Історичні перемоги: як Бог допоміг українцям виграти битву на річці Сутінь

Семаковська Тетяна 13:14, 17 Березня 2023

308629411 497794709022294 6892047493771564722 n ab885Спецпроєкт Бахмут IN.UA «Перемагали раніше – переможемо зараз!». Просто і цікаво розповідаємо про перемоги українців крізь історичний час. Перемагали раніше – переможемо зараз! Перемоги українців крізь історичний час.

З кінця ХІ ст. на землі Київської Русі знову почали лізти половці. Згідно з літописом, загарбники захопили Прилуки, Пісочин, Переволоку і стерли з лиця землі велику кількість малих містечок та селищ. Князі вирішили не чекати подальших битв, бо знали, що з половцями жарти погані, готувалася велика битва.

До складу руського війська ввійшли дружини київського князя Святополка Ізяславича, переяславського — Володимира Мономаха та чернігівського — Давида Святославича, а також ополчення згаданих князівств, оскільки літописець зазначає, що спочатку Святополк не хотів залучати смердів до походу, бо починалися весняно-польові роботи.

Всі захисники руських земель були нащадками Ярослава Мудрого. Битва відбулась 4 квітня 1103 року поблизу річки Сутінь. На початку битви київська дружина розбила передовий загін половців на чолі з Алтунопою.

Потім, за словами літописця, «..пішли полки половецькі, як бори..». На жаль, історія не залишила подробиць битви, за винятком «божої допомоги» руським воїнам. Розгром половців був відчутний, але декілька десятиліть вони продовжували тероризувати землі Київської держави. Слава Ярославичів іде крізь віки у долях поколінь!

Автор тексту історик, краєзнавець Микита Безмен.

Авторка ілюстрації художниця Маша Вишедська.

Читайте також: Швейна фабрика: як в Бахмуті з’явився район 8 березня

Додавайтесь в наш Телеграм Бахмут живе тут, отримуйте інформацію про події в Бахмуті та бахмутян в евакуації.

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

Історичні перемоги: як українці зустрічали монголів на річці Калка

Семаковська Тетяна 11:00, 27 Квітня 2025
Битва на річці Калка / фото Бахмут IN.UA

Битва на річці Калка, що відбулася 31 травня 1223 року, стала однією з найвідоміших сторінок української історії доби Київської Русі. Об’єднані сили руських князів і половців намагалися зупинити просування монгольських військ, однак зазнали нищівної поразки. Ця битва продемонструвала небезпеку роздробленості серед руських земель і стала передвісником майбутнього монгольського вторгнення на українські терени.

Редакція Бахмут IN.UA розповідає, як саме відбувалась битва на річці Калка.

Битва на річці Калка

У ХІІІ столітті Київська Русь переживала період феодальної роздробленості. Колишні удільні князівства фактично перетворилися на самоврядні держави. Втративши роль політичного осереддя країни, Київ залишався тільки релігійним осередком Руських земель.

У той самий час у Східній Азії набирала сили нова держава — Монгольська імперія, створена Чингісханом. Монгольська орда швидко докотилася до кордонів Київської Русі, де жили половці. На той момент половці вже були слабкі аж настільки, що звернулися до своїх ж ворогів –  русичів, й просили допомоги.

Літописець так описує цю подію: “Якщо ви не поможете нам,— то ми нині порубані були, а ви завтра порубані будете“. Скликали раду всіх князів у городі Києві, і нарадились вони так: “Лучче б нам зустріти їх на чужій землі, аніж на своїй”. Після княжої наради у Києві, галицький князь і зять половецького хана Котяна Мстислав Мстиславич, прозваний за свої подвиги Удатним, переконав правителів Київської та Чернігівської землі виступити разом проти монголів.

31 травня 1223 року русько-половецька армія вийшла на річку Калку. Там їх зустріла монгольська орда. Тогочасних даних про втрати обох сторін у битві на Калці немає. Руські літописці подають лише кількість загиблих князів і воїнів київських дружин, з якої можна уявити величину поразки руського війська.

Києвичі отримали тактичну поразку від монголів, але зрозуміли їх тактику ведення бою. Битву програти, не значить – програти війну.

Автор тексту історик, краєзнавець Микита Безмен.

Авторка ілюстрації художниця Маша Вишедська.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Медовий, Яблучний та Горіховий: коли в Україні святкуватимуть Спас

Дмитро Скопіч Скопіч Дмитро 12:00, 26 Квітня 2025
Яблука — це один із символів Спасу / фото ілюстративне, iStock

Спас — це традиційне християнське свято, яке обожнюють українці. Усі три варіації свята, як і інші церковні, змінили дати проведення, адже в Україні відбувся перехід на новий календар.

Детальніше про самі Спаси та нові дати їхнього проведення — в матеріалі Бахмут IN.UA.

Коли святкувати Спас у 2025 році

Серпневі Спаси — це три важливі християнські свята, які щороку відзначають у серпні. Це Медовий, Яблучний та Горіховий. Вони поєднують у собі глибокі духовні традиції, народні обряди та символіку врожаю. У ці дні віряни йдуть до храмів, щоб освятити дари природи, подякувати за зібране та попросити здоров’я для рідних. Цикл Спасів недаремно називають особливим періодом — адже кожен із них має свою унікальну історію та значення.

Коли святкувати Медовий Спас 2025

Медовий Спас / фото ілюстративне, iStock

Маковій, або Медовий Спас, — одне з найбільших церковних свят в Україні, яке цьогоріч відзначатимуть по-новому. Раніше перший зі Спасів святкували 14 серпня, але через перехід на новоюліанський календар відбулося зміщення майже всіх свят. Відтак у 2025 році Медовий Спас відзначатимуть 1 серпня.

Свято отримало свою назву не випадково. У давнину в цей день починали збирати мак і мед. У християнській традиції назва пов’язана також із сімома мучениками Макавеями, їхньою матір’ю Соломонією та вчителем Єлеазаром, які прийняли смерть за свою віру.

Нерідко перший зі Спасів називають Спасом на воді або Мокрим Спасом. Це пов’язано з легендою: під час страшної епідемії жителі Константинополя винесли з храму Святої Софії частинку хреста, на якому був розіп’ятий Ісус Христос. Вони освятили водойми та колодязі, після чого сталося диво — хвороба відступила.

Коли святкувати Яблучний Спас 2025

Яблучний Спас / фото ілюстративне, iStock

Дата проведення Яблучного Спасу також змінилася. Якщо раніше його святкували 19 серпня, то у 2025 році він відбудеться 6 серпня.

Інша назва свята — Преображення Господнє. Згідно з Євангелієм, воно сталося перед голгофськими стражданнями Ісуса Христа. За 40 днів до розп’яття Христос піднявся на гору разом із трьома своїми учнями — Петром, Іоаном та Яковом. Там він почав молитися, а втомлені учні заснули. Прокинувшись, вони побачили, що Ісус преобразився: його лице сяяло неземним світлом, а одяг став сніжно-білим. Поруч з’явилися пророки Мойсей та Ілля, які розмовляли з ним, а потім їх накрила велика біла хмара. Звідти пролунав голос Бога: «Це Син Мій улюблений, що Його Я вподобав. Його слухайтеся».

Спустившись із гори, Христос звелів своїм супутникам збирати яблука, щоб його Батько міг їх освятити. Саме з цим пов’язане вшанування яблук у день другого Спасу.

Коли святкувати Горіховий Спас 2025

Горіховий Спас / фото ілюстративне, iStock

Завершує цикл свят Горіховий Спас. Він присвячений перенесенню Нерукотворного образу Господнього до Константинополя. Раніше його відзначали 29 серпня, але у 2025 році свято припадає на 16 серпня.

Горіховий Спас знаменує завершення аграрного циклу, зокрема збору врожаю. Це свято має як релігійне, так і народне коріння, що відображає тісний зв’язок між природою та духовною стороною людського буття.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

310060023 505091208292644 1997211377949616883 n 4efcc

Історичні перемоги: як українці зустрічали монголів на річці Калка

Битва на річці Калка, що відбулася 31 травня 1223 року, стала однією з найвідоміших сторінок української історії доби Київської Русі. Об’єднані сили руських князів і […]

Медовий, Яблучний та Горіховий: коли в Україні святкуватимуть Спас

Спас — це традиційне християнське свято, яке обожнюють українці. Усі три варіації свята, як і інші церковні, змінили дати проведення, адже в Україні відбувся перехід […]

12:00, 26.04.2025 Скопіч Дмитро

Палац Культури у Часів Ярі: якою була історична споруда

23 липня 2023 року, окупаційні російські війська знищили Палац Культури у Часів Ярі. Останнім часом ця будівля використовувалася як міський гуманітарний штаб та місце надання […]

291631635 441596051145066 4521838647393733269 n 96506

Перший український прапор та піший полк: як бахмутяни боролися за незалежність сто років тому

Історія Бахмутського краю в роки революції 1917-1921 років має чимало забутих і замовчуваних сторінок. У радянські часи все розмаїття політичного життя в регіоні після повалення […]

Часів Яр у 15 фото: як містяни відпочивали біля кар’єрів

Часів Яр — місто з багатою промисловою історією, яке розташоване на Донеччині. Поруч із його виробництвами розташовувалися мальовничі кар’єри, які стали улюбленим місцем відпочинку для […]

11:00, 13.04.2025 Скопіч Дмитро