Не генератором єдиним: бюджетні альтернативи на випадок відключення електроенергії

Семаковська Тетяна 15:30, 4 Червня 2024
Світло / фото ілюстративне

Росіяни постійно обстрілюють українські об’єкти енергетики, через що в країні виникають відключення світла. Життя без світла сильно ускладняється, через що потрібно шукати альтернативні джерела.

Енергетик з багаторічним стажем Денис Скобляков розповів редакції Бахмут IN.UA про альтернативи на випадок відключення електроенергії та скільки вони коштуватимуть українцям.

Як підготуватись до відключень світла у 2024 році

Щоб підготуватися до відключень світла, потрібно подбати про наявність вдома альтернативних джерел світла. Цими можуть стати павербанки, інвертори, або просто акумулятор з машини. Про кожен із них дізнавайтесь далі в матеріалі.

Павербанки

Наразі найпопулярніший спосіб заряджати гаджети — це павербанки. Вони з різною місткістю, від якої залежить кількість енергії яку він буде віддавати. Зараз є багато гаджетів? які можна підключати до переносного портативного зарядного помстою. Це лампи, кип’ятильники та навіть ліхтарики.

Ціни на павербанки в Україні починаються від 400 гривень та можуть досягати понад 6 000 гривень.

Зарядні станції

Продовженням ідей павербанків стали зарядні станції. Це спеціально розроблені пристрої, які здатні забезпечувати живлення електронних гаджетів, таких як смартфони, планшети, ноутбуки, телевізори тощо. Основна перевага полягає в їхній здатності зберігати великий обсяг електроенергії для подальшого використання. Це робить їх незамінними помічниками під час відключення електрики, коли звичайне живлення від мережі недоступне.

Ціни на компактні зарядні станції в Україні починаються з 4 000 гривень та можуть досягати понад 100 000 гривень.

Автомобільні акумулятори (АКБ)

Енергетик з багаторічним стажем Денис Скобляков поділився з редакцією одним можливим способом освітлення кімнат під час відключення електропостачання та при відсутності зайвих грошей на зарядні станції:

Можна придбати звичайний автомобільний акумулятор і він буде слугувати живленням для освітлення. Тут небезпеки немає ніякої, бо це просто акумулятор. І під’єднати до нього гірлянду. Головне, щоб збігалися вольти, і там і там, щоб були 12. Це найдешевший і простий спосіб для освітлення кімнати,

Денис Скобляков // енергетик

Як зазначає енергетик, для налагодження освітлення та зарядки гаджетів за допомогою автомобільного акумулятора потрібно трохи фантазії та мінімум технічних знань. Іншими словами, використовувати його може кожен охочий

Як можна використовувати АКБ

Screenshot 194 1afb5
АКБ / фото ілюстративне

Наводимо приклад найпростішого варіанту використання АКБ із можливістю мінімального споживання енергії. Можна взяти навіть старий акумулятор, який вже не може запустити двигун автомобіля, але ще може накопичувати та віддавати енергію.

Крім нього, вам знадобляться:

  • кілька світлодіодних лампочок залежно від того, скільки світла ви хочете отримати;
  • патрони під вибрані лампи;
  • дроти для з’єднання ламп з патроном (ліхтарем) з акумулятором.

На жаль, повністю побутову мережу 220 вольтів стандартна акумуляторна батарея не замінить, але частково – може. Загалом, такої батареї вистачить для роботи кількох LED ламп протягом ночі.

Після використання АКБ протягом кількох годин із потужними лампами та іншими споживачами її доведеться заряджати. Тому потрібно тримати під рукою ваш зарядний пристрій, щоб поповнити запас енергії в батареї – коли буде відновлено енергопостачання у мережі 220 вольтів,

Денис Скобляков // енергетик

Як освітлити будинок від акумулятора

bright 1847006 960 720 5f9fd
Лампочка / фото ілюстративне

Ще один зручний варіант підключення під акумулятор–лампа-перенесення на 12 вольтів може стати універсальним засобом для освітлення будинку.

Завдяки акумулятору з таким варіантом підключення ви зможете заряджати всі гаджети, які завжди заряджали в машині. І лампу-перенесення теж можна буде підключати через це гніздо, каже фахівець.

Як під’єднати інвертор до акумулятора

Інвертор дозволяє підключати побутові електроприлади невеликої потужності до автомобільного акумулятора. Невелика потужність — це до 100-300 ватів.

По-справжньому “дорослий” спосіб електрифікації від автоакумулятора — придбати інвертор, що перетворює 12 вольтів постійного струму на 220 вольтів змінного. Найдешевша модель такого приладу коштує менше ніж 1000 грн. Завдяки йому від знятої з машини АКБ можна живити в принципі більшість побутових електроприладів — але за умови, що вони споживають не більше ніж дозволяє потужність інвертора. Зазвичай вона становить 100 – 300 Вт,

Денис Скобляков // енергетик

Тобто АКБ навіть з інвертором не дозволяє користуватися обігрівачем, праскою, феном, чайником, електроплиткою. Потужності батареї для цього недостатньо, але вже добре те, що через інвертор можна зарядити LED-лампи побутового формату, зарядку телефону і ноутбук для роботи.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Фейк: Україна застосовує хімічну зброю на Донбасі та Харківщині

Лідія Гук Гук Лідія 13:30, 4 Червня 2024
Ілюстрація Бахмут IN.UA

26 травня мчс “днр” у своєму Telegram-каналі опублікувало інформацію, що Збройні Сили України нібито планують обстріл боєприпасами з отруйними речовинами на Донбасі. А через два дні росмедіа почали активно поширювати заяву генерал-лейтенанта ігоря кирилова про те, що Україна начебто готує атаку із застосуванням хімічної зброї на Харківському напрямку.

Однак — це фейк. Звинувачення є безпідставними, рф не надала жодних підтверджень цієї інформації.

Хімічна зброя на Донбасі

Інформацію про застосування отруйних речовин на Донбасі мчс “днр” повідомило 26 травня на своєму Telegram-каналі:

“Увага! Інформація від Штабу ТерО: ракетна небезпека! Планується ворожий обстріл із застосуванням боєприпасів із отруйними речовинами по всій території ДНР”.

Ця заява не містить жодного вказано джерела. Після того, як низка росмедіа, посилаючись лише на допис в Telegram, перепоширила новину, сам пост видалили. 

Росія вже не вперше звинувачує Україну у використанні хімічної зброї. Врешті у 2024 році на 105-тій сесії Організації із заборони хімічної зброї (ОЗХЗ) члени Виконавчої ради відкинули звинувачення російської федерації на адресу України. Щобільше, у компендіумі листувань держав-учасниць щодо України, росію звинуватили в поширенні необґрунтованих звинувачень щодо можливих “планів” України застосувати хімічну зброю на власній території, назвавши це “кампанією дезінформації”, спрямованою на внесення плутанини в Раду та дискредитацію ОЗХЗ.

Також, британський медіаресурс The Telegraph у квітні 2024 року повідомив, що рф систематично проводила незаконні хімічні атаки проти Збройних Сил України.

Фейкова новина на Telegram-каналі мчс “днр” / скриншот

Хімічна зброя на Харківщині

Через два дні після публікації допису мчс “днр” про “обстріл” боєприпасами з отруйними речовинами на Донбасі, росмедіа почали поширювати про нібито нову хімічну загрозу, тільки вже на території Харківщини. 

28 травня відбувся брифінг міністерства оборони росії з військово-хімічної діяльності США та України. Під час нього начальник військ радіаційного, хімічного та біологічного захисту зс рф генерал-лейтенант ігор кирилов заявив про численні випадки застосування українською стороною подразнюючої речовини хлорпікрину, часто в суміші з хлорацетофеноном в районі міста Донецьк та населених пунктів:

  • Богданівка;
  • Горлівка;
  • Кремінна;
  • Бахмут.

За його словами, саме Зеленський санкціонував ці теракти. 

Звинувачення України у застосуванні хімічних отруйних речовин проти російських військових є усталеною практикою кремлівської пропаганди з початку повномасштабного вторгнення. Саме росія застосовувала хлорпікрин проти українських військових, порушуючи Конвенцію ООН про заборону хімічної зброї, в чому намагається зараз звинуватити Україну. До виходу цього звіту були відомі випадки використання невідомої отруйної речовини під час облоги Маріуполя. Ціллю рф були не лише військові, а й цивільні.

Також кирилов заявив, що українські воєнні нібито готують нову провокацію з використанням “Люїзиту” (ред. бойова отруйна речовина) на Харківському напрямку. Такий висновок він зробив через інформацію начебто про прохання України надати антидоти та протигази у великій кількості. Утім, у цій заяві відсутньо до кого саме, коли та в якій кількості було здійснено запит про допомогу. Бахмут IN.UA не знайшов даних, що б підтверджували існування запиту до будь-яких країн про надання антидотів та протигазів.

Довідка: Люїзит – це бойова отруйна речовина, яку виготовляють з ацетилену та трихлористого миш’яку. У військовому середовищі його часто називають “роса смерті”. Коли люїзит потрапляє в шлунково-кишковий тракт, він викликає сильну слинотечу та блювання, супроводжувані гострими болями, зниженням артеріального тиску та пошкодженням внутрішніх органів. Смертельна доза люїзиту при внутрішньому вживанні становить 5-10 мг на 1 кг маси тіла. Ця речовина може проникати крізь матеріали захисних костюмів і протигазів.

Фейкова інформація про запит України надати антидоти та протигази / скриншот

Створення та поширення фейків про застосування зброї з отруйними речовинами має на меті створення образу України-порушниці Конвенції про заборону хімічної зброї. Відтак рф прагне відвести увагу від скоєних злочинів та виправдати терор, що розпочала проти українського народу. 

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Фейк: Всі потопельники у водах Тиси мають на тілах ознаки насильницької смерті

Лідія Гук Гук Лідія 11:00, 31 Травня 2024
Колаж Бахмут.IN.UA

25 травня колишній прем’єр-міністр України часів януковича микола азаров на своїй сторінці у Telegram заявив, що практично всі чоловіки, яких знайдено мертвими у Тисі, були вбиті українськими прикордонниками. До цієї новини колаборант додав дві фотографії потопельників, які нібито підтверджують інформацію.

Однак — це брехня. Немає жодних підтверджень, що тіла на фото з допису азарова мають сліди насильницької смерті.

Експрем’єр азаров поширює брехню

Тезу про масовий розстріл українськими прикордонниками чоловіків, які намагались переплисти Тису, микола азаров не підкріпив жодним джерелом. Його найсильніший аргумент — єдиний випадок, коли прикордонник застрелив цивільного при спробі незаконно перетнути кордон. 

Окрім цього, колишній топпосадовець України у своєму дописі просуває російські тези про “київський режим” та “карателів на службі держави”.

Допис миколи азарова на Telegram-каналі / скриншот

За допомогою зворотного пошуку зображень через Google ми знайшли джерело фотографій, які розмістив азаров на своєму Telegram-каналі. Першочергово ці світлини поширювала Державна прикордонна служба України з повідомленням про знайдені тіла. У тексті вказано лише про факт виявлення тіл та з’ясування обставин за яких потопельник вирішив переплисти Тису. Втім, немає жодної інформації про те, що на тілах присутні ознаки насильницької смерті.

Політолог Костянтин Бондаренко та російська пропаганда

Інформацію щодо розстрілу українськими прикордонниками чоловіків, що намагались перетнути Тису з метою уникнення мобілізації, в мережі поширювали ще раніше. 9 травня пропагандистський Telegram-канал «Шейх Тамир» опублікував запис свого інтерв’ю з українським політологом Костянтином Бондаренком, в якому вони, зокрема, обговорювали тему уникнення мобілізації в Україні. У відео Костянтин Бондаренко без джерел, посилаючись лише на силу впевненості власної думки, стверджує, що серед потопельників є жертви обстрілів українськими прикордонниками. Бондаренко вже не вперше намагається видати свої домисли за факти. 

Журналісти незалежного видання Texty.org занесли чоловіка до бази псевдосоціологів та прихованих піарників, згідно з якою Бондаренко просуває інтереси колишніх регіоналів — Сергія Тігіпка, Олександра Вілкула, Василя Горбаля, Наталії Королевської та інших. Також Бондаренко піарив депутатів забороненої проросійської партії «Опозиційний блок». Окрім цього, чоловік дописує для пропагандистського російського видання «Украина.ру», а з початку повномасштабного вторгнення просуває антидержавні наративи.

На думку засновника Telegram-каналу «Шейх Тамир» — проросійського журналіста олександра шелеста, метою нібито умисного вбивства чоловіків при спробі перетнути кордон є крадіжка грошей, які з собою мали потопельники. Цю тезу російський журналіст, ексведучий медведчуківського «NewsOne», не підкріпив жодним джерелом, яке б підтверджувало сказану інформацію.

Публікація частини інтерв’ю на Telegram-каналі «Шейх Тамир» / скриншот

Російські пропагандисти використовують інформацію, як от єдиний випадок ненавмисного вбивства на кордоні, для викривлення фактів та поширення антидержавних наративів. Так вони прагнуть викликати паніку в суспільстві, вкотре дискредитувати процес мобілізації в Україні та посилити недовіру до правоохоронних органів.

Псевдосоціолог Бондаренко ж своєю діяльністю “підтримує на плаву” проросійських політиків в українському та російському інформаційних просторах, симпатизуючи колишнім “регіоналам”. Окрім цього, даючи інтерв’ю російським та проросійським “ЗМІ”, він просуває скептичні тези щодо поточного стану справ в Україні, її внутрішньої політики. При чому робить це не на основі реальних кейсів, а використовуючи надумані приводи, як от “розстріл прикордонниками” чоловіків, які перепливають Тису.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

БАХМУТ 35 2 f8f8c

Як захистити дитину від комарів: поради від фахівців Бахмутської лікарні

Літо — це не тільки пора оздоровлення для дітей, але й потенційна загроза алергічної реакції через збільшення комарів. Укуси цих комах можуть викликати свербіж, або небезпечну […]

Професійний подолог розповів, як правильно обрати взуття

Взуття, яке ми носимо, має значний вплив на здоров’я, оскільки неправильне взуття може спричинити різноманітні проблеми з ногами, хребтом і навіть загальним станом організму. Взуття […]

єОздоровлення: як отримати кошти на путівку до дитячого табору відпочинку

Родини, які мають дітей з вразливих категорій, можуть отримати кошти на путівку до дитячого табору. Ця акція проходитиме в межах програми єОздоровлення. Про це повідомили […]

10:00, 15.06.2024 Скопіч Дмитро

Як військовослужбовцям отримати безплатне житло від держави

Українські військовослужбовці мають право на отримання безоплатного житла від держави. Водночас для того, щоб скористуватися такою можливістю, потрібно відповідати певним умовам, зокрема, мати певну вислугу […]

16:00, 14.06.2024 Скопіч Дмитро

Чи будуть відключення світла на Донеччині 14 червня: ДТЕК

10 червня 2024 року у Донецькій області відбудуться планові тимчасові відключення електроенергії за стабілізаційними графіками. Це необхідно для балансування енергосистеми, яка зазнала руйнувань внаслідок ракетних […]