Чому вбивці з “Вагнера”, які знищили Бахмут, стали суперзірками в Ростові?

Семаковська Тетяна 18:14, 3 Липня 2023

wagner v rostove6 570x270 e26b9Ми вирішили дослідити, чому під час “походу на Москву”, який в інформаційних ресурсах з подачі путіна називали бунтом, заколотом або переворотом, для мешканців Ростову виявився святом. Вивчаючи місцеві канали Ростова, ми помітили, що після відходу вагнерівців, з’явився кліп про їх перебування в місті, а місцеві канали заповнилися фотографіями та відео теплої зустрічі та “щемливого” розставання містян з бойовиками ПВК. У матеріалі ви знайдете коментарі експертів та історію укорінення любові до військових в російському суспільстві. 

Росіяни фотографуються з бойовиками та з військовою технікою. Джерело: окупаційні ресурси

Увечері 23 червня глава ПВК “Вагнер” Євген Пригожин почав свій похід на москву. Не зважаючи на великі надії, він швидко закінчився та російському уряду вдалося врегулювати ситуацію або, принаймні, зробити видимість цього. Проте, за короткий час вагнерівцям вдалося заблокувати військові об’єкти в Ростові-на-Дону та опинитися на центральних вулицях міста.

Реакція самих росіян на такі з першого погляду стресові обставини була дуже радісна. Люди підходили фотографуватися з вагнерівцями, приносили їм їжу. Після їх виходу з міста, групи знайомств Ростову-на-Дону почали наповнюватися постами з пошуком вагнерівців, в яких люди називали їх милими та хорошими людьми. Тобто, росіяни реагували на військовий переворот, як фанати реагують на концерт суперзірок. 

Прихід бойовиків у місто росіяни сприймають як святкову подію. Джерело: окупаційні ресурси

Історія злочинів ПВК

ПВК була заснована в росії ще у 2013 році й до 2022 року вагнерівці були де-факто кишеньковою армією рф, яка виконувала бойові задачі в Лівії, Сирії, Лівані, Венесуелі та багатьох інших країнах.  До 2022 року вже існувало багато свідчень про те, що вагнерівці катують та вбивають людей у тих місцях, де знаходяться. Наприклад, Human Rights Watch писали про такі випадки у Центральноафриканській республіці. В Україні цих бойовиків було помічено у боях за Луганський аеропорт, у битві за Дебальцеве, вони збили транспортний літак ІЛ-75, чим вбили 49 людей та здійснили багато інших злочинів. 

Довгий час будь-які зв’язки з урядом або міністерством оборони рф заперечувалися. До того ж російське законодавство забороняє створення ПВК та роботу найманців. Проте, це робило вагнерівців ще більш вигідним військовим активом рф. Адже ці «люди»  знаходяться поза рамками законодавства та були гарною можливістю для росії продовжувати вести гібридні війни в різних куточках світу. Хоча їх зв’язок із путіним міжнародні журналісти-розслідувачі встановлювали легко, через Пригожина, офіційний кремль продовжував відхрещуватися від цих фактів. 

Вагнерівці скоюють злочини всюди, де вони бувають. Джерело: Human Rights Watch

З 24 лютого ПВК почала відкрито допомагати окупаційній армії росії захоплювати та знищувати українські землі. Вони були долученні до кривавого захоплення та знищення Бахмута, що не приховувалося ні пропагандистами, ні офіційними особами рф. У відеороликах, місцеві мешканці, яких депортували на окуповану територію чи вивезли в рф називають вагнерівців героями. Більше у матеріалі: Як бахмутян використовують для піару пригожина?

З початку повномасштабного наступу, вагнерівці зазнали великих втрат від української армії. Якщо до 2022 року ПВК мала високі критерії відбору найманців до своїх лав, то вже з літа 2022 року почалися відбори найманців через рекламу у ВКонтакте та у в’язницях

Внутрішній конфлікт між Міністерством оборони росії та ПВК Вагнера наростав вже давно. Він досягнув свого апогею 23 червня з початком так званого бунту Пригожина. Фінал цього протистояння був достатньо швидким та закінчився не на користь Пригожина. 

Пригожин покидає Ростов, його тепло проводжують місцеві мешканці. Джерело: Getty Images

З самого початку перевороту в росії в українському сегменті соціальних мереж почали з’являтися меми та слова підтримки діям вагнерівців, що були написані у гумористичній манері. Це була комедійна реакція українців на такі події на території рф, а не щирі слова. Проте, в цій ситуації важливо не забувати, що історія злочинів вагнерівців триває в Україні з 2014 року.

Вже протягом повномасштабної війни нашу країну неодноразово шокували відео тортур військовослужбовців ЗСУ, які були вчинені представниками цієї ПВК. Крім того, основна спільна риса російської армії та вагнерівців в тому, що всі вони виступають за продовження війни в Україні. А сам конфлікт між ними був радше політичними перегонами у спробі отримати більше влади. Тим паче, що Пригожина вже не одноразово включали в соціологічні опитування з приводу політичних симпатій населення рф. До початку т.з. перевороту його рейтинг складав 19%, а одразу після завершення знизився до 10%. 

Росіяни люблять війни

Після всіх злочинів вагнерівців по всьому світу, вони опинилися з танками, кулеметами та автоматами на вулицях Ростову-на-Дону. Не зважаючи на нестабільність ситуації в місті, цивільні мешканці сходилися на площу та вітали бойовиків. Складно сказати, чи знає російське суспільство про всі злочини ПВК за роки її існування. В цьому випадку незнання не звільняє від відповідальності.

На відміну від КНР, російський уряд не закривав доступ до міжнародних інформаційних ресурсів на території країни, принаймні до 2022 року. Обмеженість інформації у російської аудиторії це їх власний вибір, тим паче у сучасному світі. До того ж що злочини вагнерівців у Бахмуті останній рік висвітлювалися у вигляді перемог на всіх каналах країни. 

Росіяни шукають бойовиків через місцеві групи знайомств. Джерело: окупаційні ресурси

«Ейфорія підказує мені, що десь у рф не проти зміни чинної влади. Апатія ж на дії Пригожина вказує на те, що більшість росіян сприймають як належне те, що ними керуватиме гангстер із власною армією найманців та найбільшою кількістю зброї. Вони ж продовжуватимуть займатися своїми повсякденними справами попри те, ким цей гангстер виявиться», – написав у своїй колонці на substack історик Тімоті Снайдер (у перекладі з Forbes).

Росіяни радіють бойовикам та виправдовують їх дії. Джерело: окупаційні ресурси

Навряд чи тепла зустріч вагнерівців свідчить про опозиційні думки в суспільстві. Ідеї Пригожина мало чим відрізняються від загальної мети росії у війни з Україною.  Подібна реакція може свідчити про наслідки російської суспільної звички ненавидіти місцеву владу, яка першою і єдиною зустріла бунт вагнерівців. В соціальних мережах росіян існує багато критичних коментарів з приводу влади, але вони дуже рідко направленні на верхівку країни. Це вигідно і самому кремлю, який десятиліттями підживлював наратив про те, що цар хороший, а бояри погані. Такий принцип допомагає відводити від центральної влади, в основному від путіна, критику населення. До того ж зняття з посади чиновника, яким народ не задоволений, створює видимість розв’язання проблеми для місцевих. 

«Те, що відбувалося в Ростові це ніяка не опозиція режиму (ред – зустріч містянами вагнерівців). Люди можуть бути налаштовані проти чинної влади та проти місцевого начальства, але підтримувати загальний курс на війну та на ствердження такої уявної імперської величі. Вони горнуться до тих, хто найгостріше, найяскравіше може цей образ солдатів імперії собою являти. Навіть це збірне військо із кримінальних злочинців і найманців може їм вважатися героями, майбутнім росії. Хоча, які герої, таке і майбутнє. Мабуть, що дуже сумне.» – сказав історик, краєзнавець, завідувач відділу Бахмутського краєзнавчого музею Ігор Корнацький.

Мілітарна тема і все, що з нею пов’язано,  дуже популярна в росії. Джерело: окупаційні ресурси

Прихильність до всього мілітарного розвивалася з 60-х років минулого століття. У 1965 році день перемоги став державним святом та офіційним вихідним. За десятиліття це свято росіяни перетворили у культ зі своїми обов’язковими символами, традиціями та лозунгами. Кардинально різний підхід до пам’яті про Другу світову війну можна оцінити з того, як відносяться до неї в країнах Європи та в росії. Якщо в Європі це день Пам’яті та примирення, а основним посилом цього дня є фраза «Ніколи знову», то в росії це святкування із надписами «на Берлін» та фразою «можемо повторити». 

Звеличування війни стало частиною національної свідомості населення росії. Тому, будь-які воєнні дії або їх демонстрація викликають у мас захват за умови, що це не шкодить їм персонально.

Навіть після кадрів зі зруйнованих міст України, таких як Бахмут та Маріуполь, росіяни не вважають, що дана ситуація є неприпустимою. Адже війна це логічне продовження імперського уявлення росіян про себе та про світ. Ця імперськість підживлювалася сотнями культурних та інформаційних продуктів.

В результаті росіяни не тільки вважають війну в Україні прийнятною, але й радіють військовій техніці на власних вулицях, не задумуючись про її потенційну небезпеку. Крім того, використання Z-символіки могло теж сприяти теплій зустрічі вагнерівців та їх зброї на площах міста з боку цивільних росіян. Це новітній ідеологічний символ рф, який демонструє прихильність до влади та кровожерливі окупаційні прагнення росіян. Тож, для мешканців Ростову-на-Дону танки стали фотозоною, а озброєні чоловіки з прихованими обличчями – ледве не кумирами.  

«Це загальні тенденції, які з’явилися у радянському союзі ще в середині 60-х років, коли почалася так звана доба застою. Після останнього суспільного піднесення, пов’язаного із розвінчанням сталінізму та із відлигою, виявилося, що можливості й перспективи розвитку вичерпані. Тоді суспільний ідеал стали шукати не в майбутньому, не в тому комунізмі, який перед цим очікувалось побудувати до 1980 року, а у минулому, в революційних традиціях, у культі великої перемоги у Другій світовій війні. Саме тоді до 20 річчя перемоги почалася епоха ювілеїв.

Стали святкувати 100 річчя з дня народження Леніна, потім 50 річчя радянського союзу, 30 річчя перемоги тощо. Таким чином формувався ось цей культ великої перемоги, звернений у минуле, який потім був використаний путінським режимом. Потім він перейшов у фазу побєдобєсія, вже зовсім викривленого сприйняття минулих перемог, як зразка і стимулу до нових завоювань, хоча б на теренах колишнього радянського союзу. І ми знаємо, до чого це призвело: до актів агресії проти колишніх радянських республік.» – сказав історик, краєзнавець, завідувач відділу Бахмутського краєзнавчого музею Ігор Корнацький.

Z-символіка приваблює росіян. Джерело: Gettyimages

Фото: з відкритих джерел

Бахмут живе тут! Підписуйтесь на наш телеграм, тут завжди оперативні новини про місто, найсвіжіші фото та відео

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

В Україні підвищили тарифи на оформлення паспортів та інших документів: нова ціна

Дмитро Скопіч Скопіч Дмитро 16:00, 7 Жовтня 2024
Паспорт громадянина України / фото з відкритих джерел

7 жовтня 2024 року в Україні змінилася вартість пакетів сервісних послуг паспортно-міграційного характеру в підрозділах ДП “Документ”. Це суттєво підвищило вартість деяких документів, зокрема, паспортів громадянина.

Про це повідомили представники Центру обслуговування громадян “Паспортний сервіс” в Facebook.

Документи в Україні: нова вартість

Зміна вартості пакетів сервісних послуг паспортно-міграційного характеру в підрозділах ДП “Документ” на території України вплинуло на ціни оформлення деяких документів.

Зокрема, мова йде про:

  • вартість оформлення паспорта громадянам України та інших паспортних документів — 650 гривень, а раніше було 540 грн;
  • вартість оформлення іноземцям та особам без громадянства документів міграційного характеру — 1250 гривень, було 1000;
  • вартість обміну посвідчення водія — 950, було 800;
  • вартість обміну свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу — 950, було 800;
  • вартість проставлення апостиля — 650 гривень, було 450.

Як відновити втрачений паспорт чи довідку РНОКПП

Раніше редакція Бахмут IN.UA випускала матеріал, у якому поділилася зі своїми читачами покроковим гайдом для відновлення важливих документів.

Детальніше про те, як правильно відновити паспорт громадянина України, свідоцтво про народження, довідку про РНОКПП чи водійське посвідчення, дізнавайтесь в матеріалі за посиланням.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Субсидії-2024: як громадянам підготуватися до опалювального сезону

Дмитро Скопіч Скопіч Дмитро 13:45, 7 Жовтня 2024
Субсидія / фото poradnica.com.ua

Субсидія — це спеціалізована державна допомога, яка надається громадянам для відшкодування витрат на різні цілі, зокрема, на оплату житлово-комунальних послуг та інших видів витрат на утримання будинку. Вони суттєво спрощують життя українцям, зменшуючи їх загальні витрати.

Детальніше про те, що таке субсидія та які субсидії діють в Україні, дізнавайтесь в матеріалі Бахмут IN.UA.

Що таке субсидія

Субсидія — це фінансова допомога, призначена фізичній або юридичній особі, яка виділяється з державного бюджету або спеціальних фондів для компенсації витрат. 

Найбільше розповсюдження в Україні мають житлові субсидії, які фактично є адресною допомогою від держави, що надається мешканцям домогосподарств на відшкодування витрат з оплати житлово-комунальних послуг, закупівлю газу чи побутового палива для чи інших витрат на утримання будинку. 

Житлова субсидія у 2024 році

Положенням про порядок призначення житлових субсидій, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 848, визначено умови призначення та порядок надання громадянам житлових субсидій.

Так, її призначають тим громадянам, які мають в наявності різницю між розміром плати за житлово-комунальні послуги та розміром обов’язкового відсотка платежу. Зокрема, згідно з рішенням уряду, субсидія призначається, якщо витрати на комуналку перевищують 15% середньомісячного сукупного доходу родини до завершення воєнного стану та протягом 1 місяця після його скасування.

Як розрахувати розмір субсидії

Розрахунок субсидії відбувається за формулою / фото ілюстративне

При призначені субсидії формується обов’язковий платіж, який обчислюється в розрахунку на одну людину та визначається індивідуально для кожної сім’ї за формулою Ро = Кд / Кг х Рг, де:

  • Ро — частка плати за послуги для сім’ї;
  • Кд — коефіцієнт доходу домогосподарства, що дорівнює середньому доходу сім’ї на особу, поділеному на прожитковий мінімум на особу на місяць;
  • Кг — базовий коефіцієнт доходу для призначення субсидії, що дорівнює двом прожитковим мінімумам на людину на місяць;
  • Рг — базова норма плати за послуги, що дорівнює 15% середнього доходу домогосподарства. 

Субсидії на опалювальний сезон 2024-2025 років

Наразі йде підготовка до опалювального сезону 2024-2025 років, під час якого Пенсійний фонд України проведе перерахунки. Для більшості громадян це відбудеться в автоматичному режимі.

Громадянам, які не отримували державну допомогу в межах субсидій і лише планують її отримати, необхідно звернутися до територіального органу Пенсійного фонду України. Аналогічні дії повинні зробити ті, хто отримували житлову субсидію і в них відбулись зміни у складі зареєстрованих осіб домогосподарства.

Які документи потрібні для призначення субсидії

Компенсація в межах субсидій / фото ілюстративне

Для призначення житлової субсидії надаються заява та декларація, до яких також можуть додаватися додаткові документи. Наприклад, договір найму чи оренди житла, якщо потенційний отримувач субсидії  проживає в житлі, яке орендує.

За потреби, громадяни можуть надавати інші документи, які мають значення для розгляду питання надання субсидії. Мова йде про довідка внутрішньо переміщеної особи, письмове пояснення щодо наявності доходів чи інших подібних документів.

Куди звертатися та подавати документи

Подати документи на призначення житлової субсидії до територіального органу Пенсійного фонду України наразі можна трьома способами, а саме:

  • за допомогою особистого звернення до сервісного центру Пенсійного фонду України;
  • поштою на адресу територіального органу Фонду;
  • онлайн через спеціальний вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України чи мобільний застосунок Пенсійний фонд.

Зазначимо, що заявку можна подати й через уповноважених посадових осіб територіальних громад чи центри надання адміністративних послуг.

Терміни подання документів

Якщо громадянин подав документи у період з 1 жовтня до 30 листопада, то субсидія призначатиметься йому з початком опалювального сезону в Україні.

Якщо звернення відбулося в період, починаючи з 1 грудня, то допомога призначатиметься  з місяця, в якому відбулось звернення.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

В Україні підвищили тарифи на оформлення паспортів та інших документів: нова ціна

7 жовтня 2024 року в Україні змінилася вартість пакетів сервісних послуг паспортно-міграційного характеру в підрозділах ДП “Документ”. Це суттєво підвищило вартість деяких документів, зокрема, паспортів […]

16:00, 07.10.2024 Скопіч Дмитро

Субсидії-2024: як громадянам підготуватися до опалювального сезону

Субсидія — це спеціалізована державна допомога, яка надається громадянам для відшкодування витрат на різні цілі, зокрема, на оплату житлово-комунальних послуг та інших видів витрат на […]

13:45, 07.10.2024 Скопіч Дмитро
Послуги в ЦНАП

Бахмутський ЦНАП у Дніпрі: як записатися

9 жовтня представник Центру надання адміністративних послуг (ЦНАП) Бахмутської міської ради прийматиме жителів громади у Дніпрі, які тимчасово проживають у місті та області. Усі охочі […]

СЗЧ в Україні: що таке СЗЧ, яке покарання за це, та чи працюють над проблемою в Парламенті

Повномасштабна війна в Україні без чітких термінів демобілізації та провальної кампанії мобілізації посилила проблему самовільного залишення військової частини або місця служби, відоме більше за абревіатурою […]

12:00, 06.10.2024 Скопіч Дмитро

Швидкий та надійний зв’язок: як користуватися інтернетом без світла

Інтернет без світла — це величезна проблема, яка сильно впливає на життя кожного українця в періоди блекаутів. Вона обмежує можливості громадян, роблячи життя набагато складнішим. […]

11:00, 06.10.2024 Скопіч Дмитро