Український Бахмут початку XX століття. 3 частина.

Семаковська Тетяна 17:33, 12 Січня 2023

Screenshot 351 8f212Бахмут — фортеця, яка не тільки стоїть, а й бореться за свою свободу й незалежність. Мало хто знає, що більше століття тому Бахмут був центром Донбасу. Боротьба за українську сутність міста йде не лише на полі бою. Українським історикам доводиться пояснювати, що Бахмут, як повноцінне поселення, заснували козаки Ізюмського слобідського полку в кінці XVII століття, а не московські прикордонники, яких тут і бути не могло. Історик Юрій Юзик розповідає про Бахмут виданню «Українська правда».

В попередній частині ми вже розповідали про зросійщення Донбасу та Українське пробудження.

Формування українських військових частин

photo 2023 01 12 15 16 48 3528c

Рішення українського повітового з’їзду 3 вересня 1917 року. Фото: УП

Із початком літа активність громади спала – вояки виїздили на фронт, учні і студенти на канікули. Проте, на початку червня 1917 року у Бахмуті “відбулося зібрання офіцерів і солдатів тутешнього полку”. Тобто 25-го піхотного запасного полку, який входив в 4-ту піхотну запасну бригаду Московського воєнного округу, штаб якої розміщувався в Харкові.

На цьому червневому вояцькому зібранні ухвалено важливе рішення: 

«Організувати в Бахмуті український полк».

 І дійсно на базі цього полку незабаром створено 25-й Український запасний полк, який в кінці 1917 року стане основою військ Центральної Ради не території Бахмутського повіту. Частина цього полку розташовувались також в Луганську.

Очолював процес українізації 25-го полку особисто його командир – 32-х річний підполковник Микола Меркулов. 

Коли 26 липня 1917 року в Києві царська влада організувала збройний напад на ешелон Богданівського полку, то ця подія зрезонувала і в Бахмуті. 20 серпня тут зібралось вояцьке віче у кількості 587 військовослужбовців різних полків. Окрім представників 25-го полку тут були і ті, хто перебував у дома на відпустках. Українське вояцтво Бахмута засудило злочин російських шовіністів і вимагало найсуворішого покарання.

У вересні 1917 року Меркулов із своїм полком взяв активну участь в придушені так званого п’яного бунту в Бахмуті. Цим вони нажили немало ворогів серед “робітничого класу”. Річ у тому, що з початком Першої світової війни в царській імперії було введено сухий закон, а весь алкоголь зберігався на складах.

Читайте також: «Цікавитися історією мають всі»: вчитель історії про меми, диктаторів та культуру свайпання

Період українських з’їздів Бахмутщини

photo 2023 01 12 15 16 50 b4cde

Протест 587 українських військових Бахмута. Фото: УП

«Український повітовий з’їзд в Бахмуті представників політичних і військових організацій і сел» відбувся 3 вересня 1917 року. Він не лише обрав двох своїх представників до Центральної Ради – Романа Ільяшенка, голову Української повітової ради Бахмутського повіту, та В. Павленка, а висловив також протест проти відокремлення Катеринославщини (і, відповідно, Донбасу) від України, вимагав розширення Генерального секретаріату Центральної Ради (секретарями залізниць, пошт і телеграфів, війська, суду, продовольчих справ), виступив за “повну автономію” України.

Цей же з’їзд вирішив: «Необхідно в школах завести навчання рідною мовою» 

Головне фото: УП

Читайте також: «Рік після поранення лежав у шпиталі, так почав писати»: військовий Іцхак Штерн про волонтерство й вірші

Додавайтесь в наш Телеграм Бахмут живе тут, отримуйте інформацію про події в Бахмуті та бахмутян в евакуації.

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

Росіяни засудили оборонця Маріуполя до 24 років ув’язнення: деталі

Валентина Твердохліб 14:00, 21 Грудня 2024
маріуполя
Засуджений боєць “Азову” Олег Абдюков / фото Маріупольська міськрада

У тимчасово окупованому Донецьку засудили захисника Маріуполя Олега Абдюкова. Йому призначили 24 роки ув’язнення за сфабрикованою справою.

Про це повідомляє Маріупольська міськрада.

Суд над захисником Маріуполя

У Донецьку відбувся суд над 25-річним захисником Маріуполя, бійцем “Азову” Олегом Абдюковим. Окупанти звинуватили військовослужбовця у злочині проти мирних жителів Маріуполя.

Так звані “правоохоронці” на окупованих територіях відкрили на Олега Абдюкова кримінальну справу за сфабрикованими доказами. Бійця “Азову” звинуватили у вбивстві двох мирних мешканців Маріуполя. Як зазначають окупанти, в березні 2022 року український військовий, нібито, розстріляв із гранатомета автомобіль, в якому перебували люди.

“Верховний суд днр” визнав Олега Абдюкова винним у злочині. Йому призначили покарання у вигляді 24 років ув’язнення.

Зазначимо, що Олег Абдюков перебуває в російському полоні з 2022 року, його разом з іншими бійцями вивели з “Азовсталі”. Він був одним із постраждалих у теракті в Оленівці.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

У Кривому Розі проведуть безоплатні психологічні тренінги для бахмутян: реєстрація

Валентина Твердохліб 13:00, 21 Грудня 2024
тренінги
Консультація психолога / ілюстративне фото Pexels

У Кривому Розі проведуть безоплатні психологічні тренінги для переселенців з Бахмута. Це будуть групові зустрічі, на яких обговорюватимуть різноманітні теми для покращення емоційного стану. Головна мета тренінгів — підвищити в людей рівень стійкості до стресів.

Про це повідомляє осередок підтримки “З Бахмутом у серці. Кривий Ріг”.

Безоплатні психологічні тренінги для ВПО: програма

У Кривому Розі заплановані безоплатні психологічні тренінги для ВПО з Бахмута. Їх проводитимуть фахівці Данської ради у справах біженців в Україні (DRC).

Це буде цикл групових зустрічей з побудови стресостійкості. Для учасників тренінгів підготували різноманітні теми, що сприяють підвищенню стійкості до стресів та покращенню загального благополуччя.

Програма складатиметься із шести або дев’яти сесій (за бажанням або необхідністю группи) тривалістю 1,5-2 години. У програмі:

  • перша зустріч — знайомство, оцінка рівня стресу, вплив оточення на емоційний стан;
  • друга зустріч — визначення внутрішніх ресурсів, вправи та дискусії для зміцнення стійкості;
  • третя зустріч — дослідження емоцій, їх вираження та управління, створення “банки емоцій”;
  • четверта зустріч — створення “лінії часу”, написання історії стійкості;
  • п’ята зустріч — обговорення додаткових способів подолання труднощів, обмін досвідом та нові інструменти.

Як долучитися до психологічних тренінгів для ВПО

Долучитися до групи можуть усі охочі віком від 18 років. Кількість місць для участі у тренінгах обмежена, тому треба пройти попередню реєстрацію за посиланням.

Зустрічі проходитимуть один раз на тиждень. Перший тренінг заплановано на вівторок, 24 грудня, початок о 12:00. Зустрічі відбуватимуться за адресою: місто Кривий Ріг, вулиця Космонавтів, 3.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

маріуполя

Росіяни засудили оборонця Маріуполя до 24 років ув’язнення: деталі

У тимчасово окупованому Донецьку засудили захисника Маріуполя Олега Абдюкова. Йому призначили 24 роки ув’язнення за сфабрикованою справою. Про це повідомляє Маріупольська міськрада. Суд над захисником Маріуполя У […]

тренінги

У Кривому Розі проведуть безоплатні психологічні тренінги для бахмутян: реєстрація

У Кривому Розі проведуть безоплатні психологічні тренінги для переселенців з Бахмута. Це будуть групові зустрічі, на яких обговорюватимуть різноманітні теми для покращення емоційного стану. Головна […]

телебачення

На окупованій Донеччині працюватиме лише російське телебачення: плани окупантів

Окупаційна влада на ТОТ почала роботи з розширення російської телемережі. Вони заплановані на окупованих територіях Донецької, Луганської, Запорізької і Херсонської областей. У планах окупантів — […]

Володимир пашков: російський управлінець та економічний координатор на окупованих територіях Донбасу

Володимир пашков регулярно фігурував в новинах окупаційної влади “днр”. Він обіймав посаду “виконувача обов’язків прем’єр-міністра” так званої “днр” і керував економічною діяльністю регіону. До своєї […]

курахове

У Кураховому йдуть важкі міські бої: військові про ситуацію в місті

У місті Курахове йдуть важкі бої. Українські десантники нищать ворога, але сили російської армії переважають. Для переховування окупанти активно використовують міську забудову. Про це повідомляє […]