Історичні перемоги українців: як в Київській Русі боролися проти тиранії братовбивці

Семаковська Тетяна 11:00, 15 Червня 2024
Ярослав та Святополк / ілюстрація Маші Вишедської

Спецпроєкт Бахмут IN.UA “Перемагали раніше — переможемо зараз!”. Просто і цікаво розповідаємо про перемоги українців крізь історичний час.

У 1015 році помирає славетний князь-хреститель Володимир Великий, а між дітьми Володимира починається братовбивча ворожнеча, яку розпочав старший син Святополк. Святополк підступно вбиває своїх братів Бориса і Гліба, які пізніше стають святими мучениками.

Наступною жертвою став древлянський князь Святослав Володимирович. Народ прозвав князя-братовбивцю Окаянним, тобто такий, як Каїн. Відновити справедливість і покарати брата взявся Ярослав Володимирович, який потім отримав прізвисько “Мудрий” і став одним з найвеличніших правителів Київської Русі-України.

Ярослав зібрав 40 тисячне військо, яке постало проти невідомої кількості дружинників Святополка. Битва сталася у 1016 році, біля міста Любеч, де Ярослав здобув перемогу. Наляканий можливістю отримати справедливе покарання, Святополк тікає до Польщі. Ярослав переможно зайшов у Київ і став правити народом Русі-України. Історія відновлення справедливості та розумного покарання дуже символічна.

Влада у країні має бути чесною і легітимною, бо народ України ніколи не сприйме тиранії та буде боротися до кінця.

Автор тексту історик, краєзнавець Микита Безмен.

Авторка ілюстрації художниця Маша Вишедська.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

ФЕЙК: загиблим у Тисі українцям встановили меморіал

Чорнойван Аліна 14:02, 10 Червня 2024
Колаж “Бахмут IN.UA”

Російський Telegram канал поширює нібито опубліковану в Reuters статтю про меморіал на Тисі, присвячений “жертвам розстрілу українських прикордонників”. Але підтверджень цьому знайти не вдалося. Подробиці — у матеріалі Бахмут IN.UA.

Роль Тиси у російській пропаганді

Допис опублікував проросійський телеграм-канал «Шейх Тамір», який регулярно займається пропагандою та розповсюдженням неправдивої інформації про Україну. Псевдожурналіст пише, що ці знімки були опубліковані в британському агентстві новин Reuters.

Скриншот допису / Шейх Тамир / Колаж “Бахмут IN.UA”

Фейк про “меморіал”

На зображеннях видно, що скриншот зроблено з сайту Reuters, а точніше з їхнього розділу Pictures of the Day. На фото також присутній водяний знак видання. Тож ми здійснили пошук статті на сайті. Виявилось, такого матеріалу не існує.

Скриншот пошуку на сайті / Reuters Pictures of the Day

До того ж на знімку екрана вказано дата — 26 травня. Ми проаналізували частоту публікацій на сайті та дійшли висновку, що видання поширює статті у рамках рубрики Pictures of the Day лише по буднях. А 26 травня цього року було в неділю. Тож, як зазвичай, російські фейкомети при створенні своїх неправдивих постів не враховують елементарних деталей. А тих користувачів, які перевіряють інформацію та мислять критично, пропагандистам оббрехати не вдасться.

Щоб остаточно впевнитися в недостовірності цієї інформації, ми також звернули увагу на зазначеного автора фотографій меморіалу — Horatiu Negrescu. Виявилось, що на сайті його ім’я ніде не фігурує:

Скриншот пошуку на сайті / Reuters Pictures of the Day

При пошуці в гугл також не з’явилося жодного результату з ім’ям. Тож автор фото також вигаданий.

Тема мобілізації в Україні стала дуже вигідним інфоприводом для російських ЗМІ не лише для публікації новин стосовно цієї теми, а і для створення фейків і маніпуляцій. Відомо, що в Тисі задля уникнення мобілізації потонуло понад 30 людей, — за даними прикордонних служб України. Проте росіяни невпинно продовжують звинувачувати українських прикордонників у розстрілах громадян, про що ми розповідали раніше в матеріалі “Всі потопельники у водах Тиси мають на тілах ознаки насильницької смерті”.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Фотофейк: Випускникам львівських шкіл видали стрічку із зображенням карти України без Криму

Лідія Гук Гук Лідія 16:00, 7 Червня 2024
Ілюстрація Бахмут.IN.UA

Проросійські медіаресурси поширюють світлину, де нібито випускники львівських шкіл мають на собі стрічку з картою України без території Кримського півострова.

Однак, — це фотофейк. Світлина містить ознаки редагування та поширюється з метою розколу українського суспільства.

Карта України без Криму: як розпізнати фотошоп

1 червня, наступного дня після останнього дзвоника у львівських школах, проросійські акаунти у Х (ред. — колишній Twitter), Tik-Tok, Telegram-канали, ворожі медіа опублікували фейкову фотографію нібито випускників однієї із львівських шкіл. Однак, якої саме – не зазначили. Для знаходження першоджерела ми здійснили пошук зображення через Google Lens та виявили, що фотографія стала масово поширюватись в один день та виключно проросійськими медіаресурсами, які, окрім цього, публікують тексти та відео з антиукраїнськими наративами. Жодних інших публікацій цієї світлини на українських ресурсах не було.

Публікація фотофейку російського Telegram-каналу / скриншот

Відтак, за допомогою інструменту з цифрового аналізу FotoForensics ми виявили, що світлина зазнала великої кількості редагування. Оригінальне фото повинно відображатись в єдиному кольорі, без яскраво виділених елементів, оскільки саме ці деталі є або додані, або відкориговані.

Результат аналізу світлини показує, що зображення карт України без Криму — це фотошоп, як і самі стрічки. Окрім цього FotoForensics вказує на те, що фон, де видно дерева, інших людей, вікно школи, були додані зовсім з іншої фотографії. Відтак перед нами картинка створена із кількох окремих знімків.

Результат аналізу зображення FotoForensics / скриншот 

Кожна публікація цього фотофейку супроводжуються текстами, які поширюють кремлівський наратив про те, що захід України нібито відмовилась від Криму, та боротьба у війні ведеться лише на сході. Це створено для розбурхання та поширення ненависті серед українців із різних областей країни та формування образу українців, що не здатні гуртуватись задля однієї мети.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

“Акція 51”: як з Галичини до Званівки примусово переселили сотні людей. Розповідь Романа Кабачія та Ярослави Пасічко (Оновлено)

Весна, 1951 рік. Молодь робітничих професій посадили в перший ешелон потягу. Не сказали, ні куди їх везуть, ні що з собою брати — так для […]

ліпнина

Як з’явилася ліпнина в оздобленні будинків Бахмута: історичні факти

У другій половині 19-го століття в Бахмуті розпочався промисловий видобуток гіпсового каменю. Його використовували не лише в будівельних цілях, а й для виготовлення мистецьких виробів. […]

Тай 8cad3

Як режисер кліпів Imagine Dragons зустрічав Новий рік у 2023 році у Бахмуті

Режисер-постановник відомого американського гурту Imagine Dragons Тай Арнольд зустрів 2023 рік у товаристві українських військових, які боронили Бахмут. Редакція Бахмут IN.UA згадує, як саме відомий […]

Коли святкувати Водохреще за новим календарем: точна дата

Водохреще, свято Хрещення Господнього, Богоявлення — це назви одного християнського свята, коли відбулося хрещення Ісуса Христа в річці Йордан.Раніше його святкували 19 січня. Втім, у […]

10:00, 01.01.2025 Скопіч Дмитро

Як виглядало бахмутське Artwinery: 20 світлин з підземелля

Бахмутське Artwinery — одне з найбільших підприємств України та Східної Європи, яке виробляло алкогольні напої. Після початку повномасштабної війни підприємство було змушене евакуюватися. Згодом в […]

18:00, 30.12.2024 Скопіч Дмитро