В Бахмуті окупанти пошкодили один із найдавніших храмів Донбасу

Семаковська Тетяна 11:23, 12 Липня 2023

Свято Миколаївський храм. Забахмутка 6eeab11 липня на каналі бахмутської волонтерки Інни Гайдай з’явилося фото Свято-Миколаївської церкви, купол якої захопило полум’я внаслідок російських обстрілів. Дерев’яна двопрестольна церква в Бахмуті – один із найдавніших храмів на Донбасі. Зазначимо, що у вересні 2022 року росіяни обстріляли Свято-Миколаївський храм з мінометів.

Більше про Бахмутську святиню в коментарі «Бахмут. IN. UA» розповів Ігор Корнацький – історик, краєзнавець та завідувач відділу Бахмутського краєзнавчого музею.

Чим відома Свято-Миколаївська церква?

photo 2023 07 11 21 52 08 12dbd

Один із найдавніших храмів Донбасу, Свято-Миколаївська. Фото: канал Інни Гайдай

За словами Ігоря Корнацького Свято-Миколаївська церква в Бахмуті була відома вже в середині XVIII століття. 1794 року колишні бахмутські солевари, переселені в слободу Покровську, вивезли туди з міста і дерев’яну Миколаївську церкву. 

Згодом у 1796 році бахмутяни звернулися до  катеринославського митрополита Гавриїла з проханням про дозвіл на будівництво нової церкви. Будівництво святині було завершено до кінця 1797 року, а вже 28 січня 1798 року відбулося її освячення. 

«Свято-Миколаївська церква, дерев’яна на кам’яному фундаменті, є найстарішою з існуючих церков Бахмута, і однією з рідкісних пам’яток церковної архітектури XVIII століття на Донеччині. Має значну художню й історичну цінність, є важливою частиною культурної спадщини міста й краю», – зазначає Ігор Корнацький.

Що передувало?

У вересні 2022 року окупанти обстріляли Свято-Миколаївський храм з мінометів. Вже тоді внаслідок обстрілів був пошкоджений купол дзвіниці. Також місцеві повідомляли про те, що  дерев’яному храмі повилітали вікна, пошкоджень зазнав фасад.

«Всього було десять прильотів, і це були міни. З людей ніхто не постраждав. Зокрема, там перебував сторож, він встиг сховатися. Обстріли пошкодили купол дзвіниці, її збудували у тисяча вісімсот шістдесят першому році. У самому дерев’яному храмі, а він тисяча сімсот дев’яносто сьомого року будівництва і є одним з найстаріших на Донеччині, повилітали вікна, посічено фасад», – повідомляли бахмутяни.

Фото: Вікіпедія

Додавайтесь в наш Телеграм Бахмут живе тут, отримуйте інформацію про події в Бахмуті та бахмутян в евакуації.

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

Історичні перемоги українців: як шлюб врятував світ від війни

Семаковська Тетяна 11:00, 26 Травня 2024
Як шлюб українця врятував світ від війни / ілюстрація Маші Вишедської

Спецпроєкт Бахмут IN.UA “Перемагали раніше — переможемо зараз!”. Просто і цікаво розповідаємо про перемоги українців крізь історичний час.

 У 1043 році Володимир Ярославович, син Ярослава Мудрого, замислив похід на Візантію. Разом з князем у похід пішов воєвода Вишата, який теж був з княжого роду Рюриковичів. Володимир з Вишатою зібрали велику дружину, яка налічувала близько 6000 тисяч воїнів. Однак, Київським дружинникам не пощастило, здійнялась страшна буря і більша частина кораблів затонула.

Вишата повів залишки війська суходолом, але візантійці скористалися перевагою і раптово напали на дружину. Військо було розгромлено, а Вишата разом з залишками воїнів потрапив у полон. Битва була програна, але ситуацію врятував молодший брат Володимира Ярославовича.

Всеволод  одружився з дочкою Візантійського імператора Костянтина Мономаха. Цей шлюб підкріплював мирний договір, що відновив добросусідські відносини між Руссю-Україною і Візантією. Історія про те, що після помилок наступає час порозуміння і дружніх відносин.

Автор тексту історик, краєзнавець Микита Безмен.

Авторка ілюстрації художниця Маша Вишедська.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Якими були Кліщіївка та Андріївка до війни

Микола Ситник 11:00, 25 Травня 2024
Кліщіївський водозабір
Селище під Бахмутом / скриншот

Кліщіївка та Андріївка — невеликі села Іванівського старостинського округу Бахмутської територіальної громади. Росіяни захопили Кліщіївку у січні 2023 року, Андріївку — взимку 2022 року. Трохи згодом Сили оборони України деокупували ці населені пункти, які вщент знищили російські війська. Наразі вони знаходяться прямо на лінії фронту.

Староста Іванівського старостинського округу Бахмутської міської об’єднаної територіальної громади Олена Данько у коментарі “Бахмут. IN. UA” розповіла, якими були Кліщіївка та Андріївка до повномасштабного вторгнення росії в Україну.

Населення Кліщіївкn та Андріївкb

За словами старости, до війни у двох селах проживали 520 осіб.

Кліщіївка та Андріївка знаходяться на відстані трьох кілометрів. У Кліщіївці мешкали на початок війни 443 особи. Там проживали пенсіонери, люди похилого віку, молодь і діти. Дітей ми возили до Іванівської школи шкільним автобусом.

У селі Андріївка на початок війни мешкали 77 осіб. Переважно це були люди похилого віку. Село було маленьке, люди займалися своїми городами. Дітей там було мало, вони їздили навчатися до Іванівської школи та в селище Курдюмівка, до якого добиралися електропотягом.

Олена Данько // староста Іванівського старостинського округу

Староста Іванівського старостинського округу Олена Данько
Староста Іванівського старостинського округу Олена Данько / скриншот із сюжету Бахмут 1571. Бахмутські новини

Як жили люди

Кліщіївка знаходиться приблизно за сім кілометрів від Бахмута. Тут проходив залізничний шлях, який з’єднував Бахмут, Кліщіївку та Андріївку.

Люди добиралися залізницею: ходили електропотяги, автобус між селами не ходив. Більшість мешканців працювали в Бахмуті та на сільськогосподарських роботах. Підприємств у Кліщіївці чи Андріївці не було. Місцеві фермери вирощували зернові культури, соняшник та кукурудзу. Одне підприємство займалося вирощуванням грибів. У Кліщіївці діяв водозабір. Цей Кліщіївський водозабір забезпечував водою Бахмут і селище Опитне.

Олена Данько // староста Іванівського старостинського округу

Дитячий майданчик у Кліщіївці
Дитячий майданчик у Кліщіївці біля водойми / фото з архіву Олени Данько
Кліщіївський водозабір
Кліщіївський водозабір / скриншот із відео КП «Бахмут-вода»

Пані Олена додала, на два села у Кліщіївці діяв соціальний центр. Там знаходилось робоче місце поштаря, який обслуговував і Кліщіївку, і Андріївку.

Був фельдшерсько-акушерський пункт (ФАП), куди приїжджав сімейний лікар села Іванівське, і проводив прийом місцевих мешканців; була сільська бібліотека та сільський клуб. Працювали магазини, працював квартальний комітет, який входив до складу Бахмутського територіальної громади.

Село дуже жваве було. Мешканці активно брали участь у заходах Іванівського старостинського округу. Вони проводили багато культурно-масових заходів, і день села там відзначали жваво і активно. Люди жили звичайним життям і раділи йому.

Олена Данько // староста Іванівського старостинського округу

Мешканці біля клубу
Мешканці Кліщіївки біля сільського клубу / фото з архіву Олени Данько

Храм, що “вистояв”

Зазначимо, що в Кліщіївці знаходиться унікальний храм — Церква Покрови Пресвятої Богородиці, збудована в 1841 році. Саме на тлі її руїн ЗСУ оголосили про звільнення села від росіян.

Церква Покрови Пресвятої Богородиці
Церква Покрови Пресвятої Богородиці / фото з відкритих джерел
Українські захисники, які деокупували Кліщіївку (80-та окрема десантно-штурмова бригада, 5-та окрема штурмова бригада, 95-та ОДШБр, Об'єднана штурмова бригада Національної поліції України «Лють»)
Українські захисники, які деокупували Кліщіївку (80-та окрема десантно-штурмова бригада, 5-та окрема штурмова бригада, 95-та ОДШБр, Об’єднана штурмова бригада Національної поліції України “Лють”) / скриншот із відео 80-ї ОДШБр ЗСУ

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

301550002 474308481370917 1167424248295915500 n 1b4f7

Історичні перемоги українців: як шлюб врятував світ від війни

Спецпроєкт Бахмут IN.UA “Перемагали раніше — переможемо зараз!”. Просто і цікаво розповідаємо про перемоги українців крізь історичний час.  У 1043 році Володимир Ярославович, син Ярослава […]

Кліщіївський водозабір

Якими були Кліщіївка та Андріївка до війни

Кліщіївка та Андріївка — невеликі села Іванівського старостинського округу Бахмутської територіальної громади. Росіяни захопили Кліщіївку у січні 2023 року, Андріївку — взимку 2022 року. Трохи […]

11:00, 25.05.2024 Микола Ситник

Як росія намагалася присвоїти собі бахмутську кінорежисерку

Кінорежисерка Лариса Шепітько родом з Бахмута, вона  не дивлячись на штучне зросійщення і радянську пропаганду Лариса Шепітько творила фільми просякнуті українським духом, але попри те […]

День музеїв: які заклади існували в Бахмуті та що з ними сталося під час війни

Сьогодні, 18 травня, в Україні та світі святкують День музеїв, це свято є нагадуванням про необхідність знати власну історію, поважати її та робити висновки на […]

Скіфи, обереги та “буденки”: 10 маловідомих фактів про українські вишиванки

У третій четвер травня в Україні відзначають День вишиванки — традиційне, але не офіційне, свято українського народу. Цьогоріч він припадає на 16 травня. Редакція Бахмут […]

11:00, 16.05.2024 Скопіч Дмитро