Чи можуть українці, які повернулися з окупації претендувати на фінансову допомогу від держави?

Семаковська Тетяна 18:20, 4 Липня 2023

03cfcba9af34012efcfe3ecb8f069d6c orig 1 934d0Станом на грудень 2022 року було відомо, що до росії були депортовані щонайменше 2,8 мільйонів громадян України. Про це повідомляв уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець у Telegram. Серед тих, хто виїхав, є українці, які добровільно обрали сторону росії, вони публічно дискредитували українську армію та поліцію, проте не полишають надій на те, що отримають грошову компенсацію за зруйноване росіянами житло від України.

Чи можуть українці, які перейшли на бік росії претендувати на компенсацію від держави, зокрема за житло, як передбачено в дії відповіла юристка з питань ВПО БФ “Право на захист” Олександра Кравченко.

Зрадники сподіваються, що отримають компенсацію за житло

У пропагандистському каналі “Артемовск” мешканець Бахмута, який вочевидь проживав за адресою Оборони 19 цікавиться, чи може він отримати компенсацію від “Дії” за програмою пошкодженого житла.

Закон України наразі фактично не забороняє людям, які обрали росію претендувати на компенсацію за житло, але є нюанс

Відповідно до ст. 22 Конституції України, усі люди є вільні і рівні у своїй гідності та правах. Права і свободи людини є невідчужуваними та непорушними. Тому, якщо особа, яка втратила житло в Україні під час війни є громадянином України, вона має усі права громадянина України незалежно від того, де вони тимчасово проживає, пояснює  Олександра Кравченко.

Цей закон передбачає ряд дій, які повинна зробити особа, яка втратила майно. І це не тільки зареєструвати пошкоджене майно у Дії, тобто є цілий ряд факторів, які ускладнюють отримання компенсації особі, яка намагатиметься зробити це перебуваючи, до прикладу в рф.

“Крім цього, треба буде зареєструвати майно у реєстрі пошкодженого майна, зробити обстеження зруйнованого майна і т.д. Тому є ряд дій, де власник повинен бути присутнім особисто. На законодавчому рівні ще буде багато разів все змінюватися, будемо активно слідкувати за цим, а поки, слід ще раз зазначити, що кожен громадянин Україні рівний у своїх правах”, – каже юристка.

Компенсація за пошкоджене майно буде надаватися  відповідно до закону № 2923-IX, детальніше про механізм компенсації читайте тут: Як отримати компенсацію за зруйноване житло?

Читайте також: Яке покарання загрожує українцям, які публічно підтримують росію? Пояснення від СБУ

Що кажуть ініціатори закону про компенсацію за житло для ймовірних колаборантів? 

 Раніше у коментарі редакції «Бахмут.IN.UA» пресслужба голови партії «Слуга народу» Олени Шуляк (ред. яка є однією з ініціаторок розробки законопроєкту про компенсацію житла) повідомляла, що особи, які не будуть визнані колаборантами мають права на компенсації. Якщо ж суд визнає особою такою, що здійснювала колабораційну діяльність — вона не зможе претендувати на компенсацію.

“Колабораційна діяльність це злочин, а відповідно єдиний хто може чітко установити факт його вчинення це суд. Закон передбачає, що особи, які мають судимість за злочини проти нац безпеки (у тому числі колаборанти) не мають права на компенсацію. Особи, яким офіційно вручена підозра у вчиненні таких злочинів – питання про надання таким особам компенсації зупиняється до розгляду справи судом. Якщо виправдають — нададуть”, — пояснюють у пресслужбі ініціаторки закону Олени Шуляк.

Також зауважують, що сам факт евакуації до росії не набуває статусу — злочин, адже у багатьох людей просто не було іншого виходу, оскільки це був єдиний шлях евакуації. 

“Тому просто факт виїзду не тягне за собою відповідальність, а відповідно права на компенсацію такі особи не втрачають”, — резюмує пресслужба Олени Шуляк.

Фото: з відкритих джерел

Додавайтесь в наш Телеграм Бахмут живе тут, отримуйте інформацію про події в Бахмуті та бахмутян в евакуації.

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

Гроші на новий дім: держава компенсує зруйноване житло через єВідновлення

Семаковська Тетяна 10:29, 1 Квітня 2025
Виплати на будівництво тепер можна отримати в Дії / фото ілюстративне, Pexel

Відтепер власники приватного житла, яке зруйнували росіяни, зможуть подати заявку в Дії на компенсації. Держава виділить гроші на відбудову оселі.

Про це анонсували в Мінцифри.

єВідновлення: нова функція для власників приватного майна

Власники будинків на приватні території зможуть отримати компенсацію за зруйноване росіянами житло, для цього їм потрібно подати заявку в Дії. Гроші нададуть на відбудову житла.

Водночас нововведення не стосується до земельних ділянок, які розташовані на тимчасово окупованій території чи на території, де ведуться активні бойові дії.

Як подати заявку в дії на зруйноване житло?

Для того, щоб отримати гроші від держави на відбудову будинку, зруйнованого росіянами, вам потрібно:

  1. Подати заяву про компенсацію через Дію або в ЦНАПі.
  2. Зареєструвати повідомлення про початок будівельних робіт.
  3. Після отримання компенсації скасуйте право власності на знищене майно.

Виплата на будівництво в Дії: інструкція з фото

Після цього потрібно подати заяву про виплати коштів. Для цього виконайте наступні кроки:

Крок 1 / скриншот з Дії
  • в застосунку Дія оберіть пункт “Сервіси” та натисніть “єВідновлення”;
Крок 2 / скриншот Дія
  • оберіть пункт “Виплата на будівництво”;
Крок 3 / скриншот Дія
  • у застосунку ви побачите пункт “Мої виплати”, натисніть кнопку “Детальніше”;
Крок 4 / скриншот Дія
  • натисніть кнопку “Переглянути деталі”;
Крок 5 / скриншот Дія
  • перевірте дані;
Крок 6 / скриншот Дія
  • натисніть кнопку “Обрати об’єкт”;
Крок 7 / скриншот Дія
  • підтвердьте обрання об’єкта, на якому планується будівництво, зі списку;
Крок 8 / скриншот Дія
  • оберіть картку для виплати коштів;
Крок 9 / скриншот Дія
  • перевірте та за потреби виправте свої контактні дані;
Крок 10 / скриншот Дія
  • натисніть кнопку “Надіслати”.

Після подачі заявки кошти надійдуть вам двома частинами — по 50%. Їх можна використати на розробку проєктно-кошторисної документації, будівельні матеріали та замовлення будівельних послуг.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Яку дату та час руйнації житла вказувати, якщо ваше майно на ТОТ: пояснення

Семаковська Тетяна 12:05, 22 Березня 2025
Зруйновані квартири бахмутян / фото з росджерел

Мешканці та мешканки, майно яких розташовано та тимчасово окупованих територій, при заповненні заявки стикають з пунктом про дату та час руйнації. Втім такі дані можуть не знати, оскільки оселя могла бути зруйнована, коли її власник перебував вже в евакуації.

Як повідомити про зруйноване житло в окупації та дату його руйнації, пояснює Юридичний порадник для ВПО.

Зруйноване майно на окупованих територіях

Жителі, чиє майно розташоване на тимчасово окупованих територіях, зокрема це Донецька, Луганська, Херсонська, Запорізька, Харківська області, можуть подавати заяви про пошкодження житла через Дії у Міжнародний Реєстр збитків. Серед пунктів заповнення є графа про дату та час руйнації житла.

Юристи пояснюють, що першочергово, у заявці потрібно вказувати:

  • прізвище, власне ім’я, по батькові;
  • РНОКПП, якщо подаєте через Дію;
  • серію (за наявності) та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідному органу контролю і мають відмітку в паспорті) (у разі подання через Портал Дія);
  • унікальний номер запису в Єдиному державному демографічному реєстрі (за наявності);
  • номер телефону, адреса електронної пошти;
  • відомості про нерухоме майно (тип, опис, загальна площа, площа забудови, кількість поверхів).

Щодо дати, то її варто вказувати конкретну, але час настання події, коли сталося пошкодження або руйнація орієнтовний.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Гроші на новий дім: держава компенсує зруйноване житло через єВідновлення

Відтепер власники приватного житла, яке зруйнували росіяни, зможуть подати заявку в Дії на компенсації. Держава виділить гроші на відбудову оселі. Про це анонсували в Мінцифри. […]

Яку дату та час руйнації житла вказувати, якщо ваше майно на ТОТ: пояснення

Мешканці та мешканки, майно яких розташовано та тимчасово окупованих територій, при заповненні заявки стикають з пунктом про дату та час руйнації. Втім такі дані можуть […]

Бахмутський ЦНАП
Важливо

Бахмутяни можуть отримати допомогу з подачею заяви до міжнародного Реєстру збитків: куди звертатися

Фахівці бахмутського ЦНАПу надають підтримку людям, які бажають подати заяву до міжнародного Реєстру збитків. Ця послуга доступна для людей, які не можуть самостійно заповнити заяву, […]

Володимир Зеленський Крим, мобілізація вибори в Україні

Петиція із закликом до Президента підписати закон 11161 зібрала голоси

Петиція бахмутського активіста Аркадія Петросяна, із закликом до Володимира Зеленського, президента України, підписати закон 11161 набрала необхідну кількість голосів, йдеться про 25 тисяч підписів. Тепер […]

Петиція щодо законопроєкту №11161 наближається до фінішу: скільки ще потрібно підписів

Петиція до Володимира Зеленського з проханням підписати закон 11161, який дозволить мешканцям, чиє майно на ТОТ, отримати компенсацію майже набрала потрібну кількість голосів до розгляду […]

14:25, 12.03.2025 Скопіч Дмитро