Бахмутяни постраждалі від “націоналістів”: хто і для чого скаржиться на Україну в ООН

Семаковська Тетяна 11:44, 9 Липня 2023

Бахмут 74cd3

Після знищення Бахмута, росіяни депортували тисячі мешканців, чиї домівки самі ж зруйнували. У червні так звана омбудсменка самопроголошеної днр розповіла про те, що окупанти документують злочини ЗСУ для подальшої передачі їх у міжнародні інстанції. Це вони роблять зокрема через свідчення бахмутян, які зараз знаходяться на окупованих територіях. Чим такі скарги загрожують Україні — розповідаємо в матеріалі.

Крім прямої збройної агресії та інформаційних нападок на Україну, рф з 2014 року намагається вести свою гібридну війну в правовому полі, використовуючи міжнародні організації. Наприклад, після окупації частини територій у 2014 році, росія розгорнула цілу схему подачі скарг на дії України від мешканців тимчасово окупованих територій до Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ).

Журналісти програми “Схеми” дослідили відкриті дані ЄСПЛ та позовні заяви. Вони виявили зв’язок між ними та одіозним ексдепутатом ВРУ Олегом Царьовим та російськими юристами, які отримували гроші від політичних діячів рф. Послуга написання скарги просувалася серед населення окупованих територій та була безплатною для людей. Одна з таких адвокаток за менш ніж два роки подала близько пів тисячі таких скарг. Журналісти підрахували, що для таких промислових обсягів вона мала готувати одну скаргу за 1,5 дня та працювати без вихідних.

Зокрема через це, Україна є у трійці «лідерів» країн, мешканці яких масово скаржаться на порушення прав людини до ЄСПЛ. Наразі росія систематично скаржиться на Україну протягом засідань Ради безпеки ООН, а її представники продовжують говорити про збір свідчень злочинів ЗСУ у людей, яких вони депортували з України з початку повномасштабного вторгнення.

радбез 9c761росія постійно намагається виправдати себе та дискредитувати Україну через міжнародні організації. Фото: zn.ua

Перекладення провини

У червні цього року «омбудсменка» т.з. днр Дар’я Морозова заявила на конференції, яка була присвячена подіям у Бахмуті, що свідчення злочинів ЗСУ будуть відправлені в ООН та інші міжнародні правозахисні організації. На думку цієї особи «Київ грубим чином порушує міжнародні стандарти, які встановлені Женевськими конвенціями». Це стандартна тактика перекручування фактів, яку систематично використовує росія. Її мета, це перекласти провину за свої злочини на Україну та її уряд.

Катування, зокрема публічні, військовополонених та цивільних, депортація дітей, обстріли цивільної інфраструктури, це тільки частина тих злочинів, які здійснює росія в Україні щодня. Проте, кожного разу, вони на державному рівні заявляють, що це все результати дій самої України. Подібні спроби мало впливають на думку наших партнерів. Проте, країни, які прихильні до росії можуть використати такі інформаційні приводи проти України з метою зменшення її підтримки. 

«Питання скоріше не в самих повідомленнях, а в їх медійному висвітлені. Якщо ми говоримо про суспільну думку, то, на жаль, російська пропаганда вміє маніпулювати інформацією. Навіть якщо такі повідомлення будуть безглузді й безпідставні, для загальної аудиторії заява РФ про наявність таких повідомлень, вже впливатиме на їх думку. Особливо це стосується аудиторій тих країн, які більш вразливі до російської пропаганди.

 

Коли ж ми говоримо про міжнародні організації та політичне керівництво країн, це питання їх власного вектора. Країни-союзники РФ також можуть використовувати необґрунтовані повідомлення як засіб пропаганди. Однак, країни, які є союзниками України та нейтральні країни будуть спиратися не лише на наявність повідомлення, а на його зміст – чи обґрунтоване повідомлення, чи є в ньому належні докази, які дійсно доводять порушення, його проходження через процедуру (чи визнане воно прийнятним, які результати розгляду).

 

Тому основне в таких випадках, на мою думку, — належна реакція та комунікація з боку України», — розповіла редакції Бахмут.IN.UA правова аналітикиня Центру прав людини ZMINA Онисія Синюк.

Зміна 4f911Експертки Центру прав людини ZMINA надали свої коментарі щодо використання рф міжнародних організацій задля дискредитації України. Фото: сайт Центру прав людини ZMINA

Крім тих «свідчень» які збирають на окупованих росією територіях України, в березні минулого року рф створила міжнародний громадський трибунал по Україні, який теж опитує людей, які постраждали від «націоналістів на Україні». Нам не вдалося знайти переліку країн, які б ще були у складі цієї міжнародної групи. Проте, представники рф вже заявили про величезну кількість зібраних матеріалів. Є ймовірність, що такі матеріали будуть теж використані з метою дискредитації України перед внутрішньою та міжнародною аудиторією.

трибунал bc7f0росія створює організації, які імітують збір свідчень про злочини України. Фото: окупаційні ресурси

Слідом за російським кораблем або куди підуть подібні скарги

росіяни та їх поплічники мають можливість імітувати збір свідчень злочинів України у своїй країні та розповідати про це власній аудиторії. Проте, згідно з їх риторикою, вони планують виносити ці звинувачення на рівень міжнародних організацій. ЄСПЛ втратив юрисдикцію над діями росії з вересня минулого року, бо з 16 вересня рф офіційно припинила бути договірною стороною Європейської конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, яка є базовим документом Ради Європи та ЄСПЛ. Це значить, що рф має виконати всі рішення ЄСПЛ щодо подій, які відбулися до 16.09.2022, але позовні заяви щодо подій після цієї дати Суд приймати до розгляду не буде.  Проте, в заручниках у росіян досі знаходяться велика кількість українців на ТОТ. Оскільки вони вже мають досвід використання українців проти їх же країни, то вони можуть повторити цю тактику знову.

Радниця з прав людини, Центр прав людини ZMINA, Наталія Охотнікова пояснює, що на сьогодні інформація про те, що схема массового подання заяв, яку зафіксували у 2014-2015 роках, за підтримки екс-народного депутата Олега Царьова, знову запрацювала немає.

ЄСПЛ 4239eУ 2014-2015 рр рф організувала цілу програму масового подання скарг на Україну в ЄСПЛ. Фото: відкриті джерела

«Якби з початку повномасштабного вторгнення була велика кількість заяв проти тільки України, то Суд (ред. — ЄСПЛ), як на мене, видав би якийсь пресреліз, або новину на сайті щодо статистики, яка б про це свідчила. Ситуація умовного 2015 та 2023 року відрізняються тим, що зараз йде активне військове протистояння. Тому, можливо, тільки після того, як активна фаза військових дій буде завершена або суттєво сповільниться, російські сили повернуться до ідеї  масово «закидати» ЄСПЛ заявами проти України щодо подій, що розпочались після повномасштабного вторгнення Росії в Україну», — розповіла редакції Бахмут.IN.UA радниця з прав людини, Центр прав людини ZMINA, Наталія Охотнікова.

Наталія також пояснила, що відповідальності за подібні «фабрики» скарг до ЄСПЛ немає, адже в цьому відсутній склад злочину. З боку ЄСПЛ є спосіб боротися з цим «зловживанням» правом на звернення — це ретельна фільтрація всіх вхідних заяв та відхилення таких, що явно необґрунтовані або подані з метою створення позовів з корисливих міркувань проти певної держави.

так звані 0f6baСамопроголошена днр заявила, що готує скарги на дії України до міжнародних організацій. Фото: окупаційні ресурси

Які скарги про порушення прав може подати росія через зрадників і маріонеток?

На своїй пресконференції с залученням декількох бахмутян 19 червня, так звана омбудсменка самопроголошеної днр Дар’я Морозова згадала про подачу свідчень про злочини ЗСУ до ООН. Ці заяви дійсно можуть справдитися, адже така можливість у рф та її поплічників існує. З урахуванням того, що росії важливо зменшити підтримку України будь-якими методами, зокрема через дискредитацію, ці слова у майбутньому можуть перетворитися у реальні дії.

Правова аналітикиня Центру прав людини ZMINA Онисія Синюк пояснює, що загалом є дев’ять основних договорів ООН із прав людини й спеціальні комітети до них. Вони мають повноваження розглядати індивідуальні повідомлення від потерпілих щодо порушення прав, а також передбачають можливість подання міждержавних повідомлень, якщо держава-член вважає, що інша держава не дотримується своїх міжнародних зобов’язань за договором. Основними Комітетами, до яких теоретично можуть подаватися скарги проти України — це Комітет по правах людини (стосується порушення Міжнародного пакту про громадянські й політичні права), Комітет проти катувань (стосується порушення Конвенції проти катувань та інших жорстоких, нелюдських або таких, що принижують гідність, видів поводження і покарання), Комітет з насильницьких зникнень (порушення Конвенції про захист усіх осіб від насильницьких зникнень) та Комітет з прав дитини (порушення Конвенції про права дитини).

У випадку подачі міждержавних повідомлень мова має йти про держави, які визнали компетенцію Комітетів — це стосується як держави, щодо якої подається повідомлення, так і тієї, яка подає повідомлення. Наприклад, рф не є стороною Конвенції про насильницькі зникнення і не визнала компетенцію Комітету з прав дитини, отже, не може подавати повідомлення щодо порушення за цими договорами.

Стороною подачі не можуть бути так звані ЛНР та ДНР, оскільки вони не є невизнаними державами. Зато повідомлення про порушення прав людини можуть подавати громадські організації.

ООН 06e37В теорії росія може подати скаргу на Україну в ООН. Фото: відкриті джерела

Крім того, для подачі подібних скарг у будь-яку інстанцію потрібно виконати ряд вимог щодо оформлення та обґрунтування. За відсутності цього, скарги не будуть прийняті міжнародними інституціями.

Як ставитися до українців, які свідчать на користь росії?

Депортація ba723рф депортувала 8% мешканців Бахмута. Фото: сайт “Україна без тортур”

За даними самих окупантів, вони вивезли з Бахмуту понад 7 тисяч осіб. Звісно, що серед цих людей існують ті, хто має проросійську позицію та добровільно дає свідчення росіянам щодо «злочинів ЗСУ». Утім, треба розуміти, що в руках росіян можуть бути люди, які стали заручниками рф. Наразі це складно довести, але є принаймні один випадок примусової депортації, коли наприкінці лютого цього року росіяни вивезли зі Ступок частину парафіян Свято-Георгіївського храму разом з отцем Олексієм, який єдиний в громаді залишався, щоб допомагати людям.

Те, що такі люди говорять на камеру або задля свідчень, це має вважатися як спроба вберегти своє життя, а не злочин проти України. Адже, з початку повномасштабного наступу ми стали свідками багатьох відеозаписів з українськими військовополоненими, які на камери росіян оговорювали Україну. Ми не можемо знати передумови кожної такої історії. Але ми неодноразово бачили, як росіяни гребують всіма міжнародними нормами та використовують всі можливі способи, щоб досягнути своєї агресивної мети.

Тож, важливо не узагальнювати всіх депортованих до рф та ТОТ людей, а аналізувати передумови потрапляння під депортацію, минулі вчинки чи слова та, виходячи з цього, робити висновки. Проте, навіть сам факт подачі цих документів може слугувати додатковим інформаційним приводом для росії та ще одним наративом, спрямованим проти України.

Олексій 7bf31Депортований з Бахмута отець Олексій. Фото: надане волонтеркою церкви

Читайте також: Чи можуть українці, які повернулися з окупації претендувати на фінансову допомогу від держави?

Нагадаємо, російська пропаганда часто використовує міжнародну підтримку для просування своїх наративів. Так, цього разу, мережею ширитися відео де нібито австралійці вітають росіян зі звільненням Бахмуту. Хто ж насправді на відео та що за події висвітлюються — читайте у нашому розслідуванні.

Фото: 24 Канал

Бахмут живе тут! Підписуйтесь на наш телеграм, тут завжди оперативні новини про місто, найсвіжіші фото та відео

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

Як захистити дитину від комарів: поради від фахівців Бахмутської лікарні

Семаковська Тетяна 13:00, 15 Червня 2024
Комари та діти / ілюстрація Бахмут IN.UA

Літо — це не тільки пора оздоровлення для дітей, але й потенційна загроза алергічної реакції через збільшення комарів. Укуси цих комах можуть викликати свербіж, або небезпечну алергію.

Як захистити свою дитину від небезпеки влітку й чому, навіть одяг дитини має значення — редакції Бахмут IN.UA розповіли фахівці Бахмутської лікарні в Броварах.Чим комарі небезпечні для дітей.

Як захистити дитину від комарів

Найкращий захист від укусів комарів для дітей — це попередження укусу, бо лікувати його, кажуть фахівці значно важче. Відтак, для захисту дітей вдома треба зачиняти двері та вікна або користуватися протимоскітними засобами.

Дітей треба одягати в одяг світлих тонів для відпочинку на природі, бажано, щоб всі ділянки тіла були закриті одягом. Можна використовувати репеленти які знижують ймовірний ризик укусів. Яскравий одяг та парфуми не рекомендовано використовувати, тому, що вони навпаки приваблюють комарів.

Додамо, що ввечері не слід лишати ввімкненим світло та залишати навстіж відкриті вікна, бо це приверну увагу комах, виняток, якщо у вас вдома є протимоскітна сітка.

Маленькі та безневинні, на перший погляд, комахи несуть в собі загрозу для малюка. Внаслідок укусу у дитини може з’явитися набряк, біль в животі та навіть озноб.

Якщо у дитини такі є прояви як:

 • набряк на шкірі до 10 сантиметрів, який довго зберігається, свербить, іноді місце укусу може боліти;
 • на місці укусу може бути висип по типу кропив’янки;
 • при множинних укусах рідко, але буває біль в животі
 • бронхоспазм чи озноб.

Ці фактори є небезпечними, тому потрібно звернутись до лікаря

Яка реакція дитини на укус комара є нормальною

insect 3415406 1280 6c2ee
Комарі часто ховаються у траві або на деревах / фото з відкритих джерел

Якщо так сталося, що дитину таку вкусив комар є фактори, які визначають чи нормальною є реакція шкіри малюка на укус, до них належить:

 • почервоніння;
 • набряк;
 • свербіж;
 • міхур в місці укусу
 • також у деяких дітей, особливо при повторних укусах може виникнути значна за розмірами припухлість.

Всі ці симптоми є нормальними, тож хвилюватися не варто.

Чим обробити укуси комарів та як надати дитині першу медичну допомогу при укусі комара

kid 1241817 1280 5fdd4

Дівчинка з іграшкою / фото з відкритих джерел

 • потрібно оглянути місце укусу;
 • потім промити місце укусу антисептиком;
 • нанести мазь, рекомендовану після укусів;
 • дати дитині протиалергічний препарат, дозування відповідно до віку

Дотримуючись простих правил безпеки ви зможете вберегти свою дитину від укусу комара, проте навіть, якщо малюка вжалила комаха — не слід бити на сполох. Потрібно надати медичну допомогу та спостерігати за станом дитини.

Зверніть увагу, що захист від комарів для дітей влітку потребує особливої уваги. Бажано проконсультуватися з сімейним лікарем, щоб дізнатися, які саме засоби захисту від комарів для дітей, підходять вашому малюку.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Професійний подолог розповів, як правильно обрати взуття

Семаковська Тетяна 12:00, 15 Червня 2024

Взуття, яке ми носимо, має значний вплив на здоров’я, оскільки неправильне взуття може спричинити різноманітні проблеми з ногами, хребтом і навіть загальним станом організму. Взуття повинно надавати підтримку і стабільність вашим ногам і стопам. Недостатня або неправильна підтримка може призвести до надмірного навантаження на окремі частини стопи, що може викликати болі, розтяжки м’язів та інші проблеми.

Редакція Бахмут IN.UA поспілкувалася з членкинею Асоціації Подологів з медичною освітою Іриною Николь та спитала її, як правильно вибрати взуття та чому це важливо. 

Як обрати взуття

Некомфортне взуття може спричинити болі в стопах, нігтях, суглобах і спині. Це може вплинути на поставу, на вашу здатність ходити, стояти й виконувати повсякденні дії. Правильне взуття допомагає запобігти пошкодженням. Неважливо, носите ви туфлі, босоніжки чи кросівки, треба обирати правильну пару взуття, щоб ваші ноги залишалися здоровими. 

Неправильно підібране взуття впливає безпосередньо на всі проблеми, з якими звертаються клієнти до подолога: травми, деформації нігтів, мозолі, натоптиші. Також це спричиняє ортопедичні проблеми, такі як вальгусна деформація першого пальця (так звана кісточка). Адже ця проблема може бути набутою, через надмірно вузьке взуття,

Ірина Николь // лікарка-подолог з Трускавця

Ірина Николь, лікарка-подолог з Трускавця / фото з архіву героїні

Як правильно визначити розмір ноги

Щоб обрати взуття, що не натирає, потрібно навчитися правильно визначати розмір своєї стопи. Ірина розповідає, що для цього краще використовувати метод, яким користувалися ще наші батьки.

Для визначення правильного розміру стопи, робимо все, як наші мами робили в дитинстві, коли підбирали нам взуття. Стаємо ногою на аркуш паперу та олівцем обводимо контур стопи в зоні пʼятки та великого пальця. Краще, щоб з цим хтось допоміг, а олівець був розташований перпендикулярно до площини аркуша,

Ірина Николь // лікарка-подолог з Трускавця

2 3 c7d30
Важливо правильно визначити розмір своєї стопи / фото Olvi.ua

Відстань від п’ятки до великого пальця і буде розмір стопи в сантиметрах. Лікарка також попереджає, що розмірна сітка у кожного виробника різна, тому взуття треба підбирати саме в сантиметрах. 

Також варто зауважити, що кожен виробник виготовляє різну повноту виробу. Тому не у всіх виробників ваш розмір буде правильним та зручним взяттям саме для вас. Тому варто слідкувати й за цим моментом. Адже це допоможе вам обрати зручне взуття, що не травмує стопу.

Якщо взуття з устілкою, що витягується, рекомендую при виборі витягнути устілку і поставити на неї стопу. Якщо ваш великий палець або мізинець виходить за межі устілки, це взуття вам не підходить,

Ірина Николь // лікарка-подолог з Трускавця

З якого матеріалу краще вибрати взуття

Ірина Николь каже, що насправді немає ідеального матеріалу для взуття. Літній, зимній або демісезонний варіант взуття, варто обирати з урахуванням вашого розміру та вибрати правильне взуття для постави. А буде воно зі шкіри, замші, чи іншого матеріалу, це не принципово.

У якісному взутті важлива підошва, вона має бути гнучка. Також зверніть увагу на  її цілісність та однорідність. Часто виробник економить і підошва «пуста», лише заповнена перегородками. В такому випадку стопа буде провалюватись, взуття швидко сходжуватись і деформуватись, а також велика ймовірність утворення мозолів. Важлива фіксація п’ятки, якщо це закрите взуття, і висота носка,

Ірина Николь // лікарка-подолог з Трускавця

Вибір правильного взуття є запорукою здоров’я ваших ніг / фото з відкритих джерел

Лікарка закликає не обирати взуття за принципом, що воно розходиться та стане комфортним. Воно має бути комфортним з першого дня носіння.

Яка висота підборів оптимальна

Melly SL72636036 L1026 2 eb34b
Взуття на підборах має бути до 5 сантиметрів / фото з відкритих джерел

Багато жінок носять взуття на підборах. Це може впливати на здоров’я стопи, тому варто розуміти, яка правильна висота підборів на думку лікарів та як правильно вибрати висоту підборів у своєму взутті. 

Оптимальна висота каблука 3-5 см. Все залежить від висоти підйому та від розподілення ваги на стопи. Буває таке, що жінки які роками ходять на підборах та їм справді зручно, тому що 70% навантаження приймає передній відділ стопи. Якщо їх перевзути на низький хід, у них буде постійне враження, що вони надають в перед. Навіть якщо сходити з каблуків, це потрібно робити поступово, змінюючи їх висоту,

Ірина Николь // лікарка-подолог з Трускавця

Що таке ортопедичне та анатомічне взуття

Screenshot 59 59ba6
Приклад анатомічних кросівок / фото з відкритих джерел

Ірина Николь пояснює, що є два поняття: ортопедичне та анатомічне взуття. Їх часто плутають.

Ортопедичне взуття виготовляється для корекції стопи з врахуванням її індивідуальних деформацій. Устілка каркасна, помірно жорстка. Щільний та жорсткий задник для фіксації п’ятки. Широкий носок і міцна фіксація стопи, щоб нога не “гуляла”,

Ірина Николь // лікарка-подолог з Трускавця

Тобто, вибирати ортопедичне взуття потрібно за індивідуальними показниками та за рекомендацією лікаря.  Анатомічне взуття — це правильне зручне взуття, яке перешкоджає розвитку деформацій. Лікарка каже, що саме це взуття рекомендовано як правильне, профілактичне взуття для здорових ніг, а також для комфорту тим людям, у кого вже існують деформації стоп. 

Отже, вибір взуття з урахуванням ваших особистих потреб може сприяти профілактиці або лікуванню багатьох хвороб стоп. Важливо обирати взуття, яке забезпечує належну підтримку, комфорт і враховує анатомію ваших ніг. Правильне взуття може значно покращити якість вашого життя та зберегти ваше загальне здоров’я. Більше корисних порад читайте у блозі фахівчині.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

БАХМУТ 35 2 f8f8c

Як захистити дитину від комарів: поради від фахівців Бахмутської лікарні

Літо — це не тільки пора оздоровлення для дітей, але й потенційна загроза алергічної реакції через збільшення комарів. Укуси цих комах можуть викликати свербіж, або небезпечну […]

Професійний подолог розповів, як правильно обрати взуття

Взуття, яке ми носимо, має значний вплив на здоров’я, оскільки неправильне взуття може спричинити різноманітні проблеми з ногами, хребтом і навіть загальним станом організму. Взуття […]

єОздоровлення: як отримати кошти на путівку до дитячого табору відпочинку

Родини, які мають дітей з вразливих категорій, можуть отримати кошти на путівку до дитячого табору. Ця акція проходитиме в межах програми єОздоровлення. Про це повідомили […]

10:00, 15.06.2024 Скопіч Дмитро

Як військовослужбовцям отримати безплатне житло від держави

Українські військовослужбовці мають право на отримання безоплатного житла від держави. Водночас для того, щоб скористуватися такою можливістю, потрібно відповідати певним умовам, зокрема, мати певну вислугу […]

16:00, 14.06.2024 Скопіч Дмитро

Чи будуть відключення світла на Донеччині 14 червня: ДТЕК

10 червня 2024 року у Донецькій області відбудуться планові тимчасові відключення електроенергії за стабілізаційними графіками. Це необхідно для балансування енергосистеми, яка зазнала руйнувань внаслідок ракетних […]