Історія Бахмута багата на незвичайні будівлі з унікальною архітектурою. Чимало з них були побудовані на початку 20 століття, коли місто активно розросталось.
Історик, краєзнавець та завідувач відділу Бахмутського краєзнавчого музею. Ігор Корнацький розповів редакції Бахмут IN.UA цікаві факти про історію шести дореволюційних будівель в місті.
Історія Бахмута
Історія Бахмута розпочалася декілька століть тому. З того часу воно пережило багато історичних моментів, які привели його до сучасного стану. На жаль, зруйнованого в наслідок повномасштабного вторгнення.
Бахмутське реальне училище
Бахмутське реальне училище з’явилося в 1911 році. У грудні 1920 року до Бахмута перенесли центр Донецької губернії, а в будинку колишнього реального училища розмістився Донецький губком КП(б)У.
1925 року будівля колишнього Бахмутського реального училища знову стала виконувати освітні функції. Тут відкрилася семирічна школа, яка продовжила традиції реального училища щодо впровадження передового педагогічного досвіду та набула статусу зразкового у місті.
Під час Другої світової війни будівлю зруйнували. Відновлення ж відбулося у 1959 році, де одразу відкрили середню школу №11.
Нині школа називається Бахмутський навчально-виховний комплекс “Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №11 — багатопрофільний ліцей”. Він розташований за адресою: місто Бахмут, вулиця Миру, 22.
Бахмутський окружний суд
Бахмутський окружний суд з’явився в 1912 році. У 20-30-ті роки 20 століття в ньому також працювали судові та слідчі органи, перед початком Другої світової війни — дорожній відділ нквд.
В січні 1942 році, коли в місті правили гітлерівці, будівля слугувала місцем збору єврейського населення міста для подальшого масового знищення в місцевому Бабиному Яру — алебастрових штольнях на околиці міста.
Після війни тут розташовувалися різні радянські установи, а вже за часів Незалежності в ньому працював районний відділ поліції.
Будинок розташований за адресою: місто Бахмут, вулиця Садова, 149.
Азовсько-Донський банк
Азовсько-Донський банк з’явився в місті в 1900 — 1902 роках. В 1917 в ньому працювало місцеве відділення Державного банку. Будинок дивом зберігся від руйнування під час Другої світової війни.
У роки незалежної України в будівлі працювали відділення банку “Україна”, а згодом й “Приватбанку”. Після 2014 році в ньому працювали представники координаційної групи для видачі перепусток на тимчасово неконтрольовану територію. Сучасна адреса — вулиця Незалежності, 60.
Комплекс магазинів у південно-східній частині Торгової площі
Комплекс магазинів у південно-східній частині Торгової площі з’явився на початку XX століття.
На Торговій площі, що знаходилася в центральній частині дореволюційного Бахмута (нині площа Свободи), розміщувалося безліч лавок і магазинів, де йшла жвава торгівля. За радянських часів тут також знаходився універсальний магазин. В період Незалежності в будівлі працювало відділення Райффайзен банк Аваль. Сучасна адреса – вулиця Незалежності, 67.
Бахмутська повітова земська управа
Бахмутська повітова земська управа з’явилася у місті в 1898 році. В цій будівлі розміщувалися органи місцевого самоврядування, які зробили великий внесок у тогочасний розвиток економіки, соціального та культурного життя регіону. У 1917 році над цією будівлею навіть майорів український прапор.
Після 1917 року тут у різні часи розміщувалися Донецький губернський виконавчий комітет, Центральне правління кам’яновугільної промисловості, Управління Північнодонецької залізниці.
До війни в ньому розміщувався Бахмутський фаховий коледж транспортної інфраструктури. Сучасна адреса — вулиця Миру, 8.
Бахмутський вокзал
Вокзал “Бахмут Північно-Донецької залізниці” був збудований у 1913 році на лінії, що зв’язала повітове місто з головними вугільними та металургійними районами промислового Донбасу. З того часу вокзал став головною залізничною брамою Бахмута.
Будівлю зруйнували у роки Другої світової війни. До цього з нього депортували понад 14 тисяч чоловік до Німеччини. Будівлю відновили у 1953 році
До початку повномасштабного вторгнення будівля виконувала функції міського вокзалу. Сучасна адреса — вулиця Космонавтів, 3.
Читайте також:
- “Підірвали тисячі споруд”: розвінчуємо відомі міфи про деокупацію Бахмута 5 вересня
- Ким був Василь Стус для Донеччини: розповідь бахмутського історика Микити Безмена
- “Брусничка”, Антимайдан та обстріл прокуратури: яким був Бахмут 10 років тому
Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!