Український Бахмут початку XX століття. 3 частина.

Семаковська Тетяна 17:33, 12 Січня 2023

Screenshot 351 8f212Бахмут — фортеця, яка не тільки стоїть, а й бореться за свою свободу й незалежність. Мало хто знає, що більше століття тому Бахмут був центром Донбасу. Боротьба за українську сутність міста йде не лише на полі бою. Українським історикам доводиться пояснювати, що Бахмут, як повноцінне поселення, заснували козаки Ізюмського слобідського полку в кінці XVII століття, а не московські прикордонники, яких тут і бути не могло. Історик Юрій Юзик розповідає про Бахмут виданню «Українська правда».

В попередній частині ми вже розповідали про зросійщення Донбасу та Українське пробудження.

Формування українських військових частин

photo 2023 01 12 15 16 48 3528c

Рішення українського повітового з’їзду 3 вересня 1917 року. Фото: УП

Із початком літа активність громади спала – вояки виїздили на фронт, учні і студенти на канікули. Проте, на початку червня 1917 року у Бахмуті “відбулося зібрання офіцерів і солдатів тутешнього полку”. Тобто 25-го піхотного запасного полку, який входив в 4-ту піхотну запасну бригаду Московського воєнного округу, штаб якої розміщувався в Харкові.

На цьому червневому вояцькому зібранні ухвалено важливе рішення: 

«Організувати в Бахмуті український полк».

 І дійсно на базі цього полку незабаром створено 25-й Український запасний полк, який в кінці 1917 року стане основою військ Центральної Ради не території Бахмутського повіту. Частина цього полку розташовувались також в Луганську.

Очолював процес українізації 25-го полку особисто його командир – 32-х річний підполковник Микола Меркулов. 

Коли 26 липня 1917 року в Києві царська влада організувала збройний напад на ешелон Богданівського полку, то ця подія зрезонувала і в Бахмуті. 20 серпня тут зібралось вояцьке віче у кількості 587 військовослужбовців різних полків. Окрім представників 25-го полку тут були і ті, хто перебував у дома на відпустках. Українське вояцтво Бахмута засудило злочин російських шовіністів і вимагало найсуворішого покарання.

У вересні 1917 року Меркулов із своїм полком взяв активну участь в придушені так званого п’яного бунту в Бахмуті. Цим вони нажили немало ворогів серед “робітничого класу”. Річ у тому, що з початком Першої світової війни в царській імперії було введено сухий закон, а весь алкоголь зберігався на складах.

Читайте також: «Цікавитися історією мають всі»: вчитель історії про меми, диктаторів та культуру свайпання

Період українських з’їздів Бахмутщини

photo 2023 01 12 15 16 50 b4cde

Протест 587 українських військових Бахмута. Фото: УП

«Український повітовий з’їзд в Бахмуті представників політичних і військових організацій і сел» відбувся 3 вересня 1917 року. Він не лише обрав двох своїх представників до Центральної Ради – Романа Ільяшенка, голову Української повітової ради Бахмутського повіту, та В. Павленка, а висловив також протест проти відокремлення Катеринославщини (і, відповідно, Донбасу) від України, вимагав розширення Генерального секретаріату Центральної Ради (секретарями залізниць, пошт і телеграфів, війська, суду, продовольчих справ), виступив за “повну автономію” України.

Цей же з’їзд вирішив: «Необхідно в школах завести навчання рідною мовою» 

Головне фото: УП

Читайте також: «Рік після поранення лежав у шпиталі, так почав писати»: військовий Іцхак Штерн про волонтерство й вірші

Додавайтесь в наш Телеграм Бахмут живе тут, отримуйте інформацію про події в Бахмуті та бахмутян в евакуації.

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

Мешканцям дев’яти областей продовжили подачу заявок на паливо: деталі

Валентина Твердохліб 10:42, 13 Вересня 2024
Гроші в руках, виплати ВПО, допомога на паливо
Виплата допомоги / фото з відкритих джерел

Жителям прифронтових територій надаватимуть гроші для придбання твердого палива. Кожна родина може отримати по 21 тисячі гривень на ці потреби. Аби якомога більше людей були охоплені допомогою, Уряд продовжив терміни подачі заявок.

Про це повідомляє Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій.

Грошова допомога на паливо: як подати заявку

Фінансову допомогу на придбання твердого палива надаватимуть:

  • мешканцям прифронтових територій, які живуть у 10-кілометровій зоні від кордону з росією або лінії зіткнення;
  • мешканцям територій активних бойових дій та можливих бойових дій;
  • мешканцям територій активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси.

Сюди відносяться громади таких областей:

  • Сумської;
  • Харківської;
  • Херсонської;
  • Луганської;
  • Донецької;
  • Дніпропетровської;
  • Запорізької;
  • Миколаївської;
  • Чернігівської.

Для отримання допомоги на придбання палива люди мали подати заявки до місцевих органів влади у своєму місці проживання. Зробити це треба було до 16 вересня.

Проте для того, щоб допомогою було охоплено якомога більше населення, терміни подачі заявок продовжили. Їх прийматимуть до 25 вересня.

Заявки розглядатимуть протягом трьох робочих днів із дня подання. Після отримання рішення за заявою одержувача допомоги мають проінформувати протягом пʼяти робочих днів. Про результат подачі заявки повідомлять й тих, кому допомогу одобрять, й тих, кому відмовлять. Грошову допомогу виплатять протягом місяця.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Окупанти мають тактичні успіхи біля Селидового: яка ситуація на фронті 13 вересня

Валентина Твердохліб 09:45, 13 Вересня 2024
Українські артилеристи на фронті / фото Генштаб

Протягом минулої доби на фронті зафіксували 143 бойових зіткнень. Найбільше атак — 64 — окупанти провели на Курахівському напрямку.

Про це йдеться у зведеннях Генштабу та аналітиків DeepState.

Яка ситуація на фронті на 13 вересня

За даними аналітиків DeepState, на Донеччині окупанти просунулися в Красногорівці, Гродівці та біля Пречистівки.

Мапа DeepState / скриншот

Про воєнну ситуацію на Донеччині повідомляє і військовий “Айдару” Станіслав Бунятов. За його словами, окупанти наступають у напрямку села Гостре Курахівської громади. Та українським воїнам вдалося відбити штурм.

“Ситуація на ділянці Гірник — Максимільянівка стає все важчою. Хлопці відбили наступ на Гостре, знищили купу техніки та зачищають залишки піхоти”, — повідомляє військовий.

Також боєць розповів про ситуацію біля Селидового. За його словами, на цьому напрямку в окупантів є значна перевага в людях і військовій техніці.

“Північніше від Селидового п*д*ри мають тактичні успіхи, на жаль повністю стабілізувати ситуацію нашим силам не вдається. Ворог зміг вивчити наші болючі точки, кратно переважає силами, засобами та має стабільних непохитних партнерів, для яких не існує червоних ліній. Я можу сказати точно, що у ворога немає кращої взаємодії або планування операцій, ніж у нас, часто наступаючі підрозділи воюють один з одним і несуть великі втрати, проте вони реально можуть на них не зважати, бо мають вдосталь артилерії, техніки та авіації, для того, щоб перекривати свої косяки”, — зауважив Станіслав Бунятов.

Дані від Генштабу

На Покровському напрямку наші захисники зупинили 36 штурмових і наступальних дій ворога. Окупанти атакували в бік Воздвиженки, Новоолександрівки, Зеленого Поля, Новотроїцького, Гродівки, Новогродівки, Селидового та Михайлівки.  Найбільша концентрація ворожих сил була в районах Гродівки та Новогродівки. 

На Курахівському напрямку ЗСУ відбили 64 атаки. Найактивніше окупанти намагалися просунутися в районах Костянтинівки та Георгіївки — там відбулося близько 75% усіх боїв. Також росіяни атакували ворог в бік  Олександрополя та Желанного Першого.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Гроші в руках, виплати ВПО

Мешканцям дев’яти областей продовжили подачу заявок на паливо: деталі

Жителям прифронтових територій надаватимуть гроші для придбання твердого палива. Кожна родина може отримати по 21 тисячі гривень на ці потреби. Аби якомога більше людей були […]

військові на фронті

Окупанти мають тактичні успіхи біля Селидового: яка ситуація на фронті 13 вересня

Протягом минулої доби на фронті зафіксували 143 бойових зіткнень. Найбільше атак — 64 — окупанти провели на Курахівському напрямку. Про це йдеться у зведеннях Генштабу та аналітиків DeepState. Яка […]

будівля в покровську

Немає водопостачання і частково — світла: яка ситуація з комунальними послугами в Покровську

У Покровську зберігається складна воєнна ситуація. Окупанти знаходяться в менш ніж 10 кілометрів від міста і постійно його обстрілюють. Яка зараз ситуація в Покровську з […]

У 24 ОМБр розповіли, що дає їм перевагу в обороні Часового Яру

Російські військові не полишають намірів захопити Часів Яр на Донеччині. У місті зберігається складна ситуація, воно знаходиться під постійними обстрілами. Та попри важкі умови, українські […]

Росіяни вдарили артилерією по вантажівці з гуманітарною допомогою: загинули працівники Червоного Хреста

Російські окупанти здійснили черговий злочин — обстріляли вантажівку з гуманітарною допомогою в селі Віролюбівка Краматорського району. Внаслідок атаки отримали поранення і загинули працівники Червоного Хреста. […]