Приміряти чужі проблеми на себе: як у Вільногірську допомагають позбутися стресу завдяки театру

Семаковська Тетяна 17:22, 17 Липня 2023

Вже близько півроку у Вільногірську, що на Дніпропетровщині, працює психологічний ХАБ «Щасливі діти – щасливі батьки». Сприяє його активному розвитку релокована в цю громаду бахмутська громадська організація «Бахмутська Фортеця» та місцеві психологи. Тут місцеві вчать опановувати емоції та контролювати свій рівень стресу, одним із цікавих методів для громади став психологічний театр, під менторством психолога Олександр Зинченко.

Як театр допомагає переселенцям та місцевим мешканцям подолати стрес, опанувати емоції, подивитися на себе з іншого боку і «приміряти» роль іншої людини – читайте в нашому матеріалі.

Що таке психологічний театр?

Підлітки у Вільногірську мають можливість відвідувати хаб. Фото: «Бахмут.IN.UA»

Фахівець Олександр Зинченко пояснює, що психологічний театр — це своєрідний формат набуття досвіду через нові ролі, аналіз особистої проблеми на рівні групи, та пошук розв’язання проблеми через підказки інших людей, які «грають» людину, що має проблему. Наведемо простий приклад: якщо людина ніяк не може наважитися поговорити з батьками через давню сварку чи образу, але прагне спілкування, цю ситуацію приміряють на себе різні учасники групи, й кожен по своєму вирішує, як він би вчинив. Серед таких імпровізацій може бути те саме рішення, яке не бачить особа.

«За час реалізації проєкту ми почали з легких методик, як-то обігрування українських казок. До речі, так ми вивчаємо традиції та історію українського народу, і зараз вже пробуємо розстановки. Я дуже задоволений результатом – діти та підлітки розвивають творчі навики, навчаються критично мислити, опановують емоції і використовують їх з користю у житті», — розказує Олександр Зинченко психолог ХАБу «Щасливі діти – щасливі батьки».

Казки для дорослих

Діти у Вільногірську вчаться долати стрес за допомогою казкових персонажів. Фото: «Бахмут.IN.UA»

Психологічний театр також допомагає відволіктися від сумних думок, які спливають у переселенців у зв’язку з вимушеним переїздом, це гарний спосіб розвантаження.

Психолог відмічає, що під час обігрування українських казок підлітки не лише вбирають досвід, але й пробують змінювати кінцівки, коли вона обурює несправедливістю, що дозволяє придумати нову особистість чи нову поведінку старого героя.

«Коли діти почали писати свої казки – це допомогло розвинути їм творчі риси характеру, розширити бачення світу і поглянути на нього зі сторони наглядача, бути ніби зверху події. І вже потім ми перейшли на наступний етап – розстановки, це коли учасники психологічного театру почали обігрувати ситуації з реального життя, і це підліткам подобається найбільше», — говорить Олександр.

Як починав працювати ХАБ “Щасливі діти – щасливі батьки” дивіться у відео:

Читайте також: Як у Вільногірській громаді дбають про ВПО та їхній комфорт в евакуації?: дослідження ГО «Бахмутська фортеця»

Хаб вчить підлітків розрізнятися свої емоції та відчуття

Юлія Жжонова – нова учасниця психологічного хабу у Вільногірську, і вона попросила розібрати її проблему, пов’язану з навчанням. Подруга дівчинки Вікторія Перекопська, яка грала в розстановках саме товаришку, поділилася відчуттями від ролі Юлі, яку вона приміряла в межах психологічного театру.

«Юля мала в строк надати декілька творчих завдань, але не встигала, дуже розгубилася з цього приводу, не знала, що робити. Ми розіграли її ситуацію і надали декілька варіантів розв’язання проблеми – поспілкуватися з викладачем та попросити посунути терміни, попросити допомоги у друзів чи здавати завдання поступово. Але, найбільше мене вразило те, що під час гри ми розплутували клубки кольорових ниток, і саме в ці моменти знаходили відповіді. Тобто, тактильні відчуття допомогли впоратися з моральними проблемами», — поділилася відчуттями Вікторія.

Олександр Зинченко спостерігає, що діти та підлітки не завжди вміють розрізняти власні емоції та відчуття, не розуміють чому вони з’являються і що з ними робити.

Бахмутська фортеця допомагає переселенцям адаптуватися до нового життя

Комунікація між підлітками – один із важливих способів знайти порозуміння. Фото: «Бахмут.IN.UA»

ГО Бахмутська фортеця психологічно підтримує громадян України, які отримали статус переселенця. У Вільногірську, зокрема, є чимало бахмутян, які звертаються за допомогою до хабу, яким опікується громадська організація. У переселенців досі присутня тривога чи переживання.

Щоб допомогти розуміти себе більше і усвідомлено проживати відчуття та емоції, психолог хабу запровадив на заняттях гру — «ринок емоцій», де діти продають емоції один одному, або виступають носіями декількох емоцій, які допомагають їм впоратися з труднощами в певних життєвих ситуаціях.

Вікторія Аліфашкіна, переселенка з Бахмуту, поділилася думками, що саме позитивна емоція допомогла подолати конфліктну ситуацію.

«Я прийшла на прийом до лікаря, мала з собою три відчуття – зацікавленість, задоволеність та злість. Пояснюючи лікарю свою проблему він мене зовсім не розумів, наростала конфліктна ситуація, і ось викликаючи по черзі свої відчуття (яких грають підлітки – прим ред.), саме зацікавленість допомогла мені спокійно поговорити з лікарем».

Олександр Зинченко все ж таки додає, що мати негативні емоції також нормально і вони мають бути у кожній людині, треба лише правильно ними користуватися.

Читайте також: Тваринам не вистачає любові: як працює притулок для хвостатих у Вільногірську

Діти у хабі. Фото: «Бахмут.IN.UA»

«Злість, наприклад, це захисна емоція, яка допоможе вам вибудувати особисті кордони, а потім налагодити комунікацію з людиною, щоб було комфортно вам».

Різні формати психологічного театру в ХАБі “Щасливі діти – щасливі батьки”, який працює в межах ініціативи «Нова громада – нове щасливе життя», що реалізується ГО «Бахмутська Фортеця» за підтримки проєкту USAID «Демократичне врядування у Східній Україні» допомагають підліткам – як переселенцям, так і місцевим мешканцям, більше розуміти себе та свою поведінку, раціонально використовувати власні ресурси, опановувати методи психологічної самодопомоги, застосовувати власні емоції та відчуття як інструмент в різних життєвих ситуаціях.

Попри те, що громадська організація сама була змушена релокуватися з Бахмута, вона продовжує працювати в евакуації вже з новими цілями, допомагаючи переселенцям зробити їхнє життя якіснішим, позбувшись тривоги, страху чи надмірного стресу.

Фото: «Бахмут.IN.UA»

Бахмут живе тут! Підписуйтесь на наш телеграм, тут завжди оперативні новини про місто, найсвіжіші фото та відео

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

ід картка оформити

Паспортний сервіс, ЦНАП та Дія: як отримати картку ID

Сьогодні більшість українців переходять на електронні документи, а також оформляють картку з електронним носієм. Як отримати ID-паспорт в Україні, скільки коштує така послуга та де […]

Українці закордоном

Без пільг в Чехії й офіційної роботи в Польщі: які зміни чекають біженців з України

За даними Мінекономіки, від початку війни з України виїхало 6,2 млн українців, які наразі перебувають за кордоном. Українські біженці живуть у Європі, США, Азії. За […]

Гранола, салат з макаронами й тости: що приготувати дитині до школи

Одним з важливих аспектів підготовки до школи є забезпечення вашої дитини поживним та ситним обідом, а також корисними закусками, щоб підтримувати її енергію протягом дня. […]

Як користуватися газовою горілкою: Станіслав Балдін з ДСНС розповів основні правила безпеки

Минулого року українцям довелося вчитися жити та адаптуватися до блекаутів. Такі речі, як газові горілки стали звичними та допомагали людям пережити відключення електроенергії. З настанням […]

Лікарня Святого Пантелеймона Першого територіального медоб’єднання Львова

Які медичні послуги можна безоплатно отримати у Львові

Кожен пацієнт може безоплатно пройти діагностичні та лабораторні обстеження у місті Лева. Таке право мають громадяни, які підписали декларацію з сімейним лікарем.  Про це повідомляє […]

14:28, 24.09.2023 Микола Ситник