких, як зробили тисячі громадян нашого міста.
«Територія за межею річки Бахмутки – це сіра зона постійного обстрілу і наражати на небезпеку життя співробітників комбінату ритуальної служби неправильно У них теж є сім’ї та рідні, і вони не залізні – живі. Тому люди, які живуть за Бахмуткою, зіткнулися з проблемою вивезення тіл загиблих з тієї території. На сьогоднішній день ховаємо на двох цвинтарях – «Нове» та «Маріупольське», але на останньому дуже часто обстрілюють і тому наші співробітники відпомляються там копати. За приватників я взагалі мовчу – вони відмовляються займатися похороном, тому що бояться, і в них розбіглися співробітники. Немає прибутку і вони не готові ризикувати собою. Щодня ми ховаємо приблизно чотири-п’ять померлих з різних причин, але й ризикувати життям співробітників комбінату, яких залишилося і так дуже мало, вважаю неправильним», – пояснив директор комунального підприємства Іван Войтенко.
Тож коли ви так подаєте інформацію, щоб отримати більше допомоги в Бахмут, чи розповсюджуєте такі дописи, щоб допомогти людям, які залишились в місті, важливо розуміти, що таким чином ви викривлюєте інформацію і сієте паніку і недовіру, знецінюєте роботу комунальних служб, місцевого самоврядування і волонтерів, які щодня працюють, щоб в місті не вмирали від голоду люди і тварини.
Є декілька варіантів звернення – в одному навіть зазначено, що в місті до війни жили 100 тисяч населення. Ця інформація не відповідає дійсності,. Якщо ви звертаєтесь за допомогою, то маєте бути чесним, перевіряти інформацію, яку ви подаєте.
У цих зверненнях немає жодної згадки про те, що ситуація, яка в них описується, склалася в результаті нападу рф на Україну, що люди гинуть в результаті обстрілів армії рф, місто руйнуються від мін та снарядів окупантів.
Медіаекспертка Альона Романюк в ефірі «Суспільне. Культура» роз’яснила чому не можна поширювати подібні панічні настрої і як це працює. Зокрема, на прикладі таких же повідомлень про захисників «Азовсталі», коли розповсюджувалася інформація про те, що їх покинула Україна.
«У першу чергу, таким завуальованим способом ворог сіє паніку, невпевненість, злість, невдоволення владою. Тобто дуже важливо зараз російській пропаганді та російським силами розсварити нас між собою», – пояснює експертка Альона Романюк.
Сіється думка про те, що нас здали, нас всі зрадили, здали місто. Експертка каже, що таку зраду часто можна побачити в Телеграм-каналах. І радить не приєднуватися до загальної паніки.
«Зупиніться, коли таке чуєте. Підіть до кухні, випийте чаю, заспокойтесь, а потім почитайте офіційні ресурси та українські медіа», – зазначила експертка.
Бахмут наразі є однією з найгарячіших точок фронту. На Донеччині оголошена обов’язкова евакуація. Щодня міська рада готова вивозити людей та знаходити житло на Кіровоградщині. Працюють також волонтерські ініціативи, які вивозять людей і допомагають їм виживати.
«Нам некуда бежать. Пожалуйста, спасите Бахмут! Нам очень хочется жить!», – зазначено у зверненні.
У листі не вказано, що люди самі ухвалили рішення залишитись і фактично ігнорують можливість евакуюватись.
За даними Бахмутської міської ради, евакуацію жителів громади організували з 1 березня. За цей період з Бахмутської громади виїхало 52 896 жителів. Загідно з інформацією станом на 21 вересня, у громаді залишається 24 332 особи: 22 707 – у Бахмуті, 1 625 – у старостинських округах.
Залишити заявку на безкоштовну евакуацію можна за телефонами:
095- 498-76-15, 098-890-33-18.
Головне фото: Бахмутський відділ поліції. Скріншоти з Телеграм-чату та соцмереж.