Чи можуть українці, які повернулися з окупації претендувати на фінансову допомогу від держави?

Семаковська Тетяна 18:20, 4 Липня 2023

03cfcba9af34012efcfe3ecb8f069d6c orig 1 934d0Станом на грудень 2022 року було відомо, що до росії були депортовані щонайменше 2,8 мільйонів громадян України. Про це повідомляв уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець у Telegram. Серед тих, хто виїхав, є українці, які добровільно обрали сторону росії, вони публічно дискредитували українську армію та поліцію, проте не полишають надій на те, що отримають грошову компенсацію за зруйноване росіянами житло від України.

Чи можуть українці, які перейшли на бік росії претендувати на компенсацію від держави, зокрема за житло, як передбачено в дії відповіла юристка з питань ВПО БФ “Право на захист” Олександра Кравченко.

Зрадники сподіваються, що отримають компенсацію за житло

У пропагандистському каналі “Артемовск” мешканець Бахмута, який вочевидь проживав за адресою Оборони 19 цікавиться, чи може він отримати компенсацію від “Дії” за програмою пошкодженого житла.

Закон України наразі фактично не забороняє людям, які обрали росію претендувати на компенсацію за житло, але є нюанс

Відповідно до ст. 22 Конституції України, усі люди є вільні і рівні у своїй гідності та правах. Права і свободи людини є невідчужуваними та непорушними. Тому, якщо особа, яка втратила житло в Україні під час війни є громадянином України, вона має усі права громадянина України незалежно від того, де вони тимчасово проживає, пояснює  Олександра Кравченко.

Цей закон передбачає ряд дій, які повинна зробити особа, яка втратила майно. І це не тільки зареєструвати пошкоджене майно у Дії, тобто є цілий ряд факторів, які ускладнюють отримання компенсації особі, яка намагатиметься зробити це перебуваючи, до прикладу в рф.

“Крім цього, треба буде зареєструвати майно у реєстрі пошкодженого майна, зробити обстеження зруйнованого майна і т.д. Тому є ряд дій, де власник повинен бути присутнім особисто. На законодавчому рівні ще буде багато разів все змінюватися, будемо активно слідкувати за цим, а поки, слід ще раз зазначити, що кожен громадянин Україні рівний у своїх правах”, – каже юристка.

Компенсація за пошкоджене майно буде надаватися  відповідно до закону № 2923-IX, детальніше про механізм компенсації читайте тут: Як отримати компенсацію за зруйноване житло?

Читайте також: Яке покарання загрожує українцям, які публічно підтримують росію? Пояснення від СБУ

Що кажуть ініціатори закону про компенсацію за житло для ймовірних колаборантів? 

 Раніше у коментарі редакції «Бахмут.IN.UA» пресслужба голови партії «Слуга народу» Олени Шуляк (ред. яка є однією з ініціаторок розробки законопроєкту про компенсацію житла) повідомляла, що особи, які не будуть визнані колаборантами мають права на компенсації. Якщо ж суд визнає особою такою, що здійснювала колабораційну діяльність — вона не зможе претендувати на компенсацію.

“Колабораційна діяльність це злочин, а відповідно єдиний хто може чітко установити факт його вчинення це суд. Закон передбачає, що особи, які мають судимість за злочини проти нац безпеки (у тому числі колаборанти) не мають права на компенсацію. Особи, яким офіційно вручена підозра у вчиненні таких злочинів – питання про надання таким особам компенсації зупиняється до розгляду справи судом. Якщо виправдають — нададуть”, — пояснюють у пресслужбі ініціаторки закону Олени Шуляк.

Також зауважують, що сам факт евакуації до росії не набуває статусу — злочин, адже у багатьох людей просто не було іншого виходу, оскільки це був єдиний шлях евакуації. 

“Тому просто факт виїзду не тягне за собою відповідальність, а відповідно права на компенсацію такі особи не втрачають”, — резюмує пресслужба Олени Шуляк.

Фото: з відкритих джерел

Додавайтесь в наш Телеграм Бахмут живе тут, отримуйте інформацію про події в Бахмуті та бахмутян в евакуації.

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

Петиція щодо законопроєкту №11161 наближається до фінішу: скільки ще потрібно підписів

Дмитро Скопіч Скопіч Дмитро 14:25, 12 Березня 2025
Підписання документів / фото ОП

Петиція до Володимира Зеленського з проханням підписати закон 11161, який дозволить мешканцям, чиє майно на ТОТ, отримати компенсацію майже набрала потрібну кількість голосів до розгляду її президентом. Станом на 12 березня залишилося трохи менше ніж 3 000 підписів. Після цього Володимир Зеленський повинен розглянути петицію.

Детальніше про це, читайте в матеріалі Бахмут IN.UA.

Петиція щодо закону №11161: скільки залишилося підписів

В грудні 2024 році з’явилася петиція №22/238978-еп, в якій громадяни та громадянки просять Володимира Зеленського підписати законон №11161. Він має на меті створити механізм отримання компенсації за знищене чи пошкоджене майно на територіях, де ведуться активні бойові дії або які окуповані.

Станом на зараз відсутній механізм компенсації за житло для таких осіб, що ставить перепони для їхньої подальшої інтеграції у нових громадах, а також погіршує їхній соціально-економічний стан, що в підсумку нерідко змушує людей виїжджати з України за кордон або навіть повертатись на окуповані території“, — вказують автори петиції.

На момент написання матеріалу, петицію підписали 22 182 особи з 25 000 необхідних для розгляду Президентом України.

Закон був підтриманий Верховною Радою ще 19 грудня 2024. 30 грудня 2024 року його передали на підпис Президента, без якого механізм не може запрацювати. На це передбачено 4 місяці. Протягом цього часу Володимир Зеленський має ухвалити рішення щодо його підписання або непідписання.

Петиція ж має на меті пришвидшити процес підписання та реалізації механізму компенсування за знищене чи пошкоджене майно на територіях, де ведуться активні бойові дії або які окуповані.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Чи розглядає Бахмутська МВА виділення коштів з бюджету на купівлю житла для бахмутян

Семаковська Тетяна 16:00, 4 Березня 2025
Гроші / фото ілюстративне, Pexel

Одна з найбільш нагальних потреб бахмутян, це житло. Люди не можуть ні отримати компенсацію, оскільки майно знаходиться в окупації, ні придбати його самостійно. Редакція дізналась, чи розглядає Бахмутська міська військова адміністрація придбання житла для бахмутян коштом бюджету.

У відповідь, редакції Бахмут IN.UA повідомили, що наразі така можливість не розглядається та назвали причину.

Житло для бахмутян

Один з можливих способів для бахмутян отримати кошти за зруйноване житло, це підписання Володимиром Зеленським, президентом країни, Закону 11161, який в перспективі запустить процес виплат коштів для мешканців, чиє майно в окупації.

Водночас уряд розглядає можливість фінансування з місцевих бюджетів ТОТ на придбання житла для постраждалих мешканців. Про це редакції, під час зустрічі з регіональними журналістами, розповіла Олена Шуляк. За її словами, тривають консультації щодо механізму реалізації цієї ініціативи.

У Бахмутській МВА нам повідомили, що наразі не розглядають таку можливість, бо на даний час на законодавчому рівні відсутні механізми придбання житла або виплати грошової компенсації за зруйноване житло за рахунок коштів місцевих бюджетів.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Петиція щодо законопроєкту №11161 наближається до фінішу: скільки ще потрібно підписів

Петиція до Володимира Зеленського з проханням підписати закон 11161, який дозволить мешканцям, чиє майно на ТОТ, отримати компенсацію майже набрала потрібну кількість голосів до розгляду […]

14:25, 12.03.2025 Скопіч Дмитро

Чи розглядає Бахмутська МВА виділення коштів з бюджету на купівлю житла для бахмутян

Одна з найбільш нагальних потреб бахмутян, це житло. Люди не можуть ні отримати компенсацію, оскільки майно знаходиться в окупації, ні придбати його самостійно. Редакція дізналась, […]

бахмута

Чи можуть мешканці державного житла отримати компенсацію за його руйнування

До редакції звертались бахмутяни із запитанням про те, чи є якась можливість отримати в майбутньому компенсацію за зруйноване житло, якщо воно було надане державою та […]

Чому можуть відмовити в компенсації за зруйноване житло: причини

Щоб отримати компенсацію за зруйноване житло в Україні потрібно подати заяву до Дії. Для мешканців та мешканок тимчасово окупованих територій наразі депутати ухвалили Закон 11161, […]

Українці за кордоном можуть подавати заявки до міжнародного Реєстру збитків: як це працюватиме

Українці та українки, які наразі проживають за кордоном, зможуть подавати заявки до міжнародного Реєстру збитків. Це стало можливим за допомогою розширення функціоналу застосунку “Дія”. Про […]

14:20, 11.02.2025 Скопіч Дмитро