Покарання не за горами: чи наблизить 2023 рік покарання для російських воєнних злочинців?

Семаковська Тетяна 14:22, 9 Січня 2023

Screenshot 334 84cb3Вже майже рік в Україні триває повномасштабна війна. За цей час російські окупанти вчинили безліч злочинів, деякі з них відверто не вкладаються в голову: знущання, тортури, зґвалтування. Які механізми правосуддя може залучити Україна, аби домогтися справедливості щодо російських воєнних злочинців? Ми зібрали головне з матеріалу медіа НВ, коментує експерт національного та міжнародного кримінального права, Гюндуз Мамедов.

Станом на 22 грудня в Україні маємо вже понад 100 тисяч проваджень щодо наслідків збройного конфлікту. 

Що вже зроблено?

Щодо конкретних міжнародних злочинів, то жодна національна судово-правова система не здатна самостійно впоратися з таким величезним масивом. Тому ми звертаємося до всіх інших механізмів правосуддя, які доповнюють національні зусилля. Насамперед це Міжнародний кримінальний суд. 

Наразі триває важливий дискурс щодо того, як покарати максимальну кількість воєнних злочинців за всі міжнародні злочини. 

В Україні зараз найбільше обговорюється створення Трибуналу по агресії, тобто спеціального трибуналу, який судитиме російську верхівку за один із чотирьох найтяжчих міжнародних злочинів — злочин агресії. Ця модель пропонується тому, що Міжнародний кримінальний суд у нашому випадку не має юрисдикції розглядати злочин агресії через те, що Росія (як, до речі, і Україна) не ратифікувала Римський статут. Трибунал по агресії, у разі здобуття відповідної підтримки, може подолати імунітети глав держави, і це, безумовно, плюс. 

Має сенс розглянути альтернативний варіант. Наприклад, внесення змін до Римського статуту. Про це, до речі, 5 грудня, на цьогорічній Асамблеї Римського статуту, говорив прокурор МКС Карім Хан.

Зміни можуть стосуватися ретроспективності покарання за злочин агресії; поширення на держави, що не ратифікували цього документа, і розширення кола осіб, відповідальних за злочин агресії, передбачивши співучасть.

Натомість посилити й легітимізувати національну систему можна з допомогою міжнародного елемента, впровадивши так званий гібридний механізм правосуддя.

Крім того, не варто забувати про принцип універсальної юрисдикції, який відображає спроби різних держав сприяти покаранню за особливо тяжкі злочини, що становлять загрозу для всього світу (тобто за найтяжчі міжнародні злочини), незалежно від місця вчинення. У контексті ситуації в Україні цей принцип украй актуальний. У публічному просторі комунікується, що понад 20 держав займаються розслідуваннями міжнародних злочинів, вчинених в Україні. Більш-менш чітку інформацію можна знайти про 18 із них. Такі розслідування насамперед пов’язані із масовою хвилею українських біженців до інших держав. Серед них чимало жертв, що звертаються до місцевих правоохоронних органів. 

Читайте також: Чи можуть військові використовувати майно цивільних: пояснення від військового юриста

На що чекати?

Цілий ряд держав на рівні парламентів і міжнародних організацій підтримали створення Трибуналу по агресії. Але якщо заглибитися, виявиться, що в реальності все значно складніше. Більшість резолюцій мають політико-декларативний характер і не пропонують реальних кроків, які наблизили б нас до справедливості, а дискусії щодо моделі досі тривають.

Маємо чітко розуміти, що саме ми, українці, найбільше зацікавлені в тому, щоб усі епізоди війни були розслідувані, а злочинці — покарані. 

Головне — перемогти на полі бою й відновити територіальну цілісність. 

Також маємо донести до наших партнерів, що майбутній суд за жодних обставин не є предметом торгів. Кожен воєнний злочинець має розуміти невідворотність покарання. Так, Росія — держава з найбільшим ядерним арсеналом, і ми мусимо це враховувати, але це не може бути аргументом для того, щоб жертвувати правами потерпілих.

І, зрештою, ми маємо визнати, що правосуддя — довгий шлях. Тож сподіватися на те, що 2023-го ми почуємо вирок російському політичному та воєнному керівництву, було б наївно. 

Фото: ілюстративне, Getty Images

Читайте також: У Європарламенті ПВК «Вагнер» можуть визнати терористичною організацією: що це означає?

Додавайтесь в наш Телеграм Бахмут живе тут, отримуйте інформацію про події в Бахмуті та бахмутян в евакуації.

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

Bakhmut in russian propaganda: occupiers cover the city with posters ahead of May 9

Семаковська Тетяна 16:35, 4 Квітня 2025
Propaganda poster displayed in Bakhmut / photo from Russian sources

On the streets of temporarily occupied Bakhmut, the Russian army has begun displaying propaganda posters on billboards. Several large posters are noticeable throughout the city as the occupiers “decorate Bakhmut for Victory Day,” celebrated by Russians on May 9th.

Read more in the article by Bakhmut IN.UA.

Bakhmut, 2025

Russians claim to be hanging propaganda posters in Bakhmut / photo from Russian sources

Russian propagandists claim that in anticipation of the “great holiday of May 9th, Victory Day,” there is a special excitement and hope in “liberated” Bakhmut. They describe the city as slowly but surely rising under the protection of the Russian armed forces. According to them, streets that recently echoed with explosions now frequently display Russian tricolors, symbolizing a new life under the “reliable protection of Russian soldiers.”

Russians hang propaganda symbols in Bakhmut / screenshot from Russian sources

The propagandists assert that for them, “May 9th in Bakhmut acquires a special, sacred significance, becoming a symbol of the unity of soldiers and civilians, their shared faith in a bright future.” They emphasize that“Bakhmut has not been abandoned to the “Nazis” the city is being reborn, ready to build a new life under a peaceful sky, cleansed of the filth of fascism.”

Bakhmut under occupation

The Russian narrative of the city’s “revival” lacks concrete actions. Currently, no demining or clearing operations are being conducted—essential steps for genuine recovery. Instead, the occupiers focus on propaganda efforts, such as painting Russian tricolors on poles and altering road signs from Ukrainian to Russian near the city.​

It’s important to note that the Russian occupation forces have devastated Bakhmut using a scorched-earth strategy, as reported by Oleksandr Syrskyi, Commander-in-Chief of the Armed Forces of Ukraine. The Russian army has killed 204 residents of Bakhmut, including four children, and over 500 have been injured, according to Bakhmut’s mayor, Oleksiy Reva, in a conversation with Ukrinform.​

As of March 28, 2023, Russian shelling has damaged 497 apartment buildings (73.7%) and 4,325 private houses (27.5%) in Bakhmut.

What Bakhmut looked like before the russian invasion

Before the full-scale invasion, Bakhmut was home to over 70,000 people and was developing steadily. One of the largest sparkling wine producers in Ukraine and Eastern Europe, “Artwinery”, was operating in the city.

Spring in peaceful Bakhmut / photo taken before the Russian full-scale invasion
Набережна 06d22
Embankment in Bakhmut / photo taken before the full-scale invasion
Бахмут до війни
Recreation area in Bakhmut / photo taken before the full-scale Russian invasion
Бахмут до війни
Recreation area in Bakhmut / photo taken before the full-scale Russian invasion
Bakhmutka River / photo taken before the full-scale Russian invasion
Bakhmutka River / photo taken before the full-scale Russian invasion
A holiday in Bakhmut / photo taken before the full-scale Russian invasion

What Bakhmut Looks Like in 2025

Today, Bakhmut lies in ruins. The Russians occupied the city in the spring of 2023. The occupiers called it a “liberation,” but the city now resembles complete devastation.

Bakhmut, late January 2025, aerial view
Bakhmut, late January 2025, aerial view
Bakhmut railway station, late January 2025, aerial view
Bakhmut, late January 2025, a local church destroyed by the Russians
Bakhmut apartments, 2025

This is what the new reality looks like for Bakhmut. The Russians wiped the city off the map.

Stay updated! Follow us on Instagram and Youtube for the latest news.

У деокупованих громадах Донеччини проведуть виїзні прийоми від ПФУ

Дмитро Скопіч Скопіч Дмитро 16:00, 4 Квітня 2025
Гривні / фото ілюстративне, iStock

Спеціалісти з Головного управління Пенсійного фонду України (ПФУ) в Донецькій області будуть приймати громадян та громадянок на деокупованих територіях Донецької області. Так, наприклад, 9 та 23 квітня вони працюватимуть в місті Святогірськ.

Про це повідомили представники Бахмутської міської ради.

Виїзні прийоми ПФУ в Донецькій області

Виїзний прийом для мешканців Святогірська відбудеться вже завтра 9 квітня 2025 року за адресою: вулиця Івана Мазепи. Наступний візит запланований на 23 квітня.

Для онлайн звернення потрібно використовувати наступні номери телефонів:

  • +380 (50) 705 1262;
  • +380 (50) 999 7249.

Зазначимо, що прийом проводитиметься й в селищі Хрестище Святогірської міської громади. Він запланований на 25 квітня 2025 року.

Також представники ПФУ планують провести виїзні прийоми в декількох населених пунктах Лиманської громади, а саме:

  • 7 квітня — Коровоярський старостинський округ (село Коровій Яр), Яцьківський старостинський округ (село Яцьківка);
  • 11 квітня — Яровський старостинський округ (село Ярова);
  • 16 квітня — Дробишевський старостинський округ (село Дробишеве);
  • 21 квітня — Рубцівський‌ старостинський‌ округ (село Рубці, село Лозова).

Для онлайн-звернення мешканці Лиманської громади можуть звертатися за консультаціями за номером + 380 (91) 910 1350. Консультацію можна отримати й в місті Лиман у відділені ПФУ за адресою вулиця Незалежності, 46.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Bakhmut in russian propaganda: occupiers cover the city with posters ahead of May 9

On the streets of temporarily occupied Bakhmut, the Russian army has begun displaying propaganda posters on billboards. Several large posters are noticeable throughout the city […]

У деокупованих громадах Донеччини проведуть виїзні прийоми від ПФУ

Спеціалісти з Головного управління Пенсійного фонду України (ПФУ) в Донецькій області будуть приймати громадян та громадянок на деокупованих територіях Донецької області. Так, наприклад, 9 та […]

16:00, 04.04.2025 Скопіч Дмитро

Як зв’язатися з оператором ПриватБанк: усі способи

Зв’язок з оператором ПриватБанку може стати необхідним у різних ситуаціях — від блокування картки до уточнення банківських послуг. Українці та українки щодня стикаються з потребою […]

15:00, 04.04.2025 Скопіч Дмитро

Хто з чоловіків може виїхати за кордон у 2025 році: пояснення для українців

В Україні продовжує діяти воєнний стан, а разом із ним й певні обмеження для чоловіків призовного віку на виїзд за кордон. Проте, навіть в таких […]

14:00, 04.04.2025 Скопіч Дмитро
майстер-клас

Безоплатний майстер-клас із писанкарства для бахмутян у Києві: як долучитися

У Національному музеї історії України у Другій світовій війні, що розташований у Києві, відбудеться майстер-клас із писанкарства. Відвідати його можуть і ВПО з Бахмута. Заняття […]