Бахмутяни в евакуації: історія волонтерки Наталі Роменської

Семаковська Тетяна 15:59, 29 Березня 2023

IMG 20230329 162529 876 98594Наталя Роменська народилася та виросла в Бахмуті. Жінка волонтерка ГО “Бахмут Український”, до останньої можливості пані Наталя залишалися в Бахмуті, щоб допомагати військовим та бахмутянам. Волонтерка евакуювалася з Бахмута в лютому, там залишився її дім і багато творчих робіт — пані Наталя власноруч виготовляла мотані ляльки. Деякі встигла взяти з собою.

Життя в прифронтовому Бахмуті

Гуманітарний штаб, в якому працювала пані Наталя розміщувався неподалік від залізнодорожного вокзалу у напівпідвальному приміщенні, сюди за допомогою приходили місцеві бахмутяни й військові. Інколи жінка сама відносила допомогу літнім людям, яким було важко самотужки дістатися до пункту. Переважно, це люди з інвалідністю.

«День, коли я могла допомогти нашим хлопцям, дати ковдри теплі, термобілизну чи їжу — я розуміла, що тут залишилися не дарма. Отакі в мене були думки», — наголошує бахмутянка.

В основному в Бахмуті залишилися люди старші 60 років, дітей дуже мало було на той час, запевняє жінка. Гуманітарної допомоги в місті вистачало каже пані Наталя, працювали пункти Незламності, люди також ходили туди.Ляльки мотанки українські

Ці ляльки були зроблені при свічках в Бахмуті. Фото: особистий архів героїні

 

До слова, в Бахмуті ще в січні працював імпровізований базар по вулиці Ювілейній, де місцеві продавали молоко, фрукти, овочі, м’ясо, рибу, солодощі, батарейки, свічки, тож попри обстріли люди намагалися продовжувати жити. В лютому бахмутяни вже майже не ходили на ринок, бо там були прильоти.

«Військові останнім часом вже не брали продукти, їм були потрібні рації чи тепловізори, ми (ред. ГО “Бахмут Український”) на них збирали.Продукти нам віддавали. В місто все менше волонтерів їздило», — каже пані Наталя, додає, що зараз не знає в якому стані їхній склад в Бахмуті.

Життя в евакуації

Льлька-мотанка червона

Лялька зроблена майстринею в евакуації. Фото: особистий архів героїні

Минуло близько місяця відколи волонтерка евакуювалася з Бахмута, переїзд як й багатьом бахмутянам, які щиро люблять своє місто — видався непростим.

«Фізично, я можливо й виїхала, але думками все одно ж там. Постійно дивлюся відео, що у нас там в Бахмуті. Чекаємо, що додому ми всі повернемося, все налагодиться тоді. Звісно, що тут в евакуації тихе життя в порівнянні з Бахмутом. Тут почалися якісь житейські нюанси, ти розумієш, що краще Бахмута немає жодного місця в світі», — розмірковує волонтерка.

До вибухів в Бахмуті жінка за місяці війни вже звикла, покидати дім було важким, але необхідним рішенням.

Колекція майстерні «Оберіг»

Льлька-мотанка

Ляльки, які пані Наталя встигла вивезти з Бахмута. Фото: особистий архів героїні

Пані Наталя в Бахмуті була членкинею творчої майстерні «Оберіг», жінка виготовляла ляльки-мотанки, які були на виставках. На жаль, чимало творчого доробку довелося залишити в Бахмуті.

«Частково керівник нашої майстерні Світлана Кравченко вивезла, зокрема народні костюми. Одна колекція, яка на Чорнобильській виставці в Лимані була у нас згоріла, там були роботи різного плану», — розповідає майстриня.

Пані Наталя змогла вивезти з Бахмута дуже мало робіт, але декілька ляльок все ж встигла прихопити. Зараз майстриня живе в Запорізькій області, нещодавно оформила статус ВПО, жінка продовжує займатися рукоділлям. Вечорами виготовляє ляльок. Світлинами своїх робіт пані Наталя поділилася й з нами.

зображення viber 2023 03 28 23 40 37 810 56aa4

Лялька у білому строї. Фото: особистий архів героїні

Фото: «Бахмут. IN.UA»

Читайте також: Бахмутяни в евакуації: як вчителька музика Катерина Чернова живе та волонтерить в Дніпрі

Додавайтесь в наш Телеграм Бахмут живе тут, отримуйте інформацію про події в Бахмуті та бахмутян в евакуації.

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

Що думають про “мир з росією” мешканці Краматорська та Добропілля. Відео

Семаковська Тетяна 18:20, 28 Березня 2025

Звідусіль лунають заяви про можливий мир з росією. Проте своїми діями країна агресорка не показує ту саму готовність до миру. Росія продовжує обстрілювати міста та вбивати українців.

Відеоператор Бахмут IN.UA Роман Потапенко побував у двох прифронтових містах: Краматорську та Добропіллі. Ми дізнавались, що думають про мир з росією донеччани.

Мир з росією? Що думають про це мешканці Краматорська та Добропілля

Український стяг в Краматорську / фото Роман Потапенко

У Краматорську вітряно, але на вулицях багато людей. Місцеві прогулюються, віпочивають на лавочках, у місто прийшла весна, на перший погляд тут “спокійно”. Хоча вибухи тут доволі часті, місто періодично обстрілюють росіяни.

На вулицях людно / фото Роман Потапенко

У мешканців Краматорська ми питали:

  • Чи вірять жителі прифронтових міст у закінчення війни?
  • Що вони думають про можливу мирну угоду, майбутнє України та чи варто довіряти ворогу?
  • Яким країнам чи міжнародним лідерам довіряють як посередникам у перемовинах щодо припинення вогню?

Мешканці з журналістами спілкуються неохоче, але нам вдалося отримати кілька коментарів. Поза камерою люди стверджували: довіряти росії не варто. Ті, хто не боїться говорити на камеру, кажуть, що вірять в силу дипломатії.

Місцева жителька Краматорська / фото Роман Потапенко

Одна з жительок Краматорська розмірковує, що допогти припинити війну в Україні, на її думку може бути дипломатія. Жінка додає, що як посередникам угоди довіряла б лідерам Франції та Італії.

У Добропіллі місцеві теж неохоче коментують на камеру, поза нею, кажуть, що росії довіряти не можна.

Дивіться відео, в якому жителі прифронтових міст Краматорська та Добропілля розповідають про власні думки щодо закінчення війни

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Як бахмутянка Наталя на Дніпропетровщині започаткувала власний мінібізнес

Семаковська Тетяна 14:00, 19 Березня 2025

Після початку повномасштабного вторгнення росії багато українців були змушені покинути свої домівки, рятуючи свої життя. Серед них — пані Наталя, мешканка Бахмута, яка у 2022 році евакуювалась до Дніпропетровської області. Але, попри всі труднощі, жінка не опустила руки, а започаткувала власну справу.

Нове життя у селі: з чого все почалося

Переїхавши до одного з невеличких сіл Дніпропетровщини, Наталя стикнулася з проблемою, знайомою багатьом переселенцям: відсутністю роботи та фінансової стабільності. Але опускати руки жінка не збиралася. Вона мала досвід у вирощуванні курей в Бахмуті, та цього разу вирішила спробувати свої сили у розведенні свиней.

“У Бахмуті мала невеличке господарство, тут вирішила спробувати вирощувати свійських тварин”.

Жінка самотужки придбала одразу 12 свиней і взяла на себе повну відповідальність за їх догляд. Протягом року Наталя вирощувала тварин, годувала домашніми кормами, слідкувала за здоров’ям.

Господарство пані Наталі / фото надане героїнею

Через рік клопіткої праці господарство пані Наталі почало давати перші результати. Вона вирішила запропонувати людям домашнє м’ясо власного виробництва. Зараз у її домогосподарстві залишилося 11 свиней.

Особливістю бізнесу Наталі є можливість доставки м’яса поштою. М’ясо перед відправкою жінка підморожує, аби зберегти якість продукту. Вона відправляє замовлення поштою, дбаючи про те, щоб кожен клієнт отримав свіже та якісне м’ясо. Уже зараз продукція має попит серед земляків та інших охочих скуштувати натуральний продукт без хімії.

“Люди замовляють, дякують, кажуть, що м’ясо дуже смачне та свіже”, — з радістю розповідає жінка.

Підтримати бахмутянку можна, замовивши її продукцію. Для деталей та оформлення замовлення потрібно зв’язатися з Наталею телефоном +380 (50) 247 1670.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Що думають про “мир з росією” мешканці Краматорська та Добропілля. Відео

Звідусіль лунають заяви про можливий мир з росією. Проте своїми діями країна агресорка не показує ту саму готовність до миру. Росія продовжує обстрілювати міста та […]

Як бахмутянка Наталя на Дніпропетровщині започаткувала власний мінібізнес

Після початку повномасштабного вторгнення росії багато українців були змушені покинути свої домівки, рятуючи свої життя. Серед них — пані Наталя, мешканка Бахмута, яка у 2022 […]

“Дрони допомагають тримати оборону”: офіцер розвідки “Алекс” про війну БПЛА та мобілізацію в бригаду “Тайфун”

Війна в Україні змусила змінити не лише стратегію та тактику, але й технологічний підхід до ведення бойових дій. Дрони стали важливими союзниками в розвідці, атаках […]

спільноти

“Ми хотіли зробити так, щоб про Бахмут не забули”: як Інесса Мішеніна створила спільноту для допомоги і об’єднання земляків

Інесса Мішеніна — відома перукарка-стилістка з Бахмута, в рідному місті вона мала свій салон краси. Після початку повномасштабної війни жінка переїхала до Києва, де продовжила […]

Психолог потрібен кожному: як капеланка Мейра Беспьорстова підтримує військових на фронті

Мейра Беспьорстова — психологиня та капеланка, яка регулярно працює з військовими. Вона вела в Бахмуті активну волонтерську діяльність, а зараз підтримує дух військових, котрі боронять […]

18:15, 14.02.2025 Скопіч Дмитро