Що треба знати перед покупкою сонцезахисту: розповідає косметологиня з Бахмута

Семаковська Тетяна 16:30, 18 Квітня 2024

Сонцезахист для дітей та дорослих вбереже від десятків неприємних наслідків. Тому насолоджуючись теплою погодою, важливо не забувати про захист від сонця. Адже це може зберегти ваше здоров’я та зовнішній вигляд шкіри. З цим вам допоможуть спеціальні косметичні засоби, які можна знайти в багатьох магазинах. Валерія Дергаус, косметологиня з Бахмута, розповіла нашій редакції про те, як правильно підібрати сонцезахисний засіб для всієї родини.

Як підібрати сонцезахисний засіб для всієї родини — читайте в матеріалі “Бахмут.IN.UA”.

Захист від сонця

Сонцезахист
Сонячний день / фото з відкритих джерел

Засоби для захисту від сонця рекомендують використовувати протягом всього року, а не тільки влітку. Валерія каже, що сонцезахисні засоби потрібні всім, незалежно від пори року. Адже вплив ультрафіолету на шкіру має накопичувальний характер. Тож, важливо знати, який саме засіб потрібно обрати саме вам серед усіх товарів, які можна знайти на поличках у магазинах.

Сонцезахисні креми бувають з різними ступенем захисту, але найкраще обирати з найвищим рівнем, тобто 50+. Також варто підбирати крем під потреби, тобто звертати увагу на позначки:

  • сонцезахист для жирної шкіри;
  • сонцезахист для сухої шкіри;
  • сонцезахист для комбінованої шкіри;
  • сонцезахист для нормальної шкіри.

Які існують сонцезахисні засоби та чим вони відрізняються?

Валерія розповіла, що основною функцією сонцезахисних засобів є захист шкіри від ультрафіолетових (UV) променів сонця, а не тільки захист від сонячних опіків. Ці промені можуть завдати шкоду вашій шкірі, сприяють її старінню та збільшують ризик розвитку раку шкіри.


Ультрафіолетові промені шкідливі для вашої шкіри та збільшують ризик розвитку раку шкіри / фото Національна академія медичних наук України

Що прискорює старіння шкіри

Сонцезахисні креми
Сонцезахисні креми / фото ілюстративне

Ультрафіолетові промені групи A (UVA) складають 90% від всіх сонячних променів, які досягають поверхні Землі. Промені UVA оточують нас кожен день, незалежно від пори року. Ось чому важливий сонцезахист цілий рік, а не лише літом, коли “пригріло” сонце.

Також, ці промені проникають крізь скло, тому важливо використовувати SPF якщо, наприклад, ваше робоче місце знаходиться біля вікна. Вплив UVA променів відбувається “тихо” – без опіків і відчутного дискомфорту. Ці промені повільно впливають на ДНК людини, прискорюють старіння і в результаті свого впливу можуть пригнічувати імунітет.

Ультрафіолетові промені групи B (UVB) складають 10%. Вони вважаються найнебезпечнішими, але більшість шкоди від цих променів проявляється після їх відчутного впливу. Опіки на шкірі провокують фотостаріння, починаються різні процеси в клітинах шкіри, які в деяких випадках призводять до небезпечних захворювань.

Ось чому важливо використовувати сонцезахист цілий рік й обирати засоби широкого спектра дії (захист від UVA та UVB променів).

Як обрати сонцезахисний крем

Як обрати сонцезахист
Важливо правильно обрати сонцезахист / фото ілюстративне

SPF (sun protection factor) – це фактор захисту від UVB-випромінювання. Число, що стоїть поруч із цією абревіатурою, вказує на дозу B-променів, яку ви можете отримати без загрози опіку, тобто ступінь захисту від сонця. Чим вищий індекс SPF, тим більше ультрафіолету блокує засіб. Наприклад, SPF 15 нейтралізує 93% UVB-променів, а SPF 50 – 98%. Водночас жодна косметика із SPF не здатна убезпечити шкіру від 100% променів.


Дотримуйтеся рекомендацій використання сонцезахисних засобів для отримання ефективного захисту / фото з відкритих джерел

“ВООЗ рекомендує до використання засоби з індексом SPF 15+; Американська академія дерматології наполегливо радить починати із SPF 30. Якщо у вас дуже світла шкіра або ви плануєте перебувати на сонці довгий час, краще обрати санскрін із SPF 50. Майте на увазі, що індекси SPF не сумуються. Тобто, якщо ви нанесли сонцезахисний флюїд із SPF 30 і тональний крем із SPF 20, загальний захист буде дорівнювати 30, а не 50”, — пояснила Валерія.

Скільки потрібно сонцезахисного крему на обличчя

Сонцезахисний крем для обличчя
Сонцезахисний крем для обличчя / фото з відкритих джерел

Валерія розповідає, що для ефективного захисту від UV-випромінювання, необхідно наносити достатню кількість сонцезахисного засобу. Вона рекомендує використовувати “2 пальці” крему на зону обличчя, вух та шиї. Наносити захисні засоби від сонця потрібно за 15-30 хвилин до того, як ви вийдете на сонце. Це дозволить засобу повністю поглинутися в шкіру і почати працювати.

Валерія рекомендує обрати засоби від сонця орієнтуючись за типом вашої шкіри для більш зручного застосування:

  • суху шкіру задовольнить класичний сонцезахисний крем або молочко;
  • жирній та комбінованій шкірі буде комфортніше з гелем, лосьйоном або флюїдом, які не залишатимуть блиску.

На вразливих ділянках шкіри, на кшталт вух, носа та контуру очей, а також на татуюваннях і шрамах, доцільно використовувати засоби у форматі стіку. На важкодоступних – сонцезахисні спреї. Не забувайте захищати від ультрафіолету губи: статистика каже, що цю зону часто вражає рак шкіри. Купувати окремий санскрін необов’язково – достатньо бальзаму чи помади із сонцезахисними фільтрами. Косметику з мінеральними фільтрами можна використовувати навіть на дуже чутливій шкірі.

Крім того, Валерія розповідає, що важливо читати склад сонцезахисних кремів та уникати деяких компонентів в них:

  • мінеральні олії;
  • рослинні олії (кокосова, пальмова);
  • вазелін та парафін;
  • деякі кислоти (стеаринова, олеїнова тощо).

Як змивати сонцезахист?

Як змивати сонцезахист
Потрібно ретельно змивати сонцезахист / фото ілюстративне

“Дуже важливо якісно змивати сонцезахист, особливо, якщо він на хімічних фільтрах, оскільки він здатен проникати в пори. Для цього використовуємо двоетапне очищення: гідрофільний засіб (олія або шербет) та засіб для вмивання (гель або пінка). Лише таким чином ми зможемо якісно очистити шкіру”, — сказала Валерія.

Важливо також звертати увагу на те, що сонцезахисні засоби для обличчя та сонцезахист для тіла це два різних товари, які бажано купляти окремо. Найкращі сонцезахисні креми мають бути підібрані під ваші потреби.

Шкіра обличчя від природи більш вразлива, тому деякі засоби для тіла можуть викликати на ній подразнення. До того ж для жирної та комбінованої шкіри текстура таких продуктів зазвичай занадто важка, а для чутливої – занадто агресивна. Своєю чергою, в сегменті санскрінів для обличчя чимало засобів мають гіпоалергенну формулу і не містять ароматизаторів.

Якщо ви шукаєте універсальний засіб для відпустки, придивіться до кремів і спреїв із приміткою Facе/Body – такі можна використовувати по всьому тілу, пояснює лікарка.

Чи можна дитині бути на сонці


Дітям до 6 місяців взагалі не варто перебувати під прямими сонячними променями / фото відкриті джерела

Першочергово Валерія каже, що діти до 6 місяців не повинні перебувати під прямими сонячними променями взагалі. Організовувати прогулянки треба лише у безпечні години та у затінку або під парасолею. Також можна використовувати колиски із накритим капюшоном, адже деякі сучасні візочки тепер теж мають spf фільтр.

Старшим діткам, як і дорослим, теж не рекомендується перебувати довго під прямими сонячними променями. Варто дотримуватись правил щодо затінку та перебування під парасолею. Також, варто використовувати легкий та натуральний одяг на довгий рукав.

Найкраще відбивають сонце сині та червоні кольори одягу. Не забувайте за головні убори, які мають бути легкі, світлі й широкими полями. Для діток варто брати такі, що гарно закривають шию та прикривають ніс. До того ж памʼятайте за окуляри від сонця. Це не лише модний аксесуар, а й захист очей і для діток, який теж необхідний. Після року подбайте про окуляри, лише перевірте їх якість. Крім того, для діток часто є костюми для плавання чи інший одяг з spf-фільтрами, бажано купляти саме такий.


Уважно читайте компоненти сонцезахисних кремів для дітей, там не має бути хімічних формул / фото відкриті джерела

Які засоби від сонця можна використовувати дітям:

  • Для діток до 6 місяців не варто використовувати жодні, оскільки їм загалом не варто бути під сонячними променями;
  • До З років теж не варто дитині перебувати на сонці, але при потребі можна використовувати дитячі сонцезахисні засоби, які призначені для дітей з 6 місяців;
  • Для діток використовуємо крем захист від сонця лише без хімічних формул SPF. Тобто без таких компонентів: Avobenzone, Octinoxate, Oxybenzone. Вони є нерекомендованими для дітей;
  • Використовуємо SPF 50 захист на мінеральних фільтрах.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Смачні страви до Гелловіну: три рецепти з гарбузом, від яких не відірватися

Дмитро Скопіч Скопіч Дмитро 15:00, 11 Жовтня 2024
Смачні рецепти з гарбуза / фото ілюстративне, Depositphotos

Осінь — це сезон гарбузів, яка також вважається одним з головних атрибутів свята Гелловіну. Він є ідеальним елементом для приготування різних страв, зокрема, вишуканого ризотто чи ситної запіканки з куркою.

Детальніше про те, що можна приготувати з гарбуза до Гелловіну та рецепти, дізнавайтесь в матеріалі Бахмут IN.UA

Рецепти з гарбуза

Гарбуз — це унікальний овоч, який поєднує в собі користь та універсальність. З нього можна робити не тільки кашу, а й супи, салати, випічку та навіть напої.

Споживання гарбузів може гарно відобразитися на організмі, адже в них містяться антиоксиданти, такі як альфа-каротин, бета-каротин і бета-криптоксантин. Ці органічні речовини здатні нейтралізувати вільні радикали, що знижує ризик розвитку раку, хвороб очей та інших небезпечних захворювань.

Редакція Бахмут IN.UA підготувала підбірку з трьох цікавих рецептів з гарбуза, які зможуть приготувати усі.

Ризотто з гарбузом 

Ризотто з гарбузом / фото Анастасія Ворже

Ризотто з гарбузом — це вишукана страва, яка здатна чудово зігрівати в холодний осінній день. Для його приготування не потрібно багато зусиль. Лише інгредієнти та інструкція. 

Для приготування ризотто з гарбузом потрібні:

  • рис арборіо — 160 грамів;
  • пюре гарбузове — 200 грамів;
  • бульйон овочевий — 500 мілілітрів;
  • несолоне вершкове масло — 50 грамів;
  • салатна цибуля — 1/2 штуки;
  • сухе біле вино — 1/2 склянки;
  • тертий пармезан — 40 грамів.

Приготування потрібно почати з підготовки інгредієнтів. Спершу варто розморозити гарбузове пюре у маленькій каструльці та почати дрібно нарізати цибулю.

Далі сковороді з високими бортами, розігріваємо вершкове масло та на середньому вогні готуємо цибулю до м’якого стану, але не золотого. Коли цибуля буде готова, додаємо рис і даємо інгредієнтам увібрати в себе масло, постійно помішуючи протягом 2–3 хвилин.

В готову суміш поступово потрібно вливати вино. Коли воно википить, потрібно додати гарбузове пюре та перемішувати. Вже після треба починати підливати бульйон, який повинен вискіпати. Сам рис повинен постійно бути в рідині, але не плавати у ній. Такий спосіб приготування дозволить йому стати кремовим. У такий спосіб готуємо наступні 25 хвилин.

В кінці потрібно вимкнути вогонь, додати олію, сир та пів ополоника бульйону. Все перемішати. Консистенція на цьому етапі має бути трохи рідкою, а вже при подачі воно загусне та буде придатним до споживання.

Фарширований гарбуз із ковбасками та рикотою

Фарширований гарбуз / фото ілюстративне, Depositphotos

Фарширований гарбуз із ковбасками, соусом маринара та рикотою — чудова страва для буднього дня, котра буде нагадувати лазанью чи італійську пасту.

Для приготування цього рецепту знадобиться:

  • гарбуз — 2 кілограми;
  • оливкова олія першого холодного віджиму (Extra Virgin) — 2 столових ложки;
  • ковбаски — 400 грамів;
  • соус маринара — 450 мілілітрів;
  • ріпчаста цибуля — 2 штуки;
  • рикота — 250 грамів;
  • твердий сир — 250 грамів;
  • гілочка базиліку — 5 грамів;
  • сіль — 3/4 чайної ложки;
  • сушене орегано — 1 чайна ложка;
  • вода — 1 склянка.

Приготування потрібно розпочати з промивки та обсушки гарбузів, після чого його треба розрізати навпіл та вибрати насіння. Далі необхідно покласти гарбуз зрізами вниз у форму з бортиками, влити 1 склянку води та відправити у розігріту до 200 градусів духовку на 20-35 хвилин.

За цей час потрібно почистити цибулю й базилік та подрібнити їх, а ковбаски нарізати кубиками. 

У великій сковороді на середньому вогні варто розігріти олію та покласти туди ковбасу, цибулю, орегано і сіль. При приготуванні періодично варто переміщувати, поки цибуля не підрум’яниться. Далі необхідно вмішати соус маринара, після чого зняти отриману суміш з вогню та додати базилік з переміщуванням.

Суміш потрібно викласти в човники з гарбуза, зверху доповнюючи її рикотою та тертим сиром. Все це необхідно запікати у духовці розігрітій до 180 градусів протягом 15-20 хвилин, поки сир не розплавиться.

Гарбузова запіканка з куркою

Гарбузова запіканка / фото ілюстративне, Depositphotos

Ще один простий, але не менш смачний рецепт з гарбуза, який зможе приготувати кожен. 

Для його приготування потрібні:

  • куряче філе — 2 штуки;
  • гарбуз — 500 грамів;
  • ріпчаста цибуля — 1 штука;
  • сіль, перець та зелень — за смаком.

Для заливки потрібні:

  • курячі яйця — 3 штуки;
  • твердий сир — 150 грамів;
  • сметана 15% — 120 грамів;
  • сіль та перець — за смаком.

Приготування розпочинається з обсмаження курячого філе, яке до цього потрібно промити, нарізати шматочками, посолити та поперчити. Саме м’ясо обсмажувати до рум’яності.

Далі потрібно підготувати гарбуз. Його треба почистити від шкірки та насіння, а після нарізати кубиками. Цибулю ж потрібно нарізати напівкільцями.

Отримані інгредієнти необхідно викласти у форму. Знизу повинні знаходитися кубики гарбуза, а зверху — курка й цибуля.

Далі необхідно приготувати заливку. Для цього варто збити яйця, сіль, сметану та тертий твердий сир. Цією сумішшю заливайте інгредієнти в формі.

Страву запікайте 30-40 хвилин при температурі 180 градусів. Вже готову запіканку з куркою і гарбузом прикрасьте зеленню.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Безоплатні консультації психологів та психотерапевтів для дітей: як отримати

Дмитро Скопіч Скопіч Дмитро 14:00, 11 Жовтня 2024
Психологічна підтримка для дітей / фото ілюстративне, freepik

З 01 жовтня 2024 року неповнолітні мешканці України можуть отримати безоплатну психологічну допомогу в межах естонсько-українського сервісу “Спокій”. Консультації проводитимуться в онлайн форматі.

Детальніше про те, як отримати безоплатну психологічну допомогу, дізнавайтесь в матеріалі Бахмут IN.UA.

Безплатна психологічна допомога дітям в Україні

Спокій” — це унікальний естонсько-український проєкт із надання безоплатної психологічної та психотерапевтичної допомоги жителям України в онлайн форматі. З 1 жовтня 2024 року допомогу почали надавати й неповнолітнім.

За словами координаторки проєкту Лесі Кондратюк, від самого початку”Спокій” мав на меті надавати психологічну допомогу лише дорослим. Проте, згодом виявилося, що аналогічний запит є й серед неповнолітніх, що вимушені проживати у реаліях війни. Це не тільки життя біля зон бойових дій, але й в умовах вимушеного переміщення, втрат у родині та інших. 

Умови отримання допомоги

Наразі отримати психологічну допомогу можуть як діти старше 14 років, так і менше цього віку. Для останніх існує важлива умова — вони мають відвідувати консультацію в супроводі одного із законних представників. Якщо дорослого не буде поруч, то дитина все одно отримає допомогу. Проте, їй не будуть надаватися жодні рекомендації із подальшого лікування без дозволу батьків.

Підлітки, старші 14 років можуть отримати допомогу самостійно.

Як записатися на консультацію

Для того, щоб отримати психологічну допомогу дітям в межах проєкту “Спокій”, необхідно пройти анонімне опитування для оцінки психологічного стану. Це можна зробити за посиланням.

Після заповнення опитувальника з’являється можливість зареєструватися на консультацію в обраний час. Тривалість одної консультації — 30–60 хвилин. Для запису на консультації користувачі мають поділитися персональними даними.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Смачні страви до Гелловіну: три рецепти з гарбузом, від яких не відірватися

Осінь — це сезон гарбузів, яка також вважається одним з головних атрибутів свята Гелловіну. Він є ідеальним елементом для приготування різних страв, зокрема, вишуканого ризотто […]

15:00, 11.10.2024 Скопіч Дмитро

Безоплатні консультації психологів та психотерапевтів для дітей: як отримати

З 01 жовтня 2024 року неповнолітні мешканці України можуть отримати безоплатну психологічну допомогу в межах естонсько-українського сервісу “Спокій”. Консультації проводитимуться в онлайн форматі. Детальніше про […]

14:00, 11.10.2024 Скопіч Дмитро

11 причин, чому вам можуть відмовити у наданні субсидії

Субсидії — важлива адресна державна допомога, що надається мешканцям домогосподарств на відшкодування витрат з оплати житлово-комунальних послуг. Втім, вона недоступна для деяких категорій населення. Детальніше […]

11:00, 11.10.2024 Скопіч Дмитро

Найстаріший вулкан та затишна екоферма з равликами: топ-7 місць відпочинку на Дніпропетровщині

Дніпропетровщина — один з наймальовничіших районів України, який має безліч цікавих місць для відпочинку подалі від гучних міст.  Редакція Бахмут IN.UA розповідає про те, куди […]

18:25, 10.10.2024 Скопіч Дмитро

До зимових свят: як дітям ВПО на Івано-Франківщині отримати подарунок від Миколая

Представники громадської організації “Карітас-Надвірна”, ставши офіційними помічниками Святого Миколая, анонсували проведення щорічної акції для дітей ВПО на Івано-Франківщині. Про це повідомили представники “Карітас-Надвірна” в Facebook. […]

16:00, 10.10.2024 Скопіч Дмитро