Чи можуть українці, які повернулися з окупації претендувати на фінансову допомогу від держави?

Семаковська Тетяна 18:20, 4 Липня 2023

03cfcba9af34012efcfe3ecb8f069d6c orig 1 934d0Станом на грудень 2022 року було відомо, що до росії були депортовані щонайменше 2,8 мільйонів громадян України. Про це повідомляв уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець у Telegram. Серед тих, хто виїхав, є українці, які добровільно обрали сторону росії, вони публічно дискредитували українську армію та поліцію, проте не полишають надій на те, що отримають грошову компенсацію за зруйноване росіянами житло від України.

Чи можуть українці, які перейшли на бік росії претендувати на компенсацію від держави, зокрема за житло, як передбачено в дії відповіла юристка з питань ВПО БФ “Право на захист” Олександра Кравченко.

Зрадники сподіваються, що отримають компенсацію за житло

У пропагандистському каналі “Артемовск” мешканець Бахмута, який вочевидь проживав за адресою Оборони 19 цікавиться, чи може він отримати компенсацію від “Дії” за програмою пошкодженого житла.

Закон України наразі фактично не забороняє людям, які обрали росію претендувати на компенсацію за житло, але є нюанс

Відповідно до ст. 22 Конституції України, усі люди є вільні і рівні у своїй гідності та правах. Права і свободи людини є невідчужуваними та непорушними. Тому, якщо особа, яка втратила житло в Україні під час війни є громадянином України, вона має усі права громадянина України незалежно від того, де вони тимчасово проживає, пояснює  Олександра Кравченко.

Цей закон передбачає ряд дій, які повинна зробити особа, яка втратила майно. І це не тільки зареєструвати пошкоджене майно у Дії, тобто є цілий ряд факторів, які ускладнюють отримання компенсації особі, яка намагатиметься зробити це перебуваючи, до прикладу в рф.

“Крім цього, треба буде зареєструвати майно у реєстрі пошкодженого майна, зробити обстеження зруйнованого майна і т.д. Тому є ряд дій, де власник повинен бути присутнім особисто. На законодавчому рівні ще буде багато разів все змінюватися, будемо активно слідкувати за цим, а поки, слід ще раз зазначити, що кожен громадянин Україні рівний у своїх правах”, – каже юристка.

Компенсація за пошкоджене майно буде надаватися  відповідно до закону № 2923-IX, детальніше про механізм компенсації читайте тут: Як отримати компенсацію за зруйноване житло?

Читайте також: Яке покарання загрожує українцям, які публічно підтримують росію? Пояснення від СБУ

Що кажуть ініціатори закону про компенсацію за житло для ймовірних колаборантів? 

 Раніше у коментарі редакції «Бахмут.IN.UA» пресслужба голови партії «Слуга народу» Олени Шуляк (ред. яка є однією з ініціаторок розробки законопроєкту про компенсацію житла) повідомляла, що особи, які не будуть визнані колаборантами мають права на компенсації. Якщо ж суд визнає особою такою, що здійснювала колабораційну діяльність — вона не зможе претендувати на компенсацію.

“Колабораційна діяльність це злочин, а відповідно єдиний хто може чітко установити факт його вчинення це суд. Закон передбачає, що особи, які мають судимість за злочини проти нац безпеки (у тому числі колаборанти) не мають права на компенсацію. Особи, яким офіційно вручена підозра у вчиненні таких злочинів – питання про надання таким особам компенсації зупиняється до розгляду справи судом. Якщо виправдають — нададуть”, — пояснюють у пресслужбі ініціаторки закону Олени Шуляк.

Також зауважують, що сам факт евакуації до росії не набуває статусу — злочин, адже у багатьох людей просто не було іншого виходу, оскільки це був єдиний шлях евакуації. 

“Тому просто факт виїзду не тягне за собою відповідальність, а відповідно права на компенсацію такі особи не втрачають”, — резюмує пресслужба Олени Шуляк.

Фото: з відкритих джерел

Додавайтесь в наш Телеграм Бахмут живе тут, отримуйте інформацію про події в Бахмуті та бахмутян в евакуації.

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

Пріоритетна компенсація за знищене майно: що чекає на ВПО в новому законопроєкті

Валентина Твердохліб 18:00, 18 Листопада 2024
Зруйнований будинок. Часів Яр, ВПО
Знищений будинок у місті Часів Яр / фото 93 ОМБр

ВПО можуть додати до категорій, які мають пріоритетне право на отримання компенсації за знищене майно. Ухвалити відповідний законопроєкт №11028 рекомендував комітет Верховної Ради з питань економічного розвитку на засіданні, яке відбулося сьогодні, 18 листопада.

Про це повідомив голова Спеціальної комісії з питань захисту ВПО Павло Фролов.

Законопроєкт №11028, що передбачено для ВПО

Законопроєкт №11028 розроблено Спеціальною комісією з питань захисту ВПО. Його мета — підтримати вразливі категорії переселенців, які втратили власні оселі та потребують першочергової допомоги від держави.

Серед ВПО, яким пропонують надати пріоритетне право на компенсацію за знищене житло, є:

  • пенсіонери;
  • люди з інвалідністю ІІІ групи;
  • люди, які виховують дитину до 6 років або дитину з інвалідністю;
  • одинокі матері або батьки, які самостійно виховують малолітню дитину до 14 років;
  • люди, які мають на утриманні двох дітей;
  • усиновлювачі, опікуни та піклувальники дитини;
  • хворі на тяжкі форми деяких хронічних захворювань за переліком, затвердженим Міністерством охорони здоров’я;
  • люди, які утримують дитину з тяжкими ураженнями нервової системи, вродженими вадами розвитку, орфанними захворюваннями або іншими тяжкими хворобами.

Окрім цього, комісія із захисту ВПО працює над збільшенням фінансування Фонду ліквідації наслідків російської агресії. Це необхідно, щоб збільшити кількість українців, які отримають кошти на ремонти пошкодженого житла та житлові сертифікати на нові оселі.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Закон про компенсацію за житло на ТОТ: яка дата фінального читання

Семаковська Тетяна 14:20, 15 Листопада 2024
Акція на підтримку законопроєкту 11161 / фото Асоціація молодих ВПО України

Попередньо у середу, 20 листопада, Верховна Рада має розглянути у другому (фінальному) читанні законопроєкт № 11161, який дозволить українцям (майно яких розташоване на окупованих територіях) отримати компенсацію за зруйновані домівки. Перед голосування у ВР Погоджувальна Рада має внести законопроєкт у порядок денний.

Про це редакції повідомив Аркадій Петросян, голова Асоціації молодих ВПО, бахмутський активіст, який ініціював законопроєкт.

Уряд розгляне компенсацію за житло на ТОТ

За законопроєкт №11161 від 10.04.2024 року попередньо планують проголосувати у другому читанні, 20 листопада, 2024 року. Аркадій Петросян пояснив, що перед голосування у ВР Погоджувальна Рада має внести законопроєкт у порядок денний.

“Ми розраховуємо, що в цей день законопроєкт внесуть у порядок денний, а також він буде підтриманий Парламентом вже у другому читанні. Далі важливо, щоб його підписав президент, через 4 місяці механізм компенсації (ред. для жителів житло, яких розташоване на ТОТ) запрацює”, — каже Аркадій Петросян.

Асоціація молодих ВПО на чолі з Аркадієм Петросяном закликають бахмутян доєднуватися до акції, 20 листопада, у місті Київ, щоб продемонструвати важливість ухвалення законопроєкту.

“Це важливо для допомоги мільйонам ВПО, які втратили власні домівки і лишилися напризволяще”, — пишуть організатори акції.

Акція відбудеться в Києві, о 08:50, точне місце проведення повідомлять зареєстрованим учасникам.

Зареєструватися на акцію за посиланням.

Хронологія законопроєкту

4 червня 2024 року, Парламент проголосував у першому читанні за законопроєкт номер 11161, який має допомогти українцям, чиє житло зараз на ТОТ отримати компенсацію. Парламент проголосував за основу.

Відтак, узгоджено, що якщо нерухомість розташована на територіях ведення активних бойових дій або тимчасово окупованих, то власник такого майна може подати заяву про надання компенсації за процедурою та переліком документів згідно з наявною процедурою у Законі, окрім вимоги надати документи (у тому числі матеріали фото- і відеофіксації) майна до/після знищення/пошкодження.

Важливо, що фізичний огляд об’єктів нерухомого майна не проводиться. Для отримання компенсації за таке майно його власник має відмовитися від цієї нерухомості на користь держави.

7 листопада 2024 року до законопроєкту надали порівняльну таблицю.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Зруйнований будинок. Часів Яр

Пріоритетна компенсація за знищене майно: що чекає на ВПО в новому законопроєкті

ВПО можуть додати до категорій, які мають пріоритетне право на отримання компенсації за знищене майно. Ухвалити відповідний законопроєкт №11028 рекомендував комітет Верховної Ради з питань […]

Закон про компенсацію за житло на ТОТ: яка дата фінального читання

Попередньо у середу, 20 листопада, Верховна Рада має розглянути у другому (фінальному) читанні законопроєкт № 11161, який дозволить українцям (майно яких розташоване на окупованих територіях) […]

Відсьогодні бахмутяни можуть подати документи на компенсацію за електроприлад: деталі

Відсьогодні, 15 листопада, бахмутяни можуть самостійно подавати документи для отримання компенсації за придбаний електроприлад для обігріву. З бюджету Бахмутської МТГ виділили кошти на компенсацію. Які […]

Руйнування

Скільки коштів заплановано на компенсації за житло в бюджеті 2025 року

У законопроєкті про державний бюджет на 2025 рік, що поданий на друге читання, передбачені 4 мільярди гривень на реалізацію програми “єВідновлення”. Ці кошти підуть на […]

На 491 гривню більше: мешканці Донецької області отримуватимуть вищу компенсацію

Жителі Донецької області отримуватимуть на 491 гривню більше за 1 квадратний метр зруйнованого житла у межах області за програмою єВідновлення. Раніше сума складала 23 315 […]