Стародавні записи історії зберігають пам’ять про багатьох видатних людей, які обрали справою свого життя – розбудову української держави. Першу цеглину в фундамент Русі-України, як прабабусі сучасної України, поклав князь варязького походження — Аскольд. По одній із версій саме Аскольд правив разом із князем Діром.
Редакція Бахмут IN.UA розповідає про перших видатних князів Русі-України.
Київський князь Аскольд: походження імені
Існує кілька версій походження імені Аскольд. Найбільш ймовірна версія інтерпретує його як скандинавське ім’я Вітольд, втім дослідник Г. Магнер захищав теорію слов’янського походження імені, виводячи його від слова “сколдирити”, що означає накопичувати.
Інші прихильники теорії слов’янського походження вбачали в слові корені оскал, сокіл, кіл та коло. Польський хроніст Ян Длугош, та ряд істориків спираються на те, що Аскольд походив з князівської династії, започаткованої князем Києм. Ці твердження лягли в основу теорії про те, що Аскольд був слов’янського походження. До речі, Михайло Грушевський також вважав, що Аскольд міг бути нащадком династії князя Кия.
Як правили Аскольд та Дір
В “Повість врем’яних літ” оповідається що Аскольд з Діром до княжіння в Києві були боярами Рюрика:
“І було в нього два мужі, Аскольд і Дір, не його племені, а бояри. І відпросилися вони [в Рюрика піти] до Цесарограда з родом своїм, і рушили обидва по Дніпру. Ідучи мимо, узріли вони на горі городок і запитали, кажучи: “Чий се город?” А вони, [тамтешні жителі], сказали: “Було троє братів, Кий, Щек [і] Хорив, які зробили город сей і згинули. А ми сидимо в городі їхньому і платимо данину хозарам”. Аскольд, отож, і Дір зостались удвох у городі цьому, і зібрали багато варягів, і почали володіти Полянською землею. А Рюрик княжив у Новгороді”.
Аскольд вже тоді розумів важливість дипломатії, й хотів, щоб тогочасні цивілізовані держави визнали Русь, як гідного суперника на карті світу.
У 860 році Аскольд очолює перший похід Русі на Константинополь, до столиці Візантії. Про це збереглися дані у Повісті минулих літ, похід до Константинополя був успішним, місто практично мали захопити, однак Аскольд вирішив, що все має закінчитися мирною угодою.
Аскольдова могила
Після Візантійського походу князь Аскольд вирішив охреститися та охрестити підлеглих воїнів. Згодом таке рішення привело до смерті князя, прийманні є така версія. За повідомленням літопису, Аскольда вбив князь Олег, який перевдягнувся торговцем і підступом виманив князя з Києва.
Не виключено, що перемогу Олега забезпечила підтримка київських язичників, невдоволених наверненням Аскольда до християнства. За літописом, Аскольда поховали на місці загибелі, на правому березі Дніпра в урочищі Угорське.
Примітка редакції: Додамо, що за часів незалежності на Аскольдовій могилі з’явилося п’ять могил сучасних Героїв — захисників Дебальцевого, учасника Революції Гідності Олександра Клітинського і Героя України з Івано-Франківщини Дмитра Коцюбайла, відомого як “Да Вінчі”, який загинув захищаючи Україну під Бахмутом.
Автор тексту історик, краєзнавець Микита Безмен.
Авторка ілюстрації художниця Маша Вишедська.
Читайте також:
- Бахмутський краєзнавець Ігор Корнацький розповів історію міського прапора та його значення
- Історичні перемоги: як українські князі провчили половців
- Як українці волонтерили в Першу світову війну
Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!