Бахмут утворився завдяки українським козакам, а не за велінням Івана Грозного

Семаковська Тетяна 12:02, 20 Травня 2022

245072968 1224922287985252 2091925369309348843 n 3b09eБахмут (у 1924 – 2016 роках – Артемівськ) – одне з найдавніших міст Донеччини. Але досі між істориками, краєзнавцями точаться суперечки щодо справжнього часу й обставин заснування міста. Коли ж насправді виникло постійне поселення на місці сучасного Бахмута і хто були його перші жителі – докладно розповідає завідувач відділу Бахмутського краєзнавчого музею Ігор Корнацький. Відкривайте справжню історію Бахмута і перевіряйте себе у тесті. Дізнайтесь, чому Бахмут був і є Українською територією!

Які гіпотези розглядають і чому виникла суперечка?

У більшості довідників та енциклопедій першої половини ХІХ ст. заснування Бахмута датується початком XVIII століття і пов’язується з відкриттям і початком розробки соляних джерел на території сучасного міста. Натомість у ХХ ст. поширилася й стала панівною думка, що місто Бахмут походить від Бахмутської сторожі XVI ст. На цьому ґрунтується й офіційна дата заснування міста – 1571 рік.

Дике Поле на межі двох держав – територія Бахмута у XVI столітті

У XVI столітті по річці Сіверський Донець пролягав умовний кордон між Московською державою і Кримським ханством. Його правий берег, де наразі розташоване наше місто, так і називався в тогочасних документах – кримською стороною. Втім, по обидва боки кордону розлягалося Дике Поле – безмежний незаселений простір, де з одного боку кочували кримські й ногайські татари, а з іншого проникали загони козаків із Запоріжжя, Дону й Сіверщини у пошуках «козацького хліба» – військової здобичі.

Кримські татари майже щороку чинили грабіжницькі походи до населених земель Великого князівства Литовського (потім Речі Посполитої) та Московської держави – країн, між якими на той час були розділені українські землі. Обидві держави намагалися давати опір татарським набігам, утворюючи прикордонну службу, і залучали до охорони кордонів українських козаків. Так у 1572 році в Речі Посполитій з’явилося українське реєстрове козацтво. А в Московській державі приблизно в цей час бачимо козаків із Сіверщини (севрюків) у складі прикордонної сторожової служби.

 


 

Яку сторожу заснував Іван Грозний?

У 1846 році вийшла друком книга російського історика Івана Бєляєва «О сторожевой, станичной и полевой службе на Польской Украине Московского государства…», у якій докладно описана організація прикордонної служби Московської держави у XVI столітті. Саме тут вперше серед істориків була згадана загадкова Бахмутська сторожа.

За часів царювання в Москві Івана Грозного (1533 – 1584) на степовому кордоні було утворено декілька сторожових ліній для охорони від татарських нападів. У січні – лютому 1571 року в Москві був зібраний з’їзд прикордонників, який мав переглянути організацію прикордонної служби, щоб зробити її більш ефективною. З’їзд виробив «приговор» – своєрідний устав прикордонної  служби, в якому були детально розписані місця розташування прикордонних застав (сторож), маршрути розвідувальних загонів (станиць), обов’язки сторожів і станичників.

Крайньою на степовому кордоні була лінія з шести донецьких сторож (Коломацька, Обишкінська, Балаклійська, Ізюмська, Святогірська й Бахмутська, а також Айдарська – пізніше облишена, оскільки лежала осторонь від звичайних шляхів татарських набігів). Шоста, Бахмутська сторожа знаходилась «усть Черного Жеребца», тобто в місці впадіння в Донець його лівої притоки – Чорного Жеребця. Навпроти, з правого боку в Донець впадає річка Бахмут, яка й дала назву сторожі.

280091096 330847465668814 9148181221452195925 n 624e4

Донецькі сторожі за розписом 1571 року (з книги І. Бєляєва, 1846 р.)

Постійного поселення у XVI столітті не могло бути

Сторожа являла собою невеликий (з шести чоловік) кінний спостережний загін, який мав об’їздити дозором визначену ділянку кордону довжиною в кілька десятків верст на лівому (московському) березі Дінця. Сторожі мали спостерігати за кордоном і сповіщати царських воєвод у прикордонних містах про прихід татарських загонів. Отримавши тривожну звістку, царський уряд збирав військо для відсічі ворогу. Суворі правила прикордонної служби вимагали від сторожів розташовуватися на місцевості приховано, навіть не розводити вогонь на одному місці двічі, щоб не привернути  увагу ворога. Звісно, ні про які укріплення або постійні поселення сторожів на степовому кордоні не йшла й мова.

Але й ця тонка мережа спостережних загонів на пограниччі проіснувала недовго. Вже в 1587 році через напади «черкас» (свавільних українських козаків) Донецькі сторожі вирішено було скасувати, замінивши їх станицями – кінними загонами по 12 чоловік, які здійснювали розвідувальні рейди на «урочні місця», де раніше стояли сторожі. А в часи російської Смути початку XVII століття прикордонна служба Московської держави занепала, так що від прикордонних міст Путивля й Рильська, виїздили тільки «ближні» сторожі, не далі як за 15 – 20 верст.

Заселення козаками і розробка соляних джерел – територія Бахмута у XVII столітті

А в Придінців’ї в цей час поширився вплив українського козацтва. У середині XVII століття тут діяли свавільні козацькі загони Васька Рябухи, Семена Забузького, Григорія Торського. У складі одного з таких загонів вперше згадується Іван Богун – пізніше відомий козацький полковник, соратник Богдана Хмельницького.

280351302 498011705444868 3573089131496848539 n ee9e9

Слобідські козацькі полки. XVII – XVIII ст.

У другій половині XVII століття розпочалося масове переселення з Правобережної та Лівобережної України на землі колишнього Дикого Поля, де утворилися козацькі полки Сумський, Охтирський, Харківський, Острогозький, а в 1685 році – найпівденніший з них Ізюмський. Разом вони склали новий історичний регіон – Слобідську Україну. З часом заселення перейшло на правий берег Дінця, й до складу Ізюмського полку ввійшли нові укріплені поселення: Маяки, Тор (теперішній Слов’янськ), Райгородок.

Наприкінці XVII століття торський козак Омелян Бирюков відкрив соляні джерела на річці Бахмут, довкола яких невдовзі з’явилося поселення козаків-солеварів. Про це через тридцять років писали місцеві жителі до Сенату, пригадуючи час і обставини заснування міста. Близько 1703 року збудована невеличка дерев’яна фортеця, приписана потім разом із її мешканцями до Ізюмського слобідського козацького полку. Саме це й було початком історії постійного поселення на місці сучасного Бахмута.

Отже, наше місто було започатковане внаслідок  української народної колонізації, а не за велінням згори. А 1571 рік в історії краю позначився лише реформою сторожової служби Московської держави  за часів царя Івана Грозного.

280096945 326779922931004 4969614919770374156 n 8f055

План міста-фортеці Бахмут. 1730-і роки. Шведський національний архів.

280261986 3163268503898077 3955915281066378301 n 932c2

Бахмутські козаки XVIII ст. Реконструкція художника С. Шаменкова

Ця публікація була підготовлена в рамках проєкту «Громадськість за демократизацію», який виконує Інститут економічних досліджень та політичних консультацій за сприяння Європейського Союзу. Зміст цієї публікації є виключною відповідальністю ГО «Бахмутська Фортеця» і жодним чином не відображає точку зору Європейського Союзу та Інституту економічних досліджень та політичних консультацій.

Росіяни засудили оборонця Маріуполя до 24 років ув’язнення: деталі

Валентина Твердохліб 14:00, 21 Грудня 2024
маріуполя
Засуджений боєць “Азову” Олег Абдюков / фото Маріупольська міськрада

У тимчасово окупованому Донецьку засудили захисника Маріуполя Олега Абдюкова. Йому призначили 24 роки ув’язнення за сфабрикованою справою.

Про це повідомляє Маріупольська міськрада.

Суд над захисником Маріуполя

У Донецьку відбувся суд над 25-річним захисником Маріуполя, бійцем “Азову” Олегом Абдюковим. Окупанти звинуватили військовослужбовця у злочині проти мирних жителів Маріуполя.

Так звані “правоохоронці” на окупованих територіях відкрили на Олега Абдюкова кримінальну справу за сфабрикованими доказами. Бійця “Азову” звинуватили у вбивстві двох мирних мешканців Маріуполя. Як зазначають окупанти, в березні 2022 року український військовий, нібито, розстріляв із гранатомета автомобіль, в якому перебували люди.

“Верховний суд днр” визнав Олега Абдюкова винним у злочині. Йому призначили покарання у вигляді 24 років ув’язнення.

Зазначимо, що Олег Абдюков перебуває в російському полоні з 2022 року, його разом з іншими бійцями вивели з “Азовсталі”. Він був одним із постраждалих у теракті в Оленівці.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

У Кривому Розі проведуть безоплатні психологічні тренінги для бахмутян: реєстрація

Валентина Твердохліб 13:00, 21 Грудня 2024
тренінги
Консультація психолога / ілюстративне фото Pexels

У Кривому Розі проведуть безоплатні психологічні тренінги для переселенців з Бахмута. Це будуть групові зустрічі, на яких обговорюватимуть різноманітні теми для покращення емоційного стану. Головна мета тренінгів — підвищити в людей рівень стійкості до стресів.

Про це повідомляє осередок підтримки “З Бахмутом у серці. Кривий Ріг”.

Безоплатні психологічні тренінги для ВПО: програма

У Кривому Розі заплановані безоплатні психологічні тренінги для ВПО з Бахмута. Їх проводитимуть фахівці Данської ради у справах біженців в Україні (DRC).

Це буде цикл групових зустрічей з побудови стресостійкості. Для учасників тренінгів підготували різноманітні теми, що сприяють підвищенню стійкості до стресів та покращенню загального благополуччя.

Програма складатиметься із шести або дев’яти сесій (за бажанням або необхідністю группи) тривалістю 1,5-2 години. У програмі:

  • перша зустріч — знайомство, оцінка рівня стресу, вплив оточення на емоційний стан;
  • друга зустріч — визначення внутрішніх ресурсів, вправи та дискусії для зміцнення стійкості;
  • третя зустріч — дослідження емоцій, їх вираження та управління, створення “банки емоцій”;
  • четверта зустріч — створення “лінії часу”, написання історії стійкості;
  • п’ята зустріч — обговорення додаткових способів подолання труднощів, обмін досвідом та нові інструменти.

Як долучитися до психологічних тренінгів для ВПО

Долучитися до групи можуть усі охочі віком від 18 років. Кількість місць для участі у тренінгах обмежена, тому треба пройти попередню реєстрацію за посиланням.

Зустрічі проходитимуть один раз на тиждень. Перший тренінг заплановано на вівторок, 24 грудня, початок о 12:00. Зустрічі відбуватимуться за адресою: місто Кривий Ріг, вулиця Космонавтів, 3.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

маріуполя

Росіяни засудили оборонця Маріуполя до 24 років ув’язнення: деталі

У тимчасово окупованому Донецьку засудили захисника Маріуполя Олега Абдюкова. Йому призначили 24 роки ув’язнення за сфабрикованою справою. Про це повідомляє Маріупольська міськрада. Суд над захисником Маріуполя У […]

тренінги

У Кривому Розі проведуть безоплатні психологічні тренінги для бахмутян: реєстрація

У Кривому Розі проведуть безоплатні психологічні тренінги для переселенців з Бахмута. Це будуть групові зустрічі, на яких обговорюватимуть різноманітні теми для покращення емоційного стану. Головна […]

телебачення

На окупованій Донеччині працюватиме лише російське телебачення: плани окупантів

Окупаційна влада на ТОТ почала роботи з розширення російської телемережі. Вони заплановані на окупованих територіях Донецької, Луганської, Запорізької і Херсонської областей. У планах окупантів — […]

Володимир пашков: російський управлінець та економічний координатор на окупованих територіях Донбасу

Володимир пашков регулярно фігурував в новинах окупаційної влади “днр”. Він обіймав посаду “виконувача обов’язків прем’єр-міністра” так званої “днр” і керував економічною діяльністю регіону. До своєї […]

курахове

У Кураховому йдуть важкі міські бої: військові про ситуацію в місті

У місті Курахове йдуть важкі бої. Українські десантники нищать ворога, але сили російської армії переважають. Для переховування окупанти активно використовують міську забудову. Про це повідомляє […]