Як західна авіація може допомогти Україні виграти війну

Семаковська Тетяна 15:52, 16 Березня 2023

1200px Saab JAS 39 Gripen at Kaivopuisto Air Show June 2017 altered copy f31dfМинуло понад місяць, відколи Володимир Зеленський заявив, що Польща та щонайменше три європейські країни готові розпочати тренування українських пілотів на західних винищувачах. Відтоді лідери провідних країн-партнерів почали це спростовувати. Так, президент Франції Еммануель Макрон, канцлер Німеччини Олаф Шольц та прем’єр Великої Британії Ріші Сунак оголосили, що рішення про передачу авіації не ухвалювалося. А президент США Джо Байден взагалі спантеличив заявою, що насправді зараз Україні не потрібні західні винищувачі.

Видання “Українська правда” розбиралося, в якому стані зараз перебуває українська авіація, чому Повітряні сили потребують оперативного переоснащення на західну техніку, та які типи закордонних винищувачів найбільше підходять для українського неба.

Яку авіацію використовує Україна?

181009 Z VM449 513 10f36

МіГ-29. Фото: Вікіпедія

Відомо, що Повітряні сили ЗСУ використовують чотири основні типи літаків: винищувачі МіГ-29 та Су-27, фронтові бомбардувальники Су-24М та штурмовики Су-25. Згідно з даними, наведеними в новому випуску довідника “World Air Forces 2023” від FlightGlobal, який спеціалізується на авіації армій світу, в бойовому парку України перебуває близько 100 бойових літаків. Для порівняння, згідно з цим же рейтингом, у росії на озброєнні зараз наявні понад 1500 бойових літаків.

Через відверту застарілість приводити до ладу та модернізувати українську техніку було проблематично ще до початку бойових дій. Попри це Україні вдалося модернізувати свої Су-25 та мінімально оновити частину МіГ-29 та Су-27.

З огляду на слабкий технічний стан українських літаків зовсім не дивно, що перед початком повномасштабного вторгнення росіяни вважали, що виб’ють українську авіацію за лічені дні. У надскладних умовах льотчики, ремонтники та оператори систем ППО Повітряних сил проявили небачену хоробрість та кмітливість, не давши росії панувати в небі.  

Утім, активні бойові дії не могли не позначитись на українських літаках: переважаюча сила ворога, “дружній вогонь”, розбиті аеродроми та вже згадана відсутність можливості нормального ремонту змушують все частіше і гучніше говорити про необхідність переоснащення існуючого парку.

Що потрібно Україні?

Rafale RIAT 2009 3751416421 823cb

Французька авіація Rafale. Фото: Вікіпедія

Згідно з “Візією Повітряних Сил-2035”, Україна планувала оновити свій льотний парк до 2035 року. Кількість західних бойових літаків потрібно було довести до 72-108 машин (6-11 ескадрилій або 3-4 бригади). Серед основних кандидатів виступали американські F-16 та F-35, шведські JAS-39 Gripen, французькі Rafale та Eurofighter Typhoon виробництва міжнародного британсько-німецько-іспансько-італійського консорціуму.

Загалом, кожен із західних зразків авіатехніки має свої переваги і хвороби. Самі літаки є такою собі платформою для розміщення систем навігації, авіоніки та озброєнь різного типу, який у рази перевищує можливості радянських винищувачів. І якби Україна мала більше часу, то могла б дозволити собі розбиратися у кожному з існуючих варіантів більш прискіпливо. Однак повномасштабна війна внесла свої суттєві корективи в усі розрахунки та плани. Зараз Україна розраховує на той тип винищувачів, який може отримати якнайшвидше.

Попри заяви американських чиновників, найреалістичнішим в експертних колах наразі видається варіант з американським F-16 Fighting Falcon (“Бойовий сокіл”). Тим більше, що принаймні зі сторони Нідерландів вже були заяви про готовність обговорювати потенційну передачу. F-16 стоїть на озброєнні близько 30 країн світу, зокрема Польщі, Словаччині, Болгарії, Румунії та Чехії, тож у разі неполадок Україна може ремонтувати літаки в їхніх сервісних центрах. У F-16 доволі чутливі шасі, для яких потрібні зручні гладкі злітні смуги, а не плити, як у нас. Однак цю проблему в ПС ЗСУ обіцяють оперативно вирішити.

Другим у списку літаків, який найчастіше обговорюється, стоїть винищувач Eurofighter Typhoon. Цей літак має хорошу маневреність та здатність до ведення бойових дій за будь-яких погодних умов. Перебуває на озброєнні Великої Британії, Німеччини, Іспанії, Італії, Австрії, Саудівської Аравії та Оману.

Шведські JAS-39 Gripen наразі перебувають на озброєнні Швеції, Чехії, Угорщини, Великої Британії, ПАР і Таїланду. З особливостей – здатність короткого розгону і приземлення, що в умовах розбитих аеродромів не завадило б ЗСУ. Україна вже подавала запит на отримання “Грифонів”, але шведська влада поки не готова ділитись бортами.

1200px McDonnell Douglas FA 18C Hornet of VMFA 212 in flight over the South China Sea on 8 October 2003 6638451 91fa8

F/А-18 Hornet (“Шершень”). Фото: Вікіпедія

Про ще одного американця – F/А-18 Hornet (“Шершень”) – згадала під час візиту у Київ прем’єрка Фінляндії Санна Марін. Цей винищувач наразі є основним у ВМС США та перебуває на озброєнні Фінляндії. Щоправда, вже наступного дня у Міноборони Фінляндії заявили, що про передачу Україні винищувачів не може йтися, доки Гельсінкі не отримає натомість новітні винищувачі F-35.

Ще один літак, який фігурував у списках на ймовірну передачу – французький Dassault Rafale (“Шквал”). З цікавинок “Рафалів” можна виокремити багатоцільовий радар RBE2, який використовує систему електронно оптичного виявлення цілей і здатний одночасно відстежувати під час бою близько 40 літаків. Спочатку Макрон у контексті винищувачів заявляв, що “нічого не заборонено”, але згодом він змінив позицію на обережну: “літаки для України не в пріоритеті”.

Сповільнення у процесі постачання західних винищувачів країни-партнери зазвичай обґрунтовують кількома аргументами. Передусім згадують “червоні лінії” і небажання “провокувати ескалацію бойових дій”. Другою причиною називають неготовність України повноцінно прийняти винищувачі в експлуатацію. 

І якщо перший фактор лежить переважно в політико-дипломатичній площині, то другий пов’язаний із багатьма чинниками. Починаючи від підготовки українських пілотів, завершуючи навчанням обслуговуючого персоналу та приведення інфраструктури до належного стану. Перехід з радянських літаків на західну техніку насправді може зайняти тривалий час. Наприклад, сусідня Польща на початку 2000-х переоснащувала свій парк та готувала пілотів упродовж 4-5 років.

Альтернативою для України можуть стати модернізовані МіГ-29, які наразі перебувають на озброєнні в Польщі та Словаччині. Про ці літаки говорили ще минулого року, але до рішення про реальну передачу дійшло тільки зараз. 14 березня прем’єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький заявив, що модернізовані МіГ-29 Варшава планує передати впродовж наступних 4-6 тижнів. За даними Military Balancе, станом на 2022 рік поляки мали на озброєнні 28 таких літаків, однак поки йдеться про передачу не більше 14.

Також на початку березня міністр оборони Словаччини Ярослав Надь заявив, що Братислава не планує використовувати свої модернізовані МіГ-29 радянського виробництва. Тому готова якомога швидше передати їх Україні, щоб “допомогти врятувати життя українців”. За його словами, у Словаччині на озброєнні стояли 11 бортів, 10 з яких хочуть передати Києву, а один залишити як музейний експонат.

Зазначимо, що попри модернізацію і польські, і словацькі модифікації МіГів все одно залишаються радянською технікою, яка переведена на стандарти НАТО достатньо умовно. Навряд їх можна повноцінно порівнювати із західними винищувачами. Україна вдячна й за модернізовані літаки радянського типу, однак рано чи пізно рішення щодо західного винищувача буде ухвалено.

Фото: Вікіпедія

Читайте також: Вписати своє ім’я в історію: у росії вербують найманців, щоб захопити Бахмут

Додавайтесь в наш Телеграм Бахмут живе тут, отримуйте інформацію про події в Бахмуті та бахмутян в евакуації.

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

Від 15 до 100 тис. грн: скільки коштує оренда квартир в країнах Європи

Дмитро Скопіч Скопіч Дмитро 15:20, 13 Вересня 2024
Переїзд до Європи / фото ілюстративне

Орендна плата за квартири зростає у всій Європі. На дефіцит вільного житла та попит вплинула трудова міграція та наплив біженців з України, число яких постійно зростає.

Редакція Бахмут IN.UA проаналізувала тенденції на ринку оренди житла в п’яти країнах Європи та розповідає, скільки в місяць потрібно витрачати на квартиру в них.

Українці в Європі

За даними Управління верховного комісара ООН у справах біженців, станом на кінець липня 2024 року в Європі було зареєстровано понад 6 мільйонів українських біженців. Найбільша кількість знаходиться в:

  • Німеччині — 1,2 мільйона;
  • Польщі — 957,5 тисячі;
  • Чехії — 370,9 тисячі;
  • Великій Британії — 246,9 тисячі;
  • Іспанії — 211,3 тисячі.

Розповідаємо детальніше про оренду житла саме в цих країнах.

Німеччина: скільки коштує оренда

Німеччина / фото ілюстративне

Оренда квартир у Німеччині коштуватиме у середньому 600-700 євро (27 000-31 000 гривень). При цьому вона може бути й вищою, якщо саме помешкання має гарне розташування, велику площу, багато зручностей та інші фактори. 

При цьому, в країні гарний розвиток мають житлові союзи та особисті апартаменти. Союзи — це аналог комунальних квартир з загальними санвузлом та кухнею. Такий варіант коштуватиме 500-600 євро на місяць. Апартаменти — це житло малої площі в нежитловій нерухомості. Вони можуть бути розташовані абсолютно в будь-якій будівлі. Середня вартість вже такого варіанту від 900-1000 (41 000-45 000 гривень) євро на місяць.

У столиці Німеччини традиційно найбільше пропозицій нерухомості. Утім, трохи вища й загальна ціна. Вона починається від 650 (29 000 гривень) й може досягати 5 000 (227 000 гривень) євро в місяць. Варто зазначити, що комунальні платежі зазвичай входять у вартість оренди.

Польща: скільки коштує оренда

Польща / фото ілюстративне

Пошук житла в оренду у Польщі — одне з найактуальніших питань для більшості українців у цій країні. У середньому, вона коштуватиме 2 000 злотих або 21 000 гривень.

Вартість оренди в столиці Польщі — місті Варшава — наразі є найбільшою по країні. Людині, яка хоче орендувати житло в цьому місті, доведеться віддавати від 3 200 (34 000 гривень)  до 9 000 (96 000 гривень)  злотих на місяць.

Варто зазначити, нещодавно в країні почали говорити про законопроєкт, який збільшить кількість квартир для оренди та знизити ціни на них. Політична партія Lewica планує досягти такого результату коштом використання двох мільйонів житлових приміщень, в яких ніхто не проживає.

Чехія: скільки коштує оренда

Чехія / фото ілюстративне

Однією з країн, де українці активно шукають помешкання, є Чехія.

Найдешевша оренда житла в Чехії — у прикордонних регіонах із промисловим минулим. Міста там вже починають культурно розвиватися, але ціни на квартири не підвищуються. Наприклад, в Устецькому краї вартість оренди квадратного метра складає 172-190 (313-346 гривень) чеські крони. Іншими словами, за квартиру в 50 квадратних метрів доведеться віддати в місяць від 8 600 чеських крон або 15 500 гривень.

Оренда житла в Празі — інша справа, адже там вартість оренди значно вища. Так, однокімнатна квартира у місці може коштувати від 17 500 крон або 31 600 гривень на місяць.

Велика Британія: скільки коштує оренда

Великобританія / фото ілюстративне

Пошук житла в Великій Британії — це складний процес, в першу чергу саме через вартість оренди. З 24 лютого 2022 року на територію Великої Британії виїхали понад 246 тисяч українських біженців. Частина із них досі користується соціальним житлом, однак тим, хто не має допомоги, доводиться платити за оренду помешкання непіднімні суми.

Наразі середня вартість оренди житла у Великій Британії наразі складає понад 1 200 фунтів стерлінгів, що близько 64 000 гривень. При цьому можна знайти набагато дешевші варіанти в невеличких містечках на півночі Англії або в Шотландії, де можна вкластися у 600 фунтів або 32 000 гривень.

Вартість житла в Лондоні різниться залежно від району. Вона починається від 1 800 (97 000 гривень) та може досягати 10 000 (530 000 гривень) фунтів стерлінгів. Вартість комунальних послуг включена в ціну.

Іспанія: скільки коштує оренда

Іспанія / фото ілюстративне

Сонячна Іспанія стала прихистком для понад 200 тисяч українців, де вартість оренди житла одна з найнижчих у Західній Європі. 

Наразі середня вартість оренди квартири в Іспанії знаходиться на досить низькому рівні. Гарні варіанти в містах можна знайти по 550-600 (25 000-27 000 гривень) євро на місяць. При цьому на околицях або в невеличких населених пунктах цифри більш прийнятні.

Найбільше платити доведеться тим, хто вирішить орендувати квартиру в містах, котрі знаходяться біля моря чи океану. Наприклад, на Ібіці вартість оренди може досягати 1 000 (45 000 гривень) євро на місяць. В Мадриді — столиці Іспанії — можна знайти непогані варіанти за 750-800 (34 000-36 000 гривень) євро на місяць.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

7 пунктів підтримки: де в столиці можна допомогти військовим на фронті

Семаковська Тетяна 13:40, 13 Вересня 2024
Плетіння сіток у Києві / фото з соцмереж

Чимало ВПО зараз знаходяться в місті Київ. Чимало з них шукають можливості не тільки отримати допомогу, але й надати її, зокрема ЗСУ. Саме для таких в столиці діють декілька організацій, до яких можуть доєднатися всі охочі, щоб разом плести маскувальні сітки.

Про те, де їх шукати, дізнавайтесь в матеріалі Бахмут IN.UA.

Як допомогти ЗСУ в Києві

Допомога ЗСУ — це важливий елемент майбутньої перемоги України. Саме тому долучитися до неї необхідно кожному: комусь грошима, комусь закупкою та логістикою, а комусь й створенням різних важливих для фронту засобів, як, наприклад, маскувальна сітка.

Печерські котики

Печерські котики — це волонтерська спільнота Печерського району Києва. Тут можна доєднатися до плетіння маскувальних сіток, створення кікімор (спеціальний камуфляж для військових) та виготовлення окопних свічок. Для новачків проводять майстер-класи. Найближчий майстер-клас відбудеться 4 березня 2023 року о 12 годині. Реєстрація не потрібна, детальніше про місце зустрічі шукайте за посиланням.

Сирецька сіткарня

Волонтери плетуть сітки / фото Сирецька сіткарня

Сирецька сіткарня — це волонтерське неприбуткове товариство небайдужих людей, які разом плетуть сітки для військових. Вона знаходиться в Подільському районі, найближчі станції метро: Сирець та Нивки. Про місце зустрічі та подальші години роботи — необхідно запитувати в коментарях спільноти.

Волонтерська спільнота “ЛАД”

Волонтерська спільнота “ЛАД” створює якісне маскування для ЗСУ. В Києві працює три точки, де працюють волонтери — це Поділ (вулиця Іллінська), Русанівка (бульвар Ігоря Шамо), Нивки (вулиця Данила Щербаківського).

Щоб дізнатися точну локацію та дату плетіння сіток — запитуйте в дірект.

Оболонські Павучки

Оболонські павучки — це збір небайдужих волонтерів, які плетуть сітки, зараз почали готувати весняні маскувальні камуфляжі. Про графік роботи охочих просять дізнаватися персонально в особистих повідомленнях. 

Афіна-Україна

330367252 925471265298529 2471396961030535242 n 94922
Плетіння сіток / фото з Facebook

Волонтери в Афіна-Україна займаються плетінням маскувальних сіток, маскувальних пончо та навіть виготовленням військового одягу. Центр плетіння працює за адресою: вулиця Мишуги, 2, на базі спортзалу “Кортез”. Волонтери працюють кожного дня: понеділок-п’ятниця — з 8:00 до 18:30, субота —  з 13:00 до 21:00, неділя — з 12:00 до 21:00

Волонтерська група “Лента за Лентою”

Волонтерська група “Лента за Лентою займається плетінням маскувальних сіток та кікімор. Знайти волонтерів можна за адресою: метро Оболонь, проспект Оболонський, 16 (підвальне приміщення бібліотеки). Вхід з двору між зеленою аркою і 5-м під’їздом.

Час роботи: понеділок-четвер з 10:00 до 20:00, п’ятниця-неділя з 11:00 до 18:00.

Волонтерська група “Crazy Spiders”

Волонтерська група “Crazy Spiders плете маскувальні сітки для ЗСУ. Якщо ви хочете доєднатися — деталі волонтерства можна дізнатися на сторінці в приватних повідомленнях, або ж за номером телефону: +38 (096) 318 2335 (Оксана).

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Від 15 до 100 тис. грн: скільки коштує оренда квартир в країнах Європи

Орендна плата за квартири зростає у всій Європі. На дефіцит вільного житла та попит вплинула трудова міграція та наплив біженців з України, число яких постійно […]

15:20, 13.09.2024 Скопіч Дмитро
334409480 939871004034652 8219351150351423369 n 8c6da

7 пунктів підтримки: де в столиці можна допомогти військовим на фронті

Чимало ВПО зараз знаходяться в місті Київ. Чимало з них шукають можливості не тільки отримати допомогу, але й надати її, зокрема ЗСУ. Саме для таких […]

Без походів до сервісних центрів: як замінити водійське посвідчення у “Дії”

Українці, які мають посвідчення водія, можуть отримати як фізичний пластиковий документ у сервісних центрах МВС України, так і оформити електронний варіант у застосунку “Дія”. Редакція […]

13:00, 12.09.2024 Скопіч Дмитро

Пенсії військовим у 2024 році: які документи потрібні для оформлення виплат та до кого звертатися

Військовослужбовці в Україні мають право на призначення пенсії. Для цього їм потрібно написати заяву та подати усі необхідні документи за місцем реєстрації заявника до районного […]

11:35, 12.09.2024 Скопіч Дмитро
Послуги в ЦНАП

Бахмутський ЦНАП у Дніпрі: як записатися

18 вересня представник Центру надання адміністративних послуг (ЦНАП) Бахмутської міської ради прийматиме жителів громади у Дніпрі, які тимчасово проживають у місті та області. Усі охочі […]